ICO یا عرضه اولیه سکه چیست؟

فهرست

عرضه اولیه سکه چیست؟ ICO چیست؟

ما شاهد ظهور پدیده جدیدی هستیم که دنیای تکنولوژی را درگیر خود کرده و در حال تغییر روش افزایش سرمایه شرکت‌های استارتاپی، دور شدن از عرضه اولیه عمومی (IPO)، سرمایه‌گذاری گسترده یا جستجوی کمک و نفوذ سرمایه‌داران خطرپذیر است. داریم درباره عرضه اولیه سکه حرف می‌زنیم.

در پایان سه ماهه اول، نزدیک به 400 میلیون دلار از طریق عرضه اولیه سکه سرمایه‌گذاری شده است و به روشی نه چندان متفاوت با دوره dot.com، شرکت‌ها موفق به جمع‌آوری میلیون‌ها دلار شدند، آن هم تنها با یک وایت پیپر و یک رمز ارز.

به عبارت بهتر، بیت کوین اکنون کمتر از 50% کل سهام بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است، علی‌رغم این واقعیت که سرمایه بازار بیت کوین در سال گذشته از حدود 10 میلیارد دلار به بیش از 40 میلیارد دلار رسیده و 80% کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال یک سال پیش، از 12/5 میلیارد دلار به 90 میلیارد دلار رسیده است.

پس، آیا این انقلابی جدید در افزایش سرمایه یا هرم دیگری است که به زودی منفجر خواهد شد؟

وقتی به دنبال عرضه اولیه سکه هستید که با نام ICO شناخته می‌شود، می‌توانید فهرستی از شرکت‌هایی را ببینید که به دنبال افزایش پول از طریق ICOها هستند، شرکت‌هایی از قمار ورزشی آنلاین گرفته تا بانک‌های منطقه‌ای که برای نسل دیجیتال تأسیس شده‌اند. تنها پیش‌نیاز برای واجد شرایط شدن برای افزایش سرمایه از طریق ICOها این است که باید ارز دیجیتالی به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر محصولی که ارائه می‌دهند، داشته باشند.

چه کسی سراغ سرمایه‌گذاران خطرپذیر می‌رود وقتی دنیای دیجیتال و مدیومی رو به رشد برای افزایش سرمایه و جمع‌آوری آن دارد؟

ICO چیست / عزضه اولیه سکه

ICO (عرضه اولیه سکه) چیست؟

عرضه اولیه درست مثل مفهوم عرضه اولیه عمومی (IPO) است، هر دوی‌شان پروسه‌ای را شامل می‌شوند که در آن شرکت‌ها به سرمایه جمع‌آوری می‌کنند، درحالی‌که ICO، سرمایه‌گذاری‌ای است که به سرمایه‌گذار، ارز دیجیتال می‌دهد که به صورت سکه به سرمایه‌گذار برمی‌گردد و کاملاً با انتشار اوراق بهاداری که در سرمایه‌گذاری IPO اتفاق می‌افتد، متفاوت است.

پیش از این که وارد جزئیات شویم، بهتر است برخی توضیحات را درباره بلاکچین، ارز و رمز ارز دیجیتال بدهیم.

تعریف بلاک چین

بلاکچین، یک دفتر دیجیتالی فسادناپذیر از تراکنش‌های اقتصادی است که می‌تواند برای ضبط کردن نه‌تنها تراکنش‌ها بلکه هر چیز باارزشی، برنامه‌ریزی شود. درواقع یک صفحه گسترده دیجیتالی است که در سرتاسر شبکه رایانه‌ها کپی می‌شود. این شبکه برای به‌روزرسانی صفحه گسترده به طور منظم، طراحی شده است. همان‌طور که اطلاعات به اشتراک گذاشته می‌شود و مرتباً به روز می‌شود و در یک جا، ذخیره نمی‌شود، به نظر می‌رسد واقعاً عمومی است و به راحتی می‌شود با آن سازگار شد.

چرا چنین چیزی یک انقلاب تلقی می‌شود؟ تصور کنید برای به‌روزرسانی، نیازی به یک پایگاه داده ندارید که باید از طریق جغرافیای جهانی و شرکت‌ها منتقل شود.

ارز چیست؟

ارز، سکه‌هایی است که در طول ICO ارائه می‌شود و معادل سهام خریداری شده در IPO در نظر گرفته می‌شود که به آن ارز دیجیتال هم میگویند.

رمز ارز چیست؟

رمز ارز دیجیتال، ارزی مجازی یا دیجیتالی است که از رمزنگاری برای امنیت استفاده می‌کند. توسط هیچ مرجعی مثل بانک مرکزی منتشر نمی‌شود و مهم‌تر از همه از دست دولت‌هایی که می‌توانند دست‌کاری یا مداخله کنند هم خارج است. تراکنش‌ها ماهیتی ناشناس دارند.

ارزهای صادر شده از ICO ارزش دارند، ICO معادل ارزش سهام، ارز اختصاص می‌دهد که به سرمایه‌گذار، حق رأی نیز می‌دهد و در موارد خاص، فرد سرمایه‌گذار می‌تواند از سود نیز سهمی ببرد.

درحالی‌که این نزدیک‌ترین شکل و شمایل ICO به IPO است، اکثریت قریب به اتفاق ICOها، ارزهایی صادر می‌کنند که یک جور دارایی هستند که به سرمایه‌گذاران امکان دسترسی به ویژگی‌های یک پروژه خاص را به جای مالکیت خود شرکت، می‌دهد.

درنهایت، این فرایند پروژه سرمایه‌گذاری گسترده یک رمز ارز دیجیتالی جدید، شامل فروش ارز، با جمع‌آوری سرمایه پروژه رمز ارز برای تأمین سرمایه همراه است و سرمایه‌گذاران چنین چیزی را در ازای تخصیص ارزهای پروژه دریافت می‌کنند.

ICOها بهتر است بین چند هفته تا یک ماه باز باشند، هرچند برخی از آن‌ها ممکن است مدت زمان طولانی‌تری باز باشند و جمع‌آوری سرمایه برای ICO خاص ممکن است در موارد مختلفی برخلاف IPO که در یک رویداد انجام می‌شد، رخ دهد.

مختصری درباره معاملات ارزهای دیجیتال: بیشتر افراد ارزهای دیجیتال را از طریق صرافی‌های دیجیتالی انجام می‌دهند. با این حال، گزینه دیگری وجود دارد که می‌تواند با آن در مورد قیمت‌ها گمانه‌زنی کرد. چنین کاری را می‌توان با استفاده از قراردادهای اختلاف (CFD) انجام داد. برای درک کامل پتانسیل ابزارهای CFD در ارز دیجیتال، بهتر است درباره آن جستجویی کنید و مطالبی را مطالعه بفرمایید.

برخی مشخصات اصلی ICO

 • مشارکت در پروژه، سازمان خودمختار غیرمتمرکز یا اقتصاد
 • عرضه اولیه سکه به‌طورکلی مشارکت در اقتصاد را می‌فروشد درحالی‌که عرضه اولیه ارز، حق مالکیت یا حق امتیاز را به یک پروژه یا DAO می‌فروشد.
 • داشتن ارزها همیشه به سرمایه‌گذار، حق رأی دادن در مورد مسیر پروژه یا DAO را نمی‌دهد، با این که حق سرمایه‌گذار در ساختار ICO وجود دارد، اگرچه به‌طورکلی سرمایه‌گذار، در طور عمر پروژه، ورودی خود را خواهد داشت.
 • اکثر ICOها شامل تعداد مشخصی از ارزهای ایجاد شده پیش از فروش هستند.
 • قیمت ICO معمولاً توسط خالقان اقتصاد، پروژه یا DAO تعیین می‌شود.
 • ICOها ممکن است چند دور جمع‌آوری سرمایه با ارزهای پیشنهادی داشته باشند و با افزایش ارزش تا تاریخ انتشار، به احتمال زیاد سرمایه‌گذاران اولیه پاداش بیشتری را به عنوان انگیزه در ارزهای خود قرار می‌دهند.
 • ICOها به محض این که ارزها در بازار آزاد قابل معامله باشند، خاتمه می‌یابند.

مقایسه IPO با ICO

یک IPO بر اساس تعداد سهام‌های خریداری شده، به شما مالکیت شرکت را می‌دهد درحالی‌که ICO تنها به شما حق و حقوق یک پروژه خاص را می‌دهد نه شرکتی که پروژه را راه‌اندازی کرده است.

تصمیم‌گیری در شرکت‌های IPO با مدیر عامل و هیئت‌مدیره است و صرفاً خلاصه می‌شود که به کار روزانه آن‌ها، درحالی‌که در شرکت‌ها و پروژه‌های ICO، تصمیم‌گیری غیرمتمرکز است و به سرمایه‌گذار موقعیت تصمیم‌گیری اساسی می‌دهد.

داده‌های مالی طبق قوانین مبادله‌ای که IPO در آن انجام شده، منتشر می‌شود درحالی‌که ICOها، این اطلاعات را یا از طریق بلاکچین یا همان‌طور که در اوراق سفید و توافق‌ها وجود دارد در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.

شرکت‌هایی که به روش IPO احداث شده‌اند باید مالیات بپردازند و سرمایه‌گذاران نیز باید سود سرمایه‌شان را بپردازند، درحالی‌که ICOها، شرکت ممکن است هدف مستقیم مالیات قرار نگیرد و تنها سرمایه‌گذار مجبور باشد مالیات بپردازد.

IPO یک چیز یک‌بار فروش با واسطه‌های متعددی است که در پروسه تعیین شرایط، قیمت‌گذاری و … قرار می‌گیرد درحالی‌که ICOها می‌توانند چند دور جمع‌آوری سرمایه داشته باشند آن هم با کمترین میزان واسطه.

و درنهایت، بورس و سهام شرکت‌هایی که توسط IPO تنظیم می‌شود به شدت تنظیم شده است درحالی‌که مبادلاتی که با ICO انجام می‌شود کاملاً برعکس آن است.

تاریخ تکامل عرضه اولیه سکه

اولین عرضه اولیه سکه توسط مسترکوین در سال 2013 انجام شد که تقریباً 600.000 دلار آمریکا برای پروژه‌ای سرمایه جمع‌آوری کرد تا تبادل بیت کوین کند و بستری برای تراکنش‌ها ایجاد کند، درحالی‌که بیت کوین را ارزهای دیجیتال را پیش برده بود و به اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز در سال 2009 تبدیل شده بود، دیگر ارزهای دیجیتال یا همان آلتکوین، اساساً به عنوان جایگزینی برای بیت کوین وارد بازار شده‌اند.

تغییر تمرکز از روی استفاده از سرمایه‌گذاران خطرپذیر برای جمع‌آوری سرمایه، طوفانی در بازار ایجاد کرد و تعداد ICOها نیز افزایش یافتند و نقدینگی مربوط به ICOها به حدی بیشتر از سرمایه VC شد که سرمایه‌گذاران را تحریک کرد.

سرمایه‌گذاران خطرپذیر، توجهشان جلب شد و به دنبال راهی برای بازگشت بودند، با بلاکچین کپیتال که سومین صندوق سرمایه‌گذاری خود را در اولین صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر با افزایش نقدینگی راه‌اندازی کرد، VC دوره انکوباسیون را برای سرمایه‌گذاران اجرا کرد.

برخلاف سیستم بانکی الکترونیکی متمرکز، ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند. بیت کوین و آلت کوین‌های اولیه بدون ICO راه‌اندازی شدند و هنوز بازارشان نسبتاً نوپا در نظر گرفته می‌شود، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی در تهیه برخی چارچوب‌های قانونی رسمی برای ارزهای دیجیتال و ICOها نسبتاً کند عمل می‌کنند.

با افتادن ترس به دل سرمایه‌گذاران خطرپذیر از اینکه امکان جمع‌آوری سرمایه را از دست بدهند، خبرهایی نیز در آوریل سال جاری میلادی می‌آید مبنی بر این که اولین تعهد دهنده عرضه اولیه سکه در جریان قرار گرفت. اولین بیت کوین کپیتال خود را به عنوان سنگربان می‌بیند و با توجه به ICOهای پذیرفته شده، به جدا کردن خوب از بد می‌پردازد.

از امروز، راهی طولانی برای بازار وجود دارد و تا زمانی که چارچوبی قوی‌تر وجود داشته باشد که توسط دولت‌ها و نهادهای نظارتی به رسمیت شناخته شود، سرمایه‌گذاران می‌توانند در فقدان چارچوبی قانونی درست مثل آدم‌هایی که در سرما جا مانده‌اند، شوند. حتی طرح پونزی از مدوف نیز که باعث از دست رفتن میلیاردها سرمایه شد، اکنون دارد برخی از سرمایه را به سرمایه‌گذاران برمی‌گرداند. در مورد ICOها هیچ شخص قانونی‌ای که سرمایه‌گذار بتواند با آن روبرو شود وجود ندارد چه برسد بخواهد ادعا یا شکایتی بکند.

از نظر تعداد، ICOها 327 میلیون دلار تاکنون از طریق جمع‌آوری سرمایه، جمع کرده‌اند که در مقایسه با 295 میلیون دلاری که توسط سرمایه‌گذاران خطرپذیر به نمایندگی از شرکت‌های مبتنی بر بلاکچین جمع‌آوری شده است، نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران خطرپذیر امسال برای اولین بار پشت عدد عرضه اولیه سکه که دارد مدام افزایش پیدا می‌کند، افتاده‌اند.

از زمان عرضه اولیه سکه مستر کوین، تخمین زده شد که ICOها 25 میلیون دلار در سال 2014 رشد می‌کنند و در سال 2015 بعد از سقوط قیمت بیت کوین در سال 2014، به 10 میلیون دلار خواهند رسید. در سال 2016، روند معکوس شد، با جمع‌آوری سرمایه 225 میلیون دلاری و افزایش قیمت بیت کوین، علاقه به سمت بلاکچین و فینتک دوباره از نو، زیاد شد.

درحالی‌که داستان‌های موفقیت بسیار زیادی وجود داشته است، در سه ماهه دوم سال گذشته، پروژه مبتنی بر اتریومی به نام DAO، عرضه اولیه سکه‌ای را برای راه‌اندازی یک صندوق سرمایه‌گذاری بدون مدیر عرضه کرد آن هم درحالی‌که سرمایه‌گذاران همگی در تصمیمات سرمایه‌گذاری نقش داشتند. ICO تقریباً 150 میلیون دلار جمع‌آوری سرمایه داشت، تقریباً 70% کل سرمایه جمع‌آوری شده 2016. اواسط سال 2016، هکرها سعی کردند بیش از 40 میلیون دلار را از پروژه DAO بردارند و پروژه را به گند بکشند و ارزش اتریوم را هم کاهش دهند و قیمت آن را تنها در چند روز از 19 دلار به 12 دلار کاهش دهند. برای سرمایه‌گذاری در بازار و حمایت از سرمایه‌گذاران، اتریوم، بلاکچین جدیدی ایجاد کرد که درنهایت سرقتشان را معکوس کرد و بلاکچین اصلی اتریوم که با نام اتریوم کلاسیک شناخته می‌شد را ترک کردند و اقلیت کمی به پشتیبانی و حمایت از ارزش بلاکچین قدیمی پرداختند.

علی‌رغم خطرات ذاتی که فقط هم از سر هک اتفاق نمی‌افتد بلکه کلاه‌برداران زیادی هم وجود دارند که می‌توانند خطرآفرین باشند، 2017 به نظر می‌رسد می‌تواند سالی درخشان باشد، البته اگر عرضه اولیه سکه افزایش پیدا کند و تا اواسط سال به 150 میلیون دلار مبتنی بر اعداد Smith + Crown برسد.

مفاهیم، مدام دارد نوآورانه‌تر می‌شود و سرعت جمع‌آوری سرمایه نیز مدام دارد سریع‌تر می‌شود و بدون نظارت همه چیز می‌تواند پیش از رسیدن به SEC، ارز بین برود.

عرضه اولیه سکه چطور کار می‌کند؟

استارتاپ‌ها با ایجاد بلاکچین و تنظیم برخی پروتکل‌ها و قوانین، پروسه عرضه اولیه سکه را شروع می‌کنند که در آن زمان داده‌های ICO اعلام می‌شوند.

برای سازنده، مرحله بعدی این است که شروع به استخراج ارزهایی کند که در طول عرضه اولیه سکه به فروش می‌رسد. چه از طریق سایت رسانه‌های اجتماعی، رددیت و تعداد رو به رشد ارزهای دیجیتال مرتبط با وب‌سایت مربوطه که به عنوان مدیوم بازاریابی برای جذب سرمایه‌گذاران جلوی داده‌های ICO مورد استفاده قرار می‌گیرد، سازندگان به دنبال این هستند که تا آنجا که ممکن است به فکر منافع خودشان هستند تا نه‌تنها بودجه مورد نیازشان را تأمین کنند، بلکه تقاضا و قیمت‌ها را نیز تحت فشار ICO قرار دهند.

در پس‌زمینه، سازندگان برای اطمینان از استخراج روان در هنگام عرضه اولیه سکه، بررسی و تنظیمات نهایی خودشان را انجام می‌دهند.

برای سازندگان ارز دیجیتال، آن‌ها باید به یک صرافی بپیوندند، درست مثل بازار بورس در طول عرضه اولیه عمومی، لازم است که سرمایه‌گذاران حسابی برای اینکه بتوانند ارزهای دیجیتال جدید را با دیگر ارزهای دیجیتال یا پول فیات بخرند، داشته باشند.

چطور می‌شود از ICO استفاده کرد؟

عرضه اولیه سکه فعال و پیش رو را می‌توان از طریق سایت‌های مختلف پیدا کرد و با خرید ارزهای دیجیتال از طریق صرافی منتخب، درست مثل دیگر سرمایه‌گذاران قادر به خرید از طریق وب‌سایت اصلی سازندگان باشید.

صرافی‌هایی که شدیداً برای خرید ارزهای جدید توصیه می‌شوند عبارت‌اند از بیترکس، کراکن، پولونیکس، لایو کوین، اسپیس بی تی سی، بیتلیش و همچنین چند صرافی دیگر هستند.

الزامات مستندات سرمایه‌گذاران بسته به محل اقامتشان، شرایطی که صرافی مربوطه گفته و وب‌سایت سازنده، متفاوت است.

چگونه ICO بخریم؟

تعداد زیادی وب‌سایت وجود دارد که عرضه اولیه سکه موجود یا پیش رو را نشان می‌دهد که از میان آن‌ها می‌توان به رددیت، سایبر فاند و حتی سایت‌های رسانه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک اشاره کرد.

برای سرمایه‌گذاری، اولین مرحله، شناسایی این است که کدام پروژه یا شرکتی که راه اندازه شده، بیشتر مورد توجه است و همین طور که دارید در میان تعداد رو به رشد ICOها در جهان وب جستجو می‌کنید، برای خودتان یک کیف پول ارزهای دیجیتال نیز راه‌اندازی کنید.

با کمبود ساختار رسمی، هر عرضه اولیه سکه‌ای احتمالاً مجموعه‌ای از الزامات متفاوت خواهد داشت، اگرچه درنهایت یک روند کاملاً ساده برای ارسال ارز از طریق پرداخت ارز دیجیتال به بلاکچین شناسایی شده و فهرست شده در وب‌سایت ICO است و همچنین راهنمایی مرحله‌به‌مرحله به سرمایه‌گذار ارائه می‌کند تا در روند سرمایه‌گذاری، کمکش کند.

سایت‌های عمومی مثل بلاکچین‌هاب، توصیه می‌کنند که پیش از سرمایه‌گذاری استفاده نکردن از هر نوع کیف پول آنلاین یا صرافی، مهم است. به‌طورکلی لازم است که کلیدهای خصوصی خود را به کیف پول دیگری صادر کنید، پس اطمینان از این که کلیدهای خصوصی، قابلیت صادر شدن را دارند یا نه بسیار مهم است.

شرکت‌ها سعی کرده‌اند روند پیش  رو را با در دسترس قرار دادن کیف پول‌های آنلاین فعال برای ICOها، تسهیل کنند. جایی که سرمایه‌گذار می‌تواند پول را مستقیماً به کیف ارسال کند، وجوهی که از طریق صرافی به ارز تبدیل می‌شود به همراه ارزها وارد کیف پول می‌شوند. دیگران ارزهای خریداری شده را برای این که نشان بدهند سرمایه کجا رفته است، خرج می‌کنند.

سرمایه‌گذاران نیز باید آگاه باشند که کیف پول‌های خاصی ممکن است با ارزشان سازگار نباشد و بعد از اینکه خریدشان را انجام دادند، نتوانند ارزی دریافت کنند. به همین دلیل داشتن کیف پولی که امکان صدور کلیدهای خصوصی را داشته باشد، ضروری است چرا که انتقال ارزها به کیف پولی جدید که سازگار باشد، ممکن خواهد شد.

از زمان راه‌اندازی اتریوم تاکنون، پروسه بسیار ساده‌تر شده است، سازندگان کمپین‌های کاربرپسند راه می‌اندازند و کیف پول‌ها اتریوم از ارزهای مختلف پشتیبانی می‌کند و همچنین امکان دسترسی برای خرید ارزها به مراتب آسان‌تر از قبل شده است.

به جز شناسایی خود عرضه اولیه سکه، دفت کافی نیز به منظور جلوگیری از کلاه‌برداری و طرح‌های پونزی توصیه می‌شود. با ارائه ICORating، سرمایه‌گذارانی با ارزیابی کامل نسبت به پروژه یا شرکت و شرکت‌های دیگری خواهیم داشت که برخی زمینه‌های اضافی با جزئیات بیشتر را ارائه می‌دهند.

مراحل عرضه اولیه سکه

پیش آگاهی: این مرحله بازاریابی یک پروژه در آینده از طریق سایت‌هایی است که سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال به آن مراجعه کرده‌اند و سازندگان پروژه مشغول تهیه یک وایت پیپر هستند، درواقع ارائه‌ای برای سرمایه‌گذار که جزئیات پروژه را با او در میان می‌گذارد.

هنگامی‌که وایت پیپر، منتشر شد، شرکت درک خواهد کرد که آیا سرمایه‌گذار به پروژه پیشنهاد شده علاقه‌ای دارد یا نه، سپس شرکت با برطرف کردن نگرانی‌ها و مقابله با خطرات احتمالی، یک مدل کسب و کار نهایی و همچنین نسخه نهایی وایت پیپر را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد.

پیشنهادات: این نسخه نهایی وایت پیپر که شرایط قرارداد را برای منافع سرمایه‌گذاران منعقد می‌کند، از طرق شرکتی که دارد وارد عرضه اولیه سکه می‌شود، تنظیم شده است.

این پیشنهاد، جزئیات پروژه و میزان کل سرمایه مورد نیاز را به همراه جدول زمانی پروژه شرح می‌دهد. همچنین ابزار مالی برای فروش در طول عرضه اولیه سکه را به صورت ارز نشان می‌دهد. ابزار مالی خود نیز ارزشی دارد و همراه با حقوق سرمایه‌گذار در طول دوره‌ای پیش‌بینی شده بعد از اینکه شرکت سود خود را به سرمایه‌گذاران به شکل سنتی از طریق سود سهام پرداخت می‌کند، آن را هم به سرمایه‌گذار، تخصیص می‌دهد.

بعد از این که پیشنهاد امضا شد، تاریخ عرضه اولیه سکه اعلام می‌شود و کمپین بازاریابی آغاز می‌شود.

کمپین بازاریابی: این یکی از اجزای اصلی عرضه اولیه سکه است چرا که کمپین بازاریابی برای این که شرکت بتواند سرمایه مورد نیازش را جمع‌آوری کند، ضروری است. شرکت‌ها معمولاً نوپا و ناشناخته هستند و اینجاست که آژانس‌های بازاریابی پایشان وسط کشیده می‌شود تا چارچوب مورد نیاز برای عرضه یک شرکت، آماده شود. این کمپین به طور میانگین یک ماه طول می‌کشد، مخاطبان هدف آن برخی نهادها و سرمایه‌گذاران کوچک هستند. شرکت‌کنندگان این برنامه تأمین مالی جمعی، سرمایه‌گذارانی هستند که تمایل به حمایت از پروژه‌ها با مشارکت در آن‌ها دارند و در عین حال مشارکتشان را برای خودشان و همچنین شرکت مثبت تلقی می‌کنند.

به محض این که کمپین بازاریابی به پایان می‌رسد، خرید و فروش ارز آغاز می‌شود و این شرکت بستر مبادلاتی برای سرمایه‌گذاران می‌سازد تا ارز را بخرند.

انواع عرضه اولیه سکه در بلاک چین

 • سرمایه مشخصی که در پیشنهاد گفته شده را جمع‌آوری می‌کنند و سپس بر اساس سرمایه‌گذاری اولیه انجام شده، ارزها را میان سرمایه‌گذاران تقسیم و توزیع می‌کنند.
 • یا ارزها در صرافی‌های ارز دیجیتال فروخته می‌شوند و این یعنی ارزهایی که باید در صرافی عرضه شوند از قبل برای معامله در صرافی‌ها منتشر می‌شوند.

بلافاصله بعد از پایان فروش، شرکت تعهدات خود را آغاز می‌کند.

برای سرمایه‌گذار، این موردی برای جستجوی صرافی‌های مختلف یا سایت‌های رسانه‌های اجتماعی است تا عرضه اولیه سکه فعال و پیش رو را اعلام کنند و سپس حسابی باز کنند، ارز بخرند و بعد از بررسی‌های لازم، سراغ پروژه یا شرکت مورد نظر بروند.

جمع آوری سرمایه از طریق عرضه اولیه سکه

شرکت‌های استارتاپی معمولاً نوعی سرمایه‌گذاری کارآفرینانه به حساب می‌آیند که به شکل تجارتی جدید و سریع با هدف قرار دادن نیازهای بازار از طریق محصولات، فرایندها و خدمات نوآورانه در حال گسترش است.

درحالی‌که به لحاظ تاریخی، استارتاپ‌ها سرمایه مورد نیازشان را از طریق سرمایه‌گذاران خطرپذیر جمع‌آوری می‌کردند، پیشرفت جمع‌آوری سرمایه از طریق عرضه اولیه سکه تقریباً مثال‌زدنی بوده است. درحالی‌که سرمایه‌گذاران خطرپذیر پول خود را برای مدت زمانی طولانی که ممکن است سال‌ها هم طول بکشد نگه می‌دارند، پول عرضه اولیه سکه به مراتب نقدتر و همچنین ارزش آن نیز بالاتر است و در مدت زمان کوتاهی هم می‌شود از آن برای معاملات استفاده کرد. نقدینگی مرتبط با عرضه اولیه سکه، عاملی کمک‌کننده در افزایش تعداد عرضه‌های اولیه سکه و همچنین عدم وجود مستندات دست و پاگیر است و در عین حال جلوی الزامات بیخود سرمایه‌گذاران خطرپذیر را می‌گیرد.

نکته مثبت درباره استارتاپ‌ها، مشارکت سرمایه‌گذار در پروسه تصمیم‌گیری است، چه یک کسب و کار واقعی باشد چه یک پروژه، بسیاری از سرمایه‌گذاران اولیه در شرکت‌های استارتاپی و کارآفرینی در حوزه‌های مربوطه متخصص هستند و اکنون این امکان را پیدا می‌کنند که چیزی بگویند.

تکنولوژی بلاکچین و ارزهای دیجیتال مطمئناً زمینه نوآوری بیشتری را ایجاد کرده‌اند چرا که عدم نظارت باعث می‌شود تا استارتاپ‌ها مرزهایی که قبلاً توسط افراد تعیین شده را کنار بزنند و فراتر بروند.

موفقیت‌های عرضه اولیه سکه نیز کاملاً مشخص است و برخی از معروف‌ترین‌های آن به شرح زیر است:

اتریوم (Ether-ETH): 18/5 میلیون دلار جمع‌آوری سرمایه. در سال 2014 سرمایه‌گذاران به ازای هر اتریوم 0/4 دلار پرداخت کردند. ارزش هر اتریوم در سال 2016 به 14 دلار رسید. اتریوم مطمئناً یکی از معروف‌ترین داستان‌هاست. از آن سال تا به امروز، سرمایه بازار اتریوم بیش از 500% رشد داشته است.

ایکانامی (ICN): 1 میلیون دلار جمع‌آوری سرمایه.

میدسیف کوین (MAID): 7 میلیون دلار جمع‌آوری سرمایه تنها در 5 ساعت که رکورد بیش‌ترین مقدار سرمایه جمع‌آوری شده در کوتاه‌ترین زمان ممکن به حساب می‌آید.

پروژه گولم: هدف شرکت، ایجاد شبکه رایانه‌ای جهانی P2P با پرداخت‌های مدیریت داده بلاکچین در ارزهای GNT است. 8/6 میلیون دلار جمع‌آوری سرمایه تنها در عرض چند ساعت.

صادقانه بگوییم، این عرضه‌های اولیه سکه، با توجه به استانداردهای امروز بسیار کم‌اهمیت هستند، بنیاد بانکور، با فروش ارزهای خود تنها در 3 ساعت آن هم در اواسط ژوئن، چیزی حدود 153 میلیون دلار اتریوم جمع‌آوری کرد.

با عرضه اولیه سکه، بازگشت سرمایه خوبی برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که می‌توانند با آن یکه‌تاز باشند. نه‌تنها با اتریوم بلکه با دیگر ارزهای دیجیتال.

XRP ریپل به شکلی حیرت‌انگیز رشد داشته است. 10 برابر 150% بازده سالانه بیت کوین کوتوله!

اگر در ریپل شک و تردیدی وجود داشت، 10 موسسه مالی که برای ارسال پرداخت‌های بی‌درنگ در سطح بین‌المللی ثبت‌نام می‌کردند، مطمئناً مزیتی برای سازندگان و سرمایه‌گذاران در نظر می‌گرفتند چرا که پای بانک‌هایی مثل بانک آمریکا و بانک سلطنتی کانادا وسط می‌آمد.

و در ماه می، بیش از 80 شرکت از جمله تویوتا و مرک بودند که به گروهی با نام اتحاد سرمایه‌گذاران اتریوم (EFA) پیوستند تا استانداردهایی برای قراردادهای هوشمند ایجاد کنند و شرکت‌های بزرگ ابتکار عمل را برای ایجاد نظم در بازار به عهده بگیرند.

مزایای شرکت‌هایی که از طریق ICOها جمع‌آوری سرمایه می‌کنند

پروژه، DAO یا اقتصاد لزوماً مشمول مالیات مستقیم نیست که این دقیقاً مخالف شرکت‌هایی است که از طریق IPO، سرمایه جمع می‌کنند. فروش ارزها مستقیم است که شامل چندین دور، با واسطه‌های اندک می‌باشد. اگر نیاز به واسطه‌ای در طول پروسه باشد، سرمایه‌گذاران تصمیمات سرمایه‌گذاری را بر اساس محتوای اوراق سفید تهیه شده توسط نهاد جمع‌آوری سرمایه، می‌گیرند.

درحالی‌که ICOها با هدف جمع‌آوری سرمایه برای استارتاپ‌ها طراحی شده‌اند، می‌توان از آن به عنوان شروع هیجان‌انگیز فروش یک خدمت یا ارز دیجیتال جدید در بازار استفاده کرد.

در بیشتر مواقع، سرمایه‌گذار به مصرف‌کننده خدماتی تبدیل می‌شود که توسط شرکت جمع‌آوری سرمایه از طریق ICOها ارائه شده است که چنین چیزی این امکان را به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا با تخفیف ارز بخرند، اگرچه درنهایت به محض اینکه وارد بازار شوند، دیگر باید درگیر قوانین عرضه و تقاضای آن باشند.

در بررسی ICOها، هیچ تضمین یا روش مطمئنی برای تشخصی خوب از بد وجود ندارد، سرمایه‌گذاران باید مراقب کلاه‌بردارانی که از ICO برای اخذ سرمایه استفاده می‌کنند، باشند.

در حال حاضر، از نظر سرمایه‌گذاران، علاقه زیادی وجود دارد که مربوط به بازده قابل‌توجهی است که تاکنون سرمایه‌گذاران از آن بهره‌مند شده‌اند و خواستار افزایش قیمت هستند. قیمت‌های بزرگ باعث ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاران می‌شود تا سودشان را بیشتر کنند که چنین چیزی می‌تواند منجر به فروش گسترده‌ای شود که درنهایت می‌تواند سرمایه‌گذار را از بین ببرد و در عین حال شرکت را هم ویران کند.

پا فراتر از مقررات گذاشته می‌شود!

درحالی‌که ارزهای دیجیتال در زمینه نظارتی در کشورهایی مثل ژاپن و روسیه، قانونی شناخته می‌شود و در این کشورها پیشرفت‌هایی داشته است اما هنوز عرضه اولیه سکه تحت پوشش قانونی قرار نگرفته است.

SEC به طور رسمی اعلام کرد که عرضه اولیه سکه باید از سرمایه‌گذار محافظت کند و با توجه به ابعاد بازار که توجهات را به خود جلب کرده، این روزها نهادهای نظارتی و دولت‌ها هم درگیر بلاکچین ها و بیت کوین و اتریوم شده‌اند.

نهادهای نظارتی حتی  در قبال احمق‌ترین سرمایه‌گذاران و جلوگیری از ایجاد بحران حبابی dot.com دیگر مسئول هستند. برخی نظارت‌ها مطمئناً آزاردهنده خواهد بود خصوصاً در مواردی که کلاه‌برداری به همراه افزایش تعداد عرضه‌های اولیه سکه، افزایش پیدا کند.

درحالی‌که SEC مشغول بررسی آخرین FAD برای جمع‌آوری سرمایه است، همچنین اعلام شده که در صورت تبدیل عرضه اولیه سکه به جزئی مهم از بازار برای سرمایه‌گذاری و ایجاد رویدادی محرک، تمرکز روی عرضه اولیه سکه آغاز می‌شود. شرکت‌هایی که دنبال جذب سرمایه از طریق عرضه اولیه سکه هستند نیز تحت اقدام‌های نظارتی و اجرایی قرار خواهند گرفت.

عدم شفافیت همچنان یک مسئله است و همچنین گزارش‌هایی مبنی بر اینکه فروش ارز به شهروندان آمریکایی غیرقانونی تلقی می‌شود، وجود دارد، هرچند این که آیا معافیت مجاز است یا نه، مشخص نیست، اما مطمئناً عدم اطمینان برای سرمایه‌گذاران در ادامه به وجود خواهد آمد.

در پایان این را بگوییم که سخت می‌شود تصویر کرد که دستگاه‌های نظارتی، هنگام بررسی ارزهای دیجیتال، افزایش تعداد عرضه‌های اولیه سکه و خطرات ذاتی مرتبط با سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و نحوه پاسخ سرمایه‌گذاران به ذره‌بین بزرگ نهادهای نظارتی که احتمالاً در مورد سرنوشت ICOها تصمیم خواهند گرفت که در حال حاضر قادر به جمع‌آوری مبلغ قابل‌توجهی درنتیجه ارزیابی تورم ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم است، یک گوشه بنشیند.

یک چیز مسلم است، اقدام قانونی برای شروع کار استارتاپ‌ها با آژانس‌های اجرایی می‌تواند کار کلاه‌برداران را خنثی کند و شروع بسیار خوبی خواهد بود. مطمئنان سرمایه‌گذار باهوش کمتری وجود دارد که تمایلی به انجام چنین کاری داشته باشد.

عرضه اولیه سکه یا نه؟

سرمایه‌گذاران از بازده و افزایش محدودیت بازار ارزهای دیجیتال طی چند سال گذشته متضرر خواهند شد درحالی‌که برخی فرصت‌های فوق‌العاده سرمایه‌گذاری وجود دارد و در عین حال خطراتی نیز وجود دارد که پیش از ورود به دنیای بلاکچین باید در نظر گرفته شود.

پس مثل همیشه در مورد هر سرمایه‌گذاری‌ای، این سرمایه‌گذاری نیز می‌تواند بازدهی به‌اندازه 100% در عرض چند ماه بدهد اما مزایا و معایبی وجود دارد که سرمایه‌گذاران باید از آن مطلع باشند.

با مزایا شروع می‌کنیم!

 • علی‌رغم تعداد عرضه‌های اولیه سکه موجود در بازار، از هر 100 هفته، در چندتایشان، تعداد زیادی شرکت وجود دارد که به شکلی باورنکردنی موفق شده است و از طریق ICO، سرمایه جمع‌آوری کرده است.
 • داستان بازگشت سرمایه مطمئناً فرصتی برای جلب نظر افراد ایجاد می‌کند، اگرچه بازگشت سرمایه همیشه درصد بیشتر را داشته اما هنوز میزان زیادی ریسک در سرمایه‌گذاری وجود دارد.
 • شاید یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های عرضه اولیه سکه این است که ارزها، نقد در نظر گرفته می‌شوند، برخلاف سرمایه‌گذاری سنتی در استارتاپ‌ها که پول سرمایه‌گذار برای مدت زمان زیادی باید دست نخورده باقی می‌ماند. سرمایه‌گذاران عرضه اولیه سکه می‌توانند هر زمانی که خواستند پولشان را نقد کنند و ارزهای ICO را به بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری با فرض این که تقاضا برایش وجود دارد، تبدیل کنند.
 • همان‌طور که هیچ هزینه‌ای برای سرمایه‌گذاران عرضه اولیه عمومی برای سرمایه‌گذاران ICO نیز هزینه‌ای وجود ندارد اما از آن‌طرف، سرمایه‌گذاران خطرپذیری هستند که دوست دارند مطالبات غیرضروری انجام دهند که باعث کاهش ارزش سرمایه‌گذاری می‌شود چرا که شرکت‌ها هویت خود را در جستجوی دلار از دست می‌دهند.

برخی از معایب جدی سرمایه‌گذاری در ICO

 • با وجود پروژه‌های زیادی که نتوانستند به سطح مورد نظر برسند و ارزش سکه‌هایی که به سفر رسیده، مشهور به شکست است.
 • فقدان دولت یا حاکمیت می‌تواند منجر به این شود که سرمایه‌گذاران مسیر را اشتباه بروند و با کمبود دقت کافی، سرمایه‌گذاران در برابر طرح‌های پونزی و کلاهبردارانه قرار می‌گیرند.
 • اگرچه این روند صعودی می‌توان قابل‌توجه باشد، اما درنهایت چیزی نیست که بتوانید آن را به حساب بیاورید. هر سرمایه‌ای که توسط کلاه‌برداران از دست می‌دهید، تقریباً محال است که بازیابی شود.

با کمبود نهادهای نظارتی، سرمایه‌گذاران نیاز دارند تا دقت لازم را به کار بگیرند و این دیدگاه منعکس‌کننده را تکرار کنند. با توجه به نداشتن چنین چیزی، احتمالاً تعداد ICOهای تقلبی نیز افزایش می‌یابد.

دقت کافی کار ارزانی نیست و وقتی صحبت از اقتصاد ارزهای دیجیتال و ICO وسط باشد، بازار شاهد حضور آژانس‌های رتبه‌بندی‌ای است که با دقت لازم، تجزیه و تحلیل ضروری اطلاعات را انجام می‌دهند و تحقیقاتشان را درباره برخی خطرات مرتبط با سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه سکه منتشر می‌کنند که به مراتب بیشتر از هرگونه نهاد نظارتی رسمی، عمل نظارت را انجام می‌دهد.

ICORating یکی از آژانس‌هایی است که وظیفه تأمین برخی پوشش‌ها را برای سرمایه‌گذاران بر عهده دارد. مطمئناً این تجزیه و تحلیل نقطه شروعی است برای هدایت بازار عرضه اولیه سکه به سطح بعدی، هرچند حتی آژانس‌های رتبه‌بندی نیز هر ازگاهی اشتباه می‌کنند.

علاوه بر رتبه‌بندی، سرمایه‌گذاران می‌توانند نگاهی به ICOهایی بیندازند که شامل عوامل مستقل سپرده‌گذاری هستند و توجه کنند این جمع‌آوری سرمایه شاید نتواند کمک کند شرکتی وارد ICO شود اما یک شخص ثالث بتواند.

مولتی سیگ، نمونه‌ای از این کارگزاران است که با نماینده‌ای که اساساً بودجه پروژه را به صورت مداوم تأمین می‌کند، سرمایه منتشر شده از سپرده‌گذاری را در صورت لزوم، توسط نماینده خود بررسی می‌کند تا مطمئن شود مخاطبان هدف در قبال سرمایه‌گذار، به تعهداتشان عمل می‌کنند یا نه.

پس، درحالی‌که برخی سطوح کنترل در حال ورود به بازار است، این سؤال همچنان پابرجا می‌ماند که آیا قرار است با dot.com دیگری مواجه شویم یا نه. افراد مشکوک از زمان بحران مالی جهانی، با هر فرصت سرمایه‌گذاری به عنوان حباب اقتصادی روبرو می‌شوند، حتی با بیت کوین.

شبهت این واقعیت در دیجیتالی بودن آن و مهم‌تر از همه، کمبود چیزی فیزیکی و سرمایه‌گذارانی است که مجبور نیستند وقتی شرکت‌ها مشغول فروش مفاهیم به ارزش میلیون‌ها دلار هستند، خیلی فکر کنند.

اکنون، جمع‌آوری سرمایه عرضه اولیه سکه با سطوح دیده شده در طول دوران dot.com فاصله کمی دارد که باید سطحی از آرامش را ایجاد کند، تنها نگرانی، سقوط در بازار است که اگر حجم کلاه‌برداران در کوتاه مدت افزایش یابد یا در ارزیابی ارزهای دیجیتال سقوطی اتفاق بیفتد، خیلی بعید نیست.

این انجمن درنهایت از پس افزایش ارزش‌گذاری‌ها و محدودیت بازار در این بخش برمی‌آید اما افزایش محدودیت بازار منحصر به بلاکچین نیست و استارتاپ‌های موجود در بازار شروع به سوءاستفاده از سرمایه‌گذاران گرسنه می‌کنند و حبابی که از آن حرف می‌زدیم به شکلی به مراتب بدتر، تشکیل خواهد شد. شما تنها لازم است به روزهای اولیه بازار سهام تکنولوژی شرکت‌هایی مثل اینتل، اپل، مایکروسافت و الفبت برگردید و ببینید چطور صنعت می‌تواند در سال‌های آینده تغییر شکل بدهد.

نهادهای نظارتی قطعاً دوام آن را فراهم می‌کند اگرچه جذابیت عرضه اولیه سکه می‌تواند از بین برود اگر حداقل نیازها به شدت افزایش پیدا کند، اما به هیچ‌وجه صنعت نابود نمی‌شود بلکه فقط مدیوم جذب سرمایه تغییر می‌کند. چنین چیزی برای سازندگان بسیار آسان است…

در حال حاضر این یک پدیده است اما فردا می‌تواند داستانی عبرت‌آموز باشد، نگاهی به داستان‌های dot.com و MBS (امنیت پشتیانی شده در گرو) بیندازید. یکپارچگی و موفقیت شرکت‌ها در جذب سرمایه خلاصه خواهد شد اما قرار نیست همه‌شان به این موفقیت دست پیدا کنند بلکه مهم این است بیشترشان بتوانند موفق شوند.

این اعداد مطمئنان به یک حباب اشاره دارد درحالی‌که ICOها هرکدامشان در سه ماهه دوم سال جاری در هر روز بیش از 10 دلار افزایش داشته‌اند و سرمایه‌گذاران انتظار دارند پیش از این که این حباب، بترکد این روند ادامه داشته باشد. اگر می‌توانید پیش از این که روز رستاخیز فرا برسد، وارد و خارج شوید، سود کرده‌اید و این می‌شود سرمایه‌گذاری شما اما درست مثل هر حباب دیگری، تنها چند نفر می‌توانند پیش از فروپاشی، آن را حدس بزنند.

سرمایه‌گذاران بیشتر پولشان را دارند روی عرضه اولیه سکه می‌گذارند و در موارد خاص، مدل‌های کسب‌وکاری یا دامنه پروژه‌ها در بهترین حالت، مبهم است اما با افزایش ارزش ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاری روی آن می‌تواند قابل توجیه باشد، البته یک سقوط در ارزش اتریوم یا بیت کوین می‌تواند داستان را به‌طورکلی تغییر دهد که خیلی هم برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال ارزهای نسبتاً پایدار هستند تا آن‌ها را به ارز تبدیل کنند، دور از ذهن نیست. موفقیت در تجارت نه‌تنها نیاز به توجه دارد، بلکه ارزش و ثبات ارز دیجیتال نیز باید در نظر گرفته شود.

آیا شبیه حباب dot.com است که ارزیابی‌ها با رشد نسبی به همراه NASDAQ از زیر 1000 به بیش از 5000 افزایش یافت؟ چطور اتفاق افتاد؟ پول ارزان، بازاری با اعتماد به نفس بالا و سرمایه‌گذارانی که بعد از MBS به دنبال اتفاق بزرگ بعدی بودند… موج‌های فعلی ارزیابی‌های ICO مطمئناً مبتنی بر چیز ملموسی مثل کسب و کار یا پروژه خاصی نیست، پس 10 برابر افزایش در عرض چند ماه می‌تواند افراطی باشد. شاید اشتها برای ارزهای دیجیتال است که باعث می‌شود افراد بخواهند روی آن سرمایه‌گذاری کنند… وقتی دستگاه نظارتی NASDAQ را در نظر می‌گیرید، با چیزی کاملاً اجتناب‌ناپذیر روبرو هستید. دستاوردهای بیت کوین به‌تنهایی چشمگیر بوده و سرمایه‌گذاران جدیدی را وارد بازار کرده اما چقدر مانده که پرده از جلوی چشم‌ها برداشته شود و پول از در بیرون برود و تنها یک نفر بماند که بخواهد چراغ اتاق را خاموش کند؟ این چیزها درنهایت با اشک تمام می‌شود…

خرید بیت کوین
خرید اتریوم
خرید تتر
خرید بیت کوین کش
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس