تاریخچه ارزهای دیجیتال

فهرست

تاریخچه ارزهای دیجیتال؛ مختصر و مفید

معمولاً وقتی صحبت از تاریخ و تاریخچه یک موضوع مطرح می شود، فکر می کنیم باید از دوره زمانی طولانی و دور و درازی صحبت کنیم. ولی در دو سه دهه اخیر، دستاوردها و نوآوری های فناوری، در حدی به سرعت زندگی شخصی و اجتماعی ما را تحت تأثیر خودش قرار داده است که فراموش می کنیم که بخش زیادی از این تغییرات تنها چند سال است که ایجاد شده اند.

برای مثال زندگی ما آن  چنان وابسته به اینترنت و یا گوشی های تلفن همراه شده است که تصور جهان پیش از آن برای ما دور و سخت شده است. ارزهای دیجیتال نیز همین گونه هستند. هر چند زمان کوتاهی از پیدایش آن ها می گذرد، ولی تاریخچه ارزهای دیجیتال، بسیار پویا و پربار بوده است.

تاریخچه ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

ده هزار بیت کوین در ازای دو اسلایس بزرگ پیتزا! امروز بدون شک خنده دار و باورناپذیر به نظر برسد ولی این نخستین تراکنش و معامله با بیت کوین در دنیای واقعی بوده است. 22 می 2010 که به عنوان «روز پیتزای بیت کوین» شناخته می شود، اولین روز تاریخ است که از بیت کوین برای خریدن چیزی ملموس استفاده شد؛ بیت کوینی که امروز قیمتش بیش از ده هزار دلار آمریکا است.

برای خرید و دریافت آن دو بُرش پیتزا، بیت  کوین ها به یک داوطلب در انگلستان ارسال شد، کسی که با آن سوی اقیانوس [آمریکا] تماس گرفت تا و برای دلیوری 30 دلاری پیتزاها، بیت کوین ها را خرج کرد.

ایده ارزهای دیجیتال

ایده ارز دیجیتال نخستین بار در اواخر دهه هشتاد میلادی مطرح شد، با هدف ایجاد ارزی که غیر قابل ردیابی باشد و نیاز به هیچ شکلی از نهاد و ساختار فیزیکی مترکزی هم نداشته باشد (برای مثال بانک ها). در سال 1995، رمزنگار آمریکایی، دیوید چاوُم، یک پول الکترونیکی دیجیتال ناشناس با عنوان دیجی کَش راه اندازی کرد. دیجی کش یک شکل ابتدایی از پرداخت دیجیتالی رمزنگاری شده بود که برای کنار گذاشتن بانک نیاز به نرم افزار کاربر داشت و همچنین پیش از ارسال برای وصول کننده نیاز به یک کلید رمزنگاری شده نیاز داشت.

بیت گُلد که اغلب به عنوان رمزارز پیشرو اصلی تا پیش از بیت کوین شناخته می شود به وسیله تیک سازبو در سال 1998 طراحی شد. بیت گلد به یک همراه (شریک) نیاز داشت تا بتواند از قدرت پردازش کامپیوتر برای حل کردن پازل های رمزنگاری شده  نیاز داشت؛ کسانی که با حل کردن پازل ها، جایزه دریافت می کردند.

اگر مفاهیم و ایده های چاوم و سازبو را در کنار هم قرار دهیم، آنگاه چیزی خواهیم داشت که تداعی کننده بیت کوین است.

اما سازبو قادر نبود تا مشکل خرج کردن دوباره را (می توان داده های دیجیتال را کپی و الصاق کرد) بدون مداخله مرجع مرکزی برطرف کند. این امر تا یک دهه بعد و زمانی که شخص یا اشخاصی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکوموتو برگه ای سفید با نام بیت کوین منتشر کردند – سیستم نقدی الکرترونیک همتا به همتا – ممکن نشد؛ زمان آغاز بیت کوین و پیامد آن رمزارزهای دیگر.

بیت گُلد که اغلب به عنوان رمزارز پیشرو اصلی تا پیش از بیت کوین شناخته می شود به وسیله تیک سازبو در سال 1998 طراحی شد.

آغاز (2010-2008)

در 31 اکتبر 2008، ساتوشی ناکوموتو گزارش جامعی با عنوان بیت کوین – نظام نقدی الکترونیک همتا به همتا – منتشر و ساز و کار اجرایی شبکه بلاک چین بیت کوین را توضیح داد. ساتوشی کار بر روی پروژه بیت کوین را به طور رسمی از 18 آگوست 2008 آغاز کرد، زمانی که دامنه Bitcoin.org را خریداری کردند. اگرچه موضوع این مقاله، «بلاک چین» نیست، ولی از یاد نباریم که بدون فناوری بلاک چین، نه بیت کوین و نه هیچ ارز دیجیتال دیگری، وجود نداشت.

تاریخ بیت کوین دیگر اکنون در حال پیش روی است. ساتوشی ناکاموتو اولین بلاک بیت کوین را در تاریخ 3 ژانویه 2009 استخراج کرد. ساتوشی در ستون اول صفحه اصلی روزنامه تایمز جای گرفت تا نشان از اهمیت مقدمات و پیش  شرط هایی باشد که فرایند منجر به شکل گیری فناوری بیت کوین را هدایت کرد. نخستین بلوک 50 تایی بیت کوین را امروزه بلوک پیدایش [Genesis Block اشاره به روایت آفرینش در انجیل] می نامند. بیت کوین در چند ماه نخست رونمایی و پیدایش آن هیچ ارزشی نداشت. 6 ماه بعد و با شروع معامله آن در آوریل 2010، ارزش آن کمتر از 14 سنت بود. در ماه می پیتزا خریداری شد و در اوایل نوامبر تا 36 سنت خیز برداشت، پیش از آن که قیمتش حولی 29 سنت تثبیت شود.

بازار شروع به شکل گرفتن می کند (2010-2014)

حتی زمانی که هنوز خیلی ارزشمند نشده بود، بیت کوین نشان داد که اعتبار و ارزشی جهانی دارد. در فوریه 2011 قیمت بیت کوین تا 1.06 دلار بالا رفت و سپس تا حدود 87 سنت عقب نشست. در بهار، بنا به مطلب نشریه فوربس با عنوان «واحد پول بیت کوین» قیمت این ارز دیجیتال با شتاب دو چندانی افزایش یافت. از اوایل آوریل تا اواخر ماه مه، قیمت بیت کوین از 86 سنت تا 8.89 دلار افزایش یافت.

در اول ماه جون، بعد از این که گاوکر مقاله ای درباره ارزهایی که در معامله آنلاین دارو پذیرفته شده و جا افتاده اند، منتشر کرد، قیمت بیت کوین در کمتر از یک هفته سه برابر شد و به 27 دلار رسید. سهم بازار در جریان بیت کوین هم تقریباً به 130 میلیون دلار رسید. حوالی سپتامبر 2011، قیمت بیت کوین مجدد تا 4.77 دلار سقوط کرد. در اکتبر 2011، لایت کوین رونمایی شد. یکی از رمز ارزهایی که بر مبنای الگوریتم بیت کوین شکل گرفت، ارزهای دیجیتالی که آلت کوین خوانده می شوند. لایت کوین از نظر سهم بازار در کنار نِیم کوین در رده دوم قرار داشت، در حالی که سایر ارزهای دیجیتال با فاصله در رتبه های بعدی جای داشتند.

در سال 2012 قیمت بیت کوین به طور پیوسته افزایش یافت و در سپتامبر آن سال بنیاد بیت کوین با هدف پیشبرد توسعه و معرفی بیت کوین افتتاح شد و معاملات ریپل، یک ارز دیجیتال دیگر به وسیله سرمایه گذران آغاز شد. در سال 2013 در پی مشکلات قانون گذاری، نرم افزاری، فدرال و جنایی قیمت بیت کوین به طور مستمر صعود و سقوط می کرد. در 19 نوامبر قیمت بیت کوین تا 755 دلار بالا رفت و در همان روز تا 378 دلار سقوط کرد و در 30 نوامبر مجدد تا 1163 دلار زیاد شد. این آغاز صقوط بلند مدت دیگری بود که قیمت بیت کوین را تا ژانوئیه 2015 به 152 دلار کاهش داد.

چارت بیت کوین از 2012

کلاه برداری در سرخط خبرها (16-2014)

اگرچه، ….، بی نامی و نبود کنترل متمرکز، ارزهای دیجیتال را بدل به موقعیت و فرصتی سودآور برای مجرمان بدل کرده است. در ژانویه 2014 مت گوکس (Mt.Gox) که در آن زمان بزرگ ترین صرافی بیت کوین در جهان بود، منهدم شد و اعلام ورشکستگی کرد و 850 هزار بیت کوین را از دست داد. در حالی که مشخص نبود که دقیقاً چه اتفاقی افتاده است، انگار بیت کوین به تدریج و به آهستگی در طی زمان دزدیده شده است. روندی که گویا از 2011 برای تعدادی از صرافی ها، از جمله مت گوکس آغاز شده بود و تا زمانی که یک روز متوجه شدند که کیف پولشان خالی شده است.

در حالی که این هک یک اتفاق واحد نبود، ماجرای آن به عنوان هشداری جهت اهمیت ارتقای امنیت قلمداد و پذیرفته شد. از آنجا که 7 صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال در 2019 هک شدند، امروز صرافی ها ضمانت های امنیتی بیشتری برای نگهداری اطلاعات و دارایی های کاربران در برابر هک، همچون صندوق دارایی امن، برای کاربران در بایننس (Binance)، که یک بیمه مالی شرایط اورژانسی است.

به معامله گران ارزهای دیجیتال توصیه می شود که به جای ذخیره ارزهای دیجتال خود در صرافی آنلاین، برای نگهداری از آن ها از کیف پول نرم افزاری و یا سخت افزاری استفاده کنند. کیف پول های الکترونیکی ای که هیچ گاه مثل امروز در تاریخ در دسترس نبوده اند.

بیت کوین بدل به پدیده ای جهانی می شود (18-2016)

قیمت بیت کوین به طور مستمر سال به سال افزایش یافت و از 434 دلار در ژانویه 2018 به 998 دلار ژانویه 2017 رسید. در جولای 2017، ارتقای یک نرم افزار به بیت کوین با هدف پشتیبانی از شبکه Lightning و همچنین بهبود مقیاس پذیری تأیید شد.

یک هفته بعد از فعال شدن این ارتقا در آگوست، بیت کوین حول و حوش 2700 دلار معامله می شد و در 17 دسامبر 2017 بیت کوین به قیمت نجومی و تاریخی ِ نزدیک به 20 هزار دلار رسید.

در همین زمان، یک پروژه بلاک چین جدید به نام اتریوم سرو صدای زیادی در اکوسیستم ارزهای دیجیتال به راه انداخت و دویم سهم بازار بعد از بیت کوین را به دست آورد. اتریوم، قراردادهای هوشمند را به بازار ارزهای دیجتال آورد و گستره  وسیعی از ظرفیت های استفاده در موارد مختلف (بیش از 20 هزار پروژه مختلف) را فراهم کرد. تمامی آن ها از بلاک چین اتریوم استفاده کردند. همه این پروژه ها، ارز دیجیتال مختص به خود را اهداف و مقصود منحصر به خودشان را داشتند که از اتریوم متفاوت بود. در حال حاضر بلاک چین های دیگری مثل کاردانو و تزوس سعی می کنند تا با اتریوم رقابت کنند و بازار ارزهای دیجیتال روز به روز در حال گسترش است.

شکست و بازیابی مشروط (2018 تا به امروز)

بیت کوین قادر نیست تا قیمت خود را با ثبات نگه دارد، همان طور که اتریومی که در ژانویه 2018 رکورد بالاترین قیمت خودش را زد هم نمی تواند. مقررات و قوانین مالی و نگرانی های امنیتی ناشی از هک مستمر صرافی ها منجر به روند نزولی قیمت بیت کوین شد تا بدان جا که تا پاین سال 2018 قیمت بیت کوین به 3700 دلار رسید. این سقوط ولی پایدار نماند و همراه با افت و خیز مختص بازار ارزهای دیجیتال قیمت بیت کوین به بالای 10 هزار دلار رسید و تا به امروز، اکثر سال 2020 را بالای 10 هزار دلار پشت سر گذاشته است.

بازار ارزهای دیجیتال جذابیت ها و ریسک های خود را داراست. قدرت بلاک چین، امنیت و امکاناتی که می تواند در خدمت نوآوری های مختلف مالی و فناوری قرار دهد، روز به روز برای همگان روشن تر و مشخص تر می شود. تمامی این مسائل موجب شده است که چشم انداز بسیار روشن و مثبتی در ارتباط با بازار ارزهای دیجیتای و پیشرفت و گسترش روزافزون آن در زندگی شخصی و اجتماعی ما وجود داشته باشد.

سوالات متداول

ایده ارز دیجیتال نخستین بار در اواخر دهه هشتاد میلادی مطرح شد، با هدف ایجاد ارزی که غیر قابل ردیابی باشد و نیاز به هیچ شکلی از نهاد و ساختار فیزیکی مترکزی هم نداشته باشد (برای مثال بانک ها).

در 31 اکتبر 2008، ساتوشی ناکوموتو گزارش جامعی با عنوان بیت کوین – نظام نقدی الکترونیک همتا به همتا – منتشر و ساز و کار اجرایی شبکه بلاک چین بیت کوین را توضیح داد. ساتوشی کار بر روی پروژه بیت کوین را به طور رسمی از 18 آگوست 2008 آغاز کرد، زمانی که دامنه Bitcoin.org را خریداری کردند.

قیمت بیت کوین به طور مستمر سال به سال افزایش یافت و از 434 دلار در ژانویه 2018 به 998 دلار ژانویه 2017 رسید. در جولای 2017، ارتقای یک نرم افزار به بیت کوین با هدف پشتیبانی از شبکه Lightning و همچنین بهبود مقیاس پذیری تأیید شد.

یک هفته بعد از فعال شدن این ارتقا در آگوست، بیت کوین حول و حوش 2700 دلار معامله می شد و در 17 دسامبر 2017 بیت کوین به قیمت نجومی و تاریخی ِ نزدیک به 20 هزار دلار رسید.

رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس