توکن چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست

توکن چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل از اینکه در حوزه ارز دیجیتال به پرسش که توکن چیست؟ پاسخ دهیم، می توانیم معنای گسترده تری از آن را مد نظر قرار دهیم. در نمایشگاه ها و فستیوال ها می توانید با پرداخت پول نقد، توکن تهیه کنید و از آن برای پرداخت هزینه غذا، نوشیدنی و یا سواری استفاده کنید. به طور مشابه، توکن می تواند نشان دهنده عضویت در یک گروه یا به عنوان مدرک تأیید مالکیت یک چیز قلمداد شود.

توکن چیست؟

با ظهور ارزهای دیجیتال، اصطلاح توکن متولد شد و اکنون بخشی از انقلاب تکنولوژیکی است که در حال حاضر جامعه ما را در بر گرفته است. در فضای رمزارزها، یک توکن یک ارز ساده است که بر روی یک بستر بلاک چین از پیش موجود ساخته شده  است. در این مقاله به بررسی این مساله می پردازیم که توکن چیست و یک توکن در بستر بلاک چین، چه مشخصه هایی دارد، چه نوع توکن  هایی وجود دارند، و برای چه از آن ها استفاده می شود.

تعریف توکن چیست؟

توکن چیست؟ اساسی ترین تعریف یک توکن این است: تشکیل دهنده هر واحد ارزش صادر شده توسط یک سازمان. ​

اگر بخواهیم این مفهوم را به صنعت رمزارز تعریف کنیم، باید این نکته را اضافه کنیم که این صنعت توسط یک جامعه پذیرفته شده  است و در یک بستر بلاک چین نیز پشتیبانی می شود.

یک سازمان هر توکن را در زمینه یک مدل تجاری خاص ایجاد می کند به طوری که می تواند تعامل کاربر را تشویق کند و پاداش ها را بین سراسر شبکه دارندگان توکن توزیع کند.

ما به طور مفصل به تفاوت بین توکن و کوین در مقاله پیشین پرداختیم، اما از آنجا که آن ها به جای یکدیگر به کار می روند، ضروری است که آنچه را که آن ها را با هم متفاوت می کند، مشخص کنیم. در حالی که کوین به طور مستقل عمل و از پلتفرم خود استفاده می کند، یک توکن خود یک ارز دیجیتال است که بر روی بستر بلاک چین از پیش موجود ساخته شده است. برای مثال، بیت کوین یک ارز دیجیتال مستقل است، در حالی که 0x یک توکن مبتنی بر اتریوم است. ​

انواع توکن

زمانی که یک شرکت در یک پیشنهاد اولیه کوین (‏ICO) ‏سرمایه گذاری می کند، این کار را با صدور لوایحی انجام می دهد که آن را بین خریداران علاقه مند به مشارکت در وجوه ارز دیجیتال توزیع می کند.

این توکن ها می توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند، اما ما می توانیم آن ها را به دو بخش تقسیم کنیم: توکن کاربردی (مصرفی) و توکن امنیتی. پس بعد از پرسش توکن چیست باید این سوال را مطرح کنیم که انواع توکن چیست؟

توکن امنیتی شبیه به مفهومی از سهام است که می شناسیم، زیرا ارزش آن ها با توجه به یک دارایی خارجی قابل تجارت مشخص می شود.

به محض اینکه دولت ها بر سر چارچوب قانونی درست به توافق رسیدند، می توانیم به این جمع بندی برسیم که به دلیل ماهیت آن ها، توکن های امنیتی در معرض همان مقررات قرار خواهند گرفت. شرکت هایی که این استاندارد را رعایت نکنند، متحمل جریمه های قابل توجهی خواهند شد و پروژه های آن ها متوقف خواهد شد، در حالی که شرکت هایی که از آن تبعیت می کنند، از سرمایه گذاری های تأیید شده، سود زیادی خواهند برد.

از سوی دیگر، توکن های کاربردی به شکل سرمایه گذاری های سنتی طراحی نمی شوند. در عوض، آن ها به دارندگان اجازه دسترسی به محصول یا خدمات آینده یک شرکت را می دهند. بسته به طراحی، توکن های کاربردی می توانند به خوبی از مقررات مربوط به اوراق بهادار معاف باشند.​

به همان شکل که یک کتابفروشی می تواند سفارش هایی را برای کتابی بپذیرد که هنوز بیرون نیامده است، یک استارت آپ بلاک چین موفق می تواند توکن  هایی دیجیتالی را بفروشد که به خریدار اجازه خواهد داد تا محصولی را به دست  آورد که هنوز ساخته نشده یا سرویسی که هنوز ارائه نشده است.​

به این روش افزایش سرمایه به عنوان راهی برای دور زدن سرمایه گذاران و ارتباط مستقیم با مشتریان آینده خود فکر کنید. به این ترتیب، اگر یک شرکت تازه کار به اندازه کافی افراد علاقه مند به پرداخت پول برای محصول یا خدمات قبل از تحویل آن را بیابد، آن ها سرمایه کافی را برای اجرا کردن پروژه بدون نیاز به وجود سرمای  گذاران در اختیار دارند.

خرید بیت کوین
خرید اتریوم

چگونه می توان از توکن استفاده کرد؟

در مورد توکن  های امنیتی، بیش ترین استفاده از آن ها به عنوان یک وسیله جمع آوری پول در ICOs است.

با این حال، در مورد “ICO” یک توکن کاربردی، این شرکت ها رویدادهای تولید یا توزیع توکن را ترجیح می دهند. از آن جایی که صنعت توکن در مراحل اولیه خود است، دسته بندی کاربردهای بالقوه آن به این شیوه دشوار است. در نهایت، استفاده احتمالی از توکن خاص توسط شرکتی که آن را عرضه می کند تعیین خواهد شد. از آنجا که شرکت های بلاک چین بالغ می شوند و به مسائل مربوط به مقررات دولتی و سرمایه گذاران و دسترسی به مشتری می پردازند، می توانیم انتظار داشته باشیم که روش های خلاقانه تری برای استفاده از این توکن  ها به کار گرفته شود. از توکن ها به عنوان روشی برای پرداخت یا انجام عملیات های زیر استفاده می شود:

  • پرداخت بین طرفین مختلف که قبول دارند از آن به عنوان پول رایج استفاده کنند.
  • مالکیت دیجیتال (املاک، محصولات، سهام شرکت ها) و حسابداری برای تراکنش های دیجیتالی
  • پاداش برای حضور در یک شبکه
  • تضمین امنیت شبکه
  • به عنوان یک درگاه برای سرویس های افزوده
  • ارائه تجربه کاربری بهتر

ظرفیت های استفاده از توکن بی پایان هستند، و بسیار شبیه به ظهور اینترنت، همچنان تا حد زیادی کشف نشده باقی مانده اند. ​

نگاهی به آینده صنعت توکن و توکنایز کردن

با توجه به پتانسیل توکن برای تغییر شیوه ای که جامعه ما (دارایی های دنیای واقعی مانند طلا یا املاک و مستغلات) خود را سازماندهی می کند، اهمیت و کارکرد توکن باید جدی گرفته شود. ​

زمانی که توکن  ها با زیرساخت های بانکداری جهانی موجود ادغام شوند و تحت مقررات معقول دولتی عمل کنند، به اعتماد مردم دست خواهند یافت.

ناظران بسیار خوش بین حتی فکر می کنند که ICOs ممکن است به زودی جایگزین خدمات عمومی اولیه به عنوان روش اصلی صدور سهام شوند. در آن زمان، اقتصاد ما برای سرمایه گذاری بر روی دموکراتیک شدن دارایی ها تنظیم خواهد شد، که حتی به کوچک ترین سرمایه گذاران اجازه خواهد داد تا بتوانند بخشی از یک سرمایه رو به رشد را خریداری کنند.

خرید تتر
خرید بیت کوین کش
رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس