استلار چیست؟

فهرست

شناسنامه استلار

نام

استلار

نام انگلیسی

Stellar

نماد

XLM

سال ایجاد

2014

خالق

Jed McCaleb

سایت رسمی

لوگو

لوگو استلار

آموزش سریع

استلار چیست؟ Stellar (XLM)

درست در مدت زمانی که یکی از تراکنش‌های بیت کوین انجام می‌شود، رمزارز  استلار لومنز می‌تواند بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ تراکنش را انجام دهد.

در این مطلب وبلاگ ارزوال به معرفی این رمزارز می‌پردازیم و در پایان آن، شما با ارز دیجیتال استلار و نحوه استفاده از آن آشنا خواهید شد. همچنین درک دقیق‌تری از ویژگی‌های امنیتی و کاربردهای بالقوه آن کسب می‌کنید.

استلار چیست؟

Stellar چیست؟

ممکن است این اسم را قبلاً شنیده باشید اما اکنون که مطالعه این مقاله را شروع کرده‌اید، احتمالاً این سؤال ذهنتان را مشغول کرده که ارز دیجیتال استلار چیست؟

در سال ۲۰۱۴، استلار لومنز تلاش کرد تا فاصله میان ارز دیجیتال و جهان اقتصاد را کاهش دهد. از آن زمان تاکنون، ارز دیجیتال استلار با برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در حوزه تکنولوژی و مالی وارد همکاری شده است. این همکاری و مشارکت شامل IBM، Stripe و Deloitte و همچنین حداقل ۱۲پردازنده پرداخت و موسسه مالی در اروپا و آسیا می‌شود.

هدف اصلی استلار این است که با برقراری ارتباط بین مردم، بانک‌ها و سیستم‌های پرداخت به خط پرداخت دیجیتال جهان تبدیل شود. چنین چیزی این امکان را به شما می‌دهد که سریع، امن و با کارمزدی بسیار ناچیز پولتان را به هرکسی، در هر جایی، انتقال دهید. فقط خود کارمزد کم استلار می‌تواند Western Union را از بازی خارج کند.

برخی استدلال می‌کنند که ارز دیجیتال استلار، به عنوان یک هارد فورک پروتکل ریپل فعالیتش را آغاز کرده است. جد مک کیلب که ارز دیجیتال استلار لومنز را ساخت، ارز ریپل را هم ساخته بود. با این حال، جد مک کیلب در صفحه توئیتر خودش گفته که هردوی این ارزها، کدهای متفاوتی دارند و فورک نیستند. می‌توانید درباره گذشته و اکنون بحث کنید اما گذشته به شما نمی‌گوید ارز دیجیتال استلار چه آینده حیرت‌انگیزی پیش رو دارد!

اگر استلار، فورک ریپل نیست، پس چیست؟

تفاوت اصلی میان این دو ارز دیجیتال این است که استلار لومنز، افراد را مورد هدف قرار می‌دهد درحالی‌که ریپل مؤسسات مالی، از جمله برخی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان را مورد هدف قرار می‌دهد.

برای این که این موضوع رو بهتر بفهمیم، کاربران هدف استلارمردم عادی هستند از جمله افراد جزایر جنوب اقیانوس آرام که از ارز دیجیتال XLM برای تأمین سوخت خرده‌فروشی استفاده می‌کنند. از طرف دیگر، ریپل، برخی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان مثل سانتاندر، بانک آمریکا و HSBC را بازار هدف خوپ قرار می‌دهد.

ارز دیجیتال استلار همچنین به دلیل نوع ارگانی که پشت آن با ریپل فرق می‌کند چرا که بنیاد استلار، یک سازمانی غیرانتفاعی است. به این معنی که آن‌ها معافیت‌های مالیاتی دارند، سهامداری ندارند و درنتیجه هیچ سود سهامی هم نیست – فقط دستمزد و هزینه‌هاست.

استلار لومنز همچنین از پروتکل متفاوت‌تری نسبت به ریپل استفاده می‌کند که کمی بعد از آن که درباره شباهت‌های ریپل و استلار برایتان نوشتیم، درباره آن نیز خواهیم گفت.

عقبه ارز دیجیتال استلار

جِد مک کیلب، موسس استلار لومنز که ریپل و Mt. Gox را نیز ساخته بود در سال ۲۰۱۵ از ریپل جدا شد. تأیید دلیل جدایی او کار ساده‌ای نیست چرا که منابع مختلف اطلاعات مختلفی را در این زمینه ارائه می‌کنند.

در مقاله‌ای بسیار انتقادی که حدوداً ۱۵۰۰۰ کلمه بود و در نیویورک آبزرور منتشر شد، داستان به گونه‌ای روایت شد که به نظر می‌رسد مک کیلب را مجبور کرده‌اند به دلیل پیشینه بد ناشی از از هک شدن صرافی  Mt. Gox از ریپل برود.

اگر ماجرا این هک را نمی‌دانید، باید بگوییم، هک Mt. Gox یکی از بزرگ‌ترین هک‌های تاریخ بیت کوین تا هک شدن Coincheck بود. Mt. Gox برای کاربرانش بیش از ۴۶۰ میلیون دلار بیت کوین، خسارت باقی گذاشت.

در آن زمان، Mt. Gox بزرگ‌ترین صرافی در جهان بود و ۷۰% همه تراکنش‌های بیت کوین را شامل می‌شد. مک کیلب آن وب‌سایت را یک دهه قبل از هک شدن، تحت عنوان جادو: پلتفرم جمع‌آوری معاملات آنلاین ایجاد کرده بود.

بعد از هک Mt. Gox

بعد از هک، ولز فارگو همه حساب‌هایی را که بودجه شرکت‌های ارز دیجیتال را پاک‌سازی کرده بود و همچنین حساب‌های بانکی شرکت‌ها را به حالت تعلیق درآورد و صاحبان شرکت‌ها را سرگردان کرد. این تعلیق شامل حساب آزمایشگاه ریپل هم می‌شد که ۲۰ سال رابطه کاری با بانک داشت و نهایتاً منجر به تعطیلی شد.

در همان زمان، به کریس لارسن، مدیر عامل آزمایشگاه ریپل گفته شد که مک کیلب دیگر نباید با شرکت ارتباطی داشته باشد. علی‌رغم رفتنش از ریپل و حضورش تنها به عنوان عضو هیئت‌مدیره، باز حتی همان حضور کوچکش به دلیل ارتباطش با Mt. Gox برای ریپل یک بحران تبلیغاتی به حساب می‌آمد.

بعد از آن، اتفاقات زیادی بین مدیر عامل ریپل و مک کیلب رخ داد. یک بار، مک کیلب درخواست جدایی لارسن را داده بود که 5-1 رأی هیئت‌مدیره به نفع لارسن شد و او سر جایش ماند. 

تفاوت اصلی میان این دو ارز این است که استلار لومنز، افراد را مورد هدف قرار می‌دهد درحالی‌که ریپل مؤسسات مالی را از جمله برخی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان را مورد هدف قرار می‌دهد.

پیشرفت غیرمنتظره مک کیلب

خیلی زود بعد از آن ماجراها، مک کیلب، از طریق جذب یک سرمایه‌گذاری ۳ میلیون دلاری از طرف Stripe، پردازنده پرداخت مستقر در ایرلند، توانست برای خلق استلار لومنز کمک بگیرد. با توجه به سرمایه‌گذاری‌های نزدیک به ولز فارگو برای خاموش کردن کارگروه بیت کوین، Stripe باید فاصله اجتماعی‌اش با استلار را به منظور حفظ رابطه‌اش با ولز فارگو، در نظر می‌گرفت. با این حال، همکاری مشترکشان اکنون در معرض عموم در حال انجام است.

مک کیلب، برای رد اکثر این ادعاها با Coindesk صحبت کرده بود. او گفت داستان منتشر شده توسط نیویورک آبزرور یک طرفه بوده و شامل اظهارات نادرست بسیار زیادی است. یکی از نکاتی که مک کیلب رد کرد، تمرکز داستان روی مدیر اجرایی استلار، جویس کیم بود، کسی که ریپل را ترک کرد تا در استلار با مک کیلب، کار کند.

این داستان باعث شد تا کیم درست مثل مک کیلب به نظر برسد و گفته شده حتی به کیم دسترسی‌هایی داده شده تا مکالماتی را ببیند که نباید می‌دیده است. همان‌طور که گفتیم، بعداً بسیاری از نکات داستان منتشر شده توسط نیویورک آبزرور توسط مک کیلب رد شد چرا که گفت، این نکات به طور جدی فاقد اطلاعات دقیق است و با تعصب نوشته شده‌اند.

علی‌رغم تردیدهای موجود درباره شهرت مک کیلب در جامعه بلاکچین، استلار با همکاری IBM و دیگر غول‌های تکنولوژی دارد به یکی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال تبدیل می‌شود.

تیم توسعه ارز Stellar پر از رهبران صنایع مختلف از جمله اعضای هیئت‌مدیره و مشاورانی است که در جاهایی مثل دانشگاه استنفورد و وردپرس مدیر هستند. اما درباره تیم گره خورده استلار بعداً صحبت خواهیم کرد.

اکنون، بهتر است برویم سراغ استفاده‌های جهانی و کاربردی استلار.

چگونه می‌توان از ارز دیجیتال استلار لومنز استفاده کرد؟

شما می‌توانید به ارز دیجیتال استلار به عنوان پسر عموی مقیاس‌پذیر و سریع‌تر بیت کوین نگاه کنید که نیازی به استخراج ندارد. استلار می‌تواند در هر جایی تنها در عرض ۳ تا ۵ ثانیه معامله شود. این برای پرداخت‌های مرزی (معاملات بین کشورها) بسیار ایده آل است. در سرتاسر جهان، تراکنش‌ها به صورت ارزان و سریع از طریق موبایل، تبلت یا کامپیوتر قابل انجام است. خصوصاً اگر در جایی دور افتاده باشید که هیچ دسترسی‌ای به بانک‌ها ندارید.

با ارز دیجیتال استلار، مجبور به پرداخت کارمزدهای گران شرکت‌هایی مثل وسترن یونیون نیستید. این یعنی این که وقتی پولی را ارسال یا دریافت می‌کنید، از هرکسی (چه داخل کشور چه خارج از آن) نیازی به پرداخت کارمزد ۱۰ تا ۲۰درصدی ندارید. در عوض چیزی حدود ۰.۰۰۰۰۱ استلار پرداخت می‌کنید که چیزی کمتر از ۱ سنت است.

استلار یک صرافی داخلی دارد که شما می‌توانید از طریق آن ارزهایی مثل بیت کوین، اتریوم یا Repocoin استلار را معامله کنید. همچنین می‌توانید استلار لومنز هم معامله کنید. صرافی استلار در صورتی سودمند است که بخواهید ارز دیجیتال XLM را به یورو تبدیل کنید و سپس آن را به اعضای خانواده یا دوستتان انتقال دهید.

از ژانویه تا اوت سال ۲۰۱۷، استلار عرضه اولیه‌ای را پشت سر گذاشت و بعد تنها در عرض ۸ ماه به بیش از ۱/۳ میلیارد رسید. عرضه اولیه‌هایی مثل موبیوس (که تنها به حدود ۴۰ میلیون دلار رسید) استلار را به دلیل مقیاس‌پذیری و پروتکل توافق عام انتخاب کردند.

عرضه‌های اولیه پلتفرم استلار لومنز قابلیت سفارشی شدن دارند و می‌توانند شامل تعدادی ویژگی از جمله شبکه بدنام لایتنینگ شوند که احتمالاً در ارتباط با بیت کوین درباره‌اش شنیده‌اید. این سفارشی سازی عرضه‌های اولیه روی تعدادی از رفتارها از جمله سپرده‌گذاری، انتشار سود سهام، اوراق قرضه، تورم و بدهی‌ها اعمال می‌شود.

استفاده‌های هیجان‌انگیز زیادی برای استلار وجود دارد. بیایید نگاه عمیق‌تری بر روی چگونگی این موضوع بیندازیم که استلار چگونه می‌تواند بیش از 1000 تراکنش را در عرض چند ثانیه، انجام دهد؟

ماه سپتامبر: صرافی‌ها در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند!

رقابت صرافی‌ها هرروز داغ‌تر می‌شود و بسیاری از صرافی‌ها در زیرساخت‌هایشان سرمایه‌گذاری می‌کنند تا معامله گران پیچیده‌تری را به دست بیاورند.

این ارقام، تکامل در حداکثر تعداد معاملات Bitstamp در طی یک ثانیه (نمودار سمت چپ) و 15 دقیقه (نمودار سمت راست) پردازش کرده را نشان می‌دهد. معرفی موتور تطبیق جدید مشهود است طوری که بیش از 10 برابر افزایش را می‌شود در آن دید. از حدود 15 معامله در ثانیه در گذشته به 200 معامله در ثانیه ارتقا پیدا کرده است.

تراکنش‌ها چگونه انجام می‌شوند؟

ارز دیجیتال استلار می‌تواند تا 1000 معامله را در عرض 1 ثانیه با کسر کارمزدی به ارزش 1 پنی به ازای هر تراکنش، پردازش کند. این کارمزد بیشتر برای جلوگیری از حملات شبکه استفاده می‌شود. می‌توانید پرداخت‌های برون‌مرزی را با استفاده از لومنز در سرتاسر جهان داشته باشید.

برخلاف بیت کوین، استلار از PoW استفاده نمی‌کند، در عوض، از چیزی به نام پروتکل توافق عام استلار (SCP) استفاده می‌کند. SCP استلار امکان پرداخت سریع و ایمن در سرتاسر جهان را فراهم می‌سازد.

علاوه بر این، کد SCP استلار این امکان را می‌دهد تا لومنز بدون نیاز به هیچ‌گونه استخراج، استفاده شود. برخی افراد معتقدند که بدون استخراج کردن، استلار لومنز کمتر از بیت کوین، غیرمتمرکز و ایمن است. با این حال، استلار در سرتاسر جهان، گره دارد. به همین خاطر، برخی آن را نیمه‌متمرکز می‌دانند.

برای به دست آوردن ارز دیجیتال استلار لومنز بدون استخراج، باید آن را از صرافی ارز دیجیتال خریداری کنید. بهترین صرافی برای انجام این کار، طبق نظر عموم مردم، Coinbase و Simplex است. درحالی‌که مورد آخر، خیلی یک صرافی نیست، اما این امکان را به شما می‌دهد تا با کارت اعتباری در سریع‌ترین و ایمن‌ترین راه ممکن، ارز دیجیتال استلار بخرید.

پس از خرید، توصیه می‌کنیم که ارزهایتان را در یک کیف پول ارز دیجیتال قابل اعتماد ذخیره کنید – Ledger Nano S یکی از گزینه‌های پیش رویتان است که خیلی‌ها آن را انتخاب می‌کنند.

فارغ از ارزش فعلی این ارز، کلی ابعاد هیجان‌انگیز دیگری وجود دارد که استلار در آینده می‌تواند به شما نشان دهد.

پتانسیل ارز دیجیتال استلار

ارز دیجیتال Stellar به طور خاص در اقیانوس آرام جنوبی مفید است جایی که گفته می‌شود افراد مسئول 60% پرداخت‌های برون‌مرزی در خرده‌فروشی‌ها و صادراتشان هستند. استلار و IBM در حال ایجاد زیرساخت‌های بانکی در برخی جزیره‌های دور افتاده کل جهان هستند. به طور خاص آن‌هایی که به سرویس‌های مالی‌ای که برخی از ما می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم، دسترسی ندارند – مثلاً همان باز کردن یک حسابی بانکی ساده با کمی پول.

این بخش از جهان به این دلیل انتخاب شده که خارج از فضای معاملاتی قرار گرفته و شامل ترکیبی از اقتصادهای در حال توسعه و بلوغ می‌شود، از استرالیا گرفته تا وانواتو. این ابتکاری جدید است و به همین خاطر ممکن است بعد از تقویت شدن و توسعه، خیلی بیشتر گسترش پیدا کند. IBM برای به کارگیری این ابتکار جدید دارد از لومنز استفاده می‌کند. و این برای اولین بار است که دارد اتفاق می‌افتد.

انرژی تجدید پذیر از دیگر روش‌های بالقوه استلار لومنز است که می‌تواند با آن در آینده رشد کند. در حال حاضر، Irene Energy در مبادلات داخلی استلار، فروش گسترده‌ای کرده است. Irene از بلاکچین و هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا به کاربران این امکان را بدهد که انتخاب کنند دوست دارند از کدام تولیدکننده انرژی، انرژی بگیرند… و این انتخاب‌ها شامل همسایه شما نیز می‌شود.

می‌توانید آن را تیندر منابع انرژی در نظر بگیرید – می‌توانید با کشیدن انگشتتان به چپ یا راست انتخاب کنید کدام منبع برای شما مناسب‌تر است. Irene Energy همچنین دارد ویژگی‌هایی را توسعه می‌دهد که امکان‌های زیادی را برای زنجیره تأمین انرژی در آینده فراهم می‌سازد.

درحالی‌که دنیای بلاکچین برای معاملات بیشتر فیات به ارز دیجیتال آماده می‌شود، استلار لومنز می‌تواند در خط مقدم باشد. مثالی از این معامله فیات به ارز دیجیتال را می‌توان استفاده از شیلینگ اوگاندا برای خرید معادل XLM در نظر گرفت. FairX، یک صرافی ارز دیجیتال سری آینده که در حال حاضر به طور مخفیانه فعالیت می‌کند و توسط شبکه استلار، تغذیه می‌شود. این شرکت، همان معامله‌ای که بالاتر از آن گفتیم را وارد شبکه استلار می‌کند.

محدودیت‌های استلار

پتانسیل استلار می‌تواند از بین برود اگر ایمان در گروه مدیریت از بین برود؛ تیم توسعه که باقی ارزها را نگه می‌دارد در آینده توزیع خواهد شد. مثلاً بگوییم، اگر هم بنیان‌گذار استلار، جرد مک کیلب، درست مثل دفعه پیش بعد از آن همه تلاش برای ریپل، با یک دادخواست مجبور شود این شرکت را هم ول کند، اگر ایمان به مک کیلب از بین برود، چنین چیزی می‌تواند منجر به اخبار بدی برای استلار لومنز شود.

یکی دیگر از موارد نگران کننده، اندازه تیم استلار است که تنها از 10 کارمند، 3 عضو هیئت‌مدیره و 8 مشاور تشکیل شده است. با این حال، برای تسکین نگرانی درباره اندازه تیم باید بگوییم که این تیم متشکل است از رهبران و متخصصان صنایع. کسانی مثل مؤسس وردپرس و انجلیست و مدیر عامل شرکت Stripe و رئیس Y Combinator.

نکته دیگر این که، تیم توسعه استلار شامل کسی است که Mt. Gox را تأسیس کرده و هکی 460 میلیون دلاری در سابقه‌اش داشته است. با این حال، شهرت او در حوزه تکنولوژی باعث شده که او توسط بهترین‌های بلاکچین و ارتباطات تکنولوژی، حمایت شود.

علی‌رغم این واقعیت که او Mt. Gox را تأسیس کرده، مک کیلب و تیم او پیش می‌روند و شهرت او هرچه پیش می‌رویم، بهتر می‌شود. البته این را هم بگویم که او احتمالاً هیچ کنترلی روی حمله نداشته علی‌رغم ربط و ارتباطش با وب‌سایت. او حتی در زمان حمله نمی‌توانست کاری با سایت بکند.

خوشبختانه، سایت استلار و صرافی داخلی آن هرگز هک نشده‌اند. بیایید نگاه دقیق‌تری به جنبه‌های امنیتی مختلف ارز دیجیتال XLM بیندازیم.

آیا استلار لومنز، امن است؟

ارز دیجیتال استلار دارای یک صفحه امنیتی کاملاً شفاف است. صرافی و شبکه استلار هرگز هیچ هکی را تجربه نکرده‌اند. با این حال، یک مورد وجود داشت که ارز دیجیتال استلار از روی وب‌سایت کیف پول آنلاین برداشته شد اما چنین چیزی فراتر از کنترل XLM بود؛ این یک نقصان در کیف پول بود نه در تکنولوژی استلار.

BlackWallet.co کیف پول مورد بحث ما بود؛ امنیت آن بعد از این که یک هکر کدی را وارد حساب‌های کاربران با بیش از 20 XLM کرد، به خطر افتاد. این هک نسبتاً کوچک بود و منجر به دریافت بیش از 400.000 دلار شد. با این حال، چنین چیزی بازتاب امنیت ضعیف استلار نیست بلکه همه‌اش به کیف پول، مربوط است.

کارمزد بسیار کمی که با هر تراکنش استلار می‌پردازید برای جلوگیری از حملات موسوم به DDoS استفاده می‌شود. این نوع حملات معمولاً وقتی اتفاق می‌افتند که سرور دارد سرریز می‌شود. پس با گرفتن کارمزد کم، سرریز کردن سیستم برای هکرها کار بسیار گران‌قیمتی می‌شود.

به خاطر داشته باشید، استلار به قدری ایمن است که می‌تواند در حال حاضر به عنوان بخشی از ابتکار جهانی بلاکچین IBM مورد استفاده قرار بگیرد. این واقعیت به‌تنهایی می‌تواند درباره امنیت استلار حرف بزند.

آیا می‌شود از استلار سوءاستفاده کرد؟

با انتشار مستمر قوانین، سوءاستفاده از سیستم ارز دیجیتال مدام سخت‌تر می‌شود. درست مثل هر ارز دیگری، سوءاستفاده می‌تواند در سیستم اتفاق بیفتد. معامله داخلی، کلاه‌برداری مالی، پول شویی و مخفی کردن دارایی می‌تواند با استفاده از ارزهای دیجیتالی‌ای مثل استلار لومنز اتفاق بیفتد.

هیچ‌چیز خاصی درباره ارز دیجیتال استلار وجود ندارد که آن را به طور خاص در برابر حملات، آسیب‌پذیر کند. اما تقریباً همه از همه ارزهای دیجیتال می‌شود سوءاستفاده کرد.

نتیجه‌گیری

جدای از مطالعات و تحقیقاتی که درباره ارزهای دیجیتال کردیم، این ارز به نظر می‌رسد که کمترین میزان نقد منفی را داشته است. یک تیم یکپارچه پشت آن هستند و تعداد زیادی مزایا دارد.

اما اکنون که با این ارز دیجیتال آشنا شدید، نظر شما درباره آن چیست؟

اکنون داستان پشت این ارز را میدانید، میدانید تراکنش آن چطور در شبکه انجام می‌شود. و مهم‌تر از همه میدانید آینده برای پروژه‌ای این‌چنینی چه شکلی خواهد بود.

رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس