لایت کوین چیست؟

لایت کوین چیست؟ معرفی Litecoin

شناسنامه لایت کوین

نام

لایت کوین

نام انگلیسی

Litecoin

نماد

LTC

سال ایجاد

2011

خالق

چارلی لی

سایت رسمی

لوگو

لوگو لایت کوین litecoin

آموزش سریع

فهرست

آیا لایت کوین یکی از اعضای خانواده بیت کوین است؟ بدون شک بیت کوین نسبت به لایت کوین، ارز دیجیتال شناخته‌شده‌تری محسوب است اما بد نیست بدانید که بیش از پنج سال از معرفی لایت کوین می‌گذرد. ما در این مقاله به سوالات کلیدی و متداول درمورد لایت کوین پاسخ خواهیم داد. سوالاتی مانند: لایت کوین چیست؟ لایت کوین چگونه کار می‌کند؟ لایت کوین چگونه ایجاد می‌شود؟ آیا لایت کوین یک ارز دیجیتال پر ریسک است؟

لایت کوین چیست؟ litecoin

آشنایی با لایت کوین: لایت کوین چیست؟

لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است. این ارز دیجیتال، یک پروژه نرم‌افزاری منبع باز محسوب می‌شود که تحت لیسانس MIT/X11 منتشر شده است. درواقع می‌توان گفت، برای استفاده مجدد و شبیه‌سازی یک تراکنش در این شبکه، محدودیت‌های زیادی وجود دارد. لایت کوین علاوه بر یک ارز دیجیتال، یک سیستم پرداخت دیجیتال نیز محسوب می‌شود. به همین دلیل از بسیاری جهات شبیه بیت کوین است. علاوه­بر این، تکنیک‌های رمزگذاری لایت کوین به دلیل دارا بودن دو ویژگی مهم مورد استفاده قرار می‌گیرند:

۱. تنظیم و مدون کردن تولید واحدهای لایت کوین

۲. بررسی و تأیید انتقال وجوه و معاملات امن

لایت کوین مخفف چیست؟

بر اساس همان اصلی که در زمینه USD (دلار آمریکا) و EUR (یورو) اعمال می‌شود، LTC به عنوان حروف اختصاری لایت کوین تعیین شده است. علاوه براین، لایت کوین می‌تواند با ارزهای دیگر جفت شود. در این صورت، نام جفت ارزی می‌تواند به عنوان مثال: «لایت کوین در مقابل دلار آمریکا» یاLTC / USD» » باشد.

لایت کوین چگونه کار می‌کند؟

لایت کوین یک شبکه آنلاین است که افراد می‌توانند برای ارسال وجه از یک شخص به شخص دیگر از آن استفاده کنند. Litecoin به صورت همتا به همتا و غیرمتمرکز است. به عبارت دیگر، لایت کوین توسط هیچ نهاد یا دولتی کنترل نمی‌شود. در سیستم پرداخت لایت کوین از ارزهای فیزیکی مانند دلار یا یورو استفاده نمی‌شود و به این منظور، از واحد حساب خوداستفاده می‌کند که آن نیز Litecoin (نماد: Ł یا LTC) نامیده می‌شود. به همین دلیل است که Litecoin اغلب به عنوان یک ارز مجازی یا ارز دیجیتال دسته‌بندی می‌شود. با پول سنتی می‌توان لایت کوین را در صرافی‌های مختلف و بصورت آنلاین خرید و فروش کرد.

لایت کوین و فناوری بلاک چین

لایت کوین نیز مانند بیت کوین، مبتنی بر فناوری بلاک چین است. طبق گفته خود لایت کوین، بلاک چین لایت کوین قادر است حجم معاملات بالاتری را نسبت به همتای خود -بیت کوین- پردازش کند. لایت کوین فرکانس بالاتری در تولید بلوک دارد. بنابراین می‌توان گفت، شبکه لایت کوین از تراکنش‌های بیشتری پشتیبانی می‌کند و از تأیید سریع‌تر بلوک‌ها سود می‌برد.

ماینینگ لایت کوین

لایت کوین‌های جدید به طور مرتب تولید می‌شوند. ایجاد ارزهای جدید، از طریق یک فرآیند خاص تکمیل می‌شود که به «استخراج» معروف است و صرفاً یک سرویس ثبت سوابق به حساب می‌آید. لایت کوین با ایجاد بلاک‌هایی که تولید آن‌ها واقعاً سخت است، اطمینان می‌دهد که فقط یک شبکه بلاک چین وجود دارد. ماینرها به جای تولید بلوک‌های دلخواه، باید بلوک هش رمزنگاری شده‌ای تهیه کنند که مطابق با معیارهای خاص بلاک چین باشد. تنها راه رسیدن به این هدف، محاسبه تعداد بسیار زیادی از رمزنگاری‌ها است و این جستجو تا زمانی که هش‌های مناسب پیدا شوند، ادامه خواهد یافت.

این فرایند “hashing” نامیده می‌شود. ماینری که با موفقیت یک بلوک ایجاد می‌کند، ۲۵ لایت کوین جدید پاداش می‌گیرد. دشواری معیارهای هش، هر چند روز یکبار و بر اساس تعداد دفعات مشاهده شدن بلوک تنظیم می‌شود. بنابراین رقابت بیشتر بین ماینرها معادل کار بیشتر برای تعیین محل بلوک است.

لایت کوین از کجا آمده است؟

رشد عرضه لایت کوین از طریق پروتکل لایت کوین هدایت می‌شود که ایجاد سکه‌های جدید را به شرکت­کنندگان لایت کوین اختصاص می‌ده و یک نهاد متمرکز متولی آن نیست. حداکثر تعداد لایت کوین‌ها در کل به ۸۴ میلیون واحد خواهد رسید اما هنوز تمام سکه‌ها تولید نشده­اند. از ماه مه ۲۰۱۹، حدود ۶۱.۹ میلیون لایت کوین در گردش است که حدود ۷۴٪ از کل ارز لایت کوین را شامل می‌شود. به محض ایجاد ۱۱.۳ میلیون ارز جدید، پاداش استخراج بلوک از ۲۵ سکه به ۱۲.۵ سکه کاهش می‌یابد. این امر در در آگوست ۲۰۱۹ اتفاق افتاد.

چه کسی لایت کوین را اختراع کرد؟

لایت کوین به وسیله یک کلاینت منبع باز در GitHub و در ۷ اکتبر ۲۰۱۱ توسط چارلی لی، کارمند سابق گوگل منتشر شد. این ارز دیجیتال حاصل یک فورک از کلاینت هسته اصلی بیت کوین بود. لایت کوین در مواردی همچون: کاهش زمان تولید بلوک (۲.۵ دقیقه)، افزایش حداکثر تعداد ارز، الگوریتم هش متفاوت و یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) کمی با بیت کوین متفاوت است.

لایت کوین چه زمانی ایجاد شد؟

اگرچه لایت کوین در اکتبر ۲۰۱۱ ایجاد شد، اما تاریخ مالی لایت کوین از نوامبر ۲۰۱۳ آغاز می‌شود. تیم توسعه­دهنده، ابتدا نسخه ۰.۸. ۵.۱ را منتشر کرد و ارزش کل لایت کوین پس از آن رشد گسترده‌ای را تجربه کرد که شامل جهش ۱۰۰ درصدی در ۲۴ ساعت بود. اوایل دسامبر ۲۰۱۴ نسخه جدیدی از لایت کوین ایجاد شد. این نسخه جدید و بهبود یافته، ۲۰ برابر کاهش هزینه‌های تراکنش را همراه با سایر بهبودهای امنیتی و عملکردی برای مشتری و شبکه ارائه می‌دهد.

چه فرقی بین لایت کوین و بیت‌کوین وجود دارد؟

اگرچه لایت کوین و Bitcoin از بسیاری جهات به یکدیگر شبیه هستند، اما تفاوت‌های عمده‌ای نیز بین این دو ارز دیحیتال وجود دارد. برخی از معامله­‌گران می‌گویند اگر در میان ارزهای دیجیتال بیت کوین را معادل طلا بدانیم، بنابراین لایت کوین را نیز می‌توانیم به عنوان نقره ارزهای دیجیتال در نظر بگیریم. درواقع این موضوع دقیقاً همان نکته‌ای است که سازندگان لایت کوین هنگام ایجاد آن در ذهن داشتند. اگرچه این دو ارز دیجیتال از ویژگی‌های مشابه بسیاری برخوردار هستند اما در زمینه‌هایی نیز با یکدیگر تفاوت دارند که در ادامه به ذکر این تفاوت‌ها می‌پردازیم:

  • تائید سریع‌تر معاملات در لایت کوین:

پردازش معاملات در شبکه لایت کوین، ۲.۵ دقیقه در هر بلوک برآورد شده است، اما این فرآیند در بیت کوین ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد. بنابراین می‌توان گفت پردازش معاملات در لایت کوین، سریع‌تر از بیت کوین انجام می‌شود. البته در این صورت احتمال ایجاد بلوک‌هایی که اصطلاحاً به آن‌ها بلوک یتیم می‌گویند، افزایش خواهد یافت.

  • لایت کوین از الگوریتم متفاوتی استفاده می‌کند:

 لایت کوین در الگوریتم اثبات کار خود از اسکریپت استفاده می‌کند. عملکرد این الگوریتم مبتنی بر حافظه است و نسبت به الگوریتم‌هایی که مبتنی بر حافظه نیستند، نیاز به حافظه‌های جانبی بیشتری دارد.

  • شبکه Litecoin ارز بیشتری تولید می‌کند:

شبکه لایت کوین، ۸۴ میلیون لایت کوین تولید می‌کند. به عبارت دیگر می‌توان گفت تولید ارز در لایت کوین نسبت به شبکه بیت کوین چهار برابر بیشتر است.

در مجموع، لایت کوین می‌تواند مقدار بیشتری از معاملات را پردازش و مدیریت کند. این موضوع، تنگناهای بالقوه‌ای که گاهی در بیت کوین مشاهده می‌شود را کاهش خواهد داد. علاوه براین، لایت کوین نسبت به بیت کوین در برابر حمله دوبار خرج کردن، مقاومت بیشتری دارد.

آیا باید لایت کوین استخراج کنید؟

معامله‌گران حرفه‌ای تصور می‌کنند که تجارت Litecoin می‌تواند سودآورتر از داده کاوی یا همان استخراج باشد. به عنوان مثال، با استفاده از سیستم عامل‌های معاملاتی Admiral Markets، MetaTrader4 و MetaTrader5، همراه با پلاگین MetaTrader Supreme Edition، هزینه‌های شما در مقایسه با بکارگیری سخت‌افزار ASICs بسیار پایین‌تر خواهد بود. هزینه استفاده از ASIC گران‌تر است و به نظر می‌رسد از یک سرمایه‌گذاری مطمئن فاصله دارد. استخراج لایت کوین ریسک‌هایی به همراه دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را ذکر کرده­ایم:

  • سختی شبکه:

 این مشکل با پیوستن بیشتر و سریع‌تر ماینرها به شبکه افزایش می‌یابد و منجر به پایین آمدن سود شما خواهد شد. به همین دلیل، پیش‌بینی واقع بینانه از میزان سختی شبکه در آینده نزدیک موضوع بسیار مهمی است.

  • قیمت پایین دستگاه‌های ماینینگ در زمان فروش:

عملکرد سخت‌افزار ASIC در استخراج لایت کوین، بسیار کارآمد است. اما این تنها کاری است که ASIC می‌تواند انجام دهد و برای اهداف دیگر قابل استفاده نیست. بنابراین، ارزش و قیمت فروش مجدد آن‌ها بسیار پایین است.

  • مصرف برق:

مصرف برق این دستگاه‌ها بسیار زیاد است و بی‌شک شما نمی‌خواهید بخش بزرگی از لایت کوینی که استخراج می‌کنید را برای قبوض برق بپردازید.

به عبارت ساده­تر، تجارت لایت کوین در مقایسه با USD می‌تواند بسیار جالب­تر، سودآورتر و ارزان‌تر باشد.

لایت کوین را کجا می‌توانید خرج کنید؟

لایت کوین را می‌توان در زمینه انواع کالاهای مختلف استفاده و هزینه کرد. اولین قدم برای تسهیل این کار، بارگیری کیف پول Litecoin است که به شما امکان می‌دهد لایت کوین را از صرافی‌ها خریداری کنید. سپس می‌توانید برای خرید خدمات و کالاهای خود از Litecoins استفاده کنید.

چه کسی از Litecoin پشتیبانی می‌کند؟

فعالیت لایت کوین برخلاف سایر ارزهای شناخته شده، به عنوان مثال دلار آمریکا و یورو، وابسته به هیچ بانک مرکزی نیست. شبکه لایت کوین هیچ پایگاه مرکزی یا مدیر واحد دیگری ندارد و این امر لایت کوین را به یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز تبدیل می‌کند.

آیا لایت کوین برای تجارت بی‌خطر است؟

تجارت با لایت کوین، به اندازه تجارت با بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری امن و بی‌خطر است. در واقع، محبوبیت لایت کوین در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. حجم معاملات طی چند سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

چشم‌انداز آینده لایت کوین در سال ۲۰۲۰ چیست؟

نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۹ برای سرمایه­گذاران لایت کوین شروع مطلوبی داشت زیرا قیمت‌ها به طور قابل توجهی از سد روانی بازار که ۱۰۰ دلار بود، بالاتر رفت. اما در نیمه‌ دوم سال، ارز دیجیتال بیشتر سود حاصل را از دست داد. با این وجود از نوامبر ۲۰۱۹ همچنان ارزش ۶۰ درصد بالاتر از قیمت اولیه‌ی خود را حفظ کرده است.

به عبارتی نوسان قیمت در لایت کوین مثل هر ارز دیجیتال دیگری وجود دارد ولی د رتمام این سال‌ها لایت کوین چه از نظر قیمت و چه از نظر ارزش بازار همواره جزو 5 رمزارز نخست بازار بوده است.

خرید بیت کوین
خرید اتریوم
خرید تتر
خرید بیت کوین کش
رضا عطایی
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس