مروری بر بازار ارزهای دیجیتال در سال 2020

فهرست

مروری بر بازار رمزارزها در سال 2020

با نزدیک شدن به پایان سال 2020، در این مطلب قرار است خلاصه‌ای از نمودارها و تجزیه و تحلیل‌های سال را بررسی کنیم. داده‌های این مطلب برای درک بهتر بازارهای ارز دیجیتال فراهم شده، درنتیجه این گزارش برای پوشش دادن همه رویدادهای مهم بازار سال 2020 طراحی شده است – مجموعه‌ای که در ادامه خواهید دید بر اساس بررسی و تجزیه و تحلیل بیش از 50 گزارش تهیه شده است:

درحالی‌که هفته گذشته یکی از پرحادثه‌ترین هفته‌های سال به حساب می‌آمد (بیت کوین رکورد 27 هزار دلار را شکست) ما در حال بازبینی نهایی بازار در سال 2020 هستیم.

ارزهای-دیجیتال-در-۲۰۲۰

ماه مارس: سقوط بازار «پنجشنبه سیاه»

سقوط بازار در 12ام و 13ام مارس که آن را «پنجشنبه سیاه» می‌نامند، یکی از سریع‌ترین خرید و فروش‌ها در بازارهای ارزهای دیجیتال (و سنتی) در تاریخ ثبت شد. این سقوط به هیچ دارایی‌ای، رحم نکرد و منجر به بحران نقدینگی‌ای شد که سقوط آزاد قیمت‌ها را هم تداوم بخشید.

با استفاده از کتاب سفارشات Coinbase’s BTC/USD، می‌توانیم روند بدتر شدن عرضه و تقاضا و بلافاصله غلبه بر قیمت میان رده را مشاهده کنیم. با شروع اولین سقوط قیمت، با فشار فروش شدید، قیمت پیشنهادی کتاب سفارش به طور کاملاً کاهش یافت و عملاً هیچ سفارش پیشنهادی‌ای باقی نماند. این بحران نقدینگی باعث ایجاد حلقه بازخوردی شد که با پر شدن سفارش فروش بازار در سطح قیمتی مطلوب‌تر، باعث می‌شد تا قیمت‌ها بیشتر سقوط کنند. همان‌طور که سقوط قیمت‌ها رخ داد، تعداد زیادی از صرافی‌ها دچار قطعی شدند چرا که تعداد زیادی معاملات تنها در عرض چند دقیقه رخ داد.

ماه آوریل: غالب شدن دلار دیجیتال

ارزهای پایدار یکی از برجسته‌ترین ترندهای سال 2020 بودند چرا که شرکت‌های خصوصی حوزه تکنولوژی، بانک‌های بزرگ و بانک‌های مرکزی عمومی، آزمایش‌های ارز پایدار را به صورت عمومی اجرا کردند. در صنعت ارزهای دیجیتال، رشد مستمر تتر در ذهن همه بود. در طول سال، حجم ماهانه معاملات آن با بیت کوین، در مقایسه با دلار، مقادیر جدیدی را نشان داد. ترندی که نخستین بار در سال 2018 ظهور کرد.

  • حجم معاملات در مقایسه با بازارهای USD برای بازارهای تتر، بسیار بیشتر است و این با گذشت زمان ثابت و درست می‌ماند.
  • بازارهای BTC/USDT نسبت به بازارهای BTC/USD تمرکز کمتری دارند.
  • قیمت‌های نهایی BTC-USDT و BTC-USD (در صرافی‌ها) یکدیگر را با خطاهای بسیار ناچیز منعکس می‌کنند.
  • بازده روزانه BTC-USDT و BTC-USD نوسانات مختلفی را در طول زمان نشان می‌دهد.

ارزهای پایدار یکی از برجسته‌ترین ترندهای سال 2020 بودند چرا که شرکت‌های خصوصی حوزه تکنولوژی، بانک‌های بزرگ و بانک‌های مرکزی عمومی، آزمایش‌های ارز پایدار را به صورت عمومی اجرا کردند.

ماه می: تجزیه و تحلیل نوسانات تاریخی بیت کوین

نوسانات بیت کوین یکی از شناخته‌شده‌ترین ویژگی‌های آن (و البته بحث‌برانگیزترین آن) است. نوسانات تاریخی، اقدامی با نگاه به گذشته است که رویدادهای نسبتاً قدیمی می‌توانند تأثیرات زیادی روی آن داشته باشند. بنابراین، مهم است که روش دقیق محاسبه برای تصمیم‌گیری آگاهانه را درک کنیم.

تصویر بالا مقایسه میانگین متحرک 20 روزه معمول (MA)، میانگین متحرک وزنی نمایی (EWMA) را با استفاده از فاکتور پوسیدگی RiskMetrics و درنهایت یک EWMA با ضریب پوسیدگی 0/8 را نشان می‌دهد تا روی رویدادهای اخیر تأکید بیشتری بکند. می‌توانیم مشاهده کنیم که یک میانگین متحرک نمایی با ضریب پوسیدگی 0/8 نشان داده شده است درحالی‌که سر و صدای نسبتاً کمی دارد اما نسبت به فعالیت سریع بازار اخیر، واکنش نشان می‌دهد.

ماه ژوئن: گزینه‌ها، بازارها را جابجا می‌کنند!

در 13 ژانویه سال 2020، گروه CME گزینه‌های بیت کوین را راه‌اندازی کرد و به تعداد رو به رشد شرکت‌های ارائه‌دهنده این نوع قرارداد مشتقات پیوست. توسعه اخیر بازار معاملات آتی نقدینگی (هم معاملات آتی دائمی و هم معاملات آتی با سررسیدهای ثابت) از سال گذشته، ساخت مشتقات پیچیده‌تر را آسان‌تر کرده و تجارت گزینه‌ها را در مقیاس بزرگ‌تر امکان‌پذیر ساخته است. قراردادهای گزینه‌ها، برای بازارهای ارز دیجیتال سودمند هستند چرا که به معامله گران، امکان محافظت در برابر خطر تغییرات ناگهانی قیمت را می‌دهند.

ارز دیجیتال چیست؟

ماه جولای: نهنگ‌ها در راه هستند!

با ورود مؤسسات بیشتر به بازار ارز دیجیتال، می‌توانیم با تجزیه و تحلیل معاملات نهنگ‌ها، حضور آن‌ها را در صرافی‌های ارز دیجیتال جستجو کنیم.

هر صرافی، ترکیب منحصر به فردی از معاملات دارد که در برخی مواقع غیرمنتظره هستند. OKEx، به طور کلی، بیش‌ترین معاملات نهنگ، بیش‌ترین متوسط معاملات نهنگ و بیش‌ترین معامله روزانه را در ماه ژوئن داشت. صرافی‌هایی که متوسط معامله کمتری داشتند مثل OKEx، بایننس و هوبی، بیش‌ترین متوسط معامله نهنگ را داشته‌اند که نشان می‌دهد مبادلات خرده‌فروشی بیشتر با حجم بالا، دارای تعداد قابل‌توجهی از معامله گران با حجم معاملات بیشتر است.

ماه آگوست: تابستان DeFi

تابستان سال 2020، با رشد ویروسی مالی غیرمتمرکز شناخته می‌شود که در ادامه با شروع معاملات نقدینگی از سوی معامله گران، سودهای DeFi با بازدهی عظیم روبرو شدند (YearnFinance در اوج خود 800% سود کرد). اما این اتفاقات خوب به پاییز نکشد چرا که حباب DeFi به شکل چشمگیری، ترکید. اگرچه حجم مبادلات غیرمتمرکز و قیمت ارز DeFi از آن زمان کاهش یافته است اما زیرشاخه آن هنوز در حال رشد و بلوغ است. در ادامه، بازدهی ارز DeFi از اول آگوست تا رشد، سقوط و بازگشت چشمگیر در طول ماه گذشته نشان داده شده است.

ماه سپتامبر: صرافی‌ها در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند!

رقابت صرافی‌ها هرروز داغ‌تر می‌شود و بسیاری از صرافی‌ها در زیرساخت‌هایشان سرمایه‌گذاری می‌کنند تا معامله گران پیچیده‌تری را به دست بیاورند.

این ارقام، تکامل در حداکثر تعداد معاملات Bitstamp در طی یک ثانیه (نمودار سمت چپ) و 15 دقیقه (نمودار سمت راست) پردازش کرده را نشان می‌دهد. معرفی موتور تطبیق جدید مشهود است طوری که بیش از 10 برابر افزایش را می‌شود در آن دید. از حدود 15 معامله در ثانیه در گذشته به 200 معامله در ثانیه ارتقا پیدا کرده است.

ماه دسامبر: بالاترین زمان برای بیت کوین!

اگر سال 2020 را بشود برای چیزی به جز کووید-19 به یاد آورد، می‌توان آن را سالی دانست که مؤسسات به شکل دسته‌جمعی رو به خرید بیت کوین آوردند. پاندمی باعث شد تا شرایط بازار برای وقوع تغییر عظیم آماده شود، از محرک‌های مالی تهاجمی در آمریکا تا سقوط دلار تا ترس از ایجاد تورم در بازارهای غیرمنطقی سهام. درنهایت، عدم اطمینان اقتصادی، محیطی آماده را برای مؤسسات ایجاد کرد تا از نزدیک نگاهی به بیت کوین بیندازند و ارزش آن را به عنوان پرچینی در برابر هر چیز و هر آنچه که ممکن است در بازارهای مالی سنتی اشتباه شود، تشخیص دهند.

تصویب بیت کوین توسط مؤسساتی که حدود اکتبر آغاز به کار کرده‌اند، عمدتاً با شروع بازار گاوی، اعتبار پیدا کرد. جریان اخبار سازمانی، مستمرتر می‌شود و دسامبر موج جدیدی از علاقه و سرمایه‌گذاری توسط فعالان مالی بزرگ بازار سنتی را به ارمغان آورد که می‌توانید در نمودار بالایی ببینید.

اتفاقات-بیت-کوین
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس