اتریوم چیست؟

فهرست

شناسنامه اتریوم

نام

اتریوم

نام انگلیسی

Ethereum

نماد

ETH

سال ایجاد

2015

خالق

ویتالیک بوترین/گوین وود

سایت رسمی

لوگو

لوگو اتریوم

نمودار

آموزش سریع

اتریوم چیست؟ | توضیح اتریوم به زبان ساده

برای فهم کامل این که اتریوم چیست و چه کاری انجام می‌دهد و یا چگونه می‌تواند به طور جدی بر جامعه ما تاثیر بگذارد، باید مشخصات کلیدی آن را یاد بگیریم و بفهمیم که چه تفاوتی با دیگر رویکردها و نمونه‌های استاندارد دارد.

اتریوم چیست؟

در درجه اول، اتریوم سیستمی غیرمتمرکز است، یعنی توسط هیچ گونه مرکز یا نهاد حاکمی کنترل نمی شود. اغلب خدمات آنلاین، تجارت ها و شرکت ها بر پایه یک سیستم متمرکز کنترل کننده ساخته شده اند. این شیوه قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است. ولی تاریخ بارها و بارها به اثبات رسانده است که این رویکرد نقص و مشکلاتی دارد. اما وقتی طرفین به یکدیگر اعتماد ندارند، چاره ای جز اجرای آن نیست و به همین دلیل هنوز هم الزام اجرای آن احساس می شود.

غیر متمرکز بودن در اتریوم چیست؟

یک رویکرد متمرکز به معنای کنترل توسط یک نهاد است. اما می توان گفت همسو با آن هم به معنی یک نقطه ضعف خواهد بود؛ چرا که این سیستم باعث می شود تا برنامه ها و سرورهای آنلاین در برابر حملات هکری و حتی در برابر قطعی برق هم آسیب پذیر شوند. به علاوه، بیشتر شبکه های اجتماعی و دیگر سرویس های آنلاین متمرکز از کاربران درخواست می کنند تا حداقل بخشی از اطلاعات شخصی خودشان را ارائه دهند، که در سرورهای آن ها ذخیره می شود. این اطلاعات شخصی، به راحتی می تواند توسط خود شرکت، کارکنان بدرفتار آن ها و یا حتی هکرها، از سرورشان دزدیده شود. کم کم می توان حدس زد که جذابیت اتریوم چیست.

اتریوم، ضمن اینکه یک سیستم غیرمتمرکز است، کاملاً خودمختار و مستقل بوده و کسی آن را کنترل نمی کند. از آنجایی که این سیستم به وسیله کامپیوترهای هزاران داوطلب در سراسر جهان اجرا می شود، لذا هیچ نقطه ی مرکزی برای خرابی وجود ندارد و این یعنی هرگز آفلاین نمی شود. علاوه بر این در چنین سیستمی اطلاعات شخصی کاربران بر روی کامپیوترهای آنان باقی می ماند و محتواها (از جمله برنامه ها، فیلم ها و غیره) تماماً در کنترل سازندگان خود می ماند آن هم بدون اینکه مجبور باشند تا از قوانین اعمال شده توسط سرویس های میزبان مانند App Store و YouTube تبعیت کنند.

تفاوت بیت کوین با اتریوم چیست؟

در درجه دوم، هر چند بیت کوین و اتریوم پیوسته با یکدیگر مقایسه می شوند ولی توجه به این نکته ضروری است که این دو، پروژه هایی مختلف با اهدافی کاملاً متفاوت هستند و این فارغ از مقایسه همیشگی بین آنان است. بیت کوین اولین ارز دیجیتال رمزنگاری شده و یک سیستم انتقال پول است که توسط نوعی فناوری توزیع شده (دفتر کل توزیع شده) به نام بلاکچین ساخته و پشتیبانی می شود.

اتریوم این تکنولوژی را فراتر از بیت کوین پیش برد و مکرراً ظرفیت های جدیدی به آن افزود. اتریوم یک شبکه جامعِ خودبسنده است، با مرورگر اینترنت، زبان کدنویسی و سیستم پرداخت مختص خود. مهم تر از همه هم اینکه اتریوم به کاربرانش این امکان را می دهد که نرم افزارهای غیرمتمرکز خود را بر روی بلاک چین اتریوم بسازند.

این نرم افزارها می توانند ایده هایی کاملاً جدید یا بازساخته ای غیر متمرکز از ایده ها و طرح های موجود باشند.فایده این رویکرد در در اتریوم چیست؟ این رویکرد، اساساً واسطه ها یا هزینه های استفاده از شخص ثالث را از بین می برد. به عنوان مثال، تنها سودی حاصل از «لایک کردن» و «اشتراک گذاری» پست های یک موسیقی دان توسط کاربران علاقه مندش  از راه تبلیغات کردن در صفحه ی او ایجاد می شود که تمام این سود مستقیماً به فیسبوک می رسد. در یک شبکه اجتماعی ساخته شده بر پایه اتریوم، هر دو گروه هنرمندان و مخاطبان آن ها، جایزه هایی را به خاطر ارتباط مثبت و پشتیبانی از آن شبکه اجتماعی دریافت می کنند. همینطور، در نسخه ی غیرمتمرکز از Kickstarter (سایت متمرکز تامین مالی جمعی)، چیزی که شما برای همکاری خود با شرکت دریافت می کنید صرفاً مقداری از تولیدات آن نیست، بلکه بخشی از سودهای آن را هم در آینده دریافت می کنید. در نهایت، برنامه های مبتنی بر اتریوم، هر نوع هزینه مربوط به شخص ثالث را حذف می کنند و این موضوع ارتباطی به فعالیت شخص و نوع خدمات آن ندارد.

به عبارت ساده تر در این شبکه تمام پاداش ها تنها به شرکت کنندگان تعلق می گیرد. به طور خلاصه، اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری توزیع شده عمومی، متن باز و مبتنی بر بلاکچین است که توسعه دهندگان را قادر به ساخت و گسترش برنامه های غیرمتمرکز می کند.

گره یا نود در اتریوم چیست؟

همانطور که گفته شد، اتریوم سیستمی غیرمتمرکز است. یعنی به نحوی از شیوه ی همتا به همتا استفاده می کند. ولی ارتباط همتا به همتا در اتریوم چیست؟ هر تعاملی که در شبکه یا بین کاربران اتفاق می افتد، فقط توسط مشارکت کنندگان درون آن پشتیبانی می شود آن هم بدون اینکه نیازی به شخص متخصصی در طول فرایند باشد. تمام شبکه اتریوم توسط یک سیستم جهانی متشکل از گره ها یا نودها پشتیبانی می شود. گره ها، داوطلب هایی هستند که کل بلاکچینِ اتریوم را روی رایانه خود بارگیری می کنند و تمامی قوانین توافق شده  سیستم را به طور کامل اجرا می کنند. آن ها با این کار شبکه را قابل اطمینان نگه می دارند و در ازای آن نیز پاداش دریافت می کنند.

در مورد قرارداد های هوشمند در اتریوم چه می دانید؟

این قوانین و بسیاری از جنبه های دیگر شبکه اتریوم، توسط «قراردادهای هوشمند» کنترل می شوند. این قابلیت و قوانین توسط شبکه طراحی شده اند تا به صورت خودکار، معاملات و سایر اقدامات ویژه را انجام دهند. همچنین طرفینی که اعتمادی به هم ندارند، می توانند از این قابلیت برای انجام قرارداد خود استفاده نمایند. در این شیوه تمام شرایط قرارداد تنظیم می شود و پس از تحقق کامل آن، معامله یا هر اقدام ویژه دیگر آغاز می شود. بسیاری از مردم بر این باورند که قراردادهای هوشمند، آینده ی ما را تشکیل خواهند داد و در نهایت جایگزین تمامی توافقات قراردادی دیگر می شوند؛ زیرا شرایط اجرای قراردادهای هوشمند، امنیتی را فراهم می کند که فراتر از قراردادهای سنتی است. از طرفی این شیوه هزینه های مربوط به قرارداد را کاهش می دهد و اعتماد متقابل را بین طرفین ایجاد می کند.

این سیستم ماشین مجازی اتریوم (EVM) را هم در اختیار کاربران خود قرار می دهد، که اصولاً به عنوان یک اجرا کننده زمان (run-time) برای قراردادهای هوشمند به کار می رود و بر اساس اتریوم کار می کند.

کاربرد EVM در معاملات اتریوم چیست؟

این برنامه مانع از بوجود آمدن اختلال در بین برنامه ها می شود و حتی در زمان اجرای کدهای نامعتبر هم اعتماد کافی را به کاربران می دهد. به طور کلی EVM از شبکه ی اصلی اتریوم جدا است و همین موضوع هم آن را به ابزاری اید  آل برای آزمایش و تقویت قراردادهای هوشمند تبدیل کرده است.

این پلتفرم همچنین از یک ارز دیجیتال به نام اتر پشتیبانی می کند.

خالق اتریم کیست؟

در اواخر سال ۲۰۱۳، Vitalik Buterin ایده اش را در یک گزارش معرفی توصیف کرد؛ سپس آن را برای چند نفر از دوستانش ارسال کرد و آن ها نیز آن را با افراد دیگری به اشتراک گذاشتند. در نتیجه ی این کار حدوداً ۳۰ نفر با ویتالیک تماس گرفتند تا در مورد این قضیه با او گفتگو کنند. او منتظر بررسی های منتقدانه یا اشخاصی بود که اشتباهاتی را در این سیستم بیابند و به او اعلام کنند اما هرگز این اتفاق نیفتاد و لذا او مطمئن شد که ایده اش کاربردی است.

این پروژه در ژانویه ی سال ۲۰۱۴ توسط تیم اصلی که عبارت بود از ویتالیک بوترین، میهای آلیسی، آنتونی دی یوریو، چارلز هاسکینسون، جو لوبین و گاوین وود به طور عمومی رونمایی شد. همچنین مدتی بعد بوترین ماهیت اتریوم را در میامی و در کنفرانسی که راجع به بیت کوین بود ارائه داد. تنها چند ماه بعد از این موضوع، تیم اصلی تصمیم گرفت که برای تأمین بودجه توسعه شبکه شان، تعداد زیادی از اتر یا همان توکن اصلی شبکه را عرضه کنند.

What is Ethereum

آیا اتریوم یک ارز دیجیتال است؟

اگر به تعریف اتریوم برگردیم می توانیم بگوییم که اتریوم در اصل، یک بستر نرم افزاری است که می خواهد به عنوان یک اینترنت و همچنین یک فروشگاه برنامه ای غیرمتمرکز عمل کند. سیستمی مانند اتریوم برای پرداخت هزینه های منابع محاسباتی خود به میزان خاصی از ارز نیاز دارد و اینجاست که «اتر» وارد بازی می شود.

ویژگی بارز اتریوم چیست؟

اتر دارایی قابل حمل دیجیتال است و برای پرداخت به شخص ثالثی احتیاج ندارد. با این حال، اتر نه تنها به عنوان یک ارز دیجیتال عمل می کند، بلکه برای برنامه های غیرمتمرکز درون شبکه اتریوم هم به عنوان «سوخت» عمل می کند. یعنی اگر کاربری بخواهد چیزی را در یکی از برنامه های اتریوم تغییر دهد، باید هزینه معامله را پرداخت کند تا شبکه بتواند تغییر را پردازش کند و این هزینه به صورت اتر پرداخت می شود.

هزینه این معاملات به طور خودکار بر اساس مقدار «سوخت» مورد نیاز آن تعیین می شود. مقدار سوخت مورد نیاز هم بر اساس میزان قدرت و مدت زمان کار محاسبه می شود.

آیا اتریوم مانند بیت کوین است؟

اتریوم و Bitcoin ممکن است از منظر ارزهای دیجیتال، شبیه یکدیگر باشند؛ اما واقعیت این است که آن ها دو پروژه مختلف با اهداف کاملاً متفاوت هستند. بیت کوین تاکنون جایگاه خود را به عنوان موفق ترین ارز دیجیتال با پایداری نسبی تثبیت کرده است، در سمت مقابل ولی اتریوم یک پلتفرم چند منظوره است که ارز دیجیتال اتر تنها بخشی از برنامه ی قرارداد هوشمند آن است.

حتی اگر بخواهیم این دو را به عنوان ارز دیجیتال مقایسه کنیم باز هم تفاوت های شاخصی وجود دارد. به عنوان مثال، Bitcoin دارای ۲۱ میلیون توکن قابل استخراج است در حالی که منبع اتر بی پایان است. علاوه بر این، میانگین زمان استخراج بلاک بیت کوین ۱۰ دقیقه است، در حالی که این زمان برای اتریوم بیش از ۱۲ ثانیه نیست. به عبارت ساده تر، تایید بلاک ها در اتریوم سریع تر اتفاق می افتد.

تفاوت مهم دیگر بیت کوین با اتریوم چیست؟ تفاوت بزرگ دیگری که در این بین وجود دارد، قدرت محاسباتی مورد نیاز است. این روزها استخراج موفقیت آمیز بیت کوین نیازمند قدرت محاسباتی و برق بسیار زیادی است و تنها در صورت وجود این دو مورد می توان استخراج را در مقیاس صنعتی و در مزارع استخراج بیت کوین انجام داد. در مقابل، الگوریتم تأیید کار اتریوم افراد را به استخراج غیرمتمرکز تشویق می کند.

شاید مهمترین تفاوت بین دو پروژه یاد شده این باشد که کد داخلی اتریوم به صورت کامل تورینگ است. به این معنی که تا زمانی قدرت و زمان محاسباتی کافی وجود داشته باشد، می توان همه چیز محاسبه کرد در حالی که بیت کوین این قابلیت را ندارد. البته باید این موضوع را خاطر نشان کرد که اگرچه تورینگ امکانات بی حد و مرزی را برای کاربران اتریوم فراهم می کند اما پیچیدگی آن سبب مشکلات امنیتی بالقوه ای شده است.

نحوه کار اتریوم چیست؟

همانطور که قبلاً ذکر شد، اتریوم بر اساس پروتکل Bitcoin و طرح بلاکچین آن ساخته شده است اما به گونه ای تغییر یافته است که بتواند برنامه هایی فراتر از سیستم پولی را پشتیبانی کند. تنها شباهت بین دو بلاکچین بیت کوین و اتریوم این است که آن ها تاریخچه کل معاملات شبکه ی مربوط به خود را ذخیره می کنند. البته بلاکچین اتریوم کارهای بسیار بیشتری را انجام می دهد. هر گره در بلاک چین اتریوم علاوه بر تاریخچه معاملات، باید جدیدترین اطلاعات مربوط به هر قرارداد هوشمندِ درون شبکه، موجودی هر کاربر، آخربن وضعین اطلاعات، وضعیت تعدل هر کاربر، کدهای قرارداد هوشمند و مکان ذخیره آن را هم بارگیری کند.

اساساً می توان بلاکچین اتریوم را به عنوان یک ماشین وضعیت مبتنی بر معامله توصیف کرد. در علوم کامپیوتر می توان ماشین را به عنوان چیزی تعریف کرد که اطلاعات و حالت ها را بر اساس ورودی هایش بخواند و به یک سری اطلاعات و حالت دیگر تغییر دهد. در این مورد پس از تغییر اطلاعات و تبادل ها، ماشین یا سیستم مجدداً به حالت اولیه خود بر می گردد. هر بخش از اتریوم متشکل از میلیون ها معامله است. این تراکنش ها برای تشکیل «بلاک ها» دسته بندی می شوند که هر بلاک به بلاک های قبلی خود متصل می شود و یک زنجیر را تشکیل می دهند. اما قبل از اضافه شدن معامله به دفتر یا شبکه، باید اعتبارسنجی شود که برای آن باید فرآیندی به نام استخراج را طی کنند.

استخراج فرآیندی است که گروهی از گره ها قدرت محاسبه خود را برای تکمیل یک چالش به نام «اثبات کار» بکار می گیرند که اساساً یک معمای ریاضی است. هرچه رایانه آن ها قدرتمندتر باشد، سریعتر می تواند معما را حل کند. پاسخ به این معما راه اثبات کار است و اعتبار یک بلاک را تضمین می کند.

بسیاری از ماینرها در سراسر جهان در تلاش برای ایجاد و اعتبارسنجی با یکدیگر رقابت می کنند. زیرا هر زمان که ماینر چنین معمایی را حل کند، یک توکن اتر ساخته می شود که به عنوان جایزه به ماینر اهدا می شود. ماینرها ستون فقرات شبکه اتریوم هستند، زیرا آن ها نه تنها تراکنش ها و سایر عملیات های درون شبکه را تأیید می کنند بلکه توکن های جدید شبکه را هم ایجاد می کنند.

ماینرها ستون فقرات شبکه اتریوم هستند، زیرا آن ها نه تنها تراکنش ها و سایر عملیات های درون شبکه را تأیید می کنند بلکه توکن های جدید شبکه را هم ایجاد می کنند.

کاربرد های اتریوم کدامند؟

اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز را ایجاد نمایند و این اولین و مهم ترین کاربرد آن است. علاوه بر این، هر سرویس متمرکز می تواند با استفاده از سیستم عامل اتریوم غیر متمرکز شود. پتانسیل پلتفرم اتریوم برای ساخت برنامه ها نامحدود است و به همین جهت می تواند خلاقیت بی انتهای توسعه دهندگان را پوشش دهد.

برنامه های غیرمتمرکز این امکان را دارند که رابطه بین شرکت ها و مخاطبان آن ها را به طور کامل تغییر دهند. این روزها واسطه های زیادی وجود دارد که در ازای ارائه خدمات سپرده گذاری یا ایجاد بسترهای خرید و فروش کالا، کمیسیون های بسیار زیادی را دریافت می کنند. این موضوع در حالی است که اتریوم می تواند خریدار و فروشنده را بدون واسطه به همدیگر وصل کند و با استفاده از قراردادهای هوشمند، امکان تجارت مطمئن بین هر دو طرف را ممکن کند.

فناوری بلاکچین به خودی خود توانایی ایجاد انقلاب در سرویس های تحت وب و همچنین صنایعی را دارد که از مدت ها قبل قراردادی بوده اند. به عنوان مثال، در صنعت بیمه ایالات متحده هرساله بیش از ۷ میلیارد دلار هزینه برای مشمولین بیمه عمر پرداخت می شود که می توان به وسیله فناوری بلاکچین آن را مجدداً پایه ریزی کرد و به شیوه ای منصفانه و دقیق آن را بین مشمولین واقعی توزیع نمود. از طرفی دیگر بیمه شدگان می توانند با کمک قراردادهای هوشمند، مطالبات خود را به صورت آنلاین و در چهارچوب قوانین بیمه ارسال کنند تا به صورت اتوماتیک و فوری امکان دریافت هزینه یا پرداخت آن را داشته باشند.

اساساً شبکه بلاکچین اتریوم می تواند با استفاده از اصول خود در هر سرویس، تجارت یا صنعتی، اعتماد، شفافیت، امنیت و کارایی را به ارمغان بیاورد. همچنین می توان از اتریوم برای ایجاد سازمان های خودمختار غیرمتمرکز (DAO) استفاده کرد که کاملاً شفاف و مستقل از هرگونه دخالت و بدون یک رهبر واحد فعالیت می کنند. DAO (سازمان خودگردان غیرمتمرکز) توسط کدهای برنامه نویسی و مجموعه ای از قراردادهای هوشمند بر بستر بلاکچین اجرا می شود که برای از بین بردن نیاز فرد یا گروهی از افراد به کنترل کامل و متمرکز یک سازمان طراحی شده است.

DAO متعلق به افرادی است که توکن خریداری کرده اند. با این حال، مقدار توکن های خریداری شده دو فاکتور سهام و مالکیت را در یک راستا قرار نمی دهد و موجب برابری آن ها نمی شود. اما در عوض، توکن ها نشان از مشارکت هستند و به مردم حق رأی می دهند.

مزایای اتریوم چیست؟

پلتفرم اتریوم از تمام ویژگی های فناوری بلاکچین بهره می برد و بدین جهت کاملاً در برابر هرگونه مداخله شخص ثالث حفظ شده است. این بدان معناست که برنامه های غیرمتمرکز و DAO مستقر در این شبکه توسط هیچ شخصی قابل کنترل نیستند.

هر شبکه بلاکچین حول یک اصل تشکیل شده است. بر اساس این اصل همه گره های داخل سیستم باید در مورد هر تغییر ایجاد شده در آن شبکه توافق کنند. این موضوع امکان تقلب یا فساد را از بین می برد و مانع از دستکاری در شبکه می شود.

کل پلتفرم اتریوم غیرمتمرکز است. به عبارت ساده تر هیچ نقطه ی احتمالی برای خرابی وجود ندارد از این رو، همه برنامه ها همیشه آنلاین می مانند و هرگز خاموش نمی شوند. علاوه بر این، ذات غیرمتمرکز بودن و امنیت رمزنگاری موجب محافظت از شبکه اتریوم در برابر حملات احتمالی هک و فعالیت های جعلی می شود.

معایب اتریوم

اگرچه قراردادهای هوشمند برای ممانعت از خطا در شبکه ایجاد شده اند. اما این قراردادها در واقع کدهای برنامه نویسی هستند و لذا دقت آن ها وابسته به کدی است که توسط انسان برایشان نوشته شده است. از آن جایی که خطاهای انسانی همیشه وجود دارد و هر اشتباهی در برنامه نویسی ممکن است مورد سوء استفاده قرار بگیرد لذا در صورت بروز چنین اتفاقی، هیچ راه مستقیمی برای جلوگیری از حمله هکرها یا بهره برداری از اشتباه یاد شده وجود ندارد. تنها راه ممکن برای انجام این کار، رسیدن به توافق و بازنویسی یک کد دیگر است. البته این موضوع کاملاً مغایر با اصل بلاکچین است چراکه بلاکچین باید یک دفتر کل توزیع شده و غیر قابل تغییر باشد.

در این رابطه می توان به DAO اشاره نمود که در ۳۰ آوریل ۲۰۱۶ و با استفاده از اتریوم راه اندازی شد. این سیستم هک شد و به میزان ۳.۶ میلیون دلار اتر از آن به سرقت رفت. در این سرقت، مهاجمان از یک مشکل در کد تماس بازگشتی سوء استفاده نمودند که در آن بودجه از DAO به child DAO منتقل شد که ساختاری مشابه DAO داشت. البته از دست دادن بخش عمده ای از ارزش DAO تنها طبعات این حمله نبود بلکه مشکل اصلی تضعیف اعتماد کاربران به شبکه اتریوم بود به گونه ای که ارزش اتر از ۲۰ دلار به زیر ۱۳ دلار رسید.

چگونه اتریوم به دست آوریم؟

دو روش اصلی برای بدست آوردن اتر وجود دارد: خرید یا استخراج آن. برای خرید تمامی کاری که باید انجام دهید این است که یک صرافی را بیابید که ارز دیجیتال اتر را به صورت قانونی معامله می کند. سپس با استفاده از حساب یا کارت بانکی خود اقدام به خرید ارز اتر نمایید. البته شما باید ارز خریداری شده را در کیف پول مخصوص ارزهای دیجیتال قرار دهید که این کیف پول ها عموماً توسط خود صرافی یا مرورگرهایی نظیر Ethereum’s mist یا سرویس های مشابه ارائه می شود.

 

از طرفی دیگر شما می توانید اتر را از طریق معاملات همتا و تبادل با سایر کاربران به دست آورید. در این شیوه شما می توانید هزینه اتر را با استفاده از بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر پرداخت نمایید. این کار هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری قابل انجام است. این شیوه از معامله در بین کاربران بیت کوین بسیار محبوب است. این موضوع سبب شده تا روش مذکور به عنوان یکی از راهکارها برای به دست آوردن ارز اتر به محبوبیت برسد. از طرفی  عدم شناسایی کامل کاربر مقابل، ساختار پلتفرم اتریوم و البته عرضه نا محدود ارز اتر سبب شده تا این شیوه رشد روز افزونی داشته باشد.

روش دیگر برای به دست آوردن ارز دیجیتال اتر، استخراج آن است. پلتفرم اتریوم از فرآیند اثبات کار برای استخراج استفاده می کند. در این شیوه ماینرها با استفاده از قدرت محاسباتی خود یک مسئله پیچیده ریاضی را حل می کنند تا بتوانند مجموعه ای از اقدامات را در شبکه تأیید نمایند. هرگاه ماینری بتواند یک معما را به صورت موفقیت آمیز حل کند، مجموعه ای از اطلاعات تایید و یک بلاک جدید به شبکه اضافه می شود. شبکه در ازای این کار پاداشی را به ماینرها می دهد که به صورت ارز دیجیتال اتر است.

آینده اتریوم چیست؟

اتریوم هم مانند بیت کوین است که چندین سال از وجود آن می گذرد و توانسته توجه رسانه ها و البته عموم مردم را هم به سمت خود جلب نماید. بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که اتریوم یک فناوری مخل است که نه تنها ساختار اینترنت را تغییر می دهد بلکه خدمات و صنایعی را هم که از صدها سال پیش وجود داشته اند را متحول می کند.

Vitalik Buterin خالق اتریوم، که در پیش بینی های خود بسیار دقیق و متواضع است، در مصاحبه اخیر خود اظهار داشت که قصد دارد در آینده ای نزدیک اتریوم را در زمینه امنیت و مسائل فنی ارتقا دهد و آن را به عنوان پلتفرمی مشابه بلاک چین اما به شیوه ای بهتر و برجسته تر ارائه نماید. Balaji Srinivasan، مدیرعامل شرکت ۲۱. co، اخیراً اعتماد کامل خود را به اتریوم بیان کرده و اظهار داشته که این فناوری در ۵ تا ۱۰ سال آینده تغییرات زیادی را بوجود می آورد. Peter Smith، بنیانگذار بلاکچین، برنامه های زیر ساختی اتریوم را جذاب توصیف کرده و اعلام داشته که این پلتفرم می تواند در صنایع بزرگی مانند صنعت بیمه و انواع بیمه های املاک و مستغلات، بسیار قوی عمل کند و تغییرات اساسی را بوجود آورد. به طور کلی می توان گفت نظر کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال در مورد اتریوم بسیار مثبت است.

سوالات متداول

اتریوم را شاید بتوان دومین از دیجیتال معروف در جهان نامید. اتریوم، ضمن اینکه یک سیستم غیرمتمرکز است، کاملاً خودمختار و مستقل بوده و کسی آن را کنترل نمی کند. از آنجایی که این سیستم به وسیله کامپیوترهای هزاران داوطلب در سراسر جهان اجرا می شود، لذا هیچ نقطه ی مرکزی برای خرابی وجود ندارد و این یعنی هرگز آفلاین نمی شود. 

در اواخر سال ۲۰۱۳، Vitalik Buterin ایده اش را در یک گزارش معرفی توصیف کرد؛ سپس آن را برای چند نفر از دوستانش ارسال کرد و آن ها نیز آن را با افراد دیگری به اشتراک گذاشتند. در نتیجه ی این کار حدوداً ۳۰ نفر با ویتالیک تماس گرفتند تا در مورد این قضیه با او گفتگو کنند. او منتظر بررسی های منتقدانه یا اشخاصی بود که اشتباهاتی را در این سیستم بیابند و به او اعلام کنند اما هرگز این اتفاق نیفتاد و لذا او مطمئن شد که ایده اش کاربردی است.

این پروژه در ژانویه ی سال ۲۰۱۴ توسط تیم اصلی که عبارت بود از ویتالیک بوترین، میهای آلیسی، آنتونی دی یوریو، چارلز هاسکینسون، جو لوبین و گاوین وود به طور عمومی رونمایی شد. همچنین مدتی بعد بوترین ماهیت اتریوم را در میامی و در کنفرانسی که راجع به بیت کوین بود ارائه داد. تنها چند ماه بعد از این موضوع، تیم اصلی تصمیم گرفت که برای تأمین بودجه توسعه شبکه شان، تعداد زیادی از اتر یا همان توکن اصلی شبکه را عرضه کنند.

دو روش اصلی برای بدست آوردن اتر وجود دارد: خرید یا استخراج آن. برای خرید تمامی کاری که باید انجام دهید این است که یک صرافی را بیابید که ارز دیجیتال اتر را به صورت قانونی معامله می کند. سپس با استفاده از حساب یا کارت بانکی خود اقدام به خرید ارز اتر نمایید. البته شما باید ارز خریداری شده را در کیف پول مخصوص ارزهای دیجیتال قرار دهید که این کیف پول ها عموماً توسط خود صرافی یا مرورگرهایی نظیر Ethereum’s mist یا سرویس های مشابه ارائه می شود.

روش دیگر برای به دست آوردن ارز دیجیتال اتر، استخراج آن است. پلتفرم اتریوم از فرآیند اثبات کار برای استخراج استفاده می کند. در این شیوه ماینرها با استفاده از قدرت محاسباتی خود یک مسئله پیچیده ریاضی را حل می کنند تا بتوانند مجموعه ای از اقدامات را در شبکه تأیید نمایند. هرگاه ماینری بتواند یک معما را به صورت موفقیت آمیز حل کند، مجموعه ای از اطلاعات تایید و یک بلاک جدید به شبکه اضافه می شود. شبکه در ازای این کار پاداشی را به ماینرها می دهد که به صورت ارز دیجیتال اتر است.

رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس