مقایسه بیت کوین و بیت کوین کش

فهرست

مقایسه بیت کوین با بیت کوین کش

احتمالاً اولین سوالی که در مقایسه بیت کوین و بیت کوین کش مطرح می‌شود این است که آیا می‌دانید منشأ بیت کوین کش از خود بیت کوین است؟ بله این موضوع حقیقت دارد. گره‌ های بیت کوین کش زمانی بخشی از بلاک چین بیت کوین بودند و بیت کوین کش یک فورک بیت کوین است.

اما ممکن است از خودتان بپرسید که کدام یک از این دو را باید برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید؟ اینکه تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش در چیست؟ فورک چیست؟ در این مطلب قرار است به تمامی این سؤالات پاسخ دهیم و یک مقایسه کلی بین بیت کوین و بیت کوین کش داشته باشیم.

تفاوت بیت کوین با بیت کوین کش

شما در این مطلب با تاریخچه، ارزش و ظرفیت‌های آینده آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد. سپس می‌توانید به راحتی تصمیم بگیرید کدام یک (و یا حتی هر دو) را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید.

پیش از پرداختن به موارد ذکر شده، لازم است چند نکته مهم را بدانید. شما باید در ابتدا و هنگام خرید بیت کوین، از قابل اعتماد بودن پلتفرم‌های مبادله ارز دیجیتالی که انتخاب کرده­اید، مطمئن شوید. پلتفرم معاملاتی ارزوال این نیاز شما را برطرف می‌کند. در ارزوال، مطمئن، ساده و سریع ترید می‌کنید.

بیت کوین چیست؟

معرفی بیت کوین

بیت کوین، اولین ارز دیجیتال است و از زمان ظهور تا سال‌های زیادی، شناخته شده نبود. بیت کوین دقیقاً شبیه هر ارز واقعی دیگر است و شما می‌توانید از آن برای خرید، فروش و تجارت کالاها، خدمات، سرمایه‌گذاری‌ها و موارد دیگر استفاده کنید.

فناوری بلاک چین از جعل و دستکاری بیت کوین جلوگیری می‌کند. علاوه براین، صدور یا کنترل این ارز دیجیتال توسط هیچ گروه یا حزبی صورت نمی‌گیرد. به عنوان مثال؛ دلار آمریکا توسط دولت آمریکا صادر می‌شود و توسط بانک‌ها کنترل می‌شود. در این سناریو، دولت و بانک­ها، به عنوان حزب مرکزی محسوب می‌گردند. هنگام انتقال دلار به اشخاص دیگر، برای پردازش و تائید صلاحیت معامله به بانک متکی هستید.

از طرف دیگر، همانطور که عنوان کردیم بیت کوین توسط هیچ مرجع مرکزی صادر یا کنترل نمی‌شود. تراکنش‌های موجود در بلاک چین توسط رایانه‌هایی که بلاک چین را اجرا می‌کنند، تأیید می‌شوند. این رایانه‌ها می‌توانند متعلق به هر کسی باشند. بنابراین بلاک چین غیر متمرکز است.

تراکنش‌ها در بلاک چین، به صورت بلاک ذخیره و ارسال می‌شوند. رایانه‌ها با حل یک مسئله پیچیده ریاضی، کل بلوک تراکنش ‌ها را به یک باره بررسی می‌کنند. زمانی که مسئله حل شود، تراکنش‌های موجود در بلاک تأیید می‌شود و بیت کوین جدید ایجاد خواهد شد. بیت کوین جدید به رایانه‌ای داده می‌شود که مسئله را حل کرده و این فرآیند استخراج یا همان ماینینگ نامیده می‌شود.

تعداد کل بیت کوین موجود به ۲۱ میلیون واحد، محدود شده است. تا به امروز بیش از 18 میلیون بیت کوین استخراج شده است، مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا این تعداد یه سقف آن یعنی به ۲۱ میلیون واحد برسد.

باور عمومی بر این است که، هرچه افراد بیشتری سعی می‌کنند مقداری از بیت کوین را در اختیار داشته باشند و هر چه میزان تولید آن کاهش می‌یابد، ارزش بیت کوین با افزایش روبرو خواهد شد. این موضوع بزرگ‌ترین دلیلی است که در حال حاضر بسیاری از افراد عاشق بیت کوین هستند!

امروزه بیت کوین با ارزش‌ترین ارز دیجیتال موجود در بازار است. ارزهای دیگر تلاش می‌کنند از بیت کوین پیشی بگیرند و تسلط آن را بر بخش ارزهای دیجیتال کاهش دهند، اما در این بین شاید یک استثناء وجود داشته باشد. برخی معتقدند بیت کوین کش از این قاعده مستثنی است.

از آنجا که بیت کوین کش یک فورک بیت کوین است، لازم می‌دانیم پیش از پرداختن به بیت کوین کش توضیحاتی در خصوص فورک ارائه دهیم.

منظور از فورک چیست؟

اگرچه بیت کوین چندین فورک دارد اما هیچ کدام به اندازه بیت کوین کش مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و یا به اندازه کافی شناخته شده نیستند. زمانی که کد اصلی بلاک چین به روز می‌شود، یک فورک ایجاد خواهد شد اما فقط برخی از گر‌ه‌ها (رایانه­ها) در بلاک چین به روزرسانی را می‌پذیرند.

بلاک چین اصلی (مانند بیت کوین) به همان شکل باقی می‌ماند و گره‌های به روز شده، از بلاک چین اصلی جدا خواهند شد. سپس، بلاک چین جدیدی ایجاد می‌کنند (مانند بیت کوین کش) و ارزهای موجود در بلاک چین، از بلاک چین اصلی جدا و یونیک می‌شوند.

هر شخصی که ارز اصلی را در حین فورک در اختیار داشته باشد، می‌تواند نسخه پیاده‌سازی فورک ارزی که در دست دارد را به طور خودکار دریافت کند. بنابراین، با تبدیل شدن بیت کوین کش به یکی از فورک‌های بیت کوین، چنانچه شخصی ۱۰ واحد بیت کوین داشته باشد به طور خودکار تعداد مشخصی بیت کوین کش با ارزشی معادل ۱۰ واحد بیت کوین در یافت خواهد کرد.

معرفی بیت کوین کش

بیت کوین کش، مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال است که بلاک چین مختص به خود را دارد. بیت کوین کش دقیقاً مانند یک ارز دیجیتال کار می‌کند و BCH جدید (بیت کوین کش)، از طریق استخراج بیت کوینک ش ایجاد می‌شود. این ارز دیجیتال در اواخر سال ۲۰۱۶ ایجاد شد و بسیار جوان‌تر از بیت کوین است.

توسعه دهندگان بیت کوین می‌خواستند تغییرات مهمی در بیت کوین ایجاد کنند. بنابراین، بیت کوین برای ایجاد بیت کوین کش با یک فورک روبرو شد. توسعه دهندگان جامعه بیت کوین نتوانستند در مورد برخی از تغییرات مورد نظرشان به توافق برسند. بنابراین، گروه کوچکی از این توسعه دهندگان بیت کوین را فورک کردند تا با اعمال برخی تغییرات، نسخه جدیدی از همان کد را ایجاد کنند.

تغییراتی که باعث ایجاد تفاوت بین بیت کوین و بیت کوین کش می‌شوند، شامل موارد زیر است:

  • هزینه انتقال بیت کوین کش ارزان‌تر و مبلغی حدود ۰.۲۰ دلار در هر معامله است. بنابراین، انجام تراکنش‌ها در بیت کوین کش نسبت به استفاده از بیت کوین، موجب صرفه جویی در هزینه شما خواهد شد. هر یک معامله بیت کوین می‌تواند هزینه‌ای حدود یک دلار داشته باشد.
  • بیت کوین کش، زمان انتقال سریع‌تری دارد. بنابراین بر خلاف بیت کوین برای تأیید معامله لازم نیست ۱۰ دقیقه منتظر بمانید.
  • بیت کوین کش می‌تواند در هر ثانیه، معاملات بیشتری را انجام دهد. این موضوع بدان معناست که، در مقایسه با بیت کوین، افراد بیشتری می‌توانند هم زمان از بیت کوین کش استفاده کنند.

همه تغییرات اعمال شده به این دلیل است که یک بلاک بیت کوین کش در بلاک چین، هشت برابر بیت کوین است. این موضوع باعث می‌شود بیت کوین کش، سریع‌تر، ارزان‌تر و مقیاس پذیرتر از بیت کوین باشد. به همین دلیل، بیت کوین کش روز به روز با استقبال بیشتری مواجه می‌شود.

مقایسه بیت کوین و بیت کوین کش: جنگ قیمت‌ها

همانطور که قبلاً اشاره شد، ارزهای دیجیتال، ازجمله بیت کوین یا بیت کوین کش ارزش خود را با توجه به میزان مالکیت، استفاده و تقاضا به دست می‌آورند. ما می‌توانیم آن‌ها را در زمینه میزان RIO (بازگشت سرمایه) و رشد ارزش، تحلیل و بررسی کنیم.

بیت کوین و بیت کوین کش، هر دو دارای ارزش هستند. در حالیکه تا مدتی قبل، بیت کوین با ارزش‌ترین ارز دیجیتال محسوب می‌شد، امروزه بیت کوین کش به سرعت در حال به دست آوردن کاربر و ارزش است.

بیت کوین کش بسیار جوان‌تر از بیت کوین است. بنابراین، هم چنان در مرحله‌ای است که باید برای خود جایگاه مناسبی در بازار ارزهای دیجیتال به دست آورد. بسیاری از افراد پیش بینی می‌کنند، بیت کوین کش بخش قابل توجهی از سهم بازار بیت کوین را به دست خواهد آورد و تبدیل به پرکاربردترین ارز دیجیتال خواهد شد. این موضوع به این دلیل است که، بیت کوین کش به مقابله با مشکلات مقیاس‌پذیری پرداخته است، مشکلی که که بیت کوین با آن روبرو است. بنابراین، افراد بیشتری می‌توانند با صرف هزینه‌ایی کمتر و به شکلی آسان‌تر از بیت کوین کش استفاده کنند.

چنانچه انجمن توسعه دهندگان بیت کوین راهی برای توافق با به روزرسانی متقابل کد بیت کوین، جهت رفع مشکلات خود پیدا نکند، ممکن است بیت کوین در جنگ بین بیت کوین و بیت کوین کش شکست بخورد. این موضوع بدان معناست که، احتمالاً افراد بیشتری به استفاده از بیت کوین کش به عنوان ذخیره اصلی ارزش و ارز معاملاتی خود روی خواهند آورد.

در گذشته نه چندان دور، ارزش بیت کوین کش تنها ۵٪ هر بیت کوین بود و در بیش‌ترین حالت به ۳۳٪ هر بیت کوین می‌رسید. در حال حاضر ارزش بیت کوین کش در محدوده ۱۰٪ تا ۱۵٪ قیمت بیت کوین ثابت مانده است. در زیر نمودارهای مقایسه قیمت بیت کوین و بیت کوین کش طی ۹ ماه گذشته آورده شده است.

قیمت ها

یکی از مواردی که مانع رشد سریع بیت کوین کش می‌شود، سردرگمی افراد بین بیت کوین و بیت کوین کش است. بسیاری از سرمایه گذاران تازه وارد، بیت کوین کش را به عنوان یک بیت کوین ارزان‌تر می‌دانند که دارای نقطه ورود کمتری به بازار است. زیرا آن‌ها از اسامی بسیار مشابه استفاده می‌کنند و از برند و جامعه یکسان و مشابهی می‌آیند.

علاوه براین، سردرگمی‌های موجود باعث شده بیت کوین کش با نظرات منفی نیز روبرو شود به عنوان مثال، برخی افراد بیت کوین کش را به عنوان یک ارز کپی کار می‌دانند که صرفاً به دنبال تصرف پول افراد است و هدف آن فریب سرمایه گذاران جدید برای خرید بیت کوین جعلی است. اما باید بگوییم این تصور کاملاً اشتباه است.

بیت کوین کش، به هیچ وجه یک بیت کوین جعلی نیست و درواقع می‌توان گفت یکی از بهترین بیت کوین‌ها است.

خرید بیت کوین
خرید اتریوم

یکی از مواردی که مانع رشد سریع بیت کوین کش می‌شود، سردرگمی افراد بین بیت کوین و بیت کوین کش است. بسیاری از سرمایه گذاران تازه وارد، بیت کوین کش را به عنوان یک بیت کوین ارزان‌تر می‌دانند که دارای نقطه ورود کمتری به بازار است. زیرا آن‌ها از اسامی بسیار مشابه استفاده می‌کنند و از برند و جامعه یکسان و مشابهی می‌آیند.

علاوه براین، سردرگمی‌های موجود باعث شده بیت کوین کش با نظرات منفی نیز روبرو شود به عنوان مثال، برخی افراد بیت کوین کش را به عنوان یک ارز کپی کار می‌دانند که صرفاً به دنبال تصرف پول افراد است و هدف آن فریب سرمایه گذاران جدید برای خرید بیت کوین جعلی است. اما باید بگوییم این تصور کاملاً اشتباه است.

بیت کوین کش، به هیچ وجه یک بیت کوین جعلی نیست و درواقع می‌توان گفت یکی از بهترین بیت کوین‌ها است.

مقایسه بیت کوین و بیت کوین کش: ویژگی­ها

  • مزایای بیت کوین کش

ارزان‌تر و سریع‌تر بودن بیت کوین کش، مزیت اصلی این ارز دیجیتال به حساب می‌آید. زیرا بیت کوین کش مقیاس پذیرتر است، به این معنی که افراد بیشتری می‌توانند در بلاک چین هم زمان به انجام معاملات بپردازند.

تیم توسعه‌دهنده بیت کوین کش به سرعت راه حل‌هایی را برای مقیاس‌پذیری بیشتر بلاک چین اجرا می‌کند. به همین دلیل به نظر می‌رسد بیت کوین کش در زمینه پذیرش و استفاده، دارای پتانسیل و آینده‌ای عالی است.

پیش‌تر نیز عنوان کردیم، جابجایی بین مبادلات در بیت کوین کش ارزان‌تر خواهد بود. هر زمان که قیمت بیت کوین کش با افزایش سریع روبرو شود، این ارز دیجیتال در مقایسه یا بیت کوین یک دارایی تجاری بزرگ به حساب می‌آید. علاوه براین، چنانچه بیت کوین یک روز تسلط خود را در بازار از دست بدهد، بیت کوین کش می‌تواند جایگزینی مناسب و یک سرمایه‌گذاری مطمئن باشد.

  • معایب بیت کوین کش

بیت کوین کش نتوانسته به اندازه بیت کوین، اعتماد سرمایه گذاران را به خود جلب کند. علاوه براین، میزان پذیرش و نفوذ آن در بازار بسیار کمتر از بیت کوین است. بزرگ‌ترین دلیل این موضوع، جدیدتر بودن بیت کوین کش نسبت به بیت کوین است.

استخراج بیت کوین کش تقریباً مشابه استخراج بیت کوین است. به عبارت دیگر، شخصی که بیت کوین کش را استخراج می‌کند، نسبت به شخصی که بیت کوین را با همان تجهیزات استخراج می‌کند، سود بسیار کمتری کسب خواهد کرد. به همین دلیل، ماینرها در زمینه استخراج بیت کوین کش، به اندازه بیت کوین راغب نیستند.

سرانجام زمانی که نوبت به معاملات می‌رسد، جفت‌های معاملاتی بیت کوین کش به مراتب کمتر از بیت کوین است. این امر باعث می‌شود بیت کوین کش قابلیت تجاری کمتری نسبت به بیت کوین داشته باشد. همه این معایب منجر می‌شوند نرخ و ارزش بیت کوین کش نسبت به بیت کوین پایین‌تر باشد.

  • مزایای بیت کوین نسبت به بیت کوین کش

بیت کوین که اصلی‌ترین ارز دیجیتال است، به عنوان ارز پایه در سراسر این حوزه به حساب می‌آید. بیت کوین ارز دیجیتالی است که تمام ارزهای دیجیتال دیگر (از جمله اتریوم) با آن رقابت می‌کنند و در بیشتر صرافی‌ها قابل معامله است. بیت کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتال است و بیش‌ترین جفت معاملاتی را با سایر ارزهای دیجیتال دارد.

بیت کوین در حال حاضر (سال ۲۰۲۰) ۵۷.۳٪ از کل ارزش صنعت ارز دیجیتال را به خود اختصاص داده است. بزرگ‌ترین مزیت بیت کوین نسبت به بیت کوین کش این است که، بیت کوین اولین ارز دیجیتال به شمار می‌رود و به شدت در میان افراد محبوب است. به عنوان مثال، اگر مادربزرگ شما از یک ارز دیجیتال اطلاعاتی داشته باشد، مطمئناً آن اطلاعات مربوط به خود بیت کوین است.

  • معایب بیت کوین نسبت به بیت کوین کش

معایب بیت کوین در مقایسه با بیت کوین کش عمدتاً مربوط به مقیاس‌پذیری بیت کوین است. بیت کوین مسن‌تر و کندتر است و هزینه هر تراکنش بیت کوین بسیار بیش‌تر از بیت کوین کش است. ادامه و گسترش این معایب، به احتمال زیاد باعث خواهد شد بیت کوین سلطه خود را نسبت به سایر ارزها از دست بدهد.

یکی دیگر از معایب بیت کوین این است که، تیم اصلی توسعه بیت کوین به اندازه سایر تیم‌های رمز دیجیتال ازجمله Ether، با یکدیگر متحد نیستند. به نظر می‌رسد که آن‌ها در قالب گروه‌های جداگانه تقسیم شده‌اند و از رهبری مشخصی برخوردار نیستند.

این موضوع باعث می‌شود که اجرای راه حل‌های مقیاس‌بندی در جهت توافق بر روی شبکه و اجرای آن دشوارتر باشد.

خرید تتر
خرید بیت کوین کش

نتیجه گیری

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که مقایسه بیت کوین و بیت کوین کش، یک جنگ است و یکی باید از دیگری بهتر باشد. بنا بر دلایل عملی، بیت کوین کش دارایی سریع‌تر و ارزان‌تری محسوب می‌شود که می‌توان برای معامله در بلاک چین از آن استفاده کرد.

اما بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال اصلی، بیش‌ترین ذخیره ارزش فعلی در بازار دیجیتال را دارد. با توجه به مواردی که ذکر شد، در صورتی که هر دو ارز به تکامل و بلوغ برسند می‌توانند به عنوان ارکان اصلی این صنعت باقی بمانند.

بیت کوین کش در حالی که از سوی کاربران بیشتری مورد استقبال قرار می‌گیرد، می‌تواند به ابزار اصلی برای معاملات و جابجایی پول تبدیل شود. بیت کوین که طلای ارز دیجیتال محسوب می‌شود، همچنان می‌تواند به عنوان یک ذخیره ارزش مورد استفاده قرار بگیرد. این دو ارز دیجیتال با گذر زمان، رشد و ارزش خود را افزایش می‌دهند و این موضوع باعث می‌شود برای سرمایه گذاران یک سرمایه‌گذاری شایسته به شمار بروند.

اکنون که تفاوت این دو ارز را دانستید، می‌توانید درمورد نحوه سرمایه‌گذاری بر روی آن‌ها و همچنین چگونگی استفاده از این دو ارز بهتر تصمیم بگیرید.

به عنوان مثال، با سرمایه‌گذاری در بیت کوین کش می‌توانید از آن به عنوان اصلی‌ترین ارز خود در معاملات استفاده نمایید. با این حال، اگر به دنبال یک سرمایه‌گذاری پر منفعت هستید، می‌توانید در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید.

سوال این است که کدام یک را ترجیح می‌دهید؟ و دلیل انتخاب‌تان چیست؟ آیا ترجیح می‌دهید بیت کوین را به عنوان سرمایه‌گذاری و بیت کوین کش را به عنوان یک ارز قابل استفاده، انتخاب کنید؟ نظر شما در مورد مقایسه بیت کوین و بیت کوین کش چیست؟

پلترم معاملات

در هر صورت اگر قصد خرید بیت کوین و یا بیت کوین کش را دارید. ارزوال می‌تواند مطمئن‌ترین گزینه شما باشد. ما همه آنچه که شما برای معامله نیاز دارید در اختیارتان گذاشته‌ایم تا بدون مرز ترید کنید.

رضا عطایی
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس