مونرو چیست؟

فهرست

شناسنامه مونرو

نام

مونرو

نام انگلیسی

Monero

نماد

XMR

سال ایجاد

2014

خالق

Nicolas van Saberhagen

سایت رسمی

لوگو

لوگو مونرو

آموزش سریع

ارز دیجیتال مونرو چیست ؟

آیا می‌دانستید مونرو یکی از محبوب‌ترین ارزهای متمرکز بر حریم شخصی در سرتاسر دنیا به حساب می‌آید؟ احتمالاً تاکنون درباره بیت کوین و اتریوم شنیده‌اید اما هزاران ارز دیجیتال دیگر وجود دارند که هرکدامشان ویژگی‌های بهبود یافته بهتری نسبت به بیت کوین ارائه می‌کنند.

برخی تراکنش‌های ارزان‌تری دارند و برخی سریع هستند. با این حال، ویژگی و نقطه قوت ارز دیجیتال مونرو این است که به طور کامل ناشناس است.

به لطف رمزنگاری فوق پیشرفته، ارسال کننده، دریافت کننده و مقدار مونروی ارسال شده توسط هیچ‌کس قابل‌مشاهده نیست.

به همین خاطر، مونرو استفاده‌ای منحصر به فرد در دور زدن تحریم‌های بین‌المللی توسط کشورهایی مثل کره شمالی یا استفاده از آن برای انجام تراکنش‌هایی در دارک وب دارد. با این حال، همچنین دلایل زیادی برای داشتن شکل خصوصی از پول وجود دارد که غیرقانونی هم نیست. در ادامه به برخی از این دلایل نیز اشاره خواهیم کرد.

خوشبختانه این مطلبی که داریم برایتان می‌نویسیم قرار است شما را به نحوی با ارز دیجیتال مونرو آشنا کند که به شکلی ساده آن را بفهمید. متأسفانه، موضوع بحثمان، مبهم است و برای این که همه ویژگی‌های مونرو را بفهمید، لازم است که اول درباره رمزنگاری اطلاعاتی داشته باشید. از آنجایی که هدف این مطلب، تازه‌کارها هستند، قرار نیست زمان زیادی را صرف این موضوع بکنیم.

مونرو چیست؟

با مطالعه این راهنما، شما اطلاعاتی درباره تاریخچه مونرو، ایده این که ویژگی حریم خصوصی آن چگونه کار می‌کند، چه فرقی با بیت کوین دارد، ارزش فعلی مونرو، نحوه راه‌اندازی کیف پول به ساده‌ترین روش و مزایا و معایب مونرو را به دست می‌آورید. پیش از نتیجه‌گیری، برخی ایده‌ها درباره آینده مونرو را نیز برایتان شرح خواهیم داد.

پیش از همه این حرف‌ها، اول از همه باید برویم خیلی قبل‌تر از روزگاری که ارز دیجیتال مونرو وجود داشت.

تاریخچه ارز دیجیتال مونرو

در پی پیدا کردن منشأ مونرو، باید نگاهی به یک ارز دیجیتال متفاوت به نام – بایت کوین – بیندازیم.

بایت کوین در تابستان سال 2012 راه‌اندازی شد. این اولین ارز دیجیتالی بود که با استفاده از تکنولوژی‌ای به نام کریپتونت، نوشته شد.

کریپتونت امروزه استخوان‌بندی بیشتر ارزهای دیجیتال مبتنی بر حریم خصوصی موجود، به حساب می‌آید. این شامل مونرو نیز می‌شود. حریم خصوصی ارزهای کریپتونت، به وسیله جمع شدن کلیدهای عمومی در کنار هم، تأمین می‌شود. با ترکیب چند کلید در یک تراکنش، غیرممکن است بتوانید بگویید چه کسی چه چیزی را ارسال کرده است.

استفاده از این «امضاهای میدانی» برای امضای تراکنش‌ها، امکان ناشناس بودن تکنولوژی کریپتونت را فراهم می‌کند.

بایت کوین، تلاش مؤثری در حوزه ارز دیجیتال ناشناخته به حساب می‌آید. با این حال، برخی مشکلات در مرحله اولیه توزیع وجود داشت. وقتی راه‌اندازی شد، مشخص شد که 80% ارزهایی که می‌توانستند استخراج شوند، از قبل وجود داشتند.

این امر گروهی متشکل از هفت توسعه‌دهنده را به سمت بلاکچین بایت کوین سوق داد و ارز جدید به دست آمده از آن را بیت مونرو نام‌گذاری کردند. این اسم یعنی همان مونرو، به زبان اسپرانتو بوده که معنای آن ارز می‌باشد.

از بین 7 توسعه‌دهنده‌ای که در ابتدا مونرو را ایجاد کردند، 5 نفرشان تصمیم گرفتند که هویتشان را مخفی نگه دارند. تنها 2 نفر از توسعه‌دهندگان مونرو شناخته شده‌اند – ریکاردو اسپاینی (توسعه‌دهنده اصلی) و دیوید لاتاپی. ریکاردو اسپاینی همچنین با نام مستعار فلافی پونی نیز شناخته می‌شود.

چه چیزی ارز دیجیتال مونرو را متفاوت می‌کند؟

مسائل زیادی درباره مونرو وجود دارد که آن را مشابه دیگر ارزهای دیجیتال می‌کند. یک پروژه منبع باز است که کاملاً بدون مجوز پیش می‌رود. این دومین ویژگی بسیار مهم این ارز به حساب می‌آید. هیچ قدرت بالادستی وجود ندارد که بتواند جلوی شما را در برابر استفاده از این ارز دیجیتال بگیرد.

این بدان معناست که آن‌هایی که دسترسی به تسهیلات بانکداری مدرن ندارند می‌توانند طوری در اقتصاد دیجیتال سهیم شوند که هرگز پیش از این نمی‌توانسته‌اند. همه چیزی که لازم است، اتصال به اینترنت است و دستگاهی که به آن متصل شوند. به معنای واقعی کلمه، میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان وجود دارند که از کمبود دسترسی به تسهیلات بانکداری رنج می‌برند اما تلفن هوشمند و وای فای دارند. هند، نمونه بارز کشوری است که شهروندان غیر بانکی زیادی دارد.

حریم خصوصی

مسئله اصلی‌ای که به ارز دیجیتال مونرو ارزش می‌دهد، ویژگی حریم خصوصی آن است. هیچ‌کس نمی‌تواند شما را به تراکنش ارز دیجیتال مونرو متصل کند. چنین چیزی آن را به ارز مورد علاقه کسانی که نگران حریم خصوصی‌شان هستند، تبدیل می‌کند. همه دلایلی که افراد می‌توانند برای انتخاب این ارز داشته باشند و حریم خصوصی‌شان را حفظ کنند، لزوماً غیرقانونی نیست.

مواردی نیز وجود دارد که ممکن است قانونی شکسته شود اما قانونی که قرار است شکسته شود، چندان عادلانه نیست و در غیر این صورت یک شهروند ممکن است ترغیب شود به این که اقدامی مجرمانه کند. برای این که بهتر متوجه شوید، با یک مثال دیگر پیش می‌رویم. تصور کنید شما و همسرتان فقط یک فرزند دارد. وقتی فرزند شما به دنیا آمد بیماری صرع داشته باشد.

بعد از این که فرزندتان را تحت درمان سنتی قرار دادید – روزانه کلی قرص و دارو به او دادید – چشمتان می‌خورد به گزارشی خبری درباره خواص دارویی حشیش. خانواده‌ای در چنین وضعیتی که شما هستید، قطعاً به خاطر فرزندش هم که شده از مرز قوانین و اینجور چیزها می‌گذرد تا برای فرزندش این دارو را تهیه کند. به نظر می‌رسد این دارو در درمان بیماری صرع کودکان بسیار مؤثر است.

در جغرافیایی که در آن زندگی می‌کنید، احتمالاً دسترسی به چنین چیزی سخت یا غیرقانونی باشد، اما در چنین شرایطی مونرو به کمکتان خواهد آمد.

انعطاف‌پذیری

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم ارز دیجیتال مونرو که مرتبط با حریم خصوصی است، انعطاف‌پذیری کامل آن است. نگران نباشید، در ادامه به طور مفصل این ویژگی را توضیح خواهیم داد.

ممکن است بتوان تراکنش‌های بیت کوین یک کاربر را از طریق کاربری دیگر ردیابی کرد. بسته به این که کاربر چگونه از بیت کوین استفاده می‌کند، شما قادر به گفتن هویت او نخواهید بود اما می‌توانید آدرس به آدرس، مسیر را دنبال کنید.

این یعنی یک کاربر می‌تواند بفهمد بیت کوین استفاده شده، در اقدامی مجرمانه به کار گرفته شده یا نه. و دانستن چنین چیزی به هیچ عنوان خوب نیست.

بیایید نگاهی به یک مثال بیندازیم تا موضوع را بهتر متوجه شویم. مثلاً فرض کنیم شما یک جنس کاملاً غیرقانونی را در پلتفرمی مثل Open Bazaar فروخته‌اید و به عنوان پول، بیت کوین دریافت کرده‌اید. با این حال، مشخص شده است که بیت کوینی که دریافت کرده‌اید قبلاً در معامله مواد مخدر مورد استفاده قرار گرفته است. برای شما، چنین چیزی شاید مشکل نباشد. با این حال، وقتی سعی کنید آن را در جایی دیگر خرج کنید، شخصی که آن را دریافت می‌کند می‌تواند تصمیم بگیرد که نمی‌خواهد این ارز را بگیرد.

به لطف ویژگی‌های پیشرفته حریم خصوصی ارز دیجیتال مونرو، هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید تراکنش‌های یک ارز درواقع به چه صورتی انجام شده است. غیرممکن است بتوانید یک ارز دیجیتال مونرو را به جرم یا اقدامی مجرمانه نسبت دهید. همچنین هیچ سابقه تراکنشی مرتبط با ارزهای دیجیتال مونرو وجود ندارد. این یعنی انعطاف‌پذیری.

مقیاس‌پذیری پویا

دیگر ناحیه‌ای که مونرو سعی کرد تا نسبت به بیت کوین در آن بهبود پیدا کند، اصطلاحی است که به آن مقیاس‌پذیری میگویند. مقیاس‌پذیری یعنی یک شبکه چقدر خوب می‌تواند در نسبت با تقاضا رشد کند. ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین به لحاظ ابعاد و اندازه محدود هستند.

در گذشته، بیت کوین، محدودیتی به اندازه 1 مگابایت برای هر بلوک داشت. این یعنی تنها 1 مگابایت داده تراکنشی را می‌توان در هر بلوکی که هر 10 دقیقه در شبکه بیت کوین استخراج می‌شود، جای داد.

متأسفانه، وقتی بسیاری از کاربران سعی کنند با استفاده از بیت کوین به طور هم‌زمان تراکنش انجام دهند، بلاکچین با داده‌های تراکنش پر می‌شود. آن تراکنش‌هایی که نتوانند در یک بلوک جا شوند باید برای ماینری صبر کنند تا آن‌ها را جا دهد.

از آنجایی که ماینرها ترجیح می‌دهند تا تراکنش‌هایی با بالاترین کارمزد را جمع کنند، اگر شبکه شلوغ باشد، ترغیب می‌شوند تا کارمزد را افزایش دهند. این همان چیزی است که در بهار سال 2017 در بلاکچین بیت کوین رخ داد. برخی تراکنش‌ها به کارمزدی 30 دلاری نیاز داشتند تا تأیید شوند.

مونرو فرق می‌کند. هیچ محدودیت ابعاد پیش‌فرضی برای بلوک وجود ندارد. این یعنی امکانی جا شدن داده‌های تراکنش بیشتری در هر بلوک وجود دارد اما با این حال، یک ضد حالی که هست – اسپمرهایی هستند که می‌توانند بلاکچین را با تراکنش‌ها پر کنند. چنین کاری باعث ساخت بلوک‌های بزرگ می‌شود.

با این حال، توسعه‌دهندگان مونرو یک سیستم پاداش و جزای بلوکی معرفی کرده‌اند. اندازه متوسط 100 بلوک آخر گرفته شده است. اگر بلوک جدیدی که ماینرها روی آن کار می‌کنند از حد متوسط 100 بلوک قبلی بیشتر برود، پاداش بلوک کاهش پیدا می‌کند. چنین چیزی باعث دلسرد شدن تراکنش‌های اسپمی می‌شود، چرا که ماینرها بلوک‌هایی را که چنین مجازاتی داشته باشند را استخراج نمی‌کنند چون برایشان سودی نخواهد داشت.

مقاومت ASIC

یکی دیگر از موضوعاتی که درباره بیت کوین وجود دارد این است که استخراج شبکه اکنون زمانی سودمند است که از تجهیزات استخراج تخصصی، استفاده شود. این سیستم‌ها از اجزایی تحت عنوان ASIC استفاده می‌کنند. این تجهیزات گران‌قیمت هستند و این یعنی تنها افراد ثروتمند می‌توانند این عملیات استخراج را انجام دهند.

مونرو فرق می‌کند. این ارز دیجیتال از الگوریتم هش جایگزین برای بیت کوین به نام کریپتونایت استفاده می‌کند. کریپتونایت از ویژگی‌های پیشرفته بسیار زیادی برای تولید تراشه‌های ASIC مناسب برای استخراج مونرو استفاده می‌کند.

جزئیات این موضوع برای این مطلب ما درباره ارز دیجیتال مونرو، کمی پیچیده است اما چیزی که لازم است بدانید این است که مونرو می‌تواند با استفاده از CPUها و GPUها به شکلی سودآور استخراج شود. این بدان معنی است که این ارز دیجیتال حتی پتانسیلش را دارد تا نسبت به بیت کوین، غیرمتمرکزتر باشد.

کلیدهای متعدد

مونرو از سیستم متفاوت کلیدها نسبت به بیت کوین و اتریوم استفاده می‌کند. در این ارزهای دیجیتال، تنها یک جفت کلید وجود دارد – یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی. مونرو از یک کلید نمایش عمومی، یک کلید نمایش خصوصی و دو کلید هزینه عمومی و خصوصی استفاده می‌کند.

 • تنها آدرس‌های عمومی استفاده می‌شوند و تنها کلیدهای نمایش عمومی تولید می‌شوند.
 • برای بررسی بلاکچین و تأیید دریافت پول، یک کلید نمایش خصوصی لازم است.
 • برای تأیید امضای روی تراکنش، یک کلید هزینه عمومی لازم است.
 • کلیدهای هزینه خصوصی برای ایجاد تراکنش‌های خارجی استفاده می‌شود.

ارز دیجیتال مونرو و عرضه نهایی آن

برخلاف بیت کوین، هیچ تعداد ثابتی برای ارزهای مونرو وجود ندارد که درنهایت استخراج شود. این ارز به این زودی‌ها دچار تورم نمی‌شود. در ابتدا 18/5 میلیون ارز دیجیتال وجود خواهد داشت و به دنبال آن این عرضه در سال اول حدود 0/87 درصد افزایش می‌یابد.

این درصد هر سال کاهش پیدا می‌کند. تخمین زده شده است که 117 سال طول می‌کشد تا به دو برابر توزیع اولیه برسد. برای این که دوباره دو برابر شود، 234 سال طول خواهد کشید.

مونرو و بازار ارز دیجیتال گسترده‌تر!

قیمت کنونی هر ارز دیجیتال مونرو، 135 دلار است. این ارز، دوازدهمین ارز محبوب در بازار سرمایه به حساب می‌آید.

در ادامه، نموداری از عملکرد ارز دیجیتال مونرو از زمان راه‌اندازی‌اش، برایتان آماده کرده‌ایم. همان‌طور که می‌بینید، درست مثل بیشتر ارزهای دیجیتال، ارزش آن در ژانویه سال 2018 افزایش یافت و سپس از آن عدد بسیار بالای 480 دلار پایین آمد.

چطور می‌شود ارز دیجیتال مونرو را ذخیره کرد؟

ذخیره ارز دیجیتال مونرو قبلاً کمی سخت بود. لازم بود که با استفاده از خطوط فرمان، کیف پولی راه‌اندازی کنید. اگرچه این حس را به شما می‌داد که انگار دارید پایگاه داده مخفی دولت را هک می‌کنید اما به هیچ عنوان رابط کاربری خوبی نداشت.

خوشبختانه، اکنون روش به مراتب آسان‌تری برای ذخیره مونرو وجود دارد.

اول از همه وارد وب‌سایت Mymonero.com شوید.

 1. روی ساخت اکانت (Create Account) کلیک کنید.
 2. صفحه مربوط به اهمیت ذخیره امن اطلاعات ورود کلید خصوصی را مطالعه کنید.
 3. کلید ورود خصوصی خود را جایی یادداشت کنید.
 4. کلید ورود خصوصی را درون باکس زیر کلید بنویسید. این باکس از این جهت طراحی شده تا مطمئن شوند شما آن را جایی یادداشت کرده‌اید. تصویر زیر، یک حساب خالی را نشان می‌دهد.

تمام شد. به همین راحتی اولین کیف پول مونروی خود را ساختید. اکنون، قرار است فرض کنیم شما دنبال خرید ارز دیجیتال مونرو برای کیف پولتان هستید. مراحل زیر را طی کنید و به مقصودتان برسید:

ذخیره ارز دیجیتال مونرو 

 1. آدرس بالای حساب کاربری‌تان را جایی بنویسید.
 2. وارد حساب صرافی‌ای شوید که می‌خواهید از آنجا مونرو بخرید.
 3. آدرسی که کپی کرده‌اید را زیر بخش برداشت از حساب صرافی قرار دهید.
 4. مراحل تکمیل برداشت از حساب را به طور کامل پیش ببرید. برخی صرافی‌ها ممکن است از شما بخواهند تا تأیید کنید می‌خواهید از طریق لینکی داخل ایمیلتان، عمل برداشت از حساب را انجام دهید.
 5. اگر قرار است از یک دوست، مونرو بگیرید، به سادگی می‌توانید آدرس را برایش بفرستید و او می‌داند با این آدرس چه کار کند.

اگر می‌خواهید مونرو از کیف پولتان ارسال کنید، کافی است دستورالعمل زیر را پیش بگیرید.

ارسال ارز دیجیتال مونرو

 1. اول روی «Send» ارسال کلیک کنید.
 2. آدرسی که می‌خواهید به آن ارز دیجیتال مونرو بفرستید را وارد کنید. می‌توانید یا از یک دوست یا از صرافی‌ این آدرس را بگیرید. البته از هر سرویسی که مونرو قبول کند نیز می‌توانید این آدرس را بگیرید.
 3. مقداری که می‌خواهید انتقال دهید را در باکس مخصوص بنویسید.
 4. میزان خصوصی بودن تراکنش را انتخاب کنید. بیش‌ترین آن «ring size» است که کارمزد تراکنش بیشتری هم خواهد داشت.
 5. دست آخر روی گزینه «Send Payment» کلیک کنید.

به همین راحتی. این همه کاری است که می‌توانید با کیف پول MyMonero انجام دهید. قطعاً شما هم موافق هستید که این نسبت به کشتی گرفتن با کیف پول خطوط فرمان، به مراتب ساده‌تر است. با این حال، شما هیچ امتیازی هک کردنی برای استفاده از این کیف پول نخواهید گرفت.

اکنون، با گفتن همه این چیزها، باید نسبت به این واقعیت نیز آگاه باشید که از اواخر نوامبر سال 2018، شما می‌توانید ارز دیجیتال مونروی خودتان را در یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال سخت‌افزاری به نام – Ledger Nano S  ذخیره کنید. با این کیف پول هم می‌توانید عملیات ذخیره کردن را انجام دهید و هم می‌توانید چیزهایی که با مونرو خریدنی هستند را با آن به شکلی ساده‌تر، سریع‌تر و راحت‌تر، بخرید.

مزایا و معایب ارز دیجیتال مونرو 

مزایا

 • یکی از خصوصی‌ترین ارزهای دیجیتال
 • ارتباط دادن یک تراکنش به یک شخص، غیرممکن است.
 • تراکنش‌ها غیرقابل ردیابی هستند.
 • بلاکچین آن محدودیتی ندارد. مقیاس‌پذیری پویای آن به این معناست که کارمزدها نباید خیلی زیاد شوند وقتی خیلی زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • می‌توانید انتخاب کنید چه کسی تراکنش‌هایتان را ببیند. مثلاً، اگر می‌خواهید به کسی ثابت کنید که چه مقدار مونرو را برای اهداف مالیاتی ارسال کرده‌اید، می‌توانید کلید نمایش خصوصی خود را با مقامات مالیاتی آن کشور به اشتراک بگذارید. این‌طوری احتمال کمتری وجود خواهد داشت که کشوری بخواهد استفاده از این ارز دیجیتال را ممنوع اعلام کند.
 • یک تیم بزرگ از توسعه‌دهندگان متعهد روی این پروژه کار می‌کنند.

معایب

علی‌رغم مقاومت در برابر ASIC، هنوز درجه زیادی از متمرکز بودن ماینرها در مونرو وجود دارد. تقریباً 43% نرخ هش این ارز توسط 3 استخر کنترل می‌شود.

کیف پول‌های زیادی وجود ندارند که از مونرو پشتیبانی کنند. شما هیچ کیف پول چندمنظوره‌ای مثل جکس پیدا نمی‌کنید که از این ارز دیجیتال پشتیبانی کند.

برای ذخیره مونرو به روشی که کاملاً امن باشد، باید سختی بیشتری نسبت به دیگر ارزهای دیجیتال تحمل کنید. شاید به همین خاطر است که خیلی‌ها هنوز آن را نپذیرفته‌اند.

مونرو مبتنی بر بلاکچین بیت کوین نیست و سخت می‌شود اپلیکیشنی پیدا کرد که با بلاکچین آن تعامل کند.

مونرو در آینده!

در دنیایی که به نظر می‌رسد دیگر هیچ‌چیز حریم شخصی واقعی خود را نداشته باشد، مطمئناً درخواست زیادی برای ارزهای دیجیتالی متمرکز بر حریم شخصی مثل مونرو وجود خواهد داشت. فهرستی از نمونه‌هایی که در آن پول خصوصی بهتر است را پیش‌تر گفتیم. همچنین گفتیم ممکن است غیرقانونی هم باشد اما به لحاظ اخلاقی می‌توانید از کاری که با این ارز می‌کنید، دفاع کنید.

ارز دیجیتال مونرو پتانسیل این را دارد تا به افراد این امکان را بدهد تا در سرتاسر جهان بدون نیاز به مجوزی از هیچ قدرتی، معامله کنند. در کشورهایی با دولت‌های ظالم، چنین چیزی می‌تواند ابزاری قدرتمند در راه رسیدن به آزادی باشد.

همان‌طور که گفته شد، مجرمان نیز از ویژگی‌های حریم خصوصی ارز دیجیتال مونرو استقبال می‌کنند. بازارهای دارک وب می‌تواند توسط هرکسی قابل‌دسترسی باشد و مواد مخدر، اسلحه و دیگر اجناس مجرمانه را در دست افراد قرار دهد. مونرو به سرعت توانست جای خود را در وب‌سایت‌های غیرقانونی پیدا کند.

نه‌تنها این موضوع، بلکه مونرو توسط دولت‌هایی مثل کره شمالی برای دور زدن تحریم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به هردوی این دلایلی که گفتیم، احتمال حمله شدن به مونرو از طرف دولت‌هایی که تمایل چندانی به ابزاری کاملاً خصوصی برای پرداخت ندارند چرا که نگران دلالان مواد مخدر، قاچاقچیان و همچنین بهبود اوضاع تروریست‌ها هستند، وجود دارد.

این که چنین سرکوبی چقدر می‌تواند روی مونرو اثر بگذارد، آزمایش جالبی است که باید ببینیم روی ارز دیجیتال ضدشکننده‌ای مثل مونرو چطور جواب می‌دهد.

مونرو در آینده!

در دنیایی که به نظر می‌رسد دیگر هیچ‌چیز حریم شخصی واقعی خود را نداشته باشد، مطمئناً درخواست زیادی برای ارزهای دیجیتالی متمرکز بر حریم شخصی مثل مونرو وجود خواهد داشت. فهرستی از نمونه‌هایی که در آن پول خصوصی بهتر است را پیش‌تر گفتیم. همچنین گفتیم ممکن است غیرقانونی هم باشد اما به لحاظ اخلاقی می‌توانید از کاری که با این ارز می‌کنید، دفاع کنید.

ارز دیجیتال مونرو پتانسیل این را دارد تا به افراد این امکان را بدهد تا در سرتاسر جهان بدون نیاز به مجوزی از هیچ قدرتی، معامله کنند. در کشورهایی با دولت‌های ظالم، چنین چیزی می‌تواند ابزاری قدرتمند در راه رسیدن به آزادی باشد.

همان‌طور که گفته شد، مجرمان نیز از ویژگی‌های حریم خصوصی ارز دیجیتال مونرو استقبال می‌کنند. بازارهای دارک وب می‌تواند توسط هرکسی قابل‌دسترسی باشد و مواد مخدر، اسلحه و دیگر اجناس مجرمانه را در دست افراد قرار دهد. مونرو به سرعت توانست جای خود را در وب‌سایت‌های غیرقانونی پیدا کند.

نه‌تنها این موضوع، بلکه مونرو توسط دولت‌هایی مثل کره شمالی برای دور زدن تحریم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به هردوی این دلایلی که گفتیم، احتمال حمله شدن به مونرو از طرف دولت‌هایی که تمایل چندانی به ابزاری کاملاً خصوصی برای پرداخت ندارند چرا که نگران دلالان مواد مخدر، قاچاقچیان و همچنین بهبود اوضاع تروریست‌ها هستند، وجود دارد.

این که چنین سرکوبی چقدر می‌تواند روی مونرو اثر بگذارد، آزمایش جالبی است که باید ببینیم روی ارز دیجیتال ضدشکننده‌ای مثل مونرو چطور جواب می‌دهد.

نتیجه‌گیری

خب، این راهنمای جامع رمز ارز مونرو بود. امیدواریم چیزهای زیادی درباره خصوصی‌ترین ارز دیجیتال جهان یاد گرفته باشید. سعی کردیم از مسائل فنی و تخصصی تا حد زیادی دوری کنیم تا اصل مطلب را در ابتدای امر درک کنید. اگر مشتاق هستید تا اطلاعات بیشتری درباره مونرو بدانید، کافی است در منابع آنلاین موجود، جستجویی بکنید. حواستان به این موضوع باشد که ارز دیجیتال مونرو به هیچ عنوان مسئله ساده‌ای نیست و به سرعت می‌تواند به مقوله‌ای کاملاً پیچیده تبدیل شود.

رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس