تتر چیست؟

تتر چیست؟ Tether

شناسنامه تتر

نام

تتر

نام انگلیسی

Tether

نماد

USDT

سال ایجاد

2012

خالق

J.R. Willett

سایت رسمی

لوگو

لوگو تتر

آموزش سریع

فهرست

پاسخ به تتر چیست؟ نیاز به جواب دادن چند سؤال دیگر دارد. استیبل کوین چیست؟ چه ضرورتی دارد و چرا ایجاد شد. در این مطلب از وبلاگ ارزوال به ترتیب به تمامی این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم

تتر چیست tether

ویژگی‌ها و مزایای تتر Tether

تتر چیست؟ تتر یک ارزهای دیجیتال است که بنا دارد تا ارزشی برابر با یک دلار امریکا داشته باشد. ایده اصلی، ایجاد ارز دیجیتال پایداری بود که بتواند مانند دلارهای دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد.

ارزهای دیجیتالی که به این منظور و با هدف داشتن قیمتی معادل دلار ایجاد می‌شوند را «ارزهای دیجیتال باثبات» یا استیبل کوین می‌نامند. تتر محبوب‌ترین ارز باثبات است و عملاً در بسیاری از صرافی‌های معروف به عنوان جایگزین دلار عمل می‌کند!

به گفته سایت Tether، تتر پول نقد را تبدیل به ارز دیجیتال می‌کند تا ارزش ارز را براساس قیمت ارزهای ملی مانند دلار آمریکا، یورو و ین، تثبیت یا tether»» کند.

تتر مانند سایر ارزهای دیجیتال از بلاک چین استفاده می‌کند و برخلاف سایر ارزهای دیجیتال (طبق سایت رسمی Tether)، “۱۰۰درصد با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود” (USD به عنوان رزرو نگهداری می‌شود)

به عنوان مثال، هر تتر از طریق دلارهای ذخیره شده در نسبت ۱:۱ پشتیبانی می‌شود (این یک نقطه فروش بزرگ و یک مشکل بالقوه در فضای رمزنگاری باز و غیرمتمرکز است).

در حالت ایده­آل، این امر بدان معنی است که Tether در همه صرافی‌ها به قیمت ۱ دلار معامله می‌شود و هر تتر می‌تواند به جای یک دلار استفاده شود. البته در برخی موارد قیمت ممکن است کمی متغیر باشد.

کاربرد اصلی تتر این است که به فضای رمزنگاری ناپایدار، ثبات می‌بخشد و به صرافی‌هایی که نمی‌توانند با دلار و یا بانک‌ها معامله کنند، نقدینگی ارائه می‌دهد. به عنوان مثال می‌توانیم از صرافی Bitfinex که در این حوزه پیشرو است، نام ببریم.

زمانی که از USDT استفاده می‌کنید، درواقع یک ارز دیجیتال مانند دلار در اختیار خواهید داشت. در این شرایط شما حتی می‌توانید در صرافی‌هایی که با فیات معامله نمی‌کنند نیز معاملات‌تان را انجام دهید. خرید یک ارز این چنینی، به خودی خود یک معامله بزرگ و سودآور محسوب می‌شود. بسیاری از صرافی‌ها USDT را نیز به عنوان یک جفت معاملاتی ارائه می‌دهند، بنابراین به شما اجازه می‌دهد با ارزهای دیجیتالی که مانند دلار هستند، ارز دیجیتال خریداری نمایید. این موضوع یک مزیت محسوب می‌شود، به ویژه زمانی که قیمت بیت کوین ناپایدار است.

نگرانی‌ها راجع به تتر

لازم به ذکر است، استفاده از تتر علاوه بر مزایایی که ذکر کردیم، برخی مشکلات را نیز به همراه خواهد داشت.

واقعیت این است که در مورد تتر دغدغه و نگرانی‌هایی وجود دارد که تمام کاربران باید از آن‌ها آگاه باشند. به عنوان مثال، گرفتن فیات برای USDT ممکن است در برخی مواقع مطابق آنچه در نظر گرفته شده، کارساز نباشد. این نگرانی نیز وجود دارد که اقتصاد رمزنگاری غیرمتمرکز «جایگزین» دلار متمرکز شود. علاوه براین، برخی از افرادی که Bitfinex را اداره می‌کنند، ارز دیجیتال تتر را نیز اداره می‌کنند و این موضوع یکی دیگر از نگرانی‌های کاملاً منطقی و مبتنی بر واقعیتی است که درمورد تتر وجود دارد. همانطور که عنوان کردیم Bitfinex از صرافی‌های پیشرویی است که به معاملات مارجین اجازه می‌دهد از تتر به عنوان وثیقه استفاده کنند و این موضوع باعث می‌شود بخش عظیمی از قدرت در اختیار تعداد معدودی قرار بگیرد.

به عبارت دیگر، نگرانی‌هایی در مورد متمرکز بودن ماهیت تتر وجود دارد و بخشی از این نگرانی‌ها در مورد این واقعیت است که عموم مردم راهی برای تأیید کامل سیستمی که تتر تلاش کرده از طریق مستندات، بلاک چین عمومی و ممیزی‌های عمومی نشان دهد، ندارند.

مشکلات و مزایایی که در مورد این ارز دیجیتال وجود دارد، اساساً حول یک مفهوم است. مفهومی که بر اساس موارد زیر تعریف می‌شود:

  • تثبیت و جایگزینی فضای رمزنگاری به جای دلار
  • یک ارز دیجیتال که توسط یک سازمان مرکزی کنترل می‌شود.

این موارد ممکن است کمی طنزآمیز به نظر برسد، زیرا مسائلی مانند اعتماد و تمرکز عمدتاً همان مشکلاتی هستند که رمزنگاری ابتدا سعی در جلوگیری از بروز آن‌ها داشت.

مشکل اساسی این است که، اگرچه کمپانی تتر از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند اما یک قرارداد هوشمند توزیع شده غیرمتمرکز نیست. آن‌ها شرکتی هستند که توسط انسان‌ها اداره می‌شوند و بالقوه امکان اشتباهات انسانی وجود دارد؛ درواقع آن‌ها یک کمپانی هستند.

خرید بیت کوین
خرید اتریوم

در دفاع از تتر

البته، از آنجا که همه ما در حال حاضر از مبادلات متمرکز استفاده می‌کنیم و برای دسترسی به نقدینگی به این مبادلات نیاز داریم، می‌توانیم استدلال‌های محکمی ارائه دهیم که USDT دقیقاً همان چیزی است که برای این مرحله از تاریخ رمزنگاری، کارآیی خواهد داشت.

لازم به ذکر است در نهایت، ماهیت متمرکز تتر باعث نمی‌شود این ارز دیجیتال را نادیده بگیریم و به سادگی می‌توان آن را در ردیف ارزهایی همچون ریپل، XRP و سپس بیت کوین قرار داد. این بدان معناست که آن‌ها  با رمزنگاری معاملات‌شان را انجام می‌دهند و صرفاً در رمزنگاری‌های غیرمتمرکز خلاصه می‌شوند.

در تکمیل ذکر مزایا و رفع نگرانی‌هایی که در مورد این ارز دیجیتال باثبات وجود دارد، می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

  • امکان استفاده در در بسیاری از مبادلات عمده جهان برای بسیاری از رمزنگاری‌ها
  • توانایی ارائه نقدینگی به مبادلات

یک تتر ارزشی معادل ۱ دلار دارد و طبق شواهد و مدارک موجود، مزایا و کارآیی این ارز دیجیتال بسیار بیشتر از مشکلات بالقوه آن است. عرضه شدن تتر در صرافی Bitfinex یکی از شواهدی است که می‌تواند صحت این موضوع را تائید کند.

گذشته از نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی که برخی افراد درگیرشان هستند، واقعیت این است که ارز دیجیتال تتر تا کنون عملکرد بسیار خوبی داشته است. این موضوع باعث شده از اوایل سال ۲۰۱۸ ارزش بازار این ارز دیجیتال در میان ۲۰ ارز دیجیتال برتر قرار بگیرد.

نکته: آیا تتر دارای پشتوانه ۱:۱ است؟

در سایت تتر عنوان شده، در نحوه پشتیبانی از تتر تغییراتی اعمال شده است. البته قطعاً نمی‌توان ادعا کرد، تتر امروزه کاملاً با دلار و توسط بانک به صورت ۱:۱ پشتیبانی می‌شود. . طبق اخبار جدید سایت تتر: “هر تتر همیشه از طریق ذخایرمان ۱۰۰٪ پشتیبانی می‌شود، که این ذخایر شامل ارزهای سنتی و معادل پول نقد می‌باشد. ذخایر گاهی اوقات نیز ممکن است، سایر دارایی‌ها و مطالبات دریافتی حاصل از وام‌های تتر که به اشخاص ثالث داده می‌شود را نیز شامل شود. بنابراین می‌توان گفت، هر ۱ تتر همواره با ۱ دلار ارزیابی می‌شود.”

نکته: در فضای رمزنگاری افراد دوست دارند شک، بدبینی و دلواپسی را گسترش دهند. گاهی اوقات این نگرانی‌ها ریشه در نگرانی‌های واقعی دارد. بعضاً ریشه در این واقعیت دارند که فرد موقعیت کوچکی را در یک صرافی از آن خود می‌کند و یا به دنبال نقطه ورود پایین‌تری است. برخی از نگرانی‌ها درمورد تتر نیز ریشه در واقعیت دارد، اما برخی دیگر به دلیل ترویج دلواپسی برای پایین آوردن قیمت رمزنگاری است. اگر تتر رو به نابودی برود، این موضوع مطمئناً یک عقب گرد موقتی برای رمزنگاری خواهد بود. بنابراین، کسانی که در بازار موانعی ایجاد کرده و یا کوتاهی می‌کنند مانند یک راهزن ظاهر می‌شوند.

درواقع اعتماد جامعه رمزنگاری به یک ارز دیجیتال که منعکس کننده دلار آمریکا است هم کمکی به این واقعیت ناخوشایند نمی‌کند. با کنار هم قرار دادن این موارد متوجه خواهید شد که چرا مقاله ما تمام جوانب و نکات مثبت و منفی تتر را مورد بررسی قرار داده است.

خرید تتر
خرید بیت کوین کش

سخن پایانی

نگرانی‌ها درمورد تتر واقعی است، اما دلیل کافی برای نادیده گرفتن تتر نیست. زیرا خرید این ارز دیجیتال باثبات می‌تواند بهترین تصمیمی باشد که برای کوتاه مدت‌تان اتخاذ می‌کنید. تتر مانند یک دلار دیجیتالی باثبات است که امنیت آن از طریق رمزنگاری تأمین می‌شود و این موضوع بزرگ‌ترین مزیت تتر محسوب می‌شود. در دنیای ناپایدار رمزنگاری، داشتن ثبات موضوعی با اهمیت محسوب می‌گردد. بنابراین، تتر را می‌توان یک ارز دیجیتال قابل توجه دانست. البته همچنان باید دلواپسی‌ها و بدبینی‌ها را در نظر داشته باشید. شاید شما به دلواپسی اهمیتی ندهید، اما اگر افراد زیادی به این موضوع بپردازند، ممکن است برای حوزه رمزنگاری مشکلات بزرگی را به وجود بیاورند. اگرچه دنیای ارز دیجیتال به حیات خود ادامه خواهد داد اما ممکن است افراد کمی از تتر استقبال کنند. تمام ارزهای دیجیتال نتوانسته‌اند در گذر زمان خود را به اثبات برسانند و به موفقیت برسند، تنها چیزی که تاکنون به جای مانده خود صنعت رمزنگاری است.

رضا عطایی
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس