معرفی و بررسی نسل های بلاک چین

فهرست

معرفی و بررسی نسل های بلاک چین

اگرچه بلاک چین فناوری‌‌ای جدید است ولی در همین مدت کوتاه، تغییرات و پیشرفت‌های پرشماری را شاهد بوده است و به عبارتی ما سه نسل از بلاک چین را پشت سر گذاشته‌ایم. این بدان معنا نیست که هر نسل بلاک چین، موفق‌تر از نسل قبلی بوده است. جالب این است که هر سه نسل، به تکامل خود ادامه می‌دهند و فضای خود را در صنعت ایجاد می‌کنند و سعی دارند در فضای همپوشانی شده با نسل بلاک چین دیگر، برنده شوند. 

معرفی و بررسی نسل های بلاک چین

عوامل مختلفی تعیین می‌کند کدام نسل بیشترین شانس را دارد.

سه نسل بلاک چین عبارتند از:

نسل اول: بیت ‌کوین

نسل دوم: اتریوم

نسل سوم: کاردانو

بیایید نگاهی بیندازیم به جنبه‌های مختلفی که باعث محبوبیت امروز بلاک چین می‌شود:

بلاک چین های نخستین:

بلاک چین ‌های نخستین (بیت کوین و اتریوم) که نمایانگر نسل اول و دوم هستند، مزیت‌های قابل‌توجهی دارند که نمی‌توان آن‌ها را انکار کرد. اما این بدان معنی نیست که آن‌ها بهترین شبکه‌ها و نسل‌های بلاک چین هستند. بلاک چین ‌ها علاقه‌مندان زیادی دارند که هرگز دوست ندارند این دو نام از واژگان آن‌ها حذف شود و همواره تلاش می‌کنند تا با دنیای بلاک چین ارتباط برقرار کنند. بسیاری از علاقه‌مندان به بلاک چین دوست دارند این ارزها، به جای پایین آمدن، موفق شوند و در صدد کمک به پیشرفت آن‌ها هستند. این کمک‌ها می‌تواند به هر شکلی باشد، از جمله ایجاد اعتبار علمی حول آن‌ها، ترویج پروژه‌هایی با محوریت آن‌ها، کمک به جوامع دارندگان آن‌ها و غیره. شروع زو دهنگام، تقریباً در هر صنعتی، خصوصاً در صنعت فناوری، مزیت قابل‌توجهی را ایجاد کرده است که یکی از عوامل محبوبیت امروز بلاک چین است.

پشتیبانی جامعه

این یک محرک بزرگ در ابتکارات پذیرش بلاک چین است. صرف ‌نظر از اینکه ویژگی‌ها و پیشنهادهای بلاک چین شما چقدر قوی است، اگر افراد از آن استقبال نکنند، خصوصاً با توجه به جدید بودن این فناوری، قطعاً موفقیتی نخواهد داشت و خیلی زود از کار خواهد افتاد. در حال حاضر مشاهده می‌کنیم، برخی از ابتکارات عالی در زمینه بلاک چین، همین مسیر اشتباه را می‌روند. این دو مورد را با هم مقایسه کنید که جامعه نسل سوم بلاک چین حداقل یک هشتم تا یک دهم بلاک چین نسل اول و نسل دوم است.

پذیرش بلاک چین، صرفاً یک تصمیم فناورانه نیست. در ارتباط با اتریوم شاهد رخداد این قضیه هستیم، تلاش‌هایی برای معرفی دیتابیس‌های جدید و تغییراتی در طرح‌ها در حال رخ دادن است، ولی شفافیت در اتریوم بالاست و در نتیجه اعتماد به آن پابرجا می‌ماند. علاوه‌براین مالکان و خریداران این ملاحظه را دارند که خود را محدود به گروه‌های کوچک مدیریت بلاک چین ها نکنند و پذیرای چالش‌های نو باشند.

خرید بیت کوین
خرید اتریوم

ویژگی‌های اصلی قراردادهای هوشمند Chainlink

هر بلاک چین دارای قرارداد هوشمند می‌تواند با استفاده از قرارداد درخواست شبکه Chainlink   درخواست داده کند. این کار تحت عنوان “رویداد” شناخته می‌شود که سپس توسط شبکه Chainlink ثبت می‌شود و یک قرارداد توافق‌نامه سطح خدمات Chainlink (SLA)  ایجاد می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد به داده‌های خارج از زنجیره دسترسی پیدا کند. قرارداد SLA دارای سه قرارداد فرعی زیر است:

بلاک چین و اکوسیستم اپلیکیشن‌ها

استقبال و پذیرش بلاک چین به شکلی روزافزون به فراتر از حوزه ارزهای دیجیتال گسترش یافته است. هم اکنون این روند را در مورد اتریوم مشاهده می‌کنیم، به طوری که اکثرICO ها (عرضه اولیه) و پروژه‌های اخیر مبتنی بر سیستم عامل اتریوم بوده‌اند. در واقع، ابتکاراتی مانند Quorum از JP Morgan Chase نیز مبتنی بر بلاک چین اتریوم است.

نمونه کارهای مناسبی برای اتریوم در صنایع مختلفی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به رداخت‌ها، Telco (پروژه DENT Wireless را بررسی کنید)، زنجیره تأمین، خرده فروشی و سایر محصولات اشاره کرد.

