آموزش استخراج بیت کوین

اگر با ارزهای دیجیتال آشنا نباشید، وقتی عبارت ماین یا استخراج بیت کوین را می‌شنوید، احتمالاً می‌پرسید منظور از استخراج بیت کوین چیست؟ این تصور فانتزی توی ذهنمان شکل می‌گیرد که به کندن زمین به سکه می‌رسیم! ولی می‌دانیم که بیت کوین به شکل فیزیکی وجود ندارد، پس چرا می‌گوییم استخراج بیت کوین.

 

استخراج در ارزهای دیجیتال به چه معنی است؟

همانند استخراج طلا، بیت کوین در پروتکل‌ها نهفته است، همان‌گونه که طلا در زمین زمین قرار دارد. بیت کوین‌ها هنوز پیدا و رونمایی نشده‌اند، همان‌گونه که طلای استخراج‌نشده هنوز رنگ آفتاب را ندیده است.

بنا بر قاعده و شرایط پروتکل بیت کوین، تعداد 21 میلیون عدد از این رمز ارز موجود و قابل استخراج است. کار ماینرها و استخراج ‌کنندگان حل کردن معادلاتی است که منجر به رونمایی و ایجاد این بیت کوین ها می‌شود. زمانی که ماینرها و استخراج ‌کنندگان تمام بیت کوین ها را استخراج کردند، بنا بر قاعده پروتکل بیت کوین دیگر بیت کوینی برای استخراج باقی نمی‌ماند، مگر اینکه پروتکل بیت کوین برای دستیابی به مقادیری بیشتر تغییر یابد. استخراج کنندگان بابت ایجاد بلوک‌هایی از معاملالت تأیید‌شده و پیوستن آن‌ها به بلاک چین پاداش می‌گیرند. چه پاداشی؟ بیت کوین.

 

نحوه استخراج بیت کوین به چه صورت است؟

برای درک اینکه منظور از استخراج بیت کوین چیست؟ بهتر از توضیح مفهوم گره ها شروع کنیم. گره کامپیوتر قدرتمندی است که نرم‌افزارهای مرتبط با استخراج بیت کوین را اجرا می‌کند و تأیید تراکنش ها و بلوک ها را انجام می‌دهد. از آنجا که شبکه بیت کوین یک شبکه غیرتمرکز است، تمامی این گره ها مسئول تأیید تراکنش‌های در انتظار بررسی هستند.

هر کسی می‌تواند صاحب یک گره باشد. کافی است نرم‌افزار بیت کوین را دانلود کنید. انرژی (برق) و سخت‌افزار لازم را تهیه کنید. گره‌ها تراکنش‌های بیت کوین را در شبکه منتشر و پخش می‌کنند. هر گره، اطلاعات را به چند گره دیگری که ‌می‌شناسد ارسال می‌کند و آن‌ها هم به چند گره دیگر که می‌شناسند متکی هستند و این فرایند و ارتباط به همین شکل پابرجاست و پیش می‌رود. به این ترتیب تراکنش‌هایی که برای تأیید نیاز است تا بررسی شوند به سرعت در کل شبکه توزیع و منتشر می‌شوند.

 

ماینرها و پاداش استخراج بیت کوین

شماری از گره ها، گره ‌ها را استخراج می‌کنند که معمولاً در اصطلاح به آن‌ها ماینرها می‌گویند. ماینرها تراکنش‌ ها را به بلوک ها می‌فرستند و بلوک ها را بلاک چین اضافه می‌کنند. چطور این کار را انجام می‌دهند؟ با حل کردن معماهای ریاضی پیچیده که بخشی از نرم‌افزار بیت کوین هستند. پاسخ را در بلوک قرار می‌دهند.

در این معمای ریاضی باید عددی پیدا شود که در ترکیب با داده‌های بلوک و در تابع هش، به نتیجه‌ای منجر شود که در دامنه مشخصی جای بگیرد.

به این عدد که تمام ماینرها به دنبال آن هستند نانس (Nonce) می‌گویند. نانس مخفف number used once است. در بلاک چین، نانس عددی بین صفر و 4.294.967.296 است.

چگونه این عدد را پیدا می‌کنند؟ با حدس زدن‌های تصادفی. در تابع هش امکان پشتیبانی خروجی غیر ممکن است. پس استخراج کنندگان بیت کوین سعی می‌کنند این عدد را حدس بزنند و تابع هش رو بر روی حدس‌های خود امتحان کنند. جواب هش با تعداد مخشصی صفر شروع می‌شود. به هیچ عنوان امکان تشخیص این که کدام عدد کار می‌کند وجود ندارد چون که دو عدد صحیح متوالی، دو خروجی کاملاً متفاوت در تابع هش را موجب می‌شوند. علاوه بر این شاید ماینرهای متعددی به جواب مورد نظر دست یابند و شاید هیچ کدام موفق نشوند، در این صوت استخراج کنندگان بیت کوین به تلاش خود ادامه می‌دهند ولی در پیکربندی بلوکی متفاوت.

دشواری محاسبه، مکرراً تنظیم می‌‌شود و در نتیجه فرایند پردازش هر بلوک به طور متوسط 10 دقیقه زمان می‌برد.

 

دشواری های استخراج بیت کوین

چرا 10 دقیقه؟ این زمانی است که توسعه‌دهندگان بیت کوین باور دارند لازم است تا فرایند استخراج کوین های جدید به طور مستمر و رو به کاهش ادامه یابد (تخمین می‌شود تا سال 2040 میلادی پایان یابد).

اولین ماینری که به جوای درست تابع هش در دامنه مورد نظر دست پیدا می‌کند این پیروزی را به سایرین اعلام می‌کند، تمام ماینرهای دیگر بلافاصله کار بر روی آن بلوک را متوقف می‌کنند و به سراغ پیدا کردن نانس بعدی می‌روند. استخراج کننده‌‌ای هم که معما را حل کرده و به جوا دست پیدا می‌کند به عنوان پاداش تعدادی بیت کوین جدید می‌گیرد.

در زمان نوشتن این مقاله، پاداش معادل 6.25 بیت کوین برای هر بلوک است.

البته در نظر بگیرید که دستیابی به این پاداش به همین سادگی هم نیست. تعداد زیادی گره وجود دارد که برای استخراج در حال رقابت با یکدیگر هستند و هر چه کامپیوتر شما قوی‌تر باشد و محسابات بیشتر و سریع‌تری انجام دهید، شانس بیشتری خواهید داشت.

همچنین در نظر بگیرید که هزینه استخراج هم نسبتاً قابل ملاحظه است. نه تنها بابت سخت افزار مورد نیاز، بلکه بابت هزینه خیلی زیاد مصرف الکتریسیته توسط پردازنده‌ها.

این نکته را هم در نظر بگیرید که بیت کوینی که به عنوان پاداش به استخراج‌کنندگان تعلق می‌گیرد در طول زمان کمتر می‌شود. هر چهار سال هاوینگ بیت کوین رخ می‌دهد.

 

استخراج یا ترید

حالا یک شناخت مبنایی از استخراج بیت کوین به دست آورده‌اید. اما این نکته را هم در نظر بگیرید که برای به دست آوردن و کسب سیود از بیت کوین تنها نیاز به استخراج آن ندارید و از طریق خرید و فروش آن در پلترفم ارزوال هم می‌توانید خیلی سریع‌تر دارای بیت کوین شوید.