کاردانو چیست؟

فهرست

شناسنامه کاردانو

نام

کاردانو

نام انگلیسی

Cardano

نماد

ADA

سال ایجاد

2017

خالق

چارلز هاسکینسون

سایت رسمی

لوگو

لوگو کاردانو

آموزش سریع

کاردانو چیست؟

پاسخ به کاردانو چیست را با معرفی اجمالی تاریخچه آن آغاز می‌کنیم. پروژه کاردانو در سال 2015 آغاز شد. شرکتی که آن را راه انداخته و توسعه داده استInput-Output Hong Kong (IOHK) نام دارد که توسط بنیان‌گذار  BitSharesوEthereum ، چارلز هاسکینسون اداره می‌شود.

کاردانو چیست؟

 هدف کاردانو ایجاد زنجیره بلوکی است که بتواند عملکرد بسیار بهتری نسبت به بلاکچینهای قدیمی مانند اتریوم داشته باشد؛ به این معنی که بتواند تراکنشهای بیشتری را ارزان‌تر و سریعتر پردازش کند.

 چارلز هاسکینسون معتقد است که کاردانو یک بلاک چین نسل سوم است، در حالی که بیت‌کوین و اتریوم در درجه اول و دوم هستند. بنابراین، IOHK به جای کپی کردن کد سایر بلاک چینها، بلاک چین جدید خود را ایجاد کرده است. مردم گاهی فکر میکنند Cardano و ADA یکسان هستند، با این حال، تفاوت کمی وجود دارد. کاردانو نام بلاک چینی است که به افراد، امکان ارسال و دریافت وجوه را میدهد. کوین ADA  نام ارز رمزنگاری شده این بلاک چین است. این درست شبیه نحوه کار Ripple است، که Ripple نام بلاک چین است و XRP نام ارز رمزنگاری شده است.

بلاک چین ارز دیجیتال کاردانو، این امکان را به شما میدهد که درست مانند بلاک چین‌ اتریوم، قراردادهای هوشمند ایجاد کنید. قراردادهای هوشمند، به دو یا چند نفر اجازه میدهد بدون نیاز به شخص ثالث، وارد توافق شوند، بدین معنا که وقتی شرایط از پیش تعیین شده محقق شد، همه موارد دیگر خودکار پیش برود. مانند اکثر بلاک چین‌‌ها Cardano غیرمتمرکز است؛ به این معنی که توسط هیچ مرجعی کنترل نمیشود. در عوض، معاملات و قراردادهای هوشمند، توسط انجمن تأیید میشود؛ آنها این کار را با کمک قدرت محاسباتی خود انجام میدهند. با این حال، کاردانو کارهایی متفاوت از بیت‌کوین و اتریوم انجام میدهد.

برای کمک به جمعآوری سرمایه برای توسعه کاردانو، این تیم 63 میلیون دلار در طول ICO خود جمع آوری کرد. از آن زمان به بعد، سکه ADA به ارزشی بالغ بر 33 میلیارد دلار سرمایه بازار رسیده است!

خب حالا که متوجه شدید کاردانو و ADA چگونه شروع به کار کردند، نوبت توضیح چگونگی عملکرد آن است.

کاردانو چگونه کار میکند؟

در قدم نخست، درک نحوه عملکرد بلاک چین Cardano مهم است. میتوان آن را به دو سطح مختلف تقسیم کرد:

 سطح تسویه حساب: این سطح ساخته شده و اکنون کاملاً عملیاتی است. در این سطح کاربران می‌توانند ارسال و دریافت ارز دیجیتال ADA را از یک کیف پول به کیف پولی دیگر انجام دهند. این شبیه نحوه انتقال کاربران از طریق  اتریوم  (ETH)به یکدیگر است.

سطح محاسبات: لایه محاسبات هنوز در حال توسعه است. پس از راه‌اندازی، به کاربران امکان می‌دهد قراردادهای هوشمند را ایجاد و منعقد کنند. به همین دلیل Cardano  با بلاک چین‌‌های قبلی که به طور معمول بر روی یک لایه، کار می‌کنند، متفاوت است. این دو لایه جداگانه، مزایای بالقوه‌ای را برای کاربران کاردانو به همراه دارد.

 در مرحله اول، لایه محاسباتی سازگارتر از موارد مشابه اتریوم است، زیرا تغییرات کوچکی را می‌توان برای کاربران نهایی مختلف ایجاد کرد. به عنوان مثال، از آن‌جا که ملل مختلف مقررات خاص خود را دارند، کاردانو بسته به قوانین آن‌ها، می‌تواند نحوه ذخیره و دسترسی به داده‌ها را تغییر دهد.

برای اطمینان از این‌ که چگونه لایه‌های تسویه حساب و محاسبه کار می‌کند، یک مثال سریع در دنیای واقعی می‌آوریم. جان برای تعمیر چراغ‌های آشپزخانه خود نیاز به استخدام برقکار دارد. او یک توافق‌نامه قرارداد هوشمند را منعقد می‌کند که در لایه محاسبات ذخیره می‌شود. در این توافق‌نامه آمده است: به محض این‌که برقکار چراغ را تعمیر کرد، بودجه توافق شده آزاد خواهد شد. وقتی این اتفاق می‌افتد، قرارداد هوشمند به لایه تسویه حساب منتقل می‌شود، که به شما اجازه می‌دهد حق‌الزحمه برقکار با ارز رمزنگاری‌، شده ADA پرداخت شود. همه چیز کاملاً خودکار است، یعنی نیازی به شخص ثالث نیست. بنابراین، اکنون که تفاوت بین لایه تسویه حساب و لایه محاسبه را دانستید، بیایید به نحوه تأیید معاملات بپردازیم.

معاملات سکه ADA چگونه تأیید می‌شود؟

قبلاً اشاره کردیم که پلت فرم Cardano غیرمتمرکز است، به این معنا که هیچ مرجع واحدی، کنترل شبکه را بر عهده ندارد. یعنی شبکه توسط ماینرها اداره می‌شود. با این حال، کاردانو از مدل دیگری استفاده می‌کند، که آن را “Ouroboros” می‌نامد.

قبل از این‌که نحوه کار آن را توضیح دهیم، بگذارید سریع توضیح دهیم که بلاک چین‌های دیگر مانند بیت‌کوین متفاوت هستند. بیت‌کوین از یک مدل اجماعی به نام “Proof-of-Work” استفاده می‌کند. برای کمک به تأیید اعتبار یک معامله، ماینرها از قدرت محاسباتی خود برای حل یک معمای واقعاً دشوار استفاده می‌کنند. این مانند یک معادله ریاضی است که بسیار دشوار است، هیچ انسانی نمی‌تواند آن را حل کند !هر کدام از استخراج کنندگان که زودتر معما را حل کنند، پاداشی را که با بیت‌ کوین پرداخت می‌شود، دریافت می‌کنند. مشكل Proof-of-Work این است كه معما رفته‌رفته پیچیده‌تر می‌شود و ماینرها باید بیشتر و بیشتر برق مصرف کنند. در دسامبر 2017، گزارش شد که ماینرهای Proof-of-Work بیت‌کوین بیشتر از کل ملت ایرلند، از برق استفاده می‌کنند! این کار خیلی اقتصادی نیست، درست است؟

شبکه کاردانو معاملات را با استفاده از سازوکاری به نام Proof-of-Stake تایید می‌کند. به افرادی که می‌خواهند به تأیید معاملات کمک کنند، اعتبارسنج گفته می‌شود. اعتبارسنج‌ها باید برخی از سکه‌های ADA خود را مسدود کنند، که به آن “Stake” می‌گویند. هنگامی که یک اعتبارسنج به تأیید یک معامله کمک می‌کند، آن‌ها ارز دیجیتال ADA اضافی را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. یک اعتبارسنج هر قدر سهم بیشتری داشته باشد، اعتبار بیشتری را به عنوان پاداش دریافت می‌کند. میزان ارزهای دیجیتال دریافتی آن‌ها بر اساس میزان “Stake” آن‌ها است. این سیستم بسیار کارآمدتر است و نسبت به سیستم Proof-of-Work سازگارتر با محیط زیست است؛ زیرا به برق بسیار کمتری نیاز دارد. این به معنای پایین بودن هزینه معاملات است. اگرچه بلاک چین‌‌های Proof-of-Stake دیگری نیز در دسترس هستند، تیم Cardano  می‌گوید که هیچ یک از آن‌ها راهی کاملاً تصادفی برای انتخاب اعتبارسنج ارائه نمی‌دهند. به همین دلیل است که آن‌ها پروتکل  Ouroborosخود را در بالای مدل استاندارد Proof-of-Stake ساخته‌اند؛ زیرا این اطمینان را می‌دهد که همه شانس عادلانه‌ای برای کسب پاداش دارند. این گاهی اوقات “The Honest Majority” نامیده می‌شود؛ به این معنی که ,RJD مردم سهم زیادی در بلاک چین دارند (به عنوان مثال، داشتن تعداد زیادی سکه ADA) این بدان معنی است که آن‌ها دلایل کافی برای اطمینان از امنیت، پایداری و مهمتر از همه، صداقت شبکه دارند. اکنون که دانستید معاملات چگونه تأیید و اعتبارسنجی می‌شوند، بیایید عملکرد پلتفرم کاردانو را ببینیم!

خرید بیت کوین
خرید اتریوم

آیا کاردانو مقیاس پذیر است؟

تعداد زیادی بلاک چین مختلف در بازار وجود دارد و این مهم است که بدانیم چه چیزی باعث منحصر به فرد شدن هر یک از آن‌ها می‌شود. یکی از مهم‌ترین مواردی که در هنگام تصمیم‌گیری در مورد عملکرد خوب یک پروژه باید در نظر گرفت، مقیاس ‌پذیری آن است. در صنعت ارزهای دیجیتال، مقیاس‌پذیری به این معناست که معاملات بلاک چین می‌تواند در یک بازه زمانی خاص، انجام شود، با این حال، به طور معمول، به عنوان “”transactions per second یا “معاملات در ثانیه” ارائه می‌شود. بلاک چین‌‌های قدیمی مانند بیت‌کوین و اتریوم، دارای مشکلات بزرگی در مقیاس‌پذیری هستند، زیرا تعداد تراکنش‌هایی که می‌توانند همزمان پردازش‌شان‌ کنند، محدود است.

در واقع، بیت‌کوین فقط می‌تواند 7 تراکنش همزمان را در ثانیه پردازش کند، درحالی‌که میانگین تعداد تراکنش‌ها در اتریوم نیز حداکثر 15 است. این نقطه، جایی است که کاردانو مزیت پیدا می‌کند. وقتی تراکنش‌ها در بلاک چین بیت‌کوین تأیید می‌شوند، برای همیشه در دفتر عمومی باقی می‌مانند. این بدان معنی است که با گذشت زمان، دفتر کل بلاک چین بزرگ و بزرگتر می‌شود. مشکلی که در این مورد وجود دارد، این است که هر استخراج کننده در شبکه، باید یک نسخه از هر معامله را نگه دارد. این مسئله، مشکل مقیاس‌پذیری را موجب می‌شود. اما کاردانو بلاک چینی را ایجاد کرده است که به شکلی متفاوت عمل می‌کند؛ با جدا کردن داده‌ها از افرادی که ارتباطی با اشخاص دخیل در تراکنش ندارند. به عنوان مثال، دو نفر به نام‌های جان و سو در معامله شرکت دارند. اگر جان 100 سکه ADA برای سو ارسال کند، این دو تنها اضخاصی هستند که دخیل در این معامله هستند.

 در نتیجه، وقتی اعتبارسنج‌ها به تأیید انتقال وجوه کمک می‌کنند، فقط باید داده‌های مربوط به معامله را حفظ کنند، نه کل بلاک چین.

تیم کاردانو همچنین قصد دارد پروتكلی به نام “Sharding” را نصب كند. شیوه کارش به این صورت است که هرچه تعداد بیشتری از افراد از شبکه استفاده کنند، تعداد تراکنش‌ها در ثانیه افزایش می‌یابد. کاردانو در اواخر سال 2017 آزمایشی را انجام داد که به بلاک چین امکان پردازش 257 تراکنش در ثانیه را می‌دهد. این تعداد به طور قابل‌توجهی بیشتر از بیت ‌کوین و اتریوم است. با این حال، هدف بلندمدت، افزایش این تعداد به ده‌ها هزار در ثانیه است.

کیف پول Daedalus: کیف پول رسمی ADA

 وقتی نوبت به ذخیره سکه ADA می‌رسد، کاردانو کیف پول رسمی خود را دارد: Daedalus. با این حال، گزارش های زیادی از انجمن‌های ارزهای‌دیجیتال منتشر شده است مبنی بر اینکه کیف پول  Daedalusمشکلات زیادی دارد. این مشکلات شامل مواردی مانند عدم امکان اتصال به شبکه، بلوک‌های همگام‌سازی و عدم رسیدن تراکنش به گیرنده است. اگر به دنبال امن‌ترین و مطمئن‌ترین کیف پول هستید، باید Ledger Nano S and Trezor را بررسی کنید. از آن‌جا که آن‌ها کیف پول آفلاین هستند، دارایی‌های شما همیشه ایمن خواهند ماند.

اکنون که از برنامه‌های کاردانو برای مقیاس پذیری اطلاع پیدا کردید، در بخش بعدی قصد داریم تا به بررسی مواردی که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و همچنین نحوه سوء استفاده از آن بپردازیم.

چگونه می توان از کاردانو استفاده کرد؟

اول از همه، سکه ADA را می‌توان به همان روش بیت‌کوین (یک سیستم پرداخت جهانی) استفاده کرد. با این حال، همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، بیت‌کوین فقط می‌تواند 7 تراکنش در ثانیه را پردازش کند. این بدان معنی است که استفاده از ظرفیت بیت کوین برای پرداخت‌های روزانهاصلاً کار ساده‌ای نیست.

 بنابراین، اگر تیم کاردانو بتواند اهداف “ده‌ها هزار” در ثانیه خود را برآورده کند، شبکه کاملاً به عنوان یک سیستم پرداخت کار می‌کند. دومین کارکرد اصلی سکه ADA این است که به مردم امکان می‌دهد قراردادهای هوشمند و  dApps(برنامه‌های غیرمتمرکز) ایجاد کنند. این می‌تواند هر کسی از شرکت‌ها ، دولت‌ها یا حتی افراد باشد. با این حال، اگر کاردانو بخواهد پروتکل قرارداد هوشمند خود را جهانی کند، باید مشکلات مقیاس‌پذیری خود را بهبود ببخشند. اگر Cardano بتواند این اهداف را برآورده کند، فناوری آن‌ها برای برنامه‌های روزمره عالی خواهد بود، زیرا هک کردن برای افراد تقریباً غیرممکن است و برنامه هرگز آفلاین نمی‌شود. این همچنین به معنای محرمانه بودن اطلاعات محرمانه است.

جوانب مثبت و منفی ارز رمزنگاری ADA

در این بخش به بررسی جوانب مثبت ومنفی کاردانو می‌پردازیم:

جوانب مثبت

  1. تیم توسعه‌دهنده بزرگ. بنیانگذار کاردانو با پروژه‌های موفقی مانند BitShares و Ethereum کار کرده است.
  2. این اولین بلاک چین است که از چند لایه (لایه تسویه حساب و محاسبه) استفاده می‌کند.
  3. محدودیت مقیاس‌گذاری وجود ندارد. هرچه افراد بیشتر از بلاک چین استفاده کنند، تراکنش‌های بیشتری نیز قابل ‌پردازش است.
  4. ارز دیجیتالADA ، معاملات ارزان و سریع را ارائه می‌دهد.
  5. سازوکار کاردانو نسبت به بلاک چین‌‌های قدیمی، سازگارتر با محیط زیست است و همچنین منصفانه‌تر است.

 نکات منفی

  1. بلاک چین، هنوز در حال توسعه است؛ بنابراین برخی از ادعاهای کاردانو نظری است و تاکنون عملی نشده است.
  2. بلاک چین‌‌های دیگر مانند Ripple ،Stellar Lumensو NEO می‌توانند بیش از 1000 تراکنش در ثانیه را پردازش کنند.
  3. حداکثر مقیاس پذیری در حال حاضر فقط 257 تراکنش در ثانیه است.
  4. در حال حاضر کیف پول رسمی کاردانو مشکلاتی دارد که سبب نارضایتی استفاده‌کنندگان شده است.

 Chainlink VRFچیست؟

Chainlink VRF از توابع تصادفی قابل تأیید رمزنگاری شده برای اثبات تصادفی بودن نتایج در بلاکچین استفاده می‌کند. چین‌لینک VRF به‌خصوص برای بازی‌ها و بازی‌های مبتنی بر بلاک چین مفید بوده و می‌تواند برای اثبات انتساب تصادفی وظایف در محل کار  مورد استفاده قرار گیرد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با کاردانو و نحوه عملکرد این بلاک چین آشنا کنیم. سپس ارز دیجیتال ADA را معرفی کردیم. نحوه کار کاردانو و لایه‌های محاسباتی و تسویه حساب را توضیح دادیم. سپس به تایید معاملات سکه ADA پرداختیم و نحوه اعتبارسنجی را بیان کردیم. مقیاس پذیری کاردانو که بخش بسیار مهمی از یک بلاک چین است را مورد بررسی قرار دادیم. کیف پول مربوط به کاردانو که Daedalus نام دارد بررسی کرده و مشکلات استفاده از آن نیز بیان کردیم و راه‌حل‌هایی برای جایگزینی آن بیان کردیم. پس از آن نقاط ضعف و قوت ADA را بررسی کردیم. امید است، این راهنمای Cardano و ارز دیجیتال  ADA برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید همه جنبه‌های مربوط به آن‌ها را درک کنید.

خرید تتر
خرید بیت کوین کش
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس