آموزش استخراج اتریوم

به بیان ساده، استخراج رمز ارز، فرایند حل مسائل پیچیده ریاضی است. از آنجایی که ماینرها وقت و توان محاسباتی خود را صرف حل آن مسائل ریاضی می‌کنند تا اصطلاحاً کارشان را به شبکه ثابت کنند و درنهایت تأیید تراکنش‌های اتریوم را بگیرند، اساساً بنیاد بسیاری از شبکه‌های رمزارزنگری به شمار می‌روند. علاوه بر این، ماینرها قادر به دریافت اتریوم جدید نیز هستند چرا که وقتی موفق به «اثبات» و ایجاد توکن جدید می‌شوند، به عنوان جایزه، اتریوم به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

«اثبات کار» متکی است به ویژگی‌های اساسی عملکرد هش، یک قطعه داده رمزگذاری‌شده است که از برخی ورودی‌های دلبخواهی به دست می‌آید. تفاوت میان هش­ها و رمزگذاری‌های استاندارد در این است که فرایند آن، تنها به صورت یک‌طرفه پیش می‌رود. تنها روش معنا‌دار برای پیدا کردن این که چه ورودی‌ای برای تولید هش استفاده شده، این است که سعی کنید همه ترکیبات ورودی احتمالی را هش کنید تا ببینید کدامش با آن چیزی که از قبل داریم، یکسان است. این مسئله با در نظر گرفتن این واقعیت که تغییرات جزئی در داده‌های اولیه، نتایج کاملاً متفاوتی ایجاد می‌کنند، پیچیده‌تر می‌شود.

«اثبات کار» با تعیین فهرستی از هش­های دلخواه مبتنی بر پارامتر «سختی» شروع می‌شود. ماینرها باید ترکیبی از پارامترها از جمله هش بلوک قبلی را برای ایجاد هشی به کار بگیرند که شرایط تحمیل شده بر اثر سختی را برطرف ‌کند. این کار، انرژی زیادی می‌گیرد که به سادگی می‌تواند با کم و زیاد کردن میزان سختی آن، تنظیم شود.

آموزش-استخراج-اتریوم

نمودار رشد سختی بلوک اتریوم

ماینرها، نرخ هش مشخصی دارند که مشخص می‌کند در هر ثانیه بر روی چه تعداد از بلوک‌ها کار می‌کنند و هرچه تعداد ماینرهایی که در این فرایند شرکت می‌کنند بیشتر باشد، تکثیر شبکه برای موجودیت‌های خارجی سخت‌تر می‌شود. ماینرها با کوشش در انجام این کار، شبکه را ایمن می‌سازند.

نودار سختی بلوک استخراج اتریوم

چرا باید اتریوم استخراج کنید؟

استخراج کردن، عمل ایمن‌سازی شبکه را پیچیده می‌کند اما معمولاً کسب کاری است کاملاً سودمند، پس انگیزه اولیه برای استخراج کردن، پول در آوردن است. ماینرها به ازای هر بلوک، جایزه مشخصی دریافت می‌کنند، به علاوه کارمزد هر تراکنشی که توسط کاربران پرداخت می‌شود. کارمزدها معمولاً سهم کمی در درآمد کلی دارند، اگرچه رونق مالی غیرمتمرکز در سال 2020 کمک کرد تا این معادلات برای اتریوم تغییر کند.

دلایل دیگری هم برای این که چرا افراد اتریوم استخراج می‌کنند، وجود دارد. یک فرد نوع دوست ممکن است تصمیم به استخراج بگیرد تنها برای اینکه به ایمن‌سازی شبکه کمک کرده باشد چرا که هر هش اضافه‌ای نیز محاسبه می‌شود. استخراج کردن همچنین می‌تواند برای به دست آوردن اتریوم بدون سرمایه‌گذاری مستقیم، مفید باشد.

استخراج خانگی می‌تواند یک روش غیرمتعارف و ارزان تولید گرمای باشد. ابزارهای استخراج، برق را به گرما و رمز ارز تبدیل می‌کنند – حتی اگر ارزش رمز ارز کمتر از پول برقتان باشد، گرما به خودی خود می‌تواند برای افرادی که در محیطی سرد زندگی می‌کنند، مفید باشد.

آیا انتقال اثبات سهام، استخراج اتریوم را از بین می‌برد؟

نگرانی مشترکی که برای هر ماینر اتریوم وجود دارد این است که نقشه راه اتریوم 2.0 برنامه‌هایی را برای انتقال اثبات سهام، تحت عنوان الگوریتم توافق جمعی معرفی کرد که باعث ناراضی شدن ماینرها خواهد شد. خصوصاً جایی که همه ماینرهای اتریوم زمان محدودی برای دستیابی به بازگشت سرمایه خود دارند. اما خوشبختانه استخراج اثبات کار احتمالاً تا سال 2023 همچنان کاربردی خواهد بود.

فاز 0 اتریوم 2.0 که در سال 2020 آغاز شده است، بلاک چین جداگانه‌ای است که هیچ تأثیری روی استخراج نخواهد گذاشت. تنها با فاز 2 است که استخراج سخت و دشوار خواهد شد.

انتظار می‌رود فاز 2 اواخر سال 2021 یا اوائل 2022 شروع شود. اما لازم به ذکر است که اتریوم سابقه طولانی تأخیر در آغاز نقشه راه خود دارد –در سال 2017 – 2018، باورها بر این بود که انتقال تا حوالی سال 2020 انجام خواهد شد. هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند چه زمانی قرار است اتریوم 2.0 تمام شود، اما از اکتبر 2020، بیشتر تخمین‌ها نشان می‌دهند که ماینرهای جدید باید زمان کافی برای جبران حداقل بخشی از سرمایه‌گذاری‌شان در سخت‌افزار را داشته باشند.

آیا استخراج اتریوم، سودآور است؟

این که هر نوع استخراجی سودآور باشد مشخصاً به هزینه برق منطقه‌تان بستگی دارد. به طور کلی، هر جایی که هزینه برق در آن زیر 23 سنت به ازای هر کیلووات در طول یک ساعت باشد، احتمالاً سودآور است، درنتیجه منطقی که قیمت مصرف برق آن زیر 0.06 دلار است به لحاظ اقتصادی کاملاً مناسب هستند.

این ارقام بیشتر تلاش‌ها برای استخراج خانگی را رد می‌کند، به خصوص در کشورهایی که قیمت برق معمولاً بالای 0.20 دلار است. اگرچه ممکن است گاهی با چنین قیمت‌هایی، به سود هم برسید، اما این که سرمایه‌تان برگردد یا نه، خیلی حتمی نیست. برای مثال، ماینری که هزینه‌اش 3000 دلار است، در ماه 200 دلار درآمد خواهد داشت و به ازای برق 0.05 دلار برای هر کیلووات در ساعت، 45 دلار برق مصرف می‌کند، درنتیجه 19 ماه طول می‌کشد تا پول خودش را دربیاورد. همین ماینر اگر در منطقه‌ای استفاده شود که پول برق آن 0.20 دلار است، 150 ماه یا بیش از 12 سال طول می‌کشد تا سرمایه‌تان را بازگرداند.

ماینرهای حرفه‌ای می‌توانند با انتقال فعالیت‌های خود به مناطقی که برق ارزانی دارند یا با بهره بردن از نرخ‌های کمتری که صنعتی است، عملکرد بهتری از خودشان به جای بگذارند. این‌هایی که نوشتیم، دلایل اصلی‌ای است که چرا استخراج کردن به صنعتی جدی و پرمصرف تبدیل شده است.

اما استخراج اتریوم در خانه هنوز برای اکثر افراد، دردسترس­تر است، به خصوص از آنجایی که می‌توان این کار را با استفاده از کارت‌های گرافیک AMD و Nvidia انجام داد. برای ماینرهایی که در مناطقی با قیمت برق پایین زندگی می‌کنند، چنین کاری می‌تواند به منبع قوی درآمدی تبدیل شود. محاسبه‌گرهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند منافع  مورد انتظار را مشخص کند، برای مثال محاسبه‌گر Miningbenchmark.net، Whattomine یا CryptoCompare. فرمول استفاده شده توسط این وب‌سایت‌های محاسبه‌گر بسیار ساده است:

این تخمینی است از میزان درآمدی که از یک ماینر در روز انتظار می‌رود. در اصل، درآمد ماینر انتشار کل شبکه است که در سهم آن‌ها از نرخ هش کل شبکه ضرب می‌شود. برای کسب سود، لازم است که هزینه برق استفاده شده توسط ماینر کم شود. برای مثال، دستگاهی که 1/5 کیلووات در ساعت برق مصرف می‌کند و هزینه آن 0.10 دلار است، در روز 3.6 دلار پول برقش خواهد شد.

مقادیری که در فرمول درآمد وجود دارند را می‌توان به صورت آنلاین نیز پیدا کرد. Etherscan تخمینی به روز شده از نرخ هش کل به شما می‌دهد و همچنین زمان بلوک و جایزه آن را نیز به شما نشان خواهد داد. در شبکه اتریوم، زمان بلوک فعلاً، 15 ثانیه است، پس در روز می‌توان 5760 بلوک داشت که جایزه آن می‌شود 2 اتریوم به ازای هر بلوک. نرخ هش ماینر کاملاً به سخت‌افزار استخراج بستگی دارد درحالی‌که نرخ هش، مجموع کل استخراج‌کنندگانی است که در شبکه هستند.

کلید استخراج موفق، به حداکثر رساندن نرخ هش است درحالی‌که از آن طرف هزینه سخت‌افزار و برق به کمترین میزان خود برسد. بنابراین، علاوه بر مکان، انتخاب سخت‌افزار استخراج نیز برای استخراج کردن بسیار مهم است.

گام نخست برای استخراج اتریوم

اکنون که با کلیات مفاهیم مرتبط با استخراج اتریوم و معیارهای کلیدی برای ارزیابی آن آشنا شدید، احتمالاً این سوال برایتان پیش می‌آید که از کجا شروع کنید؟ و همچنین بهترین دستگاه ماینر برای استخراج اتریوم چیست؟ در مطالب بالای همین صفحه به این سوالات پاسخ داده ایم.