بیت کوین کش چیست؟

فهرست

شناسنامه بیت کوین کش

نام

بیت کوین کش

نام انگلیسی

Bitcoin Cash

نماد

BCH

سال ایجاد

2009

خالق

راجر ور

سایت رسمی

لوگو

لوگو بیت کوین کش

آموزش سریع

مقایسه ریپل و بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین ۱۱ سال پیش برای اولین بار عرضه شد و از آن زمان تاکنون همچنان با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد. امروزه، بیت کوین نه تنها اولین ارز، بلکه گران­ترین، باثبات‌ترین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان محسوب می‌شود.

بیت کوین کش چیست؟

اگرچه بیت کوین به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود، اما این ارز، کامل و بی نقص نیست. همواره یکی از مهم‌ترین موضوعات مربوط به ارزهای دیجیتال، مقیاس‌پذیری آن‌ها بوده است. درمورد مقیاس‌پذیری بیت کوین باید بگوییم، انداره بلوک معاملات بیت کوین به یک مگابایت محدود شده است. این موضوع علاوه بر افزایش زمان پردازش معاملات، باعث محدود شدن تعداد معاملات نیز می‌شود.

علت ایجاد بیت کوین کش

بیت کوین کش اما داستانی متفاوتی دارد. تفاوت بیت کوین کش با نسخه‌های دیگر در این است که اندازه بلوک‌ها از یک مگابایت به ۸ مگابایت افزایش یافت. افزایش تعداد معاملاتی که توسط شبکه پردازش می‌شود، هدف اصلی و کلی این تغییر است. امیدواریم بیت کوین کش در زمینه حجم پردازش معاملات بتواند با غول‌های صنعتی مانند PayPal و Visa رقابت کند.

بیت کوین کش در آگوست ۲۰۱۷ ارائه شد و از آن زمان به عنوان موفق‌ترین فورک بیت کوین شناخته می‌شود.

 

داستان هارد فورک

در ابتدا محدود شدن اندازه هر بلوک به یک مگابایت، به جهت کاهش احتمال حملات بالقوه اسپم و DDoS اعمال شد. از آن جا که تراکنش‌های زیادی در شبکه اتفاق نمی‌افتاد، این محدودیت باعث ایجاد مشکلی نمی‌شد. با افزایش استقبال افراد از بیت کوین، این محدودیت منجر به انباشته شدن بلوک‌ها و قرار گرفتن آن‌ها در صف‌های طولانی پردازش شد و انباشته شدن بلوک ها، سرعت تائید معاملات را کاهش داد. این وضعیت حدود ماه می ‌۲۰۱۷ شدت یافت و طبق گزارش برخی کاربران، تائید تراکنش‌ها ممکن بود تا ۴ روز طول بکشد.

البته با پرداخت کارمزد بالاتر، معاملات سریع‌تر تائید می‌شد. اما این روش اساساً بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت بی‌فایده مطرح می‌کرد، به خصوص هنگامی که صحبت از معاملات کوچکتر به میان می‌آمد. به عنوان مثال، هزینه یک ساندویچ یا یک فنجان قهوه با بیت کوین به سادگی قابل پرداخت نبود. زیرا یک فنجان قهوه ۳ دلاری، به اندازه یک معامله ۱۵ دلاری متحمل هزینه می‌شد. در غیر این صورت، فروشنده مبلغ ناچیزی به دست می‌آورد.

انجمن بیت کوین برای بهبود این وضعیت دو راه حل ارائه داد:

  • Bitcoin Unlimited
  • Segregated Witness (SegWit)

Bitcoin Unlimited به طور کلی محدودیت اندازه بلوک را از بین می‌برد. بسیاری از ماینرها با این راه حل موافق بودند، زیرا عدم وجود محدودیت در اندازه بلوک نه تنها از انباشته شدن بلوک‌ها جلوگیری می‌کند، بلکه باعث افزایش هزینه کلی ماینر برای هر بلوک می‌شود. با این وجود، بسیاری از توسعه دهندگان با این پیشنهاد مخالف بودند. زیرا تصور می‌کردند اعمال این راهکار باعث خروج ماینرهای کوچک از عرصه تجارت خواهد شد. در این صورت ممکن بود شرکت‌های بزرگ ماینینگ بر کل شبکه تسلط پیدا کنند.

راه حل Segregated Witness، به معنای ذخیره برخی اطلاعات در فایل‌های خارج از فضای بلاک چین است. توسعه دهندگان ادعا کردند با این کار فضای زیادی برای ذخیره‌سازی آزاد می‌شود، بلوک‌ها در معاملات بیشتری جای می‌گیرند و زمان تأیید به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. اما بسیاری از افراد معتقد بودند این روش در مقایسه با Bitcoin Unlimited فقط یک راهکار موقتی پیچیده‌تر است.

در نتیجه، یک پروتکل سازگاری به نام SegWit2x تهیه شد. راه اندازی این پروتکل به معنای ذخیره برخی اطلاعات در خارج از بلاک چین و همچنین افزایش محدودیت اندازه بلوک به دو مگابایت بود. پس از اینکه ۹۵ درصد ماینرها به این پیشنهاد رأی موافق دادند، پروتکل در تاریخ ۱ آگوست ۲۰۱۷ اجرا شد. با این حال، پروژه افزایش اندازه بلوک‌ها به سرعت اعمال نشد. بنابراین، افراد بسیاری بر این باور بودند که برطرف کردن مشکل به تعویق انداخته شده و قابل حل نیست.

سرانجام، آمائوری سچت، مهندس سابق فیس بوک در جریان کنفرانس «آینده بیت کوین» در آرنهم هلند، اولین فاز پروتکل بیت کوین کش، با نام Bitcoin ABC را معرفی کرد.

سچت و تیم توسعه دهنده‌اش تصمیم گرفتند پروتکل SegWit2x را کنار بگذارند و محدودیت اندازه بلوک را به هشت مگابایت افزایش دهند. از آنجا که اعمال چنین تغییرات گسترده‌ای مستلزم جداسازی شبکه اصلی بیت کوین بود، در تاریخ ۱ آگوست ۲۰۱۷ اعلام شد که یک هارد فورک اتفاق خواهد افتاد.

لازم به ذکر است، در حال حاضر هارد فورک تنها روشی است که جهت به روزرسانی نرم‌افزار بیت کوین وجود دارد. در این فرآیند، توسعه دهندگان شبکه را تقسیم می‌کنند و یک بلاک چین جدید با قوانین تغییر یافته، ایجاد می‌کنند. نسخه فورک شده و اصلی ارز دیجیتال، زمانی که جداسازی اتفاق می‌افتد بلاک چین‌های یکسانی در طول بلاک خواهند داشت، اما بعد از آن، به دو شکل مستقل فعالیت می‌کنند.

افرادی که قبل از وقوع هارد فورک، ارز دیجیتال بیت کوین داشتند، پس از جداسازی نیز به همان اندازه توکن‌های بیت کوین کش دریافت کرده­اند. ارز دیجیتال جدید به سرعت مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفت و در اولین روز عرضه خود، از نظر ارزش بازار بعد از بیت کوین و اتریوم در جایگاه سوم قرار گرفت.

آیا کارمزد بیت کوین کش کم تر از بیت کوین است؟

به طور خلاصه باید بگوییم: بله، کارمزد معاملات بیت کوین یکی از دلایل اصلی ایجاد بیت کوین کش بود. در دسامبر ۲۰۱۷ یک آزمایش عملی اثبات کرد، معامله بیت کوین کش ۹۹.۵۶ درصد ارزان‌تر از معامله معادل آن در شبکه اصلی بیت کوین است. در پایان سال ۲۰۱۷، معاملات انتقال توکن‌های بیت کوین به طور متوسط ۲۸ دلار هزینه داشت. حتی شخصی عنوان کرده برای یک تراکنش ۱۶ دلاری بیت کوین باید ۲۵ دلار هزینه می‌پرداخت.

منتقدان هارد فورک

در دنیای ارزهای دیجیتال، یک هارد فورک همیشه رویدادی پرحاشیه محسوب می‌شود. بسیاری از مردم معتقدند این امر با اصل تغییرناپذیری بلاک چین و اصل “code is law” (کد خود قانون است) مغایرت دارد.

در زمینه این هارد فورک خاص، بسیاری از منتقدان نگرانند که تامین رایانه‌های مورد نیاز برای پردازش بلوک‌های بزرگ­تر، باعث حذف ماینرهای کوچک‌تر شود و در نهایت قدرت تصمیم­گیری در بین شرکت‌های بزرگی که توانایی تهیه تجهیزات بهتر و بیشتر را دارند، متمرکز شود.

در نهایت هر شخصی که قبل از فورک، بیت کوین در اختیار داشت به همان مقدار توکن بیت کوین کش دریافت کرد. در این میان برخی از افراد اعتقاد داشتند، عرضه­کنندگان ارزهای دیجیتال، این فورک را فقط به منظور درآمدزایی و پول‌سازی انجام داده­اند. درواقع، این هارد فورک وضعیتی مشابه مشکل دو بار خرج کردن را به وجود آورد. زیرا باعث می‌شد انجام دو معامله از یک کیف پول و با استفاده از مجموعه کلیدهای یکسان امکان‌پذیر شود.

راجر ور کیست؟

راجر وِر یکی از اولین و برجسته‌ترین کسانی بود که به بیت کوین باور داشت و بر روی آن سرمایه‌گذاری کرد. او در استارتاپ‌های مختلف بیت کوین از جمله Ripple، Z.Cash، Blockchain.com، Bitpay، Purse.io و Kraken بیش از یک میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرد. راجر ور همچنین مدیرعامل Bitcoin.com و یکی از پنج بنیان گذار بنیاد بیت کوین است و بیش از ۱ میلیون دلار بیت کوین نیز به این سازمان اهدا کرده است. راجر ور بیت کوین را به عنوان راهی جهت دستیابی به آزادی اقتصادی می‌داند. وی در جامعه ارزهای دیجیتال به مسیح بیت کوین نیز معروف است.

با این حال، راجر ور این روزها از طرفداران بیت کوین کش است. او در مصاحبه اخیر خود با Cointelegraph، بیت کوین کش را به عنوان «بیت کوین واقعی» توصیف کرد و اعتقاد دارد که بیت کوین کش در آینده نزدیک حجم تجارت، ارزش بازار و کاربران بیشتری خواهد داشت. راجر ور عنوان کرده، اکثر دارایی‌های ارز دیجیتال خود را به صورت بیت کوین کش نگه داری می‌کند. این موضوع می‌تواند بزرگ‌ترین نشانه ایمان وی به این ارز دیجیتال باشد.

سرمایه‌گذاری روی بیت کوین کش

اگرچه مدت زیادی از فعالیت بیت کوین کش نمی‌گذرد، اما توانسته خود را به عنوان یکی از قدرتمندترین ارزهای دیجیتال اثبات کند. بیت کوین کش در زمان نگارش این مقاله، از نظر ارزش بازار بعد از بیت کوین، اتریوم، ریپل و لایت کوین در جایگاه پنجم ارزهای دیجیتال قرار دارد. این ارز همچنین، از لحاظ قیمت، سومین ارز دیجیتال باارزش است.

بسیاری از افراد اعتقاد دارند، بیت کوین کش می‌تواند راه حلی برای تمام مشکلات شبکه بیت کوین باشد و طرفداران این ارز دیجیتال هر روز افزایش می‌یابد.

آیا قیمت بیت کوین کش به قیمت بیت کوین بستگی دارد؟

بیت کوین کش یک ارز دیجیتال کاملاً مستقل است. بنابراین قیمت آن به قیمت بیت کوین وابسته نیست. در هر صورت، فراموش نکنید بیت کوین همچنان شاخص‌ترین ارز دیجیتال در جهان است. بنابراین، تغییر قیمت بیت کوین می‌­تواند در قیمت سایر ارزهای دیجیتال نیز تاثیر مشابه داشته باشد.

از کجا می‌توان بیت کوین کش را خریداری کرد؟

شما می‌‌توانید بیت کوین کش را از قریب به اتفاق صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال خریداری کنید. اگر دنبال تجربه‌ای ساده، امن و سریع در معامله و خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستید ما ارزوال را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

در چه زمینه‌هایی می‌توانیم از بیت کوین کش استفاده کنیم؟

امروزه بسیاری از صرافی‌های ارز دیجتال، اقداماتی را برای یکپارچگی بیت کوین کش انجام داده­اند. بنابراین، می‌توانید این ارز دیجیتال را ارسال، دریافت و معامله کنید. به نظر می‌رسد با ادامه روند رشد بیت کوین کش، تاجران زیادی جذب این ارز دیجیتال شوند. البته برخی از بزرگ‌ترین کسانی که در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده­اند، همچنان اعتقادی به بیت کوین کش ندارند. با اینحال می‌توان گفت، اصلی‌ترین کاربرد بیت کوین کش در زمینه سرمایه‌گذاری است.

خرید بیت کوین
خرید اتریوم
خرید تتر
خرید بیت کوین کش
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس