کاربرد بلاک چین در ارزهای دیجیتال

فهرست

کاربردهای بلاک چین در ارزهای دیجیتال چیست؟

بلاک چین خود یک پایگاه داده است و در آن تمام گره‌ها به کل شبکه دسترسی دارند. در شبکه بلاک چین هیچ گره یا رایانه‌ای اطلاعات موجود در شبکه را تنظیم نمی‌کند و هر گره قادر است که به این اطلاعات دسترسی داشته و سوابق آن‌ها را ثبت نماید. نکته قابل توجه این است که تمام این فرآیند‌ها بدون کنترل یا وجود یک واسطه انجام می‌شود.

کاربردهای بلاک چین

بلاک چین دارای یک معماری غیر متمرکز است و از این جهت می‌توان گفت که هیچ نقطه ضعفی وجود ندارد که بتواند موجب سقوط آن شود. البته گره‌ها در شبکه بلاک چین از نظر منطقی متمرکز هستند اما به طور کلی بلاک چین یک شبکه توزیع شده است که اقدامات و عملکردهای خاصی در آن برنامه‌ریزی می‌شود. به عبارت ساده‌تر کل شبکه غیر متمرکز بوده و تنها گره‌ها متمرکز هستند.

انتقال نظیر به نظیر (P۲P)

هنگامی که یک تراکنش در بلاک چین ثبت و شبکه به‌روزرسانی شود، دیگر تغییر اطلاعات این تراکنش غیر ممکن می‌شود. دلیل این امر ارتباط تراکنش مذکور با تراکنش‌های قبل از خود است. لذا می‌توان گفت که سوابق و اطلاعات ثبت شده در بلاک چین بر اساس زمان سفارش‌ها مرتب شده و دائمی هستند. 

این اطلاعات برای تمام گره‌ها در دسترس خواهد بود. در زیر تصویری از نمودار استخراج شده از بلاک چین بیت کوین را مشاهده می‌کنید.

چرا خاموش کردن شبکه غیرممکن است؟

از آنجایی که گره‌ها در سراسر جهان توزیع شده‌اند، لذا دسترسی به کل شبکه توسط یک شخص یا حزب واحد غیر ممکن است و لذا می‌توان گفت که شبکه همواره روشن می‌ماند.

چرا جعل بلوک تقریباً غیرممکن است؟

برای اینکه بلاکی به شبکه بلاک چین افزوده شود، می‌بایست بیش از ۵۰ درصد گره‌ها بر روی صحت اطلاعات آن به توافق برسند. برای اینکه شخصی بخواهد یک بلاک را جعل کند، می‌بایست یک رایانه با قدرت محاسباتی بیش از توان ۵۱ درصد رایانه‌های شبکه بلاک چین داشته باشد که وجود چنین رایانه‌ای عملاً غیر ممکن است. همین موضوع مانع از جعل بلاک در شبکه بلاک چین شده است.

نکات مهم

  1. بلاک چین یک پایگاه داده است که بین همه گره‌ها توزیع می‌شود.
  2. هیچ گره یا رایانه‌ای شبکه بلاک چین را کنترل نمی‌کند.
  3. همه گره‌ها قادر به تأیید معامله هستند.
  4. کلیه ارتباطات در بلاک چین p۲p (همتا به همتا) است.
  5. هرکسی که از بلاک چین استفاده می‌کند نام مستعار (ناشناس) می‌گیرد.
  6. کلیه تراکنش‌های رخ داده در شبکه بلاک چین، در ساختار آن ثبت می‌شود و به همین جهت معاملات افرادی که از شبکه بلاک چین استفاده می‌کنند کاملاً آشکار و شفاف است و این مطلب فارغ از ناشناس بودن افراد است.
  7. هنگامی که یک تراکنش در بلاک چین ثبت شد و شبکه به روز شد، دیگر آن معامله قابل تغییر نیست.
  8. هیچ شخص یا سازمانی نمی‌تواند بلاک چین را خاموش کند.
  9. اگر چه بلاک چین از نظر ساختار و معماری غیرمتمرکز است اما از نظر منطقی متمرکز است.

کجا می‌توان از بلاک چین استفاده کرد؟

در قسمت بعدی مقاله، ما در مورد کاربرد‌های مختلف بلاک چین گفتگو خواهیم کرد و بار‌ها اصطلاح قرارداد هوشمند را ذکر می‌کنیم. بگذارید در همین ابتدا قرارداد هوشمند را برای شما عزیزان شرح دهیم چرا که بلاک چین گزینه‌ی مناسبی برای رویداد‌ها و موضوعاتی است که به عنوان قرار داد هوشمند شناخته می‌شوند.

قراردادهای هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند در واقع مجموعه‌ای از قوانین و ضوابط مربوط به یک قرارداد خاص است که برای انجام تعهداتی ویژه تعیین شده و از این جهت دقیقاً مشابه قرارداد‌های سنتی است. اما تفاوت بزرگ در قرارداد‌های هوشمند، اجرای تعهدات به صورت اتوماتیک است. به عبارت ساده‌تر این قرار داد‌ها رمز نگاری شده‌اند تا در صورت تحقق ضوابط، تعهدات به صورت اتوماتیک اجرا شوند.

خرید بیت کوین
خرید اتریوم

کاربردهای بلاک چین

1- ادعای ضمانت 

بررسی ادعای موجود در یک قرار داد و ضمانت انجام آن یکی از مهم‌ترین مواردی است بلاک چین می‌تواند در آن نقش موثری داشته باشد. عموماً بررسی تعهدات انجام شده در یک قرار داد برای انسان امری دشوار و وقت گیر است. اما بلاک چین می‌تواند به صورت اتوماتیک این موضوع را بررسی کند.

در گذشته بررسی تمام تعهدات یک قرارداد می‌بایست توسط انسان انجام می‌شد که این موضوع نه تنها زمان زیادی را می‌گرفت، بلکه با خطا‌های انسانی هم همراه بود. اما امروزه می‌توان این بررسی‌ها را با استفاده از بلاک چین و به شیوه‌ای خودکار انجام داد. بلاک چین می‌تواند به صورت اتوماتیک تمام تعهدات موجود در یک قرار داد را بررسی کند و زمانی که انجام کلیه این تعهدات تایید شد، فرآیند پرداخت به صورت اتوماتیک انجام می‌شود که این موضوع بدون دخالت و درگیری انسان صورت می‌گیرد.

یکی از راهکار‌هایی که توسط Deloitte ارائه شده این است که بر روی هر محصول یک کد QR درج شود. کد QR درج شده باید به گونه‌ای باشد که اطلاعات محصول خریداری شده، تاریخ خرید، شماره سریال و… را در خود خود داشته باشد. از طرفی باید روی این کد نحوه یافتن ربات ضمانت در پیام‌رسان فیسبوک را هم درج نمایند تا کاربر بتواند به سادگی آن را بیابد. بعد از این کار خریداران می‌توانند تصویر کد QR را برای ربات مذکور ارسال نمایند. موتور ربات می‌تواند کد QR مذکور را باز کرده و اطلاعات موجود در آن را بر بستر بلاک چین ثبت نماید. این راهکار می‌تواند برای گارانتی محصولات خریداری شده استفاده شود.

2- مشتقات 

مشتقات مربوط به ارزش دارایی‌ها بوده و در بورس اوراق بهادار مورد استفاده قرار می‌گیرند. قرارداد‌های هوشمند می‌توانند با ساده‌سازی، خودکارسازی و کاهش هزینه‌ها، انقلابی را در معاملات مشتقات ایجاد نمایند. در حال حاضر زمان تسویه حساب‌ها در این معاملات سه روزه است که می‌توان با استفاده از این شیوه آن را به چند ثانیه کاهش داد. به عبارت ساده‌تر با استفاده از قرار داد‌های هوشمند، معاملات همتا به همتا به امری معمولی تبدیل می‌شود و بدین جهت انقلابی در معاملات سهام ایجاد می‌شود. شرکت Barclays و چند شرکت دیگر قبلاً روش‌هایی را برای استفاده از قرارداد هوشمند در معاملات مشتقات در پیش گرفته‌اند. اما آن‌ها در نهایت به این نتیجه رسیدند که اگر بانک‌ها برای اجرای آن همکاری لازم را نداشته باشند، نمی‌توان این فناوری را پیاده نمود.

3- مطالبات بیمه 

با استفاده از قرارداد‌های هوشمند می‌توان معیار‌های مختلفی را برای شرایط خاص مربوط به بیمه ایجاد نمود. از لحاظ تئوری و با استفاده از فناوری بلاک چین، شما می‌توانید مطالبات بیمه خود در زمینه دریافت خسارت را به صورت آنلاین انجام دهید و مادامی که ادعای شما مطابق شرایط و ضوابط بود، شما می‌توانید به صورت خودکار و فوری هزینه را دریافت نمایید. شرکت AXA که به عنوان غول بیمه فرانسه شناخته می‌شود، اولین شرکت بزرگ بیمه در جهان است که با استفاده از فناوری بلاک چین اقدام به فروش بیمه می‌کند. این شرکت اخیراً از نوعی بیمه به نام بیمه تاخیر پرواز رونمایی کرده که با استفاده از فناوری بلاک چین پیاده‌سازی شده است و کلیه فرآیند‌های ذخیره و پردازش با استفاده از این تکنولوژی انجام می‌شود. با توجه با این موضوع می‌توان انتظار داشت که به زودی سایر شرکت‌های بیمه هم از چنین الگویی پیروی کنند.

4- تایید هویت 

در حال حاضر زمان و انرژی زیادی برای تأیید هویت افراد تلف می‌شود. با استفاده از شبکه بلاک چین و ذات غیر متمرکز آن می‌توان با سرعت بیشتری فرآیند تأیید هویت آنلاین را انجام داد. با استفاده از قرارداد هوشمند و البته ذات غیر متمرکز بلاک چین، دیگر اطلاعات در یک سرور مرکزی نگهداری نمی‌شوند و همین موضوع سبب می‌شود تا شبکه هیچ نقطه‌ی آسیب‌پذیری در برابر حملات هکر‌ها نداشته باشد. از طرفی دیگر ذخیره اطلاعات در بلاک چین امکان تقلب و دستکاری در اطلاعات را از بین می‌برد که مجموع این موارد سبب پیشرفت‌های بزرگی در زمینه تایید هویت آنلاین در سراسر جهان می‌شود.

شهر Zug در سوئیس برای تأیید هویت الکترونیکی شهروندان خود از یک برنامه غیرمتمرکز (DAPP) استفاده می‌کند. شرکت Oraclize یکی از تولید کنندگانی است که از برنامه غیر متمرکز (DAPP) برای رفع مشکل KYC (شناسایی مشتریان) استفاده می‌کند. سازمان تامسون رویترز هم در حال ایجاد یک برنامه DAPP دیگر برای تایید هویت است که بر پایه اتریوم کار می‌کند.

5- اینترنت اشیا (IoT)

اینترنت اشیا (IoT) در واقع به شبکه‌ای از دستگاه‌های فیزیکی، وسایل نقلیه و سایر محصولاتی گفته می‌شود که با استفاده از نرم‌افزارها، حسگرها، محرک و سایر تجهیزاتی که برای آن‌ها جاسازی شده به اینترنت متصل می‌شوند. مجموع این امکانات دستگاه‌های مذکور را قادر می‌سازد تا داده‌ها را جمع آوری و با یکدیگر مبادله نمایند که بلاک چین به عنوان گزینه‌ای مناسب برای هماهنگی و بهبود کار این تجهیزات به حساب می‌آید.

پیش بینی می‌شود که پروژه‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند برای دستگاه‌های وابسته به اینترنت اشیاء بسیار رایج شود. شرکت گارتنر که پیشروترین شرکت تحقیقات فناوری اطلاعات است، پیش بینی کرده که تا سال ۲۰۲۰ حداقل ۲۰ میلیارد دستگاه مبتنی بر اینترنت اشیاء وجود خواهد داشت که از قرارداد‌های هوشمند اتریوم استفاده می‌کنند. برای مثال ما لامپ اتریوم را خواهیم داشت که از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کند. از طرفی ما شارژر، وسایل نقلیه و سایر محصولات مشابه آن‌ها را خواهیم داشت. در نهایت‌ها ما CryptoSeal را خواهیم داشت که نوعی رمزنگاری برای ممانعت از دستکاری دارو‌ها است.

در آینده بلاک چین نقش اصلی را در پیاده‌سازی اینترنت اشیاء خواهد داشت. از طرفی بلاک چین می‌تواند روش‌هایی جهت مقابله با حمله هکر‌ها ایجاد نماید. از آن جایی که اینترنت اشیاء روز به روز در حال رشد است، لذا باید یک طرح امنیتی عالی را ایجاد نمود که این رشد را پوشش دهد که این ماهیت غیر متمرکز بلاک چین می‌تواند چنین مزیتی داشته باشد. از طرفی دیگر سیستم قوی بلاک چین در برابر تقلب و دستکاری، موجب می‌شود تا دستگاه‌های متقلب نتوانند با اطلاعات گمراه کننده، سیستم خانه، کارخانه یا شبکه حمل و نقل را مختل سازند.

خرید تتر
خرید بیت کوین کش

6- بایگانی و ذخیره‌سازی پرونده

Google Drive، Dropbox و غیره بر اساس روش‌های متمرکز برای بایگانی الکترونیکی اسناد توسعه داده شده‌اند. چنین سایت‌های متمرکزی همواره برای هکر‌ها وسوسه‌انگیز بوده‌اند. بلاک چین و قرار داد‌های هوشمند آن راهکار‌هایی را برای کاهش قابل ملاحظه این گونه تهدید‌ها ارائه می‌دهند.

بسیاری از پروژه‌های ساخته شده بر بستر بلاک چین چنین هدفی را دنبال می‌کنند و البته باید در نظر داشته باشید که خود بلاک چین فضای ذخیره‌سازی کافی ندارد اما راه حل‌های غیر متمرکز ذخیره‌سازی ابری مانند Storj، Sia، Ethereum Swarm و… در دسترس است که چنین امکانی را فراهم می‌کند. این موارد دقیقاً مانند سایر فضا‌های ذخیره‌سازی دیگر عمل می‌کنند با این تفاوت که داده‌ها به جای قرار گیری در یک مرکز داده، در رایانه‌های مختلف کاربران ناشناس میزبان می‌شود.

۷- حمایت از مالکیت معنوی

اطلاعات بایگانی شده در شبکه بلاک چین می تواند بسیار بهتر و کارآمدتر از قبل حقوق مربوط به مالکیت معنوی حفظ کند و این به واسطه اطلاعاتی است که قبلاً در آن ثبت شده است. Ascribe نام برنامه ای است که بدین منظور تولید شده و از بلاک چین استفاده می کند.

8- جرم

قانون شکنان باید پول به دست آمده از سوء استفاده های خود را پنهان و از دید قانون مخفی نمایند. آن ها در حال حاضر این کار را با استفاده از حساب های بانکی جعلی، قمار، استفاده از شرکت های خارج از کشور و سایز استراتژی های مشابه انجام می دهند. از طرفی بسیاری از افراد در رابطه با شفافیت معاملات ارز های دیجیتال و استفاده آن ها در چنین مواردی نگران هستند. اما باید عنوان کرد که می توان تمام عناصر نظارتی لازم مانند سوابق معاملات، شناسایی طرفین، اطلاعات آن ها و… را در سیستم ارز های دیجیتال پیاده کرد. از طرفی با توجه به ساختار بلاک چین و قرارداد های هوشمند، می توان گفت این امکان وجود دارد که این ارز ها بتوانند بسیاری از تاکتیک های پولشویی را بی اثر و قابل پیگیری نمایند.

9- شبکه های اجتماعی

در حل حاضر رسانه های اجتماعی می توانند به صورت آزادانه از داده های شخصی مشتریان خود استفاده نمایند و سالانه از این طریق میلیارد ها دلار کسب کنند. اما می توان با استفاده از بلاک چین و قرارداد های هوشمند این موضوع را به طور کلی تغییر داد. کاربران این شبکه ها می توانند در صورت تمایل اطلاعات شخصی خود را به این شبکه ها بفروشند. چنین ایده هایی در دانشگاه MIT حال بررسی است و پروژه ای هم به نام OPENPDS / SA بدین منظور شکل گرفته است. هدف از این پروژه تأمین مالکیت داده برای تنظیم میزان حفظ حریم خصوصی با استفاده از فناوری بلاک چین است.

10- انتخابات و نظرسنجی ها

انتخابات و نظرسنجی ها جزو آن دسته از رویداد هایی است که می توان با کمک بلاک چین و قرارداد های هوشمند ان را بهبود بخشید. برنامه های مختلفی از قبیل ماشین رای گیری بلاک چین، Follow My Vote و TIVI برای چنین هدفی بوجود آمده اند. این برنامه ها ضمن شفاف نمودن نتایج می توانند آراء را ناشناس نگه دارند. اگرچه این نرم افزار ها می توانند تا حد زیادی رای گیری و نظرسنجی را بهبود دهند اما هنوز برای استفاده از رای گیری غیر متمرکز در سطح گسترده، راهی طولانی در پیش است.

محدودیت ها و آسیب پذیری

هر شبکه  بلاک چین برای اینکه بتواند به شیوه ای بالقوه و موثر عمل کند، باید یک شبکه قوی و گسترده از گره ها را داشته باشد و به همین جهت می توان گفت که اهمیت یک شبکه بلاک چین تا حد زیادی به کاربران فعال درون آن بستگی دارد.

مازاد بر این هیچ شبکه بلاک چینی وجود ندارد که بتواند تراکنش های مالی را با همان سرعت و توانایی شرکت های بزرگی مانند Visa و MasterCard انجام دهد و داده های آن را حفظ نماید. از این رو بلاک چین راه درازی در پیش دارد تا بتواند جایگزین غول های مالی دنیا شود.

از طرفی دیگر همواره یک امکان تئوریک برای گرفتن مقیاس وسیعی از شبکه بلاک چین (حمله ۵۱ درصدی) وجود دارد. به عبارتی اگر سازمانی بتواند به نحوی موفق به کنترل اکثر گره ها شود، دیگر آن شبکه بلاک چین غیر متمرکز نخواهد بود.

جو سرمایه گذاری بلاک چین

صعود قیمت بیت کوین به ۵۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۷، بیشتر مردم را به این نتیجه رساند که در حال حاضر هیچ فرصت سرمایه گذاری به بزرگی ارز های دیجیتال و فناوری بلاک چین وجود ندارد. بیشتر مردم و مقامات حاکم از مزایای این تکنولوژی آگاه هستند و بیشتر نگرانی های مربوط به آن رد می شود. بسیاری از شرکت های بزرگ قبلاً در این فناوری سرمایه گذاری کرده اند و هم اکنون هم غول دنیای فناوری یعنی IBM در حال بررسی سرمایه گذاریِ انرژی و زمان کارمندان خود به سمت این حیطه است.

بسیاری از شرکت های بزرگ برای ایجاد وفاداری و تشویق مشتریان خود، کارت های اعتباری را ارائه می دهند که منجر به افزایش درآمد آن ها می شود. سامسونگ اخیراً نوعی از این کارت ها را ارائه داده که بر مبنای فناوری بلاک چین عمل می کند و کاربران با استفاده از آن می توانند در معاملات ایمن شرکت نمایند. از طرفی این شرکت در تلاش است تا برای خود تجارت جدیدی را با استفاده از هویت، پول و پرداخت دیجیتال ایجاد نماید.

بر اساس یک گزارش تنها در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۲ سرمایه گذاری در حیطه  بلاک چین انجام شده که ارزش مجموع آن ها به ۳۲۷ میلیون دلار می رسد. فعال ترین سرمایه گذار در این حوزه شرکت ژاپنی SBI Holding است که در ۸ شرکت حوزه بلاک چین سهام دارد. یکی از بخش های دیجیتال گوگل به عنوان دومین سرمایه گذار در این حوزه شناخته می شود که در شرکت کیف پول بیت کوین بلاک چین و Ripple دارای سهام است. این شرکت بر روی سیستم انتقال پول مبتنی بر بلاک چین کار می کند.

رضا عطایی
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس