Wrapped Bitcoin چیست؟

فهرست

Wrapped Bitcoin چیست؟

Wrapped Bitcoin نوآوری نسبتاً جدیدی است که به شکلی مؤثر BTC را وارد بلاکچین اتریوم می‌کند. یکی از موارد اصلی استفاده از آن برای WBTC، در امور مالی غیرمتمرکز است.

wrapped bitcoin چیست؟

ارزهای WBTC چگونه کار می‌کنند؟

فرض کنیم شما از قبل با بیت کوین آشنا هستید و واقعاً مشتاق استفاده از اپلیکیشن‌های DeFi می‌باشید. اما یک مشکل وجود دارد! پل ارتباطی ارز دیجیتالی برای برقراری اتصال میان بیت کوین و اتریوم وجود ندارد.

Wrapped Bitcoin در حل این مشکل کمک می‌کند و نقدینگی مورد نیاز را به پروتکل‌های DeFi انتقال می‌دهد.

WBTC یک ارز ERC-20 است که ب صورت 1:1 با بیت کوین پشتیبانی می‌شود. (از برخی جهات، آن‌ها را می‌توان با ارزهای باثبات مقایسه کرد، حتی اگر خود بیت کوین خیلی ثبات نداشته باشد.)

وقتی بیت کوین پیچیده شود (Wrap شده باشد)، این ارز دیجیتال توسط BitGo Trust ذخیره و نگهداری می‌شود. به منظور شفافیت کامل (چیزی که ارزهای ثابت نیز با آن مشکل دارند) مقدار WBTC در گردش عمومی منتشر می‌شود – با اثبات این که بیت کوین، دارایی اصلی، به طور امن نگهداری شده است.

WBTC را می‌توان در کیف‌هایی مثل کیف‌های ارائه شده توسط CoinList نگهداری کرد.

مزایای ارزهای Wrapped چیست؟

به طور خلاصه، آن‌ها به دارندگان دارایی دیجیتال این آزادی را می‌دهند تا در سرتاسر بلاکچین‌ها جابجا شوند.

بخش عمده‌ای از اکوسیستم DeFi (و DApps) مبتنی بر شبکه اتریوم است تا بلاکچین بیت کوین. چنین چیزی می‌تواند تا حد زیادی برای دارندگان بیت کوین ناامیدکننده باشد چرا که بدین معناست که مشارکت آن‌ها در این اکوسیستم‌ها غیرممکن است مگر این که دارایی‌شان را بفروشند و ارزهای دیگر را خریداری کنند.

از زمان راه‌اندازی شبکه WBTC در ژانویه سال 2019، بسیاری از پروتکل‌های DeFi – از جمله MakerDAO، Dharma، Compound و شبکه Kyber 0 به وام گیرندگانشان امکان استفاده از WBTC را به عنوان وثیقه می‌دهند. این می‌تواند بعداً به قراردادی هوشمند با وام‌ها رمزنگاری‌شده‌ای تبدیل شود که پیش از این معمولاً با استفاده از ارز ثابت DAI در اکوسیستم اتریوم قابل پرداخت بود.

پروژه Wrapped Bitcoin توسط WBTC DAO نظارت می‌شود. DAO هم اگر کنجکاو هستید بدانید چیست یا یادتان نمی‌آید باید بگوییم که به معنای سازمان مستقل غیرمتمرکز می‌باشد.

چرا فقط از اتریوم استفاده نکنیم؟

هیچ‌چیز نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد که از اتریوم به عنوان وثیقه در پلتفرم‌های DeFi استفاده نکنید. اما وقتی به دلار آمریکا نگاه می‌کنیم، ظرفت بازار بیت کوین به مراتب بیشتر است. گسترش انواع وثیقه‌هایی که می‌توانند توسط اپلیکیشن‌های DeFi استفاده شوند بسیار مهم است خصوصاً این که ارزش کل قفل شده در این پروتکل‌ها به بالاترین حد خود می‌رسد. با افزایش حجم معاملات، اطمینان از انجام تراکنش‌ها می‌تواند به سرعت و بدون اهمیت نوسانات قیمت، انجام شود.

مقدار BTC که به ارزهای Wrapped تبدیل شده‌اند رو به افزایش است. طبق گزارش‌های DeFi Pulse، ارزش کل قفل شده در WBTC از اواسط ماه مه تا اواسط ماه اوت سال 2020 با 943% افزایش مواجه شد.

چطور می‌توانم WBTC بخرم؟ 

تعداد زیادی بازرگانی رسمی وجود دارد که از WBTC پشتیبانی می‌کنند، که از میان آن‌ها می‌توان به CoinList اشاره کرد. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد از طریق بررسی‌های KYC بدانید که هویت شما در کجا تأیید می‌شود. متناوباً، می‌توانید از طریق DEX پیش بروید – این مخفف شده واژه صرافی غیرمتمرکز است.

روند ضرب ارز WBTC نسبتاً ساده می‌باشد.

در دنیای ارزهای دیجیتال، مدت‌هاست افراد خواستار ایجاد پل‌های بهتر بین بلاکچین‌های بزرگی مثل بیت کوین و اتریوم هستند. همان‌طور که دیدیم، ارزهای WBTC به این انتقال کمک می‌کند.

 

رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس