بهترین ماینر اتریوم چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین ماینر اتریوم و ویژگی های آن

انتخاب سخت افزار مناسب در درجه اول باید به وسیله سه عامل تعیین شود: حداکثر نرخ هش ممکن، مصرف برق و قیمت خرید.

قیمت خرید گاهی اوقات نادیده گرفته می شود اما اگر آن را نادیده بگیرید ممکن است به شکست عملیات استخراجتان منجر شود چرا که قرار نیست سخت افزار شما برای همیشه عمر کند. فرسودگی قطعات یکی از عوامل مهم است چرا که درنهایت همه دستگاه ها خراب می شوند. با این حال، این مسئله اغلب نادیده گرفته می شود و دلیلش هم این است که GPUها دستگاه هایی کاملاً مقاوم هستند و گزارش های زیادی وجود دارد که توانسته اند بیش از 5 سال به استخراج ادامه دهند بدون این که آسیب ببینند.

بهترین ماینر اتریوم

مهم ترین خطری که ماینرها را تهدید می کند این است که سخت افزارشان منسوخ شود. بیشتر GPUها و ASICهای پیشرفته به راحتی می توانند ماینرهای دیگر را کنار بزنند، خصوصاً آن هایی را که هزینه برقشان خیلی بالاست. به همین خاطر، دوره بازپرداخت (یا بازگشت سرمایه) – مدت زمانی که طول می کشد تا یک ماینر هزینه خودش را برگرداند – به پارامتری بسیار مهم برای تجزیه و تحلیل مالی در استخراج تبدیل می شود.

در ادامه جدولی آمده که پارامترهای مالی سخت افزار استخراج اتریوم را نشان می دهد:

قیمت-ماینرهای-اتریوم
قیمت-ماینرهای-اتریم

این جدول، تجزیه و تحلیل دوره بازپرداخت را نشان می دهد. جایی که هرچه مقادیر پایین تر است، نتایج بهتر است. این معیار به دلیل تفاوت زیادی که در نرخ هش میان دستگاه ها بود، انتخاب شده تا مقایسه سود روزانه را کنار بگذارد.

محاسبات به طور کامل هرگونه کارمزد تعلق گرفته شده را که نسبت به جایزه بلوک قابل پیش بینی نیست، نادیده می گیرد. بسته به روز، کارمزدها بین 10 تا 50 درصد کل درآمد روزانه در تابستان سال 2020 تعیین می شوند اما به لحاظ تاریخی این عدد زیر 10 درصد شناور بوده است.

نکته قابل توجه و مهم دیگر این است که این جدول در بازار گاوی تدوین شده است. برخی پیکربندی ها در حال حاضر موفق به کسب درآمد نشده اند و هر افت قیمت اتریوم می تواند وضعیت را بدتر کند. به طور کلی، درآمد ماینر به شدت متغیر است و برآوردهای حاصل از درآمد یک روز در آینده می تواند بسیار غیرقابل اعتماد باشد. ماینرها با یکدیگر بر سر جایزه بلوک ها رقابت می کنند، پس پایین آوردن هزینه عملیات به زیر میانگین جهانی، کلیدی است برای تجارت مقاوم و مستمر.

درنهایت، جدول هزینه سخت افزار باقیمانده مورد نیاز برای مونتاژ ماینر را هم نادیده می گیرد. این جدول، هزینه ثابت و نسبتاً ارزان را نشان می دهد، چرا که دکل های استخراج GPU بین 6 تا 14 GPU دارند. ASICها هم به حد کافی خودکفا هستند اما به طور کلی نیاز به خرید واحدهای تغذیه خارجی دارند.

با نادیده گرفتن مواردی که در این جدول وجود دارد، مقایسه نشان می دهد چند تفاوت و اشکال در انتخاب سخت افزارهای مختلف استخراج وجود دارد. برای مثال، یک AMD RX 580 سه ساله با برق 0.05 دلار به ازای کیلووات در ساعت، حسابی ارزش پولی که می دهید را دارد. اما بازده کم انرژی آن باعث می شود انتخاب ضعیف تری در مقایسه با مواردی باشد که برق بیشتری مصرف می کنند.

ASIC Pro A10 تا حد زیادی کم مصرف ترین و جذاب ترین گزینه برای ماینرهایی است که برق زیادی مصرف می کنند. دیگر ASICها به دلیل دشواری زیادی که در خریدشان وجود دارد یا طول عمر کمی که دارند، در این قیاس قرار نمی گیرند. Nvidia RTX 3080 نیز بر اساس مواردی که گفتیم، گزینه ای قوی و بسیار مناسب برای ماینرها به حساب می آید.

SQRL FK 33 یکی از محبوب ترین FPGAهاست اما این مدل نشان می دهد چرا این نوع سخت افزار کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. علی رغم بهره وری بالای انرژی، قیمت واحد آن هنوز در مقایسه با دیگر گزینه ها بالاست. با این حال، لازم به ذکر است که رقم قیمت نمونه آن لیست eBay که درباره قیمت اقلام دست دوم منتشر کرده بود، اعلام شده است.

خرید GPUهای استفاده شده مستهلکی مثل AMD RX Vega 64 یا Nvidia GTX 1060 نیز می تواند گزینه خوبی برای صرفه جویی در هزینه باشد اما خریداران این نکته را هم باید در نظر داشته باشند که احتمال خرابی دستگاه به مراتب بالاتر از وقتی است که شما نوی آن را می خرید.

خرید بیت کوین
خرید اتریوم

چطور مزرعه استخراج اتریوم راه بیندازیم: دستورالعمل ها و خطرات

استخراج، نیاز به برنامه ریزی و توجه دقیق دارد تا نتایج ناگواری به جا نگذارید. همه کامپیوترها احتمال بروز آتش سوزی را دارند و این خطر در استخراج به مراتب بیشتر است چرا که به طور مداوم و مستمر از انرژی زیادی در آن استفاده می شود.

برای چیدمان استخراج در خانه، مهم است که بیش از حد از شبکه برق خانگی کار نکشید. شبکه به طور کلی و هر سوکت به تنهایی توانایی دریافت برق مشخصی دارند و دستگاه های استخراج به راحتی می توانند از این آستانه عبور کنند. سیم کشی برق می تواند بر اثر گرمای زیاد از بین برود، بیش از گرم شود و آتش سوزی اتفاق بیفتد. برای ارزیابی ایمنی استخراجتان می توانید از یک متخصص کمک بگیرید.

انتخاب واحدهای منبع تغذیه باکیفیت با حاشیه قدرت دهی کافی به شدت برای محافظت از فشار برق و دیگر مشکلات الکتریکی توصیه می شود.

برای تجهیزات استخراج FPGA و GPU، چند مورد سخت افزار مهم و اصلی جهت استخراج اتریوم وجود دارد. سرمایه گذاری روی مادربردهای تخصصی مثل Asrock X370 Pro BTC+ یا Gigabyte GA-B250-Fintech می تواند بسیار ارزشمند باشد چرا که این مادربردها برای استخراج بهینه شده اند. هر مادربرد می تواند تا 14 GPU را پشتیبانی کند که چنین چیزی به طور معمولاً توسط مادربردهای معمولی، غیرممکن است.

خرید تتر
خرید بیت کوین کش

مادربرد باید در کنار تعدادی کافی رم 8 یا 16 گیگابایت و حداقل 256 گیگابایت فضای درایو، قرار بگیرد. نکته دومی که گفتیم به مراتب مهم تر است چرا که برای استخراج اتریوم به ازای هر GPU نیاز به 4 گیگابایت حافظه اجرایی است. از طریق ترفند سیستم عملیاتی که به آن Pagefile Cache گفته می شود، این نیاز را می شود به مراتب ارزان تر حل کرد و بدون این که افت کارایی وجود داشته باشد، می شود رفت سراغ حافظه دائمی. رم خود GPU باید حداقل 6 گیگابایت باشد تا بتواند رشد DAG، مکانیسم کلیدی الگوریتم Ethash را محاسبه کند.

DAG، مخفف گراف جهت دار غیرمدور (Directed Acyclic Graph) ، مجموعه داده بزرگی است که برای محاسبه هش های استخراج اتریوم، مورد استفاده قرار می گیرد. سخت افزار استخراج باید ظرفیت حافظه کافی برای ذخیره داشته باشد. مجموعه داده با سرعت تقریبی 1 گیگابایت در هر دو سال برای اتریوم رشد می کند، اگرچه دیگر ارزها ممکن است نرخ رشد متفاوتی داشته باشند. دستگاه های 4 گیگابایتی تا پایان سال 2020 غیر قابل استفاده خواهند بود درحالی که کارت های 6 گیگابایتی احتمالاً تا سال 2024 درگیر استهلاک خواهند شد. ماشین حساب های آنلاین می توانند به ارزیابی دقیق این زمان بندی کمک کنند.

واحد پردازشگر مرکزی می تواند تا حد زیادی ارزان باشد چرا که هیچ ارتباطی با استخراج GPU ندارد. راه اندازی GPUهای چندگانه احتمالاً به افزایش دهنده ها و آداپتور نیاز دارند تا امکان اتصال GPU به مادربرد را فراهم سازد. محفظه دکل استخراج باید به اندازه کافی باز باشد تا گردش هوا در آن انجام شود.

به لحاظ استفاده از سیستم عامل، ویندوز و لینوکس هردو گزینه های معتبری هستند. اگرچه لینوکس ممکن است به دستورالعمل های بیشتری برای راه اندازی نیاز داشته باشد. بسیار مهم است که GPUها را به لحاظ سرعت ساعت، مصرف برق و زمان حافظه بهینه سازی کنید تا به ارقامی که قبلاً ذکر کردیم، برسید. اما همه چیز اینجا و روی کاغذ نیست و باید بیرون از این راهنما دنبالش باشید.

ساده ترین راه برای استخراج اتریوم، پیوستن به یکی از استخرهای استخراج مثل اسپارکپول، نانوپول، اف2پول و بسیاری دیگر مثل آن هاست. این استخرها، امکانی را برای ماینرها فراهم می کنند تا به طور مداوم با جریانی ثابت درآمد داشته باشند به جای اینکه تصادفاً هر از چند گاهی یک بلوک کامل پیدا کنند. از نرم افزارهای محبوب استخراج می توان به اتماینر، کلیمور و فونیکس اشاره کرد. شاید ارزش این را داشته باشند که هرکدامشان را تست کنید ببینید کدام یک برای شرایط شما سریع تر است.

درنهایت، دستگاه ها باید به طور منظم، مرتب شوند و گرد و غبار هم از روی آن ها پاک شود تا در وضعیت خوبی به کارشان ادامه دهند. جزئیات دیگری در ارتباط با راه اندازی مزرعه استخراج وجود دارد که بسیاری از آن ها به عنوان اسرار تجارت مخفی نگه داشته می شوند. این راهنما، جامع نیست اما اگر درباره استخراج کردن، جدی هستید، هم اکنون باید تحقیقات بیشتری انجام دهید تا دانش خود را در این زمینه بیشتر کنید.

رضا عطایی
۷ سال سابقه معاملاتی و تحلیلگری بورس ⭐ ۲ سال سابقه معامله گری رمز ارزها ⭐ ۳ سال فعالیت حرفه ای در زمینه سئو و وردپرس