دات (DOT) چیست؟

فهرست

شناسنامه دات (DOT)

نام

بیت کوین

نام انگلیسی

Polkadot

نماد

DOT

سال ایجاد

2017

خالق

Gavin Wood

سایت رسمی

لوگو

دات چیست؟

آموزش سریع

دات چیست؟ | معرفی ارز دیجیتال DOT (پولکادات / Polkadot)

بعد از شروع پر دست‌اندازی که شامل هک ۶۰% از بودجه ICO شرکت بود، پولکادات درنهایت آماده استفاده عمومی است. این بلاک چین نسل سوم، قابلیت‌های کاربردی و تبادلاتی جدیدی را به بازار می‌آورد. درنتیجه، پولکادات در حال حاضر یکی از پروژه‌هایی است که همه آن را دنبال می‌کنند و در زمانی که این مطلب را می‌خوانید پولکادات رتبه سوم را از نظر سهم بازار در میان تمام رمزارزها به دست آورده است. در ادامه درباره چرایی جذابیت این  ارز دیجیتال توضیح داده‌ایم.

پولکادات (DOT) چیست؟

پولکادات یک محیط برنامه‌ای چند زنجیره‌ای است که قابلیت ایجاد تبادلات زنجیره‌ای را روی سطحی غیرقابل‌تصور ممکن می‌سازد. به طور خاص، پولکادات این امکان را به کاربران می‌دهد تا چیزی بیشتر از ارز را در سرتاسر بلاک چین ارسال کنند. پولکادات به این شبکه‌ها این امکان را می‌دهد تا با داده‌های واقعی ارتباط برقرار کنند.

پولکادات چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

پولکادات تلاش می‌کند تا یکی از پرفشارترین مسائلی که در بخش بلاک چین وجود دارد را حل کند و آن قابلیت همکاری است. در حال حاضر، بازار در موقعیت بخش‌بندی شدید است. بلاک چین‌ها به عنوان جزایر جداگانه‌ای از داده با کمترین راه استفاده از اطلاعات موجود در دیگر شبکه‌ها، کار می‌کنند. پولکادات این نگرانی‌ها را از طریق یکپارچه‌سازی انواع تکنولوژی‌هایی که مالک داده‌های مختلف هستند، از بین می‌برد. قابل ذکر است، پولکادات حتی قادر به انتقال اطلاعات از بلاک چین‌های خصوصی به شبکه‌های عمومی و برعکس هم است.

مزایای پولکادات (DOT)

دلایل بی‌شماری وجود دارد که چرا باید بخواهید به چندین بلاک چین‌ مجزا متصل شوید. یکی از آن‌ها، توانایی ارسال هر نوع داده از طریق هر نوع بلاک چین است که انقلابی در این بخش ایجاد می‌کند. می‌توانید این داده‌ها را از طریق بلاک چین‌های عمومی، باز و بدون مجوز بفرستید و از بهترین ویژگی‌های هر شبکه استفاده کنید.

به این ترتیب، پولکادات دوره جدیدی در مقیاس‌پذیری، تبادلات و امنیت به حساب می‌آید. معماری انعطاف‌پذیر و سازگار شرکت، تکنولوژی ساختمان از جمله پلتفرم‌های قرارداد هوشمند را تسهیل می‌کند. به این ترتیب، توسعه‌دهندگان می‌توانند شروع به ساخت اپلیکیشن‌های نسل بعدی‌ای بکنند که داده‌های مجاز را از یک بلاک چین خصوصی دریافت می‌کند و بر روی یک بلاک چین عمومی استفاده می‌کند. برخی تحلیلگران این توانایی‌ها را مطرح می‌کنند و می‌گویند پولکادات تهدیدی معتبر برای تسلط اتریوم است.

پولکادات چگونه کار می‌کند؟

سیستم پولکادات به روشی منحصر به فرد کار می‌کند که شبکه‌ای از بلاکچین‌های ناهمگن که پاراچینز و پاراتریدز نامیده می‌شوند را متحد می‌سازد. این زنجیره‌ها توسط زنجیره پولکادات به یکدیگر متصل و ایمن می‌شوند. همچنین مواردی وجود دارند که این زنجیره‌ها به شبکه‌های خارجی نیز از طریق پل، متصل می‌شوند. این طراحی، قابلیت انعطاف‌پذیری بیشتری به پولکادات داده است. در ادامه به برخی مؤلفه‌های اصلی شبکه خواهیم پرداخت:

زنجیره تقویت

در هسته عملکرد پولکادات، زنجیره تقویت وجود دارد. این پروتکل، مسئولیت امنیت مشترک شبکه، توافق عام و تبادلات در سرتاسر زنجیره را بر عهده دارد. قابل ذکر است، توافق عام زنجیره تقویت توسط دو مکانیسم توافق عام واحد به دست می‌آیند. اولی برای تولید بلوک و دیگری برای کمک به دستیابی به نتیجه نهایی کمک می‌کند.

پاراچینز

پاراچینز، بلاکچین‌های مستقلی هستند. این‌ها شبکه‌هایی هستند که ارز خودشان را دارند. در بیشتر موارد، این شبکه‌ها برای موارد خاص استفاده، بهینه می‌شوند. خب، پاراچینز به راحتی می‌توانند مکانیسم‌های حکمرانی خود را طراحی کنند و این امکان را دارند تا با حداکثر آزادی بدون تأثیر بر دیگر پاراچینز، کار کنند.

پاراتریدز

پاراتریدز درست مشابه پاراچینز عمل می‌کند اما با چند تغییر کوچک. این شبکه‌ها روی مدلی پولی راه‌اندازی می‌شوند. این مدل برای بلاکچین‌هایی که برای عملکرد صحیح نیاز به اتصال پیوسته به شبکه ندارند، بسیار مقرون به صرفه است.

پل‌ها

دیگر ویژگی مهم، پل‌ها هستند. این پروتکل به پاراچینز و پاراتریدز اجازه می‌دهد تا به شبکه‌های خارجی مثل بیت کوین متصل شوند و با آن ارتباط برقرار بکنند. پل‌ها، قابلیت تبادلات شبکه را گسترش می‌دهند.

ارز دیجیتال دات (DOT)

ارز دیجیتال دات، ارز شبکه پولکادات به شمار می‌رود. به همین ترتیب، چند نقش حیاتی در سیستم ایفا می‌کند. درواقع از این ارز برای مشارکت در تصمیمات حکمرانی از جمله ارائه پیشنهادات، رأی دادن و پیوندها استفاده می‌شود. همچنین می‌توان به آن به عنوان یک سیستم پرداخت الکترونیکی هم نگاه کرد.

حکمرانی

پولکادات دارای یک مدل حکمرانی چند لایه است. این مدل امکان به‌روزرسانی پروتکل‌ها را بدون نیاز به هدایت سخت فراهم می‌کند. این سیستم برای یکپارچه سازی جامعه، امکان رأی‌گیری شفاف درون زنجیره‌ای را فراهم می‌کند. جامعه پولکادات را دو گروه تشکیل می‌دهند:

اعضای شورا

اعضای شورا به نمایندگی از سهامداران منفعل انتخاب می‌شوند. این گره‌ها دو نقش اساسی ایفا می‌کنند. آن‌ها می‌توانند همه‌پرسی‌های جدید رد شبکه پیشنهاد بدهند و می‌توانند پایین پیشنهادهایی که خطرناک به نظر می‌رسد یا مقرون به صرفه نیست، رأی منفی بدهند و آن را رد کنند.

کمیته فنی

شبکه همچنین از کمیته فنی نیز تشکیل شده است. این گروه متشکل از تیم‌هایی است که به طور فعال، پولکادات می‌سازند. مسئولیت آن‌ها شامل پیشنهاد همه‌پرسی اضطراری می‌شود. این سیستم به ردیابی رأی‌گیری و اجرای مهم‌ترین به‌روزرسانی‌ها در شبکه کمک می‌کند.

توافق عام گرندپا (پدربزرگ)

پولکادات رویکرد متفاوتی نسبت به مکانیسم‌های توافق عام دارد. این پلتفرم، مکانیسم توافق عام جدیدی را به بازار معرفی می‌کند که گرندپا. این مکانیسم شبکه امن و مقاومی برای پولکادات فراهم می‌کند. به طور خاص به شبکه این اجازه را می‌دهد تا امن شود. این محافظت و امنیت به دست آمده سپس برای همه اعمال می‌شود.

گرندپا

گرندپا در مقایسه با ارزهای دیجیتال نسل قبلی مثل اتریوم به مراتب مقیاس‌پذیرتر است. برای مثال، اتریوم می‌تواند 12 دور در ثانیه را مدیریت کند. گرندپا به‌روزرسانی بزرگ‌تری را پیشنهاد می‌کند. این سیستم زمان تأیید تقریباً فوری‌ای دارد. به طور میانگین، در شرایط عادی شبکه، تراکنش‌ها کمتر از 1 ثانیه طول می‌کشند تا تکمیل شوند. برای انجام این کار، گرندپا، چند نقش جدید به سیستم توافق عام معرفی می‌کند.

کاندیداها

کاندیداها وظیفه ایمن‌سازی زنجیره تقویت را دارند. این کار به کاندیداهایی نیاز دارد تا اعتبارسنجان قابل اعتماد را انتخاب کنند و نقاطی را در اکوسیستم مشخص کنند.

اعتبارسنجان

اعتبارسنجان مسئولیت ایمن‌سازی زنجیره تقویت را دارند. اعتبارسنجان با جمع کردن نقاط، تأیید صحت آن‌ها از طرف دسته‌بندی کنندگان و شرکت در توافق عام با دیگر اعتبارسنجان شبکه، این کار را انجام می‌دهند.

دسته‌بندی کنندگان

هدف دسته‌بندی کنندگان، حفظ خرده‌ها با جمع‌آوری تراکنش‌های خرد از کاربران است. به محض این که اطلاعات جمع‌آوری شد، دسته‌بندی کنندگان اسناد معتبری برای اعتبارسنجان تولید می‌کنند.

ماهیگیران

شبکه همچنین از برخی پروتکل‌های نظارتی منحصر به فرد تحت عنوان ماهیگیران استفاده می‌کند. این گره‌ها، شبکه را تحت نظر می‌گیرند و رفتارهای بد را به اعتبارسنجان گزارش می‌دهند. قابل ذکر است، دسته‌بندی کنندگان و هر گره کامل پاراچینی می‌تواند نقش ماهیگیر را در اکوسیستم پولکادات ایفا کند.

مشخصات فنی

پولکادات ساخته شد تا رایج‌ترین وظایف برنامه‌نویسی مرتبط با توسعه Dapp را ساده کند. این پلتفرم با سابستریت (زیر لایه – Substrate) ساخته شد. سابستریت در بازار بسیار محبوب است چرا که پروسه ایجاد، استقرار، به‌روزرسانی و آزمایش انواع مختلف بلاکچین‌های خاص اپلیکیشن را ساده می‌کند. این یکپارچه سازی به سازندگان DApp این امکان را داد تا توجه بیشتری به نوآوری‌ها داشته باشند به جای این که سراغ مکانیک ساخت و اجرای بلاکچین بروند.

پولکادات همچنین یک چارچوب شبکه پلتفرمی انعطاف‌پذیر برای اپلیکیشن‌های نظیر به نظیری مثل libp2p است. وقتی این را با یک محیط اجرایی که امکان کد نویسی به زمان‌های مختلفی از جمله راست، C++ و گولانگ را می‌دهد، ترکیب می‌کنید، به سادگی می‌توانید ببینید که پولکادات چطور روی طراحی اولیه اتریوم پیشرفت می‌کند.

تاریخچه پولکادات (DOT)

تاریخچه پولکادات درواقع همزمان با تاریخ اتریوم آغاز می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، پولکادات توسط مؤسس اتریوم یعنی گاوین وود ساخته شد. وود هم بنیان‌گذار، CTO اولیه و توسعه دهنده اصلی اتریوم بود. او همچنین به عنوان فردی شناخته می‌شد که زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند SOlidid را اختراع کرد که در هسته اصلی عملکرد اتریوم قرار دارد.

وود تصمیم گرفت برای ساخت یک بلاکچین قابل برنامه‌ریزی قوی‌تر در اوایل سال 2016 اتریوم را ترک کند. به طور خاص، او در مورد چگونه ایجاد نسخه‌ای خرد شده از اتریوم فکر کرد. در اکتبر سال 2016، او جنبه‌های فنی را بررسی کرد و وایت پیپر بلاکچین را منتشر کرد.

ICO دات

دقیقاً یک سال بعد، پولکادات به صورت عرضه اولیه ارز دیجیتال ارائه شد. در این رویداد که 15 تا 27 اکتبر سال 2017 شکل گرفت، یکی از بزرگ‌ترین عرضه اولیه‌های ارز دیجیتال در تمام تاریخ بود. به طور خاص، شرکت حدود 145 میلیون دلار به دست آورد. با این حال، موفقیت این رویداد کوتاه مدت بود.

کمتر از 2 هفته بعد، تکنولوژی‌های پاریتی، در اصل اثکور، یکی از گروه‌های اصلی توسعه دهنده‌ای که پشت پولکادات بود، هک شد. این هک منجر به ضرری حدود 150 میلیون دلار شد. متأسفانه 60% بودجه ICO پولکادات هنگام هک، از بین رفت. این از دست دادن بودجه روند توسعه را در روزهای ابتدایی پروژه کاهش داد.

2018

در سال 2018، پولکادات با راه‌اندازی آزمایشگاه BBQ Birch به شکلی قدرتمند، بازگشت. از همه مهم‌تر، این راه‌اندازی، توانایی ساخت و استقرار زنجیره قراردادهای هوشمند Web Assembly را با سابستریت نشان داد. در دسامبر همان سال، موسسه Web3 از آغاز تلاش‌های خود برای کمک مالی به بهبود اکوسیستم Web3 خبر داد. قابل ذکر است، هم ChainSafe و هم Soramitsu کمک‌هزینه پیاده‌سازی محیط اجرایی پولکادات را در Go و C++ دریافت کردند.

2019

سال گذشته، پولکادات به مسیر خود ادامه داد. این شرکت بعد از تکمیل PoC-3 و راه‌اندازی شبکه آزمایشی الکساندر، یک دستاورد مهم به دست آورد. توسعه و تحولات جدید ایجاد شده با مکانیسم حکمرانی پیشرفته و مجموعه‌ای ویژگی‌های جدید، از دستاوردهای مهم سال 2019 بود. در سال 2020، پولکادات پیشرفت‌های خود را بیشتر کرد. این پلتفرم اخیراً امکان انتقال‌های متعادل را فراهم کرده است.

چگونه ارز دیجیتال دات (DOT) بخریم؟

شما می‌توانید از طریق انواع صرافی‌های مجاز و معتبر موجود در بازار این ارز دیجیتال را خریداری کند. بیشتر صرافی‌ها، پول فیات برای معامله دات دریافت نمی‌کنند. شما باید اول از همه ارز فیات بارگذاری کنید، سپس آن را به اتریوم یا بیت کوین تبدیل کنید. بعد از آن که اتریوم یا بیت کوین خریداری کردید، می‌توانید به طور مستقیم ارز دیجیتال دات را خریداری نمایید.

چگونه ارز دیجیتال دات (DOT) را نگهداری کنیم؟

چند روش برای ذخیره ایمن پولکادات وجود دارد. پولکادات یک کیف پول رسمی به نام PolKadot JS Wallet را به صورت رایگان به کاربران ارائه می‌کند. این کیف پول به دو قسمت تقسیم می‌شود. بخش کنترل‌کننده که می‌تواند سفارشات را به شبکه صادر کند درحالی‌که بخش دوم یعنی بخش Stash برای ذخیره مقادیر زیاد ارز دیجیتال دات استفاده می‌شود.

جدا از این، کیف پول‌های ارز دیجیتال خوب دیگری هم برای این رمزارز وجود دارند. یکی از محبوب‌ترین‌های آن، اپلیکیشن PolaWallet است. نسخه موبایل این اپلیکیشن به کاربران این امکان را می‌دهد تا به راحتی و به سرعت ارز دیجیتال دات (DOT) را ذخیره کنند. البته این نکته را فراموش نکنید که هر چند اپلیکیشن‌های تلفن همراه به مراتب راحت‌تر هستند اما به دلیل آنلاین بودن، امکان هک شدنشان نیز وجود دارد.

رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس