تزوس چیست؟

فهرست

شناسنامه تزوس

نام

تزوس

نام انگلیسی

Tezos

نماد

XTZ

سال ایجاد

2018

خالق

آرتور برت من

سایت رسمی

لوگو

لوگو تزوس

آموزش سریع

تزوس چیست؟

یکی از پلتفرم‌های اصلی برای قراردادهای هوشمند و به دست آورنده موفقیت‌های زیاد در بازار ارز دیجیتال سال 2020 را می‌توان تزوس در نظر گرفت که هم سرمایه‌گذاران را ترغیب کرد تا به دنبال تنوع بخشیدن به پورتفولیوی ارز دیجیتال از طریق فروشگاه جایگزین ارزش باشند و هم توسعه‌دهندگان را به کار کردن با دارایی‌های دیجیتال با ارزش و اپلیکیشن‌های مالی سوق داد. تزوس، یک بلاکچین اثبات سهام با حاکمیت زنجیره‌ای و مکانیسمی داخلی برای تلفیق نوآوری‌های تکنولوژی در آینده است.

تزوس چیست؟

تاریخچه تزوس

تاریخچه تزوس در سال 2014 آغاز می‌شود، وقتی که آرتور بریتمن و کتلین بریتمن، با نام مستعار ال ام گودمن، مقاله‌ای را منتشر کردند که انگیزه‌ها و پایه‌های فلسفی تزوس را بیان می‌کرد. اندکی بعد از انتشار مقاله، وایت پیپر کمی فنی‌تر را هم منتشر کردند.

پروتکل پیشنهادی تزوس یکی از مهم‌ترین اشکالات تکنولوژی بلاکچین که در آن مرحله دیده می‌شد، یعنی حاکمیت مبتنی بر چنگال را نشان می‌داد. برای مقابله با این مسئله، پروتکل تزوس یک مکانیسم حاکمیت زنجیره‌ای و خود اصلاحگر را برای کاهش هزینه‌های هماهنگی مورد نیاز برای بروز رسانی بلاکچین، در نظر گرفت. حاکمیت زنجیره‌ای یعنی این که همه اصلاحات پیشنهادی پروتکل توسط کسانی که ارز دارند، به رأی گذاشته شود. اگر اصلاحیه پیشنهادی از طریق این روند تصمیم‌گیری تصویب شود، آن وقت به طور خودکار از طریق مکانیسم خود اصلاحگر، اجرایی خواهد شد. انتظار می‌رود که تغییرات مفیدی برای این جامعه توسط رأی‌دهندگان ایجاد شود و از مشکلات بزرگ نیز جلوگیری شود. این کار برای حفظ بهتر اثربخشی شبکه تزوس در طول زمان انجام می‌شود.

در سال 2017، بنیاد تزوس یکی از محبوب‌ترین جمع‌آوری کمک‌های مالی را راه‌اندازی کرد و توانست 232 میلیون دلار کمک مالی برای حمایت از توسعه پروتکل ذکر شده در وایت پیپر تزوس دریافت کند – بالاترین مبلغی که توسط یک پروژه ارز دیجیتال تا آن زمان جمع‌آوری شده بود.

بعد از راه‌اندازی شبکه در ماه ژوئن سال 2018، اکوسیستم تزوس خودش را به شکلی نهادینه‌تر و محکم‌تر در بازارهای ارز دیجیتال بالغ حاضر کرد. در سال 2019، سهامداران تزوس دو اصلاحیه پروتکل – آتن و بابل – را تصویب و اجرا کردند. هردوی این اصلاحیه‌ها شامل تغییراتی برای ایجاد جذابیت بیشتر در ارز دیجیتال بومی تزوس معروف به تز بود، البته اصلاحیه بابل به ساده‌سازی قراردادهای هوشمند در تزوس نیز پرداخته بود.

گسترش اکوسیستم تزوس توسط بنیاد تزوس در سوئیس انجام می‌شود که از طریق کمک‌های مالی و اشتراک‌گذاری دانش، جامعه تزوس را حمایت می‌کند. این بنیاد همچنین روی تحقیقات در مورد بلاکچین آینده نیز سرمایه‌گذاری می‌کند به عنوان مثال می‌شود به همکاری این بنیاد با موسسه نرم‌افزاری IMDEA در اسپانیا اشاره کرد.

کاربردهای تزوس

تزوس به عنوان یک پلتفرم منبع باز برای قراردادهای هوشمند از دارایی‌های دیجیتال و قراردادهای مالی با حداقل اطمینان، پشتیبانی و حمایت می‌کند. زبان قرارداد هوشمند بومی این پلتفرم، مایکلسون، از طریق مکانیسم راستی آزمایی رسمی که عملکرد کد را مورد هدف قرار می‌دهد، امنیت بالایی فراهم می‌کند. این ویژگی تزوس برای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های که شامل ارزش قابل‌توجهی در دنیای واقعی هستند مانند دارایی‌ها یا وام‌های ارزی دیجیتالی بسیار مفید می‌باشد.

بنیاد تزوس چندین همکاری برای حمایت از دیجیتالی شدن بازارهای سرمایه ایجاد کردن است. یکی از این پروژه‌ها همکاری با Globacap مستقر در لندن، پلتفرمی برای اوراق بهادار دیجیتال است که توسط اداره FCA تنظیم شده است. Globacap از تزوس به عنوان بلاکچین اصلی برای اوراق بهادارش استفاده خواهد کرد.

املاک و مستغلات رمزنگاری شده یکی دیگر از موارد استفاده از بلاکچین تزوس به شمار می‌رود. از طریق همکاری با شرکت تکنولوژی tZero و توسعه‌دهنده املاک Alliance Investments در منچستر، بلاکچین تزوس برای رمزگذاری کردن 500 میلیون پوند از املاک و مستغلات برنامه‌ریزی شده در انگلستان، استفاده می‌شود. علاوه بر این مبلغ، پروژه مشابه 1 میلیارد دلاری با شرکت سرمایه‌گذاری Elevated Returns در آمریکا وجود دارد. در آلمان، بنیاد تزوس دارد با Fundament Group در زمینه تولید اوراق قرضه دیجیتال، مطابق با مقررات تنظیم شده در آلمان – BaFin کار می‌کند.

در سال 2019، مرکز اطلاعات و روابط عمومی ارتش و ژاندارمری فرانسه هزینه‌های قضایی را که در جریان تحقیقات در مورد بلاکچین تزوس متحمل شده بود، تأیید کرد و در همان سال تزوس به پلتفرمی برای اولین قرارداد هوشمند صادر شده توسط یک نهاد عمومی تبدیل شد.

تزوس به عنوان ارز دیجیتال به دارندگانش این امکان را می‌دهد تا با کمک به ایمن‌سازی شبکه، چه به طور فعال یا منفعلانه، پاداش کسب کنند. پروتکل توافق عام تزوس – اثبات سهام نقدی – شکلی از اثبات سهام است وقتی که دارندگان ارز دیجیتال می‌توانند از طریق تفویض اختیار در مکانیسم توافق عام شرکت کنند و در عین حال مالکیت ارزهایشان را هم حفظ نمایند. وقتی دارندگان تزوس دارایی‌های خود را به «نانوایان» (مشابه ماینرها در بیت کوین)، واگذار می‌کنند، آن نانواها در توافق عام و پروسه‌های رأی‌گیری از طرف نمایندگانشان، شرکت می‌کنند. سپس نانوایان پاداش دریافتی‌شان را با نمایندگان به اشتراک می‌گذارند. واگذاری ارز دیجیتال تز شامل انتقال واقعی دارایی‌ها نمی‌شود، درنتیجه کاربران می‌توانند مالکیت ارزهایشان را حفظ کرده و هر زمانی که می‌خواهند می‌توانند نانواهایشان را تغییر دهند.

وقتی دارندگان ارز دیجیتال ارزهایشان را می‌پزند یا واگذار می‌کنند، متناسب با سهمشان در به اشتراک‌گذاری ارزها، پاداش می‌گیرند و سهمشان را متناسب با کل ارزها، حفظ می‌کنند. وقتی دارندگان ارز دیجیتالشان را نمی‌پزند یا واگذار نمی‌کنند، سهم آن‌ها از کل ارزها، در طول زمان و همین طور که ارزهای جدید از طریق پاداش پختن، استخراج می‌شود، کاهش می‌یابد. به همین خاطر، تورم در تزوس، کم است و دارندگان به‌سادگی می‌توانند از طریق پختن یا واگذار کردن جلوی کاهش میزان ارزشان را بگیرند.

چشم‌انداز تزوس

با توجه به علاقه روز افزون بخش خصوصی و دولتی، بازار برای پلتفرم‌های قرارداد هوشمند از اشباع دور است. این باعث می‌شود تا فضای رقابت و رشد میان بازیکنانی مثل تزوس، حسابی داغ شود.

یکی از عناصر مهم در موفقیت تزوس، کار بنیاد تزوس و تیم‌های دیگری مثل TQ Tezos و Nomadic Labs است. در سال 2019، بنیاد از پروژه‌هایی پشتیبانی کرد که بیش از 130 توسعه‌دهنده جدید را آموزش داده و 78 کمک مالی اعطا کرده‌اند. این اعطا شوندگان شامل مؤسسات تحقیقاتی و شرکت‌هایی مثل دانشگاه کیوتو و متاستیت می‌شود که در زمینه امنیت و پیشرفت‌های اصلی پروتکل کار می‌کنند و همچنین شرکت‌های مالی غیرمتمرکز و تکنولوژی که در حال توسعه ابزارها و زیرساخت‌ها برای گسترش اکوسیستم تزوس هستند، می‌شود. حدود یک‌سوم کمک‌های مالی برای حمایت از مشارکت جامعه از طریق رویدادها و هکاتون‌ها در کشورهای مختلف جهان توزیع می‌شود.

در سال 2020، ارز دیجیتال تزوس نوسان قیمت قابل‌توجهی را تجربه کرد و در ماه مارس یک غواصی عمیق را به چشم دید. بازپرداخت‌های تزوس قابل توجه بود و باعث شد به عنوان ارز دیجیتالی که در مسیر شکستن بیت کوین در فوربز است، لقب بگیرد. در زمان نگارش این مقاله، تزوس با سقف سرمایه 2/2 میلیارد دلاری در میان 15 ارز دیجیتال برتر در بازار سرمایه قرار دارد. تزوس یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال با بیش از 400 نانوای فعال و نسبت سهمی است که دارد به 80% نزدیک می‌شود.

جامعه تزوس در حال حاضر دارد روی بهبود امنیت و حریم شخصی پروتکل اصلی و پشتیبانی از ابزارهای قابل دسترسی بیشتر برای توسعه‌دهندگان کار می‌کند. اصلاحیه پروتکل تزوس که در ماه مارس سال 2020 اجرا شد – کارتاژ – تغییراتی را معرفی کرد که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا اپلیکیشن‌های پیچیده‌تری را راه‌اندازی کنند. همچنین باعث بهبود امنیت بلاکچین در برابر حملات احتمالی شد. یک پیشنهاد اصلاحیه برنامه‌ریزی شده، تکنولوژی ZCash را برای افزودن ویژگی‌های حفظ حریم شخصی به تزوس پیاده‌سازی می‌کند، البته این به تأیید سهامداران بستگی دارد.

رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس