آموزش استخراج ارزهای دیجیتال

اگرچه مسئله استخراج ارز دیجیتال تنها از زمانی که بیت کوین برای اولین بار در سال 2009 استخراج شد، مطرح شد اما همین استخراج در میان ماینرها، سرمایه‌گذاران و مجرمان اینترنتی حسابی سر و صدا کرد. در ادامه قرار است درباره استخراج ارزهای دیجیتال و نحوه کارکرد آن برایتان بنویسیم.

استخراج ارزهای دیجیتال، موضوع محبوبی در بسیاری از انجمن‌های آنلاین است. احتمالاً ویدئوهای زیادی دیده‌اید یا مقالات متعدد را درباره بیت کوین، دش، اتریوم و دیگر انواع ارزهای دیجیتال مطالعه کرده‌اید.و در آن محتواها، مسئله استخراج ارزهای دیجیتال اغلب مطرح می‌شده است. اما همه این‌ها ممکن است باعث شود یک سؤال برایتان پیش بیاید. استخراج بیت کوین چیست؟ یا استخراج ارزهای دیجیتال یعنی چه؟

به طور خلاصه، استخراج ارزهای دیجیتال اصطلاحی است که به فرایند جمع‌آوری ارزهای دیجیتال به عنوان جایزه‌ای برای کاری که انجام داده‌اید، گفته می‌شود. (وقتی صحبت از بیت کوین‌هایی باشد که استخراج می‌کنید به عنوان استخراج بیت کوین شناخته می‌شود و با این اصطلاح مشهور است.) اما چرا افراد ارز دیجیتال را استخراج می‌کنند. برای برخی افراد، دلیلش این است که به دنبال منابع دیگر درآمدی هستند. برای برخی هم، مسئله این است که می‌خواهند آزادی مالی بیشتری بدون دخالت دولت‌ها یا بانک‌ها داشته باشند. اما دلیلش هرچه باشد، ارزهای دیجیتال فضای رو به رشدی برای علاقه‌مندان به فناوری، سرمایه‌گذاران و مجرمان اینترنتی هستند.

حالا برویم سراغ این پرسش که استخراج ارزهای دیجیتال (به معنای فنی‌تر) چیست و چگونه کار می‌کند؟ بیایید باهم این موضوع را بررسی کنیم.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

اصطلاح استخراج ارز دیجیتال یعنی به دست آوردن ارزهای دیجیتال با حل معادلات رمزنگاری‌شده از طریق کامپیوترها. این روند شامل ارزیابی بلوک‌های داده و اضافه کردن گزارشات تراکنش به گزارشی عمومی که با نام بلاکچین معروف است، می‌شود. به لحاظ فنی، استخراج ارزهای دیجیتال، روندی تراکنشی است که شامل استفاده از کامپیوترها و فرایندهای رمزنگارانه برای حل عملکردهای پیچیده و ضبط داده‌ها در بلاکچین می‌شود.

دانستن این نکته بسیار مهم است که بازار ارزهای دیجیتال به خودی خود، جایگزینی برای سیستم بانکداری سنتی هستند که ما در سطح جهان از آن استفاده می‌کنیم. پس برای درک بهتر عملکرد استخراج ارز دیجیتال، اول باید تفاوت میان سیستم‌های متمرکز و غیرمتمرکز را بفهمید.

ارزهای دیجیتال، جزء سیستم‌های غیرمتمرکز و توزیع شده، به حساب می‌آیند!

وقتی صحبت از ارزهای دیجیتال باشد، دیگر خبری از مرجعیت مرکزی وجود ندارد و در عین حال هیچ دفتر مرکزی­ای هم وجود نخواهد داشت. دلیلش هم این است که ارزهای دیجیتال در سیستم غیرمتمرکز با دفتری توزیع شده (در این مورد به زودی توضیحات بیشتری خواهیم داد) به نام بلاکچین فعالیت می‌کنند. برخلاف سیستم بانکداری سنتی، هرکسی می‌تواند مستقیماً به سیستم ارزهای دیجیتال متصل شود و در آن شرکت کند. شما می‌توانید پرداخت‌هایی که دلتان می‌خواهد را ارسال یا دریافت کنید بدون این که نیاز باشد گزارشی به بانک مرکزی برسد. درواقع به همین خاطر است که آن را ارز دیجیتال غیرمتمرکز می‌نامند.

اما علاوه بر غیرمتمرکز بودن، ارزهای دیجیتال را سیستم توزیع شده نیز می‌نامند. یعنی گزارش همه تراکنش‌ها به طور عمومی در دسترس است و روی تعداد زیادی کامپیوتر مختلف ذخیره می‌شود. چنین چیزی با بانک‌های سنتی که سیستم‌های متمرکز هستند، فرق می‌کند.

اما بدون بانک مرکزی، تراکنش‌ها چطور پیش از این که در دفتر اضافه شوند، تأیید می‌شوند؟ به جای استفاده از سیستم بانکداری مرکزی برای تأیید تراکنش‌ها (برای مثال، اطمینان از اینکه ارسال کننده پول کافی برای پرداخت دارد یا نه)، ارزهای دیجیتال از الگوریتم‌های رمزنگاری‌شده برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند.

و اینجاست که پای ماینرهای بیت کوین وسط می‌آید. انجام محاسبات رمزنگاری‌شده برای هر تراکنش، باعث انجام کلی کار محاسباتی می‌شود. ماینرها از کامپیوترشان برای انجام کار رمزنگاری مورد نیاز برای اضافه شدن تراکنش‌های جدید به دفتر استفاده می‌کنند. به عنوان تشکر هم، مقدار کمی از ارز دیجیتال به خودشان می‌رسد.

اصطلاحات متمرکز، غیرمتمرکز و توزیع شده

برای اینکه بهتر متوجه شوید که داریم درباره چه چیزی صحبت می‌کنیم، نگاهی به تصویر زیر بیندازید.

نمونه‌هایی که در این تصویر آمده تفاوت میان سیستم متمرکز و غیرمتمرکز را نشان می‌دهد.

در نیمه چپ تصویر، دارید سیستم متمرکز را می‌بینید. سیستم ارز متمرکز سنتی در آمریکا با استفاده از کامپیوتر، شبکه‌ها و تکنولوژی‌هایی که وجود دارد کار می‌کند و توسط مؤسسات مالی نگهداری و اداره می‌شود. پس هر وقت پولی را برای دوست یا عضوی از خانواده‌تان ارسال می‌کنید، تراکنش شما از طریق بانک انجام می‌شود.

سیستم غیرمتمرکز از طرف دیگر (که در سمت راست تصویر نشان داده شده است)، با استفاده شبکه‌ای مستقل فعالیت می‌کند و توسط دستگاه‌هایی جداگانه نگهداری و حفظ می‌شود. آن‌ها منابع خود را برای ایجاد شبکه‌ای غیرمتمرکز وام می‌دهند و سپس مسئولیت تأیید تراکنش‌ها، به‌روزرسانی و نگهداری هم‌زمان نسخه‌های اضافی دفتر را تقسیم می‌کنند.

اینجا هیچ مرجعیت متمرکز منفردی وجود ندارد که وظیفه نگهداری از دفتر را داشته باشد (همان‌طور که در سیستم متمرکز وجود دارد).

پس وقتی درباره توزیع حرف می‌زنیم، منظورمان چیست؟ توزیع به دفتر هماهنگی ارجاع دارد که میان چند شرکت کننده (که به عنوان گره شناخته می‌شوند) در مکان‌های مختلف، به اشتراک گذاشته می‌شود و آن‌ها به عنوان ناظر و تأییدکننده تراکنش‌های هستند.

آیا استخراج ارزهای دیجیتال قانونی است؟

به‌طورکلی، جواب این سؤال، «بله» است. ارزیابی این که چه وقتی استخراج ارزهای دیجیتال قانونی است و چه وقتی غیرقانونی در وهله اول به دو نکته مهم بستگی دارد:

  1. موقعیت جغرافیایی شما و
  2. این که شما با استفاده از ابزارهای قانونی ارزهای دیجیتال را استخراج می‌کنید یا نه!

با این حال، جایی که وارد قلمرو فعالیت‌های غیرقانونی می‌شوید، وقتی است که از راه‌های قاچاقی برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنید. برای مثال، برخی مجرمان اینترنتی از Javascript در مرورگرها استفاده می‌کنند یا بد افزاری را روی دستگاه‌های کاربران بی‌خبر نصب می‌کنند تا توان پردازش دستگاهشان را بدزدند. این نوع حمله سایبری را با نام «سرقت ارز دیجیتال» می‌شناسند.

اما لازم به ذکر است که استخراج ارزهای دیجیتال از نگاه دولت‌های مختلف در سرتاسر جهان، متفاوت است. کتابخانه کنگره ایالات‌متحده آمریکا گزارشی را منتشر کرد مبنی بر این که در آلمان، برای مثال، استخراج بیت کوین درست مثل انجام خدماتی است که در قلب سیستم ارزهای دیجیتال بیت کوین قرار دارد. LOC همچنین گزارش می‌دهد که بسیاری از دولت‌های محلی در چین مشغول استخراج بیت کوین هستند و بسیاری از سازمان‌ها را ملزم به متوقف ساختن استخراج بیت کوین کرده‌اند.

علاوه بر این، برخی کشورها، سود استخراج ارزهای دیجیتال را مشمول مالیات می‌دانند درحالی‌که دیگر کشورها ثمره این فعالیت‌ها را درآمدی می‌بینند که مشمول مالیات نیست.

در ادامه بیشتر درباره این که چه چیزی ارزهای دیجیتال و استخراج آن را جذاب می‌کند، صحبت می‌کنیم. اما اول، بیایید به این موضوع بپردازیم که استخراج ارزهای دیجیتال چطور انجام می‌شود. برای فهمیدن آن، باید اطلاعاتی در ارتباط با تکنولوژی‌ها و فرایندهای مربوط به آن بدانیم.

استخراج ارزهای دیجیتال چطور انجام می‌شود؟

به طور خلاصه، ماینرهای ارز دیجیتال، قانونی بودن تراکنش‌ها را به منظور بهره‌مندی از جوایز کارشان در قالب ارزهای دیجیتال، تأیید می‌کنند. برای اینکه بدانید  بیشتر ارزهای دیجیتال به شکلی فنی‌تر چطور کار می‌کنند، اول از همه لازم است تکنولوژی‌ها و فرایندهای پشت آن را بدانید. این شامل فهمیدن بلاکچین و نحوه کارکرد آن می‌شود.

اولین چیزی که باید بدانید این است که دو چیز برای مفهوم بلاکچین اساسی است: رمزگذاری کلید عمومی و ریاضیات. درحالی‌که احتمالاً همه‌مان طرفدار اولی باشیم، اعتراف می‌کنیم دومی خیلی مسئله جالبی نیست. با این حال، رمزنگاری کلید عمومی (رمزگذاری کلید عمومی یا رمزگذاری نامتقارن) و ریاضیات در بلاکچین درست مثل کباب است و دوغ آبعلی.

ارزهای دیجیتال سنتی مثل بیت کوین از دفتر غیرمتمرکزی به نام بلاکچین استفاده می‌کنند. بلاکچین مجموعه‌ای از بلوک‌های داده زنجیره‌ای است که شامل داده‌های کلیدی از جمله هش­های رمزنگاری‌شده است. این بلوک‌ها، که عضو لاینفک بلاکچین هستند، گروه‌هایی از تراکنش‌های داده‌ای هستند که به آخر دفتر اضافه می‌شوند. با این کار نه‌تنها لایه‌ای از شفافیت اضافه می‌کنند بلکه وقتی افراد تراکنش‌هایشان را می‌بینند که به بلاکچین اضافه شده است، به عنوان محرک عمل می‌کند. حتی اگر نام آن‌ها در فهرست نباشد، باعث غرور و هیجان در افراد می‌شود.

مراحل استخراج ارزهای دیجیتال

خب، حالا وقت این است که نگاهی به فرایند استخراج ارزهای دیجیتال بیندازیم و ببینیم چطور کار می‌کند.

1- گره‌ها تأیید می‌کنند تراکنش‌ها قانونی هستند یا نه!

تراکنش‌ها مبنایی هستند که بلاکچین ارزهای دیجیتال روی آن ساخته می‌شود. خب حالا برای این که بهتر بفهمیم که ماجرا از چه قرار است، نگاهی به مثال پایین بیندازید:

بیایید فرض کنیم شما یک ماینر ارز دیجیتال هستید و دوست شما «اندی» 5.000 دلار از دوست دیگرتان «جیک» قرض می‌گیرد که یک سیستم خوب برای بازی جمع کند. این یک کامپیوتر حرفه‌ای است که روی آن ابزارهای لازم برای بازی نصب شده است. (خودتان بهتر میدانید، از کیبورد ال­ای­دی­دار و ماوس بازی گرفته تا صفحه نماش چند صفحه‌ای و هدستی بزرگ با میکروفون). اندی برای این که پولش را برگرداند، برایش یک واحد بیت کوین جزئی می‌فرستد. با این حال، برای این که تراکنش انجام شود، لازم است فرایند تأیید شدن را طی کند.

2- تراکنش‌های جداگانه به لیست تراکنش‌های دیگر اضافه می‌شوند تا یک بلوک را بسازند!

مرحله بعدی در فرایند استخراج ارزهای دیجیتال این است که همه تراکنش‌ها را در یک لیستی وجود دارد جمع کنید و به لیستی جدید اضافه کنید تا یک بلوک تأیید نشده از داده داشته باشید. در ادامه با مثال تراکنش سیستم بازی پیش می‌رویم. پرداخت بیت کوین توسط اندی به جیک، چنین تراکنشی به حساب می‌آید.

با اضافه شدن تراکنش آن‌ها به بلاکچین (به محض این که فرایند تأیید کامل شد)، باعث می‌شود تا گزارشی عمومی و دائمی ثبت شود و جلوی هزینه مضاعف هر ارز دیجیتالی گرفته شود. گزارشی که ثبت می‌شود به هیچ عنوان قابل دست‌کاری یا تغییر نیست.

3- هش و دیگر انواع داده به بلوک تأیید نشده، اضافه می‌شوند!

به محض این که تراکنش‌های کافی به بلوک اضافه شد، اطلاعات دیگری از جمله داده‌های هدر و هش از بلوک قبلی زنجیره و همچنین هش جدیدی برای بلوک جدید، اضافه می‌شوند. چیزی که اتفاق می‌افتد این است که هدف بیشتر بلوک اخیر و یک نانس باهم ترکیب می‌شوند تا هش جدید تولید شود. این هش، به بلوک تأیید نشده اضافه می‌شود و سپس لازم است که توسط یک گره ماینر تأیید شود.

در این مورد، باید بگوییم لازم است آن قدری خوش‌شانس باشید که بتوانید یکی از آن‌ها را حل کنید. سپس به همه ماینرهای موجود در شبکه اطلاع می‌دهید که شما آن را حل کرده‌اید و سپس آن‌ها را وادار می‌کنید تا بلوک را تأیید کنند.

4- ماینرها، هش بلوک را تأیید می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که بلوک، قانونی است!

در این مرحله از فرایند، دیگر ماینرهای شبکه با بررسی هش، صحت بلوک تأیید نشده را ارزیابی می‌کنند.

اما هش چقدر پیچیده است؟ به عنوان مثال تصور کنید شما یک هش SHA-256 را به عبارت ساده «من عاشق استخراج ارزهای دیجیتال هستم» با استفاده از ماشین‌حساب هش SHA-256 اضافه می‌کنید. این بدان معنی است که عبارت شما به چنین چیزی تبدیل خواهد شد:

«6a0aa6e5058089f590f9562b3a299326ea54dfad1add8f0a141b731580f558a7» اکنون، شما را نمی‌دانیم ولی ما قطعاً قادر به خواندن یا رمزگشایی این متن طولانی نیستیم.

5- به محض این که بلوک تأیید شد، در بلاکچین منتشر می‌شود!

از نظر ماینر ارزهای دیجیتال، اکنون وقت جشن گرفتن است چرا که اثبات کار، کامل شده است. اثبات کار، فرایند زمان‌بر حل هش و اثبات این نکته به دیگران است که شما به روشی قانونی، پروسه را طی کرده‌اید و می‌توانند آن را تأیید کنند.

از نگاه کاربران، اساساً این بدان معنی است که انتقال جزئی بیت کوین توسط اندی به جیک، اکنون تأیید شده است و به زودی به عنوان بخشی از بلوک به بلاکچین اضافه خواهد شد. البته، به عنوان آخرین بلوک تأیید شده، بلوک جدیدی در انتهای بلاکچین قرار می‌گیرد. دلیلش این است که دفترهای بلاکچین، ماهیتی زمانی دارند و بر اساس ورودی‌های منتشر شده قبلی چیده شده‌اند.

چگونه این اجزا در اکوسیستم بلاکچین در کنار هم کار می‌کنند؟

خب، این دفتر چگونه در برابر دست‌کاری و تغییرات غیرمجاز، ایمن می‌ماند؟ همه تراکنش‌های دفتر با استفاده از رمزنگاری کلید عمومی، رمزگذاری می‌شوند. برای اینکه بلوک‌ها پذیرفته شوند، باید از هشی استفاده شود که گره‌های ماینر روی بلاکچین بتوانند از آن برای تأیید اصل بودن و بدون تغییر بودن هر بلوک استفاده کنند.

چه کسی بلاکچین را به‌روزرسانی می‌کند؟

از آنجایی که هیچ مرجع نظارت متمرکزی برای مدیریت یا کنترل تبادلات وجود ندارد، این بدان معنی است که کامپیوترهایی که نوع خاصی از ارزهای دیجیتالی را استخراج می‌کنند، مسئول به‌روزرسانی دفتر هستند. و به‌روزرسانی بلاکچین، به صورت مکرر اتفاق می‌افتد. برای مثال، BuyBitcoinworldwide.com تخمین میزند که بلاکچین بیت کوین هر 10 دقیقه، از طریق فرایند استخراج، به یک بلوک جدید دست پیدا می‌کند.

با استفاده از بلاکچین ارزهای دیجیتال، هرکسی می‌تواند دفتر را ببیند و به‌روزرسانی کند چرا که عمومی است. شما می‌توانید این کار را با استفاده از کامپیوترتان برای ایجاد حدس‌های تصادفی برای زمانی که دارید سعی می‌کنید معادله‌ای را که سیستم بلاکچین ارائه کرده است را حل کنید، انجام دهید. اگر موفقیت‌آمیز باشد، تراکنش شما به بلوک داده بعدی برای تأیید، اضافه می‌شود. اگر نه، شما مجدداً سعی می‌کنید تا بتوانید درنهایت موفق شوید. با تصمیم می‌گیرید وقت و منابع خود را صرف کار دیگری بکنید.

اکنون که با استخراج ارزهای دیجیتال و نحوه کارکرد آن آشنا شدید، بیایید ببینیم چه چیزی درباره ارزهای دیجیتال جذاب است و چرا افراد دنبال استخراج آن هستند.

نگاهی اجمالی به انواع مختلف ارزهای دیجیتال

شاید از خودتان بپرسید چه نوع ارزهای دیجیتالی آن بیرون وجود دارند. احتمالاً اسم چندتایشان به گوشتان خورده باشد، ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین (BTC)، دش (DASH) و مونرو (XMR). با این حال، واقعیت این است که هزاران ارز دیجیتال مختلف وجود دارد. Coinmarketcap.com گزارش می‌دهد که 7433 ارز دیجیتال از 16 اکتبر 2020 تاکنون وجود دارد و ارزش بازار ارز دیجیتال جهان، بیش از 356 میلیارد دلار است.

ارزش کنونی ارزهای دیجیتال بسیار متفاوت است و روزانه دست‌خوش تغییر می‌شود. برای مثال، یرن.فایننس (YFI) به ازای هر واحد 14.134.78 دلار ارزش دارد و ارزش بیت کوین 11.363.07 دلار است. بیت تورنت (BTT) و داج کوین (DOGE) نیز ارزششان تنها 0.000339 و 0.002572 دلار است.

تصویری که می‌بینید، تصویر برترین ارزهای دیجیتال بازار ارزهای رمزنگاری‌شده که Coinmarketcap.com منتشر کرده است.

چرا استخراج ارزهای دیجیتال مهم است؟

افراد دوست دارند بتوانند پولشان را به صورت دیجیتالی خرج کنند. کارت‌های اعتباری و خدماتی مثل پی پال و ونمو، باعث شده تا خرید اجناس به صورت آنلاین و همچنین نقل و انتقال پول به دوستان و خانواده، آسان شود. در جهان سایت‌های تجارت الکترونیک و خدمات ارسال کالا، افراد نمی‌خواهند با پول نقد و ارزهای کاغذی سر و کله بزنند.

اما چه چیزی باعث می‌شود افراد دلشان بخواهد، ارز دیجیتال استخراج کنند؟ هیچ جواب مناسبی نمی‌شود برای این سؤال پیدا کرد. بالأخره افراد نیازها، سلیقه‌ها و اهداف متفاوتی دارند. در ادامه قرار است برخی از این موارد را باهم بررسی کنیم…

1- افراد به دنبال حریم شخصی بیشتر و کنترل روی اموالشان هستند!

همه افراد به سیستم‌های موجود اعتماد ندارند. و برخی ترجیح می‌دهند کنترل – و حریم شخصی – بیشتری داشته باشند وقتی صحبت از اموالشان است. ایده‌ای که اینجا مطرح است این است که لازم نیست عمو سام بداند شما خریدی انجام داده‌اید یا چقدر هزینه سیستم صوتی خانه‌تان کرده‌اید.

برای اینکه بخشی از سیستم بانکداری متمرکز سنتی نباشند، برخی افراد پولشان را زیر پتو یا در قوطی قدیمی قهوه نگهداری می‌کنند. اما روش دیگری وجود دارد که افراد می‌توانند پولشان را دور از سیستم بانکداری متمرکز سنتی نگه دارند: با استخراج و استفاده از ارزهای دیجیتال.

ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین، دش، اتریوم و مونرو، سطح مشخصی از بی‌هویتی را به کاربران می‌دهند. چرا؟ چون فرایند رمزگذاری شامل استفاده از رمزگذاری کلید عمومی و عملکرد هشی است که درباره‌اش پیش‌تر صحبت کردیم.

2- همه چیز درباره بنیامین است!

اطلاعات حاصل از انسجام بازار نشان می‌دهد که بازار جهانی استخراج ارزهای دیجیتال قرار است تا سال 2025 از 38 میلیارد دلار فراتر برود.

تصویری از وب‌سایت coinbase.com داشبورد معاملات بیت کوین را نشان می‌دهد که در آن قیمت بیت کوین در حال تغییر است.

و برای برخی، استخراج ارز دیجیتال می‌تواند سود بسیار زیادی به همراه داشته باشد و در عین حال سرمایه‌گذاری بسیار خوبی باشد. اما برای خیلی از کاربران، اغلب این‌طور نیست چرا که منابع زیادی برای استخراج وجود دارد و برخی از این منابع اغلب بازگشت زیادی ندارند.

برخی ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، ارزش این که کلی پول روی آن سرمایه‌گذاری کنید را دارند. بخشی از این ماجرا به این خاطر است که میزان عرضه محدود است و در کل 21.000.000 بیت کوین وجود دارد که در حال حاضر 18.512.200 بیت کوین آن استخراج شده است.

و مردم گزینه خرید و فروش بیت کوین را دارند که به ساتوشی معروف است. 100.000.000 ساتوشی به ازای هر بیت کوین وجود دارد.

3- ارز دیجیتال هنوز جدید، جذاب و درخشان است!

بیایید با این حقیقت روبرو شویم: افراد زیادی آن بیرون وجود دارند که می‌خواهند سوار جدیدترین امواج تکنولوژی شوند و آن را تجربه کنند. اساساً، آن‌ها می‌خواهند بخشی از بهترین چیز بعدی باشند. اما چه تعداد افراد در حال حاضر درگیر استخراج ارز دیجیتال هستند؟ از 23 ژوئن سال 2020، تیم نشریه PR Newswire، گزارشی منتشر کرد که در آن گفته شده بود که بیش از 1.000.000 ماینر بیت کوین منحصر به فرد در جهان وجود دارد.

اگر کمی فکر کنیم، این عدد تنها برای افرادی است که به طور خاص بیت کوین استخراج می‌کنند.

آیا استخراج ارزهای دیجیتال ساده است؟

درحالی‌که همه ممکن است بخواهند از استخراج ارزهای دیجیتال سود ببرند، حقیقت این است که استخراج کردن کار همه نیست.

1- استخراج ارزهای دیجیتال منابع زیادی نیاز دارد!

امروزه استخراج ارزهای دیجیتال نیازمند منابع زیادی چه به لحاظ توان محاسباتی و چه نیروی برق است. چرا؟ چون استخراج ارزهای دیجیتال به توان محاسباتی نیاز دارد تا به طور مستمر فرضیات جدید تولید کند. اگر موفق شوید، آن وقت نه‌تنها بیت کوین تازه تولید کرده‌اید بلکه بلاکچین را هم با اضافه کردن اطلاعات به آخر دفتر، به‌روزرسانی کرده‌اید.

2- استخراج ارزهای دیجیتال گران است!

نه‌تنها باید نگران توان پردازش و نیروی برق باشید بلکه باید حواستان به این نکته باشد که چنین کاری، هزینه زیادی می‌خواهد. درست است که زمانی می‌شد با استفاده از کامپیوتر شخصی، ارز دیجیتال استخراج کرد اما دیگر چنین چیزی ممکن نیست.

اگر می‌خواهید شانسی برای این که دیگر ماینرهای ارزهای دیجیتالی را کنار بزنید، داشته باشید لازم است تکنولوژی و ظرفیت پردازش برای رقابت در آن سطوح را هم داشته باشید. این یعنی داشتن دستگاه‌های بیشتر و دسترسی به برق ارزان‌قیمت.

3- بازگشت سرمایه آن چیزی نیست که تصورش را بکنید!

درحالی‌که برخی افراد قادر هستند با استخراج ارزهای دیجیتال پول دربیاورند، برخی دیگر هم نمی‌توانند. هرچه زمان بیشتر می‌گذرد و افراد بیشتری درگیر می‌شوند، اینکه ماینر ارز دیجیتال نتواند هزینه‌ای که کرده را پس بگیرد، بالاتر می‌رود.

برای مثال، بیایید همین بیت کوین را در نظر بگیریم. تقریباً هر 4 سال (یا هر 210.000 بلوک یک‌بار)، بیت کوین، رویدادی را تحت عنوان Halving (نصف شدن پاداش ماینرها) را تجربه می‌کند. معنی این اصطلاح این است که تعداد بیت کوین‌هایی که افراد به ازای جایزه استخراج هر بلوک بلاکچین دریافت می‌کنند، نصف می‌شود. پس وقتی افراد در سال 2009 بیت کوین استخراج کردند، 50 بیت کوین به ازای هر بلوک دریافت کردند. در آخرین Halving که می‌شود 11 می سال 2020، این عدد به 6.25 بیت کوین کاهش پیدا کرد.

در اینجا خلاصه‌ای چگونگی رخداد Halving و کاهش میزان بیت کوینی که یک ماینر باید دریافت کند را می‌توانید ببینید:

4- ممکن است در موقعیت جغرافیایی شما استخراج، امکان‌پذیر نباشد (یا ممنوع باشد).

پیش‌تر اشاره کردیم که استخراج ارزهای دیجیتال در برخی مناطق غیرقانونی نیست، در برخی دیگر، هست. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، دولت‌ها در سرتاسر جهان، نقطه نظرات متفاوتی نسبت به استخراج ارز دیجیتال دارند. مثلاً برخی دولت‌ها در موقعیت‌های جغرافیایی ممکن است سرمایه‌گذاری یا استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان روشی برای پرداخت را ممنوع اعلام کرده باشند.