هرچه اکوسیستم برنامه‌ها گسترده‌تر باشد، فرصت‌های پذیرش بالاتری وجود دارد. جهان یک فضای یکپارچه است و اگر برنامه‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار نکنند، استفاده بسیار محدودی خواهند داشت. با توجه به مشکلات همسازی که احتمالاً در بین بلاک چین ‌ها وجود دارد، موج حرکت به سمت بلاک چین‌های اثبات شده است.

پذیرش فناوری

در حالی که رقابت بر سر پذیرش وجود دارد و برنده و پیشتاز کسی است فناوری برتری را به کاربران ارائه می‌دهد؛ می‌دانیم که مقیاس‌پذیری، حریم خصوصی، امنیت، تغییرناپذیری و جنبه‌های مشابه، بلاک چین ‌های امروزی را تعریف می‌کنند. یک نبرد مداوم برای بهبود الگوریتم و دور شدن از اثبات کار وجود دارد که انرژی‌بر است. برخی از بلاک چین‌های نسل جدید، در حال حاضر حول معماری‌ها و الگوریتم‌هایی ساخته شده‌اند که چالش‌های مرتبط با بلاک چین‌ های نسل قبل را برطرف می‌کنند.

 به عنوان مثال Cardano را در نظر بگیرید که ادعا می‌کند در رقابت با بلاک چین اتریوم آن را از رونق می‌اندازد. این مسئله‌ای است که باید در دنیای واقعی و در عمل ثابت شود. نبرد بین فناوری نسل‌های بلاک چین ادامه خواهد یافت. اگرچه جنبه‌های دیگر نیز بسیار مهم است، اما اگر هر نسل بلاک چینی خاص، قادر به پرداختن به جنبه‌های فنی با روندی که جامعه کاربر یا کاربر بالقوه، آن را درخواست می‌کند نباشد، مدت زیادی پابرجا نخواهند ماند و در نهایت از بین می‌رود.

موارد استفاده در دنیای واقعی

این آزمون مطلق عملی‌بودن، برای هر زنجیره بلوکی است که بتواند یک مثال در دنیای واقعی را حل کند و ثابت کند که می‌تواند مشکلاتی را حل کند که قبلاً غیرقابل حل و شناخته شده بودند. در حال حاضر بلاک چین نسل اول، قابلیت‌های محدودی را خارج از اقتصاد ارزمحور، ارائه می‌دهد، در حالی که بلاک چین‌های نسل دوم و سوم، بیشتر بر بعد صنعتی‌سازی بلاک چین تمرکز دارند. اتریوم دوباره به صورت قوی، شروع به کار کرده است. نمونه‌های شگفت‌انگیزی در صنعت وجود دارد که در آن‌ها نوآوری‌هایی بیش از قابلیت‌های بلاک چین ارائه شده در حال انجام است. به عنوان مثال، به یکی از پروژه‌های موجود با نام DENT Wireless (https://www.dentwireless.com/) اشاره می‌کنیم. DENT به تازگی نقشه راه سال 2019 خود را نیز اعلام کرده و برای بسیاری از کاربران تلفن‌های همراه در سراسر جهان، به ویژه از کشورهای در حال توسعه، راه‌حل هایی دارد.

ارزش مبادله

شاید با شنیدن آن کمی تعجب کنید اما معتقدیم که عملکرد در بورس، جنبه مهمی برای ارزیابی بلاک چین‌ها و رمز ارزهای مرتبط با آن‌ها است. پول دنبال پول است. از یک طرف، این بازتاب واضحی از اعتمادبه‌نفس بلاک چین در میان علاقه‌مندان به رمزنگاری و کاربران بالقوه است. از طرف دیگر، با دانستن این‌که بازار، بعد سوداگرانه‌ای دارد و ارزش یک محصول محدود نیست، می‌تواند تأثیر به‌سزایی در ابتکارات بلاک چین گروه‌های مختلف داشته باشد. اهمیت برای ابتکارات جدید بلاک چین بیشتر است. با توجه به ابتکار جدید بلاک چین که سرمایه‌گذاری‌هایICO  (عرضه اولیه) را افزایش داده و عملکرد منفی جدی را در بورس مشاهده می‌کند. این اتفاق، علاقه و اطمینان سرمایه‌گذار (اولین مجموعه کاربران بالقوه در بسیاری از موارد) را نسبت به آن متزلزل خواهد کرد.

به هیچ وجه نمی‌خواهیم نتیجه بگیریم که نسل سوم بلاک چین، این نبرد را در بین نسل‌های دیگر از دست می‌دهد؛ با این حال، همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، بدیهی است که آن‌ها در تلاش هستند تا پذیرش بلاک چین خود را افزایش دهند. تا زمانی که آن‌ها نگرشی جامع‌نگر نداشته باشند و برخی از این جنبه‌ها را فراتر از بهبود فناوری و قابلیت‌های بلاک چین مورد توجه قرار ندهند، انتظار نداریم که بتوانند علاقه‌مندان به بلاک چین را برای افزایش پذیرش بلاک چین ترغیب کنند. همچنین، ما در وهله اول، بلاک چین‌های عمومی را بررسی کردیم. بلاک چین مجوز (Hyperledger)  نسل دیگری است که ما آن را در نظر نگرفته‌ایم. توجه داشته باشید، نسل چهارم بلاک چین نیز به زودی عرضه خواهد شد و این نبرد جالب‌تر خواهد شد. از آنجا که بالقوه به مرحله افزایش پذیرش نمی‌رسیم، برندگان سریع‌تر ظهور می‌کنند یا بهتر است بگوییم بازندگان سریع‌تر محو می‌شوند!

خرید تتر
خرید بیت کوین کش
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس