چین لینک چیست؟

فهرست

شناسنامه چین لینک

نام

چین لینک

نام انگلیسی

Chainlink

نماد

LINK

سال ایجاد

2013

مدیر

سرجری نازاروف

سایت رسمی

لوگو

آموزش سریع

چین لینک چیست؟

پیش از پاسخ به این سوال که چین لینک چیست، بد نیست از علت محبوبیت آن بپرسیم. شبکه Chainlink شهرتش را با ارائه داده‌های قابل اتکا و غیر قابل دستکاری برای قراردادهای هوشمند پیچیده در هر نوع بلاک چین به دست آورد.

چین لینک چیست؟

تاریخچه شبکه Chainlink

 در سال 2014 SmartContract.com به عنوان راهی برای وارد کردن داده‌های خارجی به بلاک چین تاسیس و بدین ترتیب شبکه Chainlink متولد شد. این شبکه، قراردادهای هوشمند را قادر می‌سازد از هر منبع داده یا API به فیدهای داده متصل شوند. این تغییر، صنعت بلاک چین را متحول کرد.

اولین چرخه راه‌حل اوراکل Smartcontract.com متکی به اوراکل‌های متمرکز بود، امری که مانع توسعه فضای مالی غیر متمرکز می‌شد. نخستین بار این مسئله در سپتامبر 2017 با معرفی شبکه اوراکل‌های غیرمتمرکز چین ‌لینک مطرح شد. شبکه Chainlink پس از جمع آوری 32 میلیون دلار در یک عرضه اولیه (ICO)، در ژوئن 2019 به کار خود ادامه داد. پروژه شبکه  Chainlinkبه پایه و اساس اکوسیستم اوراکل تبدیل شد و وجودش در کلیه پروژه‌های معتبر  DeFi ضروری است.

قراردادهای هوشمند و کاربرد آن‌ها

قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند رمزارزها در صورت تحقق شرایطی خاص، از یک آدرس، به آدرس دیگری منتقل شوند. قراردادهای هوشمند به صورت عمومی، در بلاک چین قابل مشاهده نیستند، بدین معنی که پارامترهای توافق‌نامه یا مشخصات قرارداد را نمی‌توان پس از استقرار، تغییر داد.

قراردادهای هوشمندی که به داده‌های خارج از زنجیره (off-chain) نیاز دارند، باید قبل از ترجمه و نقل و انتقال داده‌های درون زنجیره‌ای (on-chain) به طرفین خارج از زنجیره، منبع قابل ‌اعتماد و اتکایی برای انتقال ایمن داده‌ها و ترجمه دقیق آن‌ها داشته باشند. این مسئله ارتباطی، مانع توسعه قرارداد هوشمند شده بود. اما پس از معرفی اوراکل‌ها این مشکل کاملاً برطرف شده‌اند. امروزه، قراردادهای هوشمند قابل استفاده‌های چندگانه در کل sector-wideها هستند.

اوراکل در شبکه چین ‌لینک

از اوراکل‌ها (Oracles) برای آوردن داده‌های دنیای واقعی از طریق قراردادهای هوشمند به بلاک چین استفاده می‌شود. این امر می‌تواند شامل هر چیز باشد، از پیش‌بینی آب‌وهوا گرفته تا نتیجه یک مسابقه فوتبال. امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) متداول‌ترین مورد استفاده اوراکل‌ها هستند، زیرا این سیستم‌ عامل‌ها برای جلوگیری از هر گونه مشکل و ایراد، دقیق‌ترین و قابل اطمینان‌ترین منابع داده در دسترس هستند. اوراکل یک واسطه یا میان‌افزار است که در هنگام انتقال داده‌ها از داخل و خارج از بلاک چین، به عنوان پلی بین چندین طرف عمل می‌کند. اوراکل‌ها، داده‌های دنیای واقعی را تأیید کرده و انتقال می‌دهند تا بتواند از اکوسیستم‌های مختلف بلاک چین وارد و خارج شوند.

هنگامی که اوراکل‌ها همراه با قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود، تأیید می‌کنند که شرایط قرارداد هوشمند برآورده شده و داده‌های ارائه شده قابل اعتماد هستند. مشکل اوراکل‌های متمرکز این است که اگر یک بخش از آن‌ها دچار خطا شود و از کار بیفتد، کل سیستم متوقف می‌شود. پس اگر خطایی در آن‌ها رخ دهد یا می‌تواند به راحتی حل شود یا باعث از بین ‌رفتن سیستم عامل می‌شود. امری که به طور بالقوه، سرمایه‌های کاربران را در معرض خطر قرار می‌دهد. اگر یک اوراکل منفرد لحظه‌ای آفلاین شود، می‌تواند باعث نارضایتی بسیاری از افراد شود. کار کردن روی این مسئله، باعث ایجاد اعتماد عظیمی می‌شود، خصوصاً در زمینه‌ای که افراد زیادی برای ایجاد بی‌اعتمادی تلاش می‌کنند.

اپراتورهای گره غیرمتمرکز شبکه Chainlink مشوق مالی‌ای هستند برای دستیابی به اجماع در مورد داده‌هایی که تأییدشده و وارد و خارج بلاک چین می‌شوند. و حرکت به داخل و خارج از بلاک چین، زیرا که بازیگران بد به دلیل عکلکرد اشتباه، مجازات می‌شوند و داده‌های آن‌ها که به تأیید بقیه شبکه نرسیده است، رد می‌شوند. همین عنصر تمرکززدایی است که شبکه Chainlink را بسیار امن می‌کند.

خرید بیت کوین
خرید اتریوم

ویژگی‌های اصلی قراردادهای هوشمند Chainlink

هر بلاک چین دارای قرارداد هوشمند می‌تواند با استفاده از قرارداد درخواست شبکه Chainlink   درخواست داده کند. این کار تحت عنوان “رویداد” شناخته می‌شود که سپس توسط شبکه Chainlink ثبت می‌شود و یک قرارداد توافق‌نامه سطح خدمات Chainlink (SLA)  ایجاد می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد به داده‌های خارج از زنجیره دسترسی پیدا کند. قرارداد SLA دارای سه قرارداد فرعی زیر است:

قرارداد معروف چین لینک

مسیر عملکرد گره و اصالت داده‌ها را دنبال می‌کند و به دنبال بازیگران مشکوک یا گره‌های مشکوک می‌گردد.

قرارداد تطبیق سفارش Chainlink

درخواست‌های داده را به گره‌ها ارسال می‌کند تا در قراردادهای هوشمند استفاده شوند و گره‌های مناسب را برای کارهای مختلف اختصاص می‌دهد.

قرارداد تجمع Chainlink

هرگونه درخواست داده را جمع‌آوری و اعتبارسنجی کرده و آن‌ها را تطبیق می‌دهد. داده‌ها را برای ارتباط بین طرفین با استفاده از نرم افزار Chainlink Core ترجمه می‌کند. سپس می‌توان این داده‌ها را به یک API ارسال و به قرارداد تجمع چین ‌لینک ارسال کرد.

 Chainlink VRFچیست؟

Chainlink VRF از توابع تصادفی قابل تأیید رمزنگاری شده برای اثبات تصادفی بودن نتایج در بلاکچین استفاده می‌کند. چین‌لینک VRF به‌خصوص برای بازی‌ها و بازی‌های مبتنی بر بلاک چین مفید بوده و می‌تواند برای اثبات انتساب تصادفی وظایف در محل کار  مورد استفاده قرار گیرد.

LINK Token

LINK با استفاده از استاندارد Ethereum ERC-20  ساخته شده است. LINK نشانه اصلی اکوسیستم شبکه  Chainlinkاست. عملگرهای گره برای ایجاد امنیت در شبکه با پرداخت رمز به LINK پرداخت می‌شوند. این امر باعث ایجاد شفافیت و یکپارچگی در بین گره‌ها می‌شود؛ زیرا در آن مجازات‌هایی برای عدم‌ صداقت در نظر گرفته شده‌اند. ارزش LINK در کل سال 2020 افزایش یافت. این قیمت، پس از سقوط به کمتر از 2 دلار در ماه مارس، در ماه اوت، به بالاترین رقم خود، تقریباً 20 دلار رسید.

نتیجه‌گیری

امسال شاهد گسترش و پیشرفت مستدام چین بوده‌ایم، از جمله همکاری با بزرگترین برندها در DeFi  و همچنین ادغام با Microsoft و IBM.

چین‌ لینک با بازاندیشی در نحوه کارکرد قراردادهای مالی با استفاده از سبیستم اوراکل‌های غیر متمرکز در حال تغییر در چشم‌انداز اکوسیستم مالی و پیش تاختن به سوی انقلاب صنعتی چهارم است.

اگرچه بسیاری از راه‌حل‌های اوراکل معمولاً مورد نیاز پروتکل‌های بلاکچین هستند، اما هر پروژه معتبری، احتمالاً چین ‌لینک را به عنوان انتخاب شماره یک خود برمی‌گزیند.

خرید تتر
خرید بیت کوین کش
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس