ایاس چیست؟

فهرست

شناسنامه ایاس

نام

ایاس

نام انگلیسی

EOSIO

نماد

EOS

سال ایجاد

2018

خالق

دنیل لاریمر

سایت رسمی

لوگو

لوگو ایاس

آموزش سریع

ارز دیجیتال EOS چیست؟

احتمالاً شما هم حرف و حدیثی که درباره بلاک چین EOS وجود دارد شنیده‌اید و دنبال اطلاعات بیشتری می‌گردید، نه؟

اگر این‌طور است که باید بگوییم، جای درستی آمده‌اید. اینجا قرار است هر آن چیزی را که لازم دارید درباره ارز دیجیتال EOS بدانید را به ساده‌ترین شکل ممکن برایتان شرح دهیم. پس، چه کاربر ماهری باشید چه تازه سراغ بازار ارز دیجیتال رفته باشید، باید بگوییم این مطلب برایتان مفید خواهد بود.

این مطلب درباره همه چیز از نحوه شروع پروژه گرفته تا نحوه عملکرد این تکنولوژی را برایتان دربر خواهد داشت و سعی می‌کنیم از مثال‌ها و نمونه‌های واقعی برای شرح موضوع بحثمان، استفاده کنیم.

به هر حال، بگذارید از اینجا شروع کنیم که آیا می‌دانستید EOS درواقع به این صورت تلفظ می‌شود؟ «E-OS». پیش از این که برویم سراغ اصل مطلب، برخی جنبه‌ها وجود دارد که باید نسبت به آن آگاه باشید.

اول از همه، اگر تصمیم به خرید ارز دیجیتال EOS دارید، باید سراغ صرافی‌های ارز دیجیتال قابل اعتماد بروید، صرافی‌هایی مثل Coinbase یا از طریق ارزوال اقدام کنید که سامانه پرداخت امن به‌حساب می‌آید.

علاوه بر این، بعد از خرید ارز دیجیتال EOS، باید آن را در کیف پول ارز دیجیتال امن، ذخیره کنید. از گزینه‌هایی که به شما توصیه می‌کنیم، Ledger Nano S و Trezor Model T هستند.

به هر حال، بهتر است بیشتر از این وقت را تلف نکنیم و با این سؤال، مطلبمان را رسماً شروع کنیم که «EOS چیست؟»

ایاس چیست؟

داستان یا تاریخچه EOS

هدف EOS ساخت شبکه‌ای قادر به پردازش میلیون‌ها تراکنش در ثانیه است. عرضه اولیه ارز دیجیتال EOS به دلایل زیادی بسیار محبوب بوده است. در درجه اول، عرضه اولیه ارز دیجیتال EOS در تاریخ ۲۶ ژوئن سال ۲۰۱۷ آغاز شد و تا ۱ ژوئن سال ۲۰۱۸ ادامه داشت. این یعنی چیزی حدود ۳۵۰ روز که طولانی‌ترین عرضه اولیه در تمام دوره‌ها را به نام خود ثبت کرد. تیم EOS این کار را کرد تا اطمینان حاصل کند همه شانس مشارکت و خرید تعداد کمی EOS را داشته باشند.

در درجه بعد، اگرچه عرضه اولیه هنوز ادامه دارد، اما در حال حاضر چیزی معادل بیش از 1 میلیارد دلار جمع کرده است و یکی از موفق‌ترین عرضه‌های اولیه در تمام دوران لقب گرفته است. پس از تکمیل، عرضه اولیه 700 میلیون ارز منتشر کرد که 70% کل عرضه می‌باشد.

EOS تیمی متشکل از اعضایی بسیار باتجربه از جمله دنیل لاریمر دارد که همچنین در BitShares و Steem هم‌بنیان‌گذار است. پروژه‌های ارز دیجیتال لاریمر اکنون میلیاردها دلار ارزش دارند. شرکت پشت نرم‌افزار EOS را بلاک می‌نامند. این شرکت همچنین در بسیاری از پروژه‌های تجاری و بلاک چین مختلف، سهیم است.

اکنون که تاریخچه و گذشته پشت EOS را فهمیدید، برویم سراغ بخش بعدی و ببینیم، EOS چیست؟

ارز دیجیتال ایاس چیست؟

هدف EOS، ساخت بلاک چینی غیرمتمرکز است که می‌تواند سریع‌تر و به شکلی رایگان، تراکنش‌ها را انجام دهد. همچنین این امکان را به قراردادهای هوشمند می‌دهد تا روی آن سوار شوند و درنتیجه به توسعه‌دهندگان نیز امکان انتشار dApps را می‌دهد. نه‌تنها این، بلکه EOS می‌خواهد پلتفرمی بسازد که درست مثل سیستم عامل عمل می‌کند و استفاده از آن ساده است.

DApps، آینده اینترنت هستند. تاکنون بیش از هزاران مورد از آن‌ها روی دیگر بلاکچین‌ها ساخته شده است.

دیگر هدف EOS این است که بتواند میلیون‌ها تراکنش را در عرض یک ثانیه، پردازش کند. چنین چیزی، مشکل بزرگی را حل خواهد کرد، دیگر بلاکچین‌ها می‌توانند قراردادهای هوشمند را تشخیص دهند اما هیچ‌کدامشان نمی‌توانند آن را به سرعت اجرا کنند. برای مثال، اتریوم به عنوان محبوب‌ترین بلاکچین قرارداد هوشمند، تنها می‌تواند 15 تراکنش را در عرضه یک ثانیه مدیریت کند.

چرا چنین چیزی، یک مسئله به‌حساب می‌آید؟ خب، بیایید چند مثال را با هم بررسی کنیم:

  • بیش از 52.000 لایک فیسبوک در عرض 1 ثانیه اتفاق می‌افتد و هر کدام از آن لایک‌ها، یک تراکنش جداگانه هستند که شما هرگز آن را نمی‌بینید.
  • از طرفی شما صنعت مالی را پیش رویتان دارید که نیاز دارد بیش از 100.000 تراکنش در عرض 1 ثانیه انجام شود.

پس مشخصاً می‌توانید نیاز به میلیون‌ها تراکنش در 1 ثانیه را ببینید که باعث می‌شود EOS برای چنین صنعتی فوق‌العاده مناسب باشد.

دیگر راه‌حلی که EOS به دنبالش هست تا مشکلی را حل کند، مشکل قابلیت استفاده و کاربردی بودن است. برای مثال، هم Steem و هم BitShares می‌توانند حدود 100.000 تراکنش را در 1 ثانیه انجام دهند و از تکنولوژی قرارداد هوشمند استفاده کنند. با این حال، برای توسعه‌دهندگان بسیار سخت است که عملکردهای اساسی مثل بازیابی حساب یا برنامه‌ریزی امور را روی آن اعمال کنند.

با استفاده از پروتکل سیستم عامل، EOS همه این عملکردهای اصلی را خواهد داشت و این امکان را به توسعه‌دهندگان می‌دهد تا بهترین عملکردشان را به نمایش بگذارند.

همچنین، می‌توانید ارز دیجیتال خود را در کیف پول‌های سرد که امن‌ترین هستند، نگهداری کنید. Ledger Nano S و Trezor Model T محبوب‌ترین گزینه‌ها به‌حساب می‌آیند.

EOS چگونه کار می‌کند؟

EOS (درست مثل همه بلاکچین‌های قرارداد هوشمند) اغلب به قاتل اتریوم معروف است. این یعنی این که می‌تواند همه کاری که اتریوم می‌کند را انجام دهد، حتی بیشتر! پس، بهتر است برای این قسمت از حرف‌هایمان، شروع کنیم به مقایسه این دو:

اول از همه، همان‌طور که پیش از این گفتیم، هم اتریوم و هم EOS قادر به میزبانی dApps هستند که توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌شود. با این حال، تفاوت کلیدی مقداری است که هر شبکه می‌تواند در زمان مشخص، پردازش کند.

به چنین چیزی اصطلاحاً، مقیاس‌پذیری میگویند که یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که وقتی صحبت از تجزیه و تحلیل پتانسیل بلاکچین به میان باشد، باید در نظر گرفته شود.

اتریوم هنوز تنها قادر است حدود 15 تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد که برای رسیدن به مقبولیت جهانی بسیار کم است اما EOS امیدوار است به این که این عدد را تا بیش از 1 میلیون افزایش دهد.

اما چطور؟

خب، برگردیم به اتریوم، دلیل این که چرا نمی‌تواند تراکنش‌های زیادی را پردازش کند به شیوه مدیریت داده‌هایش برمی‌گردد – هر بلوک تنها می‌تواند مقدار مشخصی از اطلاعات را ذخیره کند. برای فهمیدن این مطلب، به یک کانتینر فکر کنید که می‌تواند تنها 1000 جعبه را ذخیره کند. به خاطر ابعادش، نمی‌تواند هیچ‌چیزی بیشتر از ظرفیتش را ذخیره کند.

نه‌تنها هیچ بلوکی در اتریوم نمی‌تواند بیش از 15 تراکنش را پردازش کند بلکه برای این که هر کدام را به مقصد برساند نیز زمان قابل‌توجه طول می‌کشد.

تکنولوژی پشت این پردازش داده را اثبات کار می‌نامند که به کند بودن، گران بودن و محیط بدی داشتن، معروف است.

تیم اتریوم، در تلاش هستند تا موارد مختلفی را برای حل این مشکل به کار بگیرند – مثل تراکنش‌های برون زنجیره‌ای. با این حال، تاکنون به راه‌حل خاصی نرسیده‌اند.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، به جای استفاده از PoW (اثبات کار) مثل اتریوم، بلاکچین EOS از مدل توافق عام جدیدی به نام اثبات سهام محول شده استفاده می‌کند. این می‌تواند مشکل فعلی را که اتریوم سعی در حل آن دارد، حل کند.

توضیح اثبات سهام محول شده می‌تواند کار سختی باشد اگر هیچ دانش و عقبه‌ای نسبت به تکنولوژی بلاکچین نداشته باشید. اما نگران نباشید. این به این معنا نیست که باید فهمیدنش را از دست بدهید. در ادامه به ساده‌ترین شکل ممکن سعی کرده‌ایم تا DPoS یا اثبات سهام محول شده را برایتان توضیح دهیم:

  1. تصور کنید که 200 نفر لازم داریم تا هر تراکنش را روی بلاکچین تأیید کنیم. به این افراد «شاهد» میگوییم.
  2. ازآنجایی‌که بلاکچین، غیرمتمرکز است، سرمایه‌گذاران EOS (به جای یک شخص خاص) باید رأی بدهند که چه کسی شاهد باشد.
  3. با این حال، قدرت رأی شما مبتنی بر تعداد ارز دیجیتال EOS است که دارد. به آن «سهم» گفته می‌شود. هرچه ارز دیجیتال بیشتری داشته باشید، سهم بیشتری دارد و درنتیجه قدرت بیشتری برای رأی دارید.
  4. وظیفه همه 200 شاهد این است که شبکه را امن نگه دارند. به آن‌ها پول داده می‌شود تا این کار را بکنند.
  5. تعداد زیادی شاهد پشتیبان در دسترس هستند تا نوبتشان شود تا بتوانند به امن کردن بلاکچین کمک کنند و از این راه پول دربیاورند.
  6. اگر شاهدی کارش را درست انجام ندهد یا شبکه را آن طور که باید، امن نکند، رأی‌گیری برای بیرون انداختن او از شبکه می‌تواند، برگزار شود. چنین اتفاقی به شاهدان پشتیبان، فرصت عرض اندام می‌دهد.

اساساً، چنین کاری باعث افزایش بهره‌وری سیستم می‌شود و این امکان را می‌دهد تا تراکنش‌ها، ارزان، سریع و در محیطی دوستانه انجام شوند. درواقع، هر تراکنش تنها 3 ثانیه طول می‌کشد تا پردازش شود.

اتریوم با این حال، نیاز دارد تا همه کامپیوترهای شخصی (گره) که به شبکه متصل هستند پیش از تأیید تراکنش، به توافق برسند. به همین خاطر است که رسیدن هر تراکنش به مقصد زمان می‌برد.

دیگر مزیت بلاکچین EOS این است که می‌توانید تراکنش‌ها را متوقف کنید! اما چرا چنین کاری مهم است؟

خب، تا به حال چیزی درباره هک معروف DAO شنیده‌اید؟ کسی 50 میلیون دلار اعتبار ارز اتریوم را در سال 2016 دزدید که یعنی بلاکچین آن مورد حمله قرار گرفت. اگر بلاکچین اتریوم تکنولوژی DPoS را مثل EOS داشت، آن وقت شاید می‌شد جلوی حمله را گفت.

خب، حالا که فهمیدید این تکنولوژی چطور کار می‌کند، بخش بعدی این چیستی EOS این است که ارز دیجیتال EOS به چه کاری می‌آید؟

10 آلت کوین برتر

کاربرد ارز دیجیتال EOS

درست مثل بیشتر بلاکچین‌ها، EOS ارز دیجیتال بومی خود را دارد که ارز دیجیتال EOS نامیده می‌شود. چند هدف برای این ارز دیجیتال تعیین شده که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

وقتی از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کنید، باید کارمزدهای تراکنش را بپردازید. به آن GAS گفته می‌شود و هرچه افراد بیشتری از شبکه استفاده کنند، کارمزد تراکنش گران‌تر می‌شود.

چنین چیزی در مقیاس جهانی بسیار ناکارآمد خواهد بود که مقادیر کمی را بین یکدیگر جابجا کنند. این درواقع چگونگی ساخته شدن اتریوم است. وقتی افراد باید از شبکه استفاده کنند، آن‌ها ماشین مجازی اتریوم را اجاره می‌کنند که نیاز به کارمزد تراکنش دارد.

مدل EOS متفاوت است: به جای اجاره قدرت محاسبانی، دارندگان ارز دیجیتال EOS مالکیت شبکه را دارند.

برای مثال، اگر شما 1% سهم در ارز دیجیتال EOS را داشته باشید، در اصل، 1% از شبکه برای شماست. این یعنی شما مالک 1% قدرت محاسباتی مورد نیاز برای پردازش تراکنش هستید. این همان چیزی است که تراکنش را رایگان می‌سازد.

ارز دیجیتال EOS درست مثل هر ارز دیجیتال دیگری عمل می‌کند – می‌توانید آن را بفرستید، نگه دارید یا بین کیف پول‌ها جابجایش کنید. چنین چیزی EOS را به سیستم پرداختی عالی تبدیل می‌کند چرا که می‌تواند پول را به هرکسی در جهان می‌خواهید به صورت رایگان و تنها در عرض چند ثانیه بفرستید.

خب، اکنون که میدانید این ارز چه استفاده‌ای دارد، بخش بعدی ما قرار است درباره این باشد که چطور می‌شود بعضی اوقات از این تکنولوژی سوءاستفاده کرد.

چطور EOS می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار بگیرد؟

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ارز دیجیتال این است که به افراد این امکان را می‌دهد تا به صورت ناشناس تراکنش‌هایشان را بفرستند یا دریافت کنند. این درست مثل نقد خرج کردن در دنیای واقعی است. شما که انتظار ندارید وقتی سوار اتوبوس می‌شوید یا پول نان می‌دهید، از شما کارت شناسایی بخواهند، دارید؟

با این حال، این همچنین به این معناست که برخی افراد می‌توانند از ارز دیجیتال برای انجام امور مجرمانه به طور ناشناس استفاده کنند. از میان جرم‌ها می‌شود به خرید و فروش مواد مخدر، اسلحه و کارت‌های اعتباری دزدی اشاره کرد. بیت کوین قبلاً چند باری برای انجام ترور مورد استفاده قرار گرفت.

EOS نیز از قاعده‌ای که گفتیم، مستثنا نیست.

همچنین، پایگاه‌های داده بلاکچین (درست مثل اتریوم) عمومی هستند. این یعنی هرکسی که اتصال اینترنت داشته باشد می‌تواند همه تراکنش‌هایی که روی بلاکچین انجام می‌شود را درست مثل تعادل حساب کیف پول، ببیند.

با این حال، طبق گفته دنیل لاریمر، مؤسس EOS، امکان حذف آدرس فرستنده یا گیرنده وجود ندارد اما می‌شود مقدار تعادل کلی کیف پول کاربر را پنهان کرد.

چنین چیزی می‌تواند کسانی را امیدوار کند که دنبال فرار از پرداخت مالیات هستند چرا که به فرد این امکان را می‌دهد تا ثروتش را به همراه روشی که شرکت‌های ناشناس، پولشان را مخفی می‌کنند، مخفی کند. با این حال، مزیت آن این است که امنیت بیشتری به دارندگان ارز دیجیتال، اضافه می‌کند.

مسئله مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که همه تکنولوژی‌ها پتانسیل سوءاستفاده شدن را دارند اما افراد بسیار کمی وجود دارند که دنبال چنین چیزی هستند.

نتیجه‌گیری EOS چیست؟

خب، این هم از پایان هرچه می‌خواستیم درباره ارز دیجیتال EOS به شما بگوییم. اکنون میدانید این ارز دیجیتال به دنبال چیست، تکنولوژی‌اش چطور کار می‌کند و چرا ارز آن اهمیت دارد.

اکنون اگر مایل به خرید ارز دیجیتال EOS هستید، تنها کافی است وارد وب‌سایت معاملات آنلاین ارز دیجیتال ارزوال شوید و از طریق آن، شروع به انجام معاملات خود کنید. از خرید ارز دیجیتال گرفته تا فروش آن و انجام سرمایه‌گذاری‌های مختلف. مسیر پیش روی شما، کاملاً روشن است. تنها باید بدانید چه وقت و کدام ارز دیجیتال را بخرید که بیش‌ترین سود را بکنید. نگران چیزی هم نباشید. ارزوال کمکتان می‌کند!

رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس