10 آلت کوین برتر

فهرست

معرفی 10 آلت کوین برتر | بهترین آلت کوین ها کدامند؟

در این مقاله قصد داریم تا ۱۰ تا از بهترین آلت کوین های موجود در بازار جهانی را به شما همراهان معرفی کنیم. بعد از آن که ساتوشی ناکاموتو ارز دیجیتال خود را رونمایی کرد، ما شاهد افزایش تعداد شرکت‌ها در حوزه ارز‌های دیجیتال و پایگاه‌های رمز ارز  و رونمایی از آلت کوین های جدید بودیم اما در این بین فقط تعداد معدودی آلت کوین خود را به عنوان رقیب بیت کوین ثابت کرده‌اند. 

بهترین آلت کوین

رقبای بیت کوین – بهترین آلت کوین کدام است؟

آیا فرصت سرمایه گذاری بهتر از بیت کوین وجود دارد؟ بهترین آلت کوین جایگزین بیت کون کدام است؟ بلاکچین و ارز های دیجیتال مبتنی بر آن انقلابی را در پول ایجاد می کنند. بعد از آن که ساتوشی ناکاموتو ارز دیجیتال خود را رونمایی کرد، ما شاهد افزایش تعداد شرکت ها در حوزه ارز های دیجیتال و پایگاه های رمز پایه بودیم. با استفاده از دفتر توزیع شده او تعداد زیادی ارز دیجیتال امیدوارکننده ظهور کرده است. اما در این بین فقط تعداد معدودی خود را به عنوان رقیب بیت کوین ثابت کرده اند. در اینجا ما ۱۰ آلت کوین برتر در CoinMarketCap (بازار ارز های دیجیتال) را برای شما آورده ایم. (در نظر داشته باشید که این لیست مدام در حال تغییر است. به ویژه موارد موجود در بخش انتهایی که مدام با دیگر آلت کوین ها نظیر MaidSafeCoin، Golem و Augur جایگاه خود را عوض می کنند).

آلت کوین اتریوم ethereum

شماره ۱: اتریوم (Ethereum) (ETH)

شماره ۱ لیست بهترین آلت کوین تعلق می گیرد به اتریوم. جی پی مورگان پیس، مایکروسافت و اینتل همگی برای ایجاد بزرگترین رقیب فعلی بیت کوین با یکدیگر متحد شدند: یعنی اتریوم. هدف اصلی این تلاش ایجاد برنامه توافقات الزام آور در بلاکچین بود که امروزه آن را با نام قرارداد هوشمند می شناسیم. جالب است بدانید که اتریوم فقط یک واحد پولی نیست بلکه یک پلتفرم بلاکچین است که بر پایه ارز دیجیتال اتر ساخته شده است. نیویورک تایمز این تکنولوژی را چنین توصیف می کند: «یک رایانه مشترک و تقسیم شده در بین کاربران شبکه که توسط آن ها اداره می شود و منابع لازم برای آن را تامین می کنند و هزینه این کار هم با اتر پرداخت می شود». 

آلت کوین ریپل RIPPLE

شماره ۲ : ریپل (Ripple) (XRP)

در لیست بهترین آلت کوین ها نام ریپل می درخشد. ریپل در زمان راه اندازی خود توانست سرمایه ریسک پذیر بسیاری را جذب کند. این استارتاپ آلت کوین که توسط گوگل پشتیبانی می شود، توانست بیش از ۵۰ میلیون دلار سرمایه از بانک ها دریافت کند و در مجموع با کمک دیگر سرمایه گذاران یک بودجه ۹۰ میلیون دلاری را جمع آوری نماید. ریپل از این نظر منحصر به فرد است که امکان معامله با هر واحد ارزی دیگر از ارز های فیات گرفته تا سایر آلت کوین را فراهم می کند.

«ریپل راه حل هایی برای تسویه و تبادلات مالی را در سطح جهان فراهم می کند و این موضوع مانند تبادلات فعلی ioV (ارزش اینترنت) است که در حال حاضر انجام می شود. راه حل های ریپل را با استفاده از راهکار هایی نظیر معاملات مستقیم، فوری و ایمن، سبب کاهش هزینه کلی بانک ها می شود». این چیزی است که شما در سایت رسمی این شرکت می خوانید.

ریپل در ابتدا یک رقیب میان رده بود اما به مرور رشد آن در بازار ارز های دیجیتال شدت گرفت، به گونه ای که در اوایل سال جاری رشد چشمگیری را تجربه نمود. ریپل در اواخر ماه مارس طی یک دوره ۲۴ساعته، ۱۰۰ درصد افزایش رشد را تجربه نمود.

آلت کوین لایت کوین LITE COIN

شماره ۳ : لایت کوین (Lite Coin) (LTC)

لایت کوین یکی از بهترین آلت کوین های موجود است. چارلز لی که مهندس سابق گوگل بود، لایت کوین را برای بهبود بیت کوین ایجاد نمود. در این آلت کوین، سرعت تولید بلاک ها به طرز چشم گیری افزایش یافته و لذا معاملات بسیار سریعتر انجام می شود. البته همین افزایش سرعت موجب می شود تا بلاکچین لایت کوین مستعد تولید بلاک های اضافی و بدون شناسه شود.

آلت کوین دش کوین DASH COIN

شماره ۴ : دش (DASH)

چهارمین مورد از لیست بهترین آلت کوین، دش است. دش در واقع ترکیبی از دو اسم دیجیتال (digital) و پول نقد (cash) در زبان انگلیسی است و نوعی پول نقد در دنیای اینترنت به حساب می آید. این ارز دیجیتال بسیار سریع است. ادعای دش بدین صورت است: «وقت شما بسیار ارزشمند است، پرداخت های فوری شما کمتر از یک ثانیه تایید می شوند». این موضوع در حالی است که تایید اطلاعات در بیت کوین ممکن است تا یک ساعت طول بکشد و این مطلب می تواند مقایسه ای بهتر را برای این ادعا ایجاد کند. شما برای فرآیند اثبات کار یا همان استخراج دش کوین به سخت افزار های ویژه ای به نام رایانه های ASIC نیاز دارید و استفاده از GPU/CPU (پردازنده های معمولی) برای استخراج آن دیگر از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

آلت کوین ان ای ام - نم - NEM

شماره ۵ : ان ای ام (NEM)

NEM یک آلت کوین دیگر است که با استفاده از زبان جاوا نوشته شده و جدا از منبع متن باز بیت کوین تولید شده و بر روی بستری دیگر پیاده سازی شده است. البته این تنها تفاوت های این ارز با بیت کوین نیست بلکه موارد جذاب دیگری هم وجود دارد. برای مثال شما در NEM برداشت (harvest) دارید که دقیقاً همانند فرآیند استخراج در بیت کوین است. این فرآنید سبب می شود تا چندین نفر از ساخت یک بلاک سود ببرند حتی اگر این سود هم به اندازه کمی باشد. 

دلیل متمایز بودن NEM در لیست بهترین آلت کوین چیست؟ NEM از الگوریتم اثبات اهمیت (بجای اثبات کار) استفاده می کند و این الگوریتم را به دفتر توزیع شده خود متصل نموده است. در این الگوریتم از دارایی و شناسه کاربر برای تایید و مهر و موم تراکنش های او استفاده می شود. NEM از ابتدای سال ۲۰۱۷ رشد سریعی را تجربه نموده و دلیل این امر هم محبوبیت و پذیرفته شدن این ارز در ژاپن است.

آلت کوین اتریوم کلاسیک ETHEREUM CLASSIC

شماره ۶ : اتریوم کلاسیک (ETC) (Ethereum Classic) 

اتریوم کلاسیک دقیقاً یک نسخه موازی از اتریوم است که کاربران قابل توجهی دارد و حجم بازار آن در زیر ۴۳۰ میلیون دلار معلق است. چرا باید دو نسخه از یک سیستم عامل یکسان وجود داشته باشد؟

اتریوم کلاسیک یکی از موارد مهم در لیست بهترین آلت کوین است. هنگامی که جامعه اتریوم در مورد بازپرداخت وجوه به سرقت رفته و نحوه برخورد با آن ها به توافق نرسیدند، جامعه دچار شکستگی شد و اکثریت جامعه بر این عقیده بودند که باید تغییرات جدید در سفارش گذاری و بازپرداخت موجود در کد های اتریوم اعمال شود و به همین جهت هم اتریوم را تغییر دادند. عده ی اندکی از این جامعه هم بر این باور بودند که باید بلاکچین غیر قابل تغییر بماند و نباید شخص ثالثی آن را دستکاری کند و این موضوع فارغ از ظرفیت قرار داد هوشمند برای سوء استفاده از افراد است. به همین جهت آن عده اندک نسخه ثابتی از اتریوم به نام اترویم کلاسیک را ایجاد کردند که هنوز هم طرفداران خود را دارد.

آلت کوین مونرو MONROE

شماره ۷ : مونرو (XMR) (Monero) 

بیشتر افرادی به سمت مونرو تمایل دارند که می خواهند ناشناس بمانند. این آلت کوین به شما این امکان را می دهد که به صورت کاملاً ناشناس وجوه را ارسال و دریافت کنید، بدون اینکه سابقه تراکنش شما به صورت عمومی در بلاکچین نمایش داده شود. معاملات موجود در مونرو به دلیل استفاده از امضاء حلقه کاملاً غیر ردیابی هستند. متاسفانه با وجود تاکید مونرو بر حریم خصوصی، اما هنوز هم شاهد استقبال این ارز توسط دارک نت و سازمان های جنایی هستیم. پس دلیل قرارگیری مونرو در جمع بهترین آلت کوین را فهمیدیم.

آلت کوین زیکش ZCASH z cash

شماره ۸ : زی کش (ZEC) (Zcash) 

Zcash هم مانند مونرو است و حریم خصوصی بیشتری را به کاربران ارائه می دهد. در این آلت کوین بر خلاف مونرو معاملات به جای غیر ردیابی شدن، به طور کامل محافظت می شوند. در این شیوه اطلاعات مربوط به معامله مانند کاربران و مبلغ مورد معامله پنهان می ماند. Zcash این کار را با استفاده از الگوریتمی به نام zero-knowledge (دانش صفر) انجام می دهد و این امکان را فراهم می کند تا کاربران مبالغی را بدون افشای هویت یکدیگر مبادله نمایند. 

آلت کوین دکرد DECERD

شماره ۹ : دکرد (DCR) (Decred) 

چرا دکرد جز لیست بهترین آلت کوین ها قرار گرفته است؟ یکی دیگر از ارز های دیجیتال است که تمرکز آن بر روی «توسعه، سرمایه پایدار، حکومت و جامعه است». این ارز از دو الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام استخراج شده استفاده می کند تا به کاربران اطمینان دهد که اکثریت سرمایه در اختیار اقلیت کاربران نیست و ترکیب این دو اطمینان می دهد که عده اندکی به جای همه کاربران تصمیم نمی گیرند.

آلت کوین پیو اکس PIVX

شماره ۱۰ : پی آی وی ایکس (PIVX)

PIVX مخفف عبارت Private Instant Verified Transactions (تراکنش های فوریِ تایید شده و خصوصی) است. رتبه آخر لیست بهترین آلت کوین به پی آی وی ایکس تعلق می گیرد. PIVX یکی دیگر از ارز های دیجیتال غیر متمرکز و منبع باز بلاکچین است که بر پایه هسته بیت کوین ساخته شده است. PIVX هم مانند Zcash و Monero به حریم خصوصی و امنیت بالای خود افتخار می کند. PIVX ادعا می کند: «ما معتقدیم که شما حق تبادل خصوصی و ایمن را بدون دخالت و فشار دولت ها، شرکت های بزرگ، افراد، چشم های کنجکاو یا جنیش های شیطانی را دارید».

این آلت کوین بسیار ناپایدار است و از ماه مارس سال جاری با ارزش گذاری و افزایش حجم معاملات مواجه شده است اما باز هم باید تاکید کرد که این ارز به دلیل تاکید بر روی حریم خصوصی مستعد فعالیت های مجرمانه است.

جمع بندی بهترین بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین سبب پیدایش آلت کوین  های دیگری شد که ممکن است یک اقتصاد جهانی جدید را ایجاد نمایند. آن ها به ما این اجازه را می دهند تا معامله خود را بدون نظارت و دخالت ارگان ها یا شخص ثالث انجام دهیم. در اصل بیت کوین بلاکچین را معرفی کرد اما سایر توسعه دهندگان به سرعت ایده ناکاموتو را بهبود بخشیدند. برخی از این ارز ها مانند Ripple و Litecoin روی سرعت تمرکز داشته اند. برخی از این ارز ها هم روی امنیت و حریم خصوصی تمرکز نموده اند به گونه ای که ارز هایی مانند Zcash تا آنجا پیش رفته اند که معاملات را خصوصی و غیر قابل ردیابی کرده اند. هر آلت کوین با نقاط ضعف و قوت خود همراه است و هرچه زمان می گذرد ما نمونه ها بیشتری را می بینیم اما در حال حاضر این ۱۰ ارز در بالاترین سطح قرار دارند که البته ممکن است سرنوشت آن ها تغییر کند.

سوالات متداول

به هر ارز دیجیتال به جز بیت کوین (پدر!)، آلت کوین گویند.

بیش از ۵۰۰۰ آلت کوین وجود دارد.

عوامل مختلفی در این امر تاثیر گذارند. مانند: قدمت، نحوه ایجاد و استخراج و …

رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس