ارز دیجیتال چیست؟

فهرست

ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای جامع اصطلاحات و مفاهیم

پاسخ به این پرسش که ارز دیجیتال چیست، ساده است. ارز دیجیتال یک پول دیجیتال یا مجازی است که برای استفاده در معاملات طراحی شده است. این ارز‌ها از اصول رمزنگاری برای ایمن‌سازی و تأیید معاملات استفاده می‌کنند. همچنین از این فاکتور برای کنترل فرآیند ایجاد واحد‌های تازه آن ارز استفاده می‌شود. در اصل، ارز‌های رمزنگاری شده ورودی‌های محدودی در یک پایگاه داده هستند که غیر قابل دستکاری بوده و ساخت یا تغییر آن‌ها ملزم به برآورده شدن شرایط خاصی است.

ارز دیجیتال چیست؟

روند تاریخی ارز دیجیتال چیست؟

پیش از آن که بگوییم ارز دیجیتال چیست، بد نیست اشاره‌ای به تاریخچه آن داشته باشیم. در زمان اوج رونق فناوری و تب تکنولوژی در دهه ۹۰میلادی، تلاش‌های بسیاری برای ساخت ارز دیجیتال صورت گرفت، که از جمله آن‌ها می‌توان به سیستم‌هایی مثل Flooz، Beenz و DigiCash اشاره نمود که سرانجام همه‌ آن‌ها به شکست ختم شد. دلایل مختلفی برای شکست این شرکت‌ها وجود داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به تقلب، مشکلات مالی یا حتی اختلاف بین کارمندان و مدیران شرکت اشاره نمود.

لازم به ذکر است که در تمام این ارز‌ها از سیستم شخص ثالثِ قابل اعتماد استفاده می‌شد. بدین معنی که شرکت‌ها به عنوان شخص ثالث در پشت پرده معاملات وجود داشتند و تراکنش‌ها را تأیید و تسهیل می‌کردند. در نهایت شکست این شرکت‌ها موجب شد که برای مدت زمانی طولانی دسترسی به یک سیستم نقدی دیجیتال، هدفی از دست رفته تلقی شود.

ساتوشی ناکاموتو در ارز های دیجیتال کیست؟

پس از این کوشش‌ها و در اوایل سال ۲۰۰۹ یک برنامه‌نویس ناشناس (یا شاید گروهی از برنامه نویسان) با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را معرفی کردند. ساتوشی بیت کوین را به عنوان یک «سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» توصیف کرد. این سیستم به طور کامل غیر متمرکز است، یعنی هیچ سرور مرکزی یا مرجع کنترلی ندارد. این موضوع شباهت زیادی به شبکه‌های همتا به همتای اشتراک‌گذاری فایل دارد.

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که هر شبکه پرداختی باید آن را برطرف نماید، مشکل هزینه مضاعف یا هزینه دوباره است. این مشکل در واقع یک روش کلاهبرداری است که موجب می‌شود تا شما بتوانید یک دارایی نقدی‌تان را دو یا چند بار استفاده کنید. در سیستم‌های سنتی برای رفع این مشکل، طرفِ سوم قابل اعتماد بوجود آمده است. در این شیوه یک سرور مرکزی یا مرجع کنترل کننده وجود دارد که تمام سوابق، موجودی‌ها و معاملات شما را نگه می‌دارد. مشکل اصلی این شیوه وجود مرجعی است که همواره کنترل موجودی و مشخصات شما را در دست دارد.

شبکه بلاک چین در ارز دیجیتال چیست؟

این موضوع در یک شبکه غیر متمرکز مانند بیت کوین متفاوت است و تمام مشارکت‌کنندگان خودشان باید فرآیند نظارت و کنترل را انجام دهند که این امر از طریق بلاکچین ممکن می‌شود. در این شیوه تمام معاملات در دفتر عمومی توزیع شده (شبکه بلاکچین) قرار می‌گیرد و همه بدان دسترسی دارند. این یعنی تمام اعضای شبکه می‌توانند معاملات و موجودی هر حساب را مشاهده نمایند.

در این شبکه هر معامله در واقع فایل یا پرونده‌ای است که کلید عمومی فرستنده و گیرنده (آدرس کیف پول آن‌ها) و میزان دارای منتقل شده (میزان ارز دیجیتال) را در خود دارد. البته هر معامله باید توسط فرستنده و با کلید خصوصی وی امضا شود. پس از این کار معامله در کل شبکه پخش می‌شود اما قبل از آن باید معامله مذکور تأیید شود.

وظیفه ماینر های در ارز دیجیتال چیست؟

در یک شبکه ارز‌های دیجیتال تنها استخراج کنندگان (ماینر‌ها) می‌توانند معاملات را تأیید نمایند که این امر هم از طریق حل یک معمای رمزنگاری شده انجام می‌شود. هنگامی که معامله‌ای انجام می‌شود، ماینر‌ها آن را به عنوان یک معامله قانونی علامت‌گذاری و تأیید می‌کنند و پس از این کار هر گره در شبکه، معامله مذکور را به پایگاه داده خود اضافه می‌کند. هنگامی که این فرآیند صورت گرفت و معامله تأیید شد، دیگر نمی‌توان آن را حذف یا تغییر داد. ماینر‌ها هم برای انجام کار خود مقداری بیت کوین و البته کمیسیون‌های آن معاملات را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

اساس هر شبکه‌ی ارز دیجیتال، اجماع و اتفاق نظر شرکت‌کنندگان آن در مورد مشروعیت یک معامله است. اگر گره‌های موجود در یک شبکه در مورد یک معامله اختلاف نظر داشته باشند، اساساً آن سیستم خراب می‌شود. البته قوانین و برنامه ریزی‌های مختلفی در شبکه ایجاد شده که از وقوع چنین امری جلوگیری می‌کند.

چرا به ارز دیجیتال رمز ارز می گویند؟

در اصل این ارز‌ها را به این دلیل ارز رمز نگاری شده یا رمزارز می‌نامند که حفظ اجماع و توافق مشارکت‌کنندگان به وسیله رمزنگاری قوی تضمین می‌شود. این موضوع در کنار موارد یاد شده، سبب می‌شود تا وجود یک شخص ثالث و اعتماد کورکورانه به آن از بین برود و فاکتور شخص ثالث یا مرجع کنترل کننده به مفهومی اضافی بدل شود.

کاربرد های ارز دیجیتال چیست؟

اکنون که متوجه شدید ارز دیجیتال چیست شاید این پرسش برایتان پیش بیاید که چه استفاده‌هایی می‌توان از ارز دیجیتال کرد؟

خرید کالا با ارز دیجیتال:

در گذشته یافتن تاجر و فروشنده‌ای که ارز دیجیتال را بپذیرد، اگر غیر ممکن نبود، بدون شک بسیار دشوار بود. اما این روز‌ها شرایط کاملا متفاوت است.

این روز‌ها بازرگانان بسیاری وجود دارند که بیت کوین را چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین قبول دارند و از آن به عنوان شیوه‌ای جهت پرداخت استفاده می‌کنند. از خرده فروش‌های آنلاین و گسترده‌ای نظیر Overstock و Newegg گرفته تا مغازه‌ها، بارها، و رستوران‌های کوچک محلی و… که همه بیت کوین را به عنوان شیوه‌ی پرداختی قبول دارند. از بیت کوین برای پرداخت خدمات و محصولات مختلفی نظیر هزینه‌های هتل، پرواز‌ها، جواهرات، خرید اپلیکیشن‌ها، قطعات کامپیوتر و حتی تحصیلات دانشگاهی استفاده می‌شود.

ارز‌های دیجیتال دیگری نظیر لایت کوین، ریپل، اتریوم و غیره هنوز به شیوه‌ای گسترده در بین مردم پذیرفته نشده‌اند؛ اما با این وجود شرکت اپل حداقل ۱۰ ارز دیجیتال مختلف را به عنوان یک روش قابل پرداخت در App Store مجاز کرده که نشان از تغییر اوضاع به سمت بهتری است.

البته باید خاطر نشان کرد که کاربران ارز‌های دیجیتالِ دیگر می‌توانند همواره ارز‌های خود را با بیت کوین مبادله نمایند. از طرفی وبسایت‌های فروش گیفت کارت نظیر Gift Off امکان خرید به وسیله ۲۰ ارز دیجیتال مختلف را فراهم نموده‌اند و شما می‌توانید محصولات گوناگونی را با استفاده از این گیفت کارت‌ها بخرید. به عبارت ساده‌تر شما می‌توانید با استفاده از ارز‌های دیجیتال هر محصولی را خریداری نمایید. از طرفی در کنار این موارد می‌توانیم به بازار‌هایی نظیر Bitify و OpenBazaar اشاره کنیم که تنها ارز‌های دیجیتال را می‌پذیرند.

سرمایه گذاری با ارز دیجیتال:

بسیاری از مردم بر این باور هستند که ارز‌های دیجیتال بهترین و داغ‌ترین فرصت سرمایه‌گذاری موجود هستند. در واقع داستان‌های زیادی در مورد میلیونر شدن افراد از طریق سرمایه‌گذاری در بیت کوین وجود دارد. در حقیقت بیت کوین شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال تا این لحظه است. ارزش این ارز در سال ۲۰۱۶ حدود ۸۰۰ دلار بود اما در همین سال 2020 به بیش از 13000 دلار هم رسید.

اتریوم دومین ارز رمز نگاری شده‌ی با ارزش در دنیا است که رکورد سریع‌ترین افزایش قیمت را در بین ارز‌های دیجیتال دارد. از ماه مه ۲۰۱۶ تا ارزش آن حداقل ۲۷۰۰ درصد افزایش داشته است. این موضوع در مورد بازار کلی ارز‌های ارزهای دیجیتال (شاخص آن) بسیار بیشتر است؛ به گونه‌ای که ارزش کلی این بازار از اواسط سال ۲۰۱۳ تا کنون حدود ۱۰ هزار درصد رشد داشته است.

با این حال لازم به ذکر است که ارز‌های دیجیتال یک نوع سرمایه‌گذاری با ریسک بسیار بالا هستند. ارزش بازار آن‌ها دارای نوسان بسیار زیادی است. از طرفی این ارز‌ها تا حدودی غیر قانونی هستند و همواره خطر ممنوع شدن آن‌ها در برخی از حوزه‌های قضایی وجود دارد. مازاد بر این هر گونه ارز دیجیتالی می‌تواند به نحوی هک شود.

اگر تصمیم به سرمایه‌گذاری در حوزه ارز‌های دیجیتال را دارید می‌توانید از بیت کوین استفاده کنید؛ چرا که هنوز هم پول رایجی است. در حال حاضر گزینه‌های بسیار زیادی در دسترس وجود دارد که برخی از آن‌ها روی حریم خصوصی متمرکز شده اند. برخی دیگر مشابه بیت کوین بوده اما به میزان کمتری غیر متمرکز یا باز هستند و در نهایت برخی دیگر هم وجود دارند که به طور کامل از بیت کوین کپی می‌کنند.

در حالی که خرید بیت کوین بسیار آسان است (چون مبادلات بی‌شماری برای آن وجود دارد) اما به دست آوردن سایر ارز‌های دیجیتال به همین آسانی نیست. اگرچه مبادلات عمده Litecoin، Ethereum، Monero، Ripple و غیره در بستر‌هایی نظیر Kraken، BitFinex، BitStamp سبب بهبود وضعیت شده است. اما باز هم شما می‌توانید از راه‌های دیگری ارز‌های دیجیتال را به دست آورید. برای مثال می‌توانید به شیوه‌ی مستقیم با فروشنده معامله کنید یا از دستگاه خودپرداز بیت کوین استفاده نمایید.

هنگامی که ارز دیجیتال خود را خریداری کردید به راهی برای ذخیره آن نیاز دارید. بیشتر سرویس‌های مبادلات عمده و صرافی‌ها، خدمات مربوط به کیف پول را ارائه می‌دهند. اگرچه این خدمات مناسب به نظر می‌رسند. اما بهتر است که دارایی‌های خود را درون یک کیف پول آفلاین نظیر هارد دیسک یا کیف پول سخت افزاری نگهداری نمایید. این شیوه امن‌ترین روش ذخیره ارز‌های دیجیتال است و به شما امکان کنترل کامل دارایی‌ها را می‌دهد.

برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، شما باید مانند هر نوع سرمایه‌گذاری دیگری، به ارزش کلی بازار و هر گونه اخبار مربوط به آن توجه کنید. سایت Coinmarketcap راهکاری ساده و سریع است که می‌توانید به وسیله آن قیمت، حجم، میزان عرضه و محدودیت‌های موجود در بازار ارز‌های دیجیتال را بیابید.

نکته دیگری که باید در این رابطه در نظر داشته باشید، مالیات این سرمایه‌گذاری است. قانون مالیات ارز‌های دیجیتال از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. برای مثال در ایالات متحده سازمان خدمات داخلی حکمی صادر نمود تا مالیات ارز‌های دیجیتال به عنوان یک دارایی (نه ارز) دریافت شود. بدین صورت سرمایه‌گذاران در این کشور، باید برای سرمایه‌گذاری و سود یا زیان حاصل از آن مالیات پرداخت نمایند که این مالیات برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت و معاملات این حوزه پرداخت می‌شود و حداکثر ۱۵ درصد است.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

ماینر‌ها یا استخراج کنندگان در واقع مهم‌ترین قسمت در هر شبکه ارز رمزنگاری شده هستند و این فرآیند (استخراج) همانند تجارت و سرمایه‌گذاری سودآور است. در واقع ماینر‌ها خدمات حسابداری را برای جامعه و شبکه مربوط به یک ارز دیجیتال خاص انجام می‌دهند. آن‌ها از قدرت محاسباتی خود برای حل معماهای پیچیده و رمزگذاری شده استفاده می‌کنند که برای تایید و ثبت معامله در یک دفتر توزیع شده به نام بلاکچین ضروری است.

نکته جالبی که در مورد استخراج وجود دارد میزان سختی آن است. این سختی به طور مداوم افزایش می‌یابد و رابطه مستقیمی با افراد شرکت‌کننده در آن دارد. به عبارت ساده‌تر هرچه محبوبیت یک ارز بیشتر باشد، افراد بیشتری سعی در استخراج آن دارند و به همین جهت روند استخراج دشوار‌تر می‌شود.

افراد زیادی به وسیله استخراج بیت کوین به ثروت رسیده‌اند. در سال‌های گذشته شما می‌توانستید از طریق استخراج بیت کوین و با استفاده از یک کامپیوتر یا لپ تاپ نسبتاً قوی، به سود‌های قابل توجهی دست یابید. اما این روز‌ها استخراج بیت کوین تنها در حالتی سودآور است که بخواهید از یک سخت‌افزار قوی و در مقیاس صنعتی استفاده نماید که البته این کار هم هزینه‌های هنگفت برق و تجهیزات را به دنبال خواهد داشت.

افراد زیادی به وسیله استخراج بیت کوین به ثروت رسیده‌اند. در سال‌های گذشته شما می‌توانستید از طریق استخراج بیت کوین و با استفاده از یک کامپیوتر یا لپ تاپ نسبتاً قوی، به سود‌های قابل توجهی دست یابید.

در حال حاضر ارز‌های Litecoins، Dogecoins و Feathercoins بهترین گزینه‌ها برای استخراج توسط افراد مبتدی هستند. برای مثال شما می‌توانید با استفاده از یک سخت‌افزار درجه یک (کامپیوتر یا لپ تاپ)، روزانه رقمی حدود ۵۰ سنت تا ۱۰ دلار از استخراج ارز Litecoins (با توجه به قیمت آن) درآمد داشته باشید.

اما ماینر‌ها چگونه سود می‌برند؟ هرچه توان محاسباتی یک ماینر بیشتر باشد، شانس بیشتری برای حل معما‌های رمزگذاری شده دارد. زمانی که یک ماینر موفق به حل معما شود، می‌تواند کمیسیون معامله (تراکنش‌های موجود در آن بلاک) و میزان مشخصی بیت کوین (یا ارز دیجیتال استخراج شده) را به عنوان پاداش دریافت کند.

هر اندازه که یک ارز دیجیتال طرفداران بیشتری داشته باشد، استخراج آن هم سخت‌تر شده و میزان سکه (ارز دیجیتال) دریافتی به عنوان پاداش هم کاهش می‌یابد. برای مثال زمانی که بیت کوین برای اولین بار ایجاد شد، پاداش استخراج 50BTC بود. این موضوع در حالی است که میزان پاداش در حال حاضر به 12.5BTC رسیده است. دلیل این امر محدودیت تعداد بیت کوین است؛ چرا که قرار است تنها ۲۱ میلیون بیت کوین در گردش باشد.

مجموع این عوامل سبب شده تا استخراج ارز‌های دیجیتال به یک مسابقه سخت افزاری کاملاً رقابتی و دشوار بدل شود که در آن به افراد برنده پاداش داده می‌شود. با این وجود سود حاصل از استخراج می‌تواند بسته به محل شما در چهارچوب قوانین انتقال پولی جای گیرد و مشمول مالیات شود. برای مثال در ایالات متحده، سازمان FinCEN یک راهنمایی را صادر کرده که بر اساس آن استخراج ارز‌های دیجیتال و مبادله آن‌ها با ارز‌های هم سطح، نوعی انتقال پول تلقی می‌شود. این بدان معناست که استخراج کنندگان باید قوانین و مقررات ویژه‌ی مربوط به این نوع فعالیت را رعایت نمایند.

پذیرش به عنوان شیوه پرداخت:

اگر شما یک کسب و کار دارید و به دنبال جذب مشتریان جدید هستید، می‌توانید پذیرش ارز‌های دیجیتال را به عنوان یک راه حل جهت افزایش مشتریان بررسی کنید. پذیرش شیوه پرداخت با ارز دیجیتال می‌تواند راه حلی برای افزایش مشتریان باشد. علاقه به ارز‌های دیجیتال همواره رو به رشد است و همراه با این رشد هم تعداد خودپردازهای بیت کوین در سراسر جهان هم افزایش می‌باید. به گونه‌ای که تا کنون حدود ۱۸۰۰ دستگاه خودپرداز بیت کوین در ۵۸ کشور جهان قرار گرفته است.

برای این کار باید ابتدا به مشتریان خود اطلاع دهید که کسب و کار شما ارزهای رمزپایه را می‌پذیرد. شما می‌توانید با نصب یک علامت ساده در کنار صندوق پول این کار را انجام دهید. پس از این کار شما می‌توانید از پایانه‌های سخت افزاری، برنامه‌های لمسی یا حتی کد QR برای پذیرش هزینه‌ها و پرداخت‌ها استفاده نمایید.

در حال حاضر درگاه‌های پرداخت زیادی برای ارز‌های دیجیتال وجود دارد که می‌توانید برای کسب و کار خود استفاده نمایید. به عنوان مثال CoinPayments یکی از این دروازه‌های پرداخت است که حدود ۷۵ ارز دیجیتال مختلف را پشتیبانی می‌کند و تنها ۰.۵ درصد هم از هر تراکنش کارمزد می‌گیرد. از دیگر سرویس‌های مشابه و معروف می‌توان به Cryptonator، CoinGate و BitPay اشاره کرد که البته دومی تنها ارز بیت کوین را می‌پذیرد.

در ایالات متحده بیت کوین و سایر ارز‌های رمزپایه به عنوان یک ارز دیجیتال با قابلیت نقد شوندگی بالا شناخته شده است. این بدان معناست که پرداخت به وسیله آن‌ها مانند کارت‌های بانکی، پرداخت نقدی، طلا یا حتی هدایا است.

البته این موضوع امور مالیاتی مربوط به خود را هم دارد. آن دسته از مشاغلی که در ایالات متحده این ارز‌ها را به عنوان شیوه پرداخت می‌پذیرند باید مرجع فروش، مقدار ارز دریافتی، نوع ارز و تاریخ معامله را ثبت کنند. لازم به ذکر است که نرخ مالیات بر اساس میانگین نرخ ارز در تاریخ سر رسید محاسبه می‌شود.

ارز دیجیتال یک پول دیجیتال یا مجازی است که برای استفاده در معاملات طراحی شده است. این ارز‌ها از اصول رمزنگاری برای ایمن‌سازی و تأیید معاملات استفاده می‌کنند. همچنین از این فاکتور برای کنترل فرآیند ایجاد واحد‌های تازه آن ارز استفاده می‌شود. در اصل، ارز‌های رمزنگاری شده ورودی‌های محدودی در یک پایگاه داده هستند که غیر قابل دستکاری بوده و ساخت یا تغییر آن‌ها ملزم به برآورده شدن شرایط خاصی است.

سوالات متداول

ارز دیجیتال یک پول دیجیتال یا مجازی است که برای استفاده در معاملات طراحی شده است. این ارز‌ها از اصول رمزنگاری برای ایمن‌سازی و تأیید معاملات استفاده می‌کنند. همچنین از این فاکتور برای کنترل فرآیند ایجاد واحد‌های تازه آن ارز استفاده می‌شود. در اصل، ارز‌های رمزنگاری شده ورودی‌های محدودی در یک پایگاه داده هستند که غیر قابل دستکاری بوده و ساخت یا تغییر آن‌ها ملزم به برآورده شدن شرایط خاصی است.

پس از این کوشش‌ها و در اوایل سال ۲۰۰۹ یک برنامه‌نویس ناشناس (یا شاید گروهی از برنامه نویسان) با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را معرفی کردند. ساتوشی بیت کوین را به عنوان یک «سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» توصیف کرد. این سیستم به طور کامل غیر متمرکز است، یعنی هیچ سرور مرکزی یا مرجع کنترلی ندارد. این موضوع شباهت زیادی به شبکه‌های همتا به همتای اشتراک‌گذاری فایل دارد.

خرید کالا

سرمایه گذاری

پذیرش به عنوان شیوه پرداخت

رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